16:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 02. 16:00 ● 10:07

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 16 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New Yorkban közzétették Nagy Imre miniszterelnök és megbízott külügyminiszternek Hammarskjöld ENSZ-főtitkárhoz intézett levelét. Nagy Imre tudomására hozza az ENSZ-nek az újabb szovjet csapatok érkezését Magyarországra. Tájékoztatja továbbá Hammarskjöldöt a szovjet csapatok beözönlése elleni tiltakozásáról a budapesti szovjet nagykövetnél. Nagy Imre közli levelében, hogy a szovjet nagykövettől követelte a szovjet erők haladéktalan kivonását, bejelenti továbbá, hogy a magyar kormány azonnali hatállyal kilépett a varsói paktumból, és kinyilvánította az ország semlegességét. Nagy Imre levelében az ország semlegességének megőrzéséhez a négy hatalom segítségét kéri. Kéri továbbá, hogy az ENSZ haladéktalanul tűzze ki közgyűlésének napirendjére a magyar ügyet.
A Reuter Iroda tudósítójának értesülése szerint a magyar ügy előreláthatólag még a mai nap folyamán tárgyalásra kerül az ENSZ-ben.

Vitetti olasz nagykövet Nagy Imrének az ENSZ-hez érkezett levelének vétele után azonnal szót kért a folyamatban lévő közgyűlési ülésen. Vitetti hangsúlyozta, hogy a magyarországi helyzet rendkívül súlyos, és az események annak azonnali megtárgyalását sürgetőleg követelik. Kijelentette, hogy a magyar szabadságharc a legnagyobb figyelmet érdemeli, majd javasolta, vegyék figyelembe, hogy Magyarország az Egyesült Nemzetek Szervezetének közbenjárását kérte. Vitetti felszólalását a közgyűlés tagjainak túlnyomó többsége több perces tapssal nyugtázta. Vitetti az ülés után nyomban tárgyalásokat kezdett a magyar ügy vitájának kitűzése érdekében az ENSZ jogügyi szakértőivel. A magyar ügynek a közgyűlésben való tárgyalása, főleg azért ütközik akadályokba, mert a kérdés szombat este óta a Biztonsági Tanács előtt fekszik, amely még nem döntött a magyar ügyben. A szervezet szabályai értelmében a közgyűlés nem tárgyalhat olyan ügyet, amelynek kivizsgálása a Biztonsági Tanács előtt még folyamatban van. Ennek ellenére azt reméli, hogy sikerül olyan megoldást találni, amely lehetővé teszi a magyar kérdésnek a közgyűlés folyó, rendkívüli ülésén való megtárgyalását.

Nyugati sajtóirodák jelentése szerint a budapesti kormány szóvivője kijelentette, hogy az éjszaka folyamán Magyarország határát nem lépték át újabb szovjet alakulatok. A helyzet tegnap este rendkívül súlyos volt, mára valamit enyhült. Nagy Imre kormánya még a mai nap folyamán lemond, és a kormányzást az eddigi kormány 7 tagból álló szűkebb kabinetje veszi át, amelynek feje Nagy Imre. A kormány szóvivője közölte továbbá, hogy küldöttséget alakítanak, amely az ENSZ fóruma előtt személyesen kéri majd az ENSZ védelmét. A szóvivő hozzátette, hogy a New Yorkba induló misszió vezetője valószínűleg Nagy Imre lesz. Egy másik delegációt is összeállítanak, amely Varsóba indul, hogy ott bejelentse Magyarország kilépését a varsói paktumból.

A Reuter Iroda jelenti, hogy a szovjet alakulatok felvonulása változatlanul folyik az ország területén. A repülőterek szovjet ellenőrzés alatt állanak. Olyan meg nem erősített hírek is vannak, hogy egyes helyeken fegyveres összetűzésekre került sor a szovjet alakulatokkal. Kelet-Magyarország több városában szovjet alakulatok tartózkodnak. Egy külföldi tudósító további jelentése szerint a budapesti szovjet nagykövet arról biztosította a kormányt, hogy a szovjet csapatmozdulatok nem agresszió előkészítése céljából történnek. A tudósító jelentése szerint a fővárosban ennek ellenére nagy a feszültség. A magyar honvédségi alakulatok gondoskodnak a rend fenntartásáról.

Mindszenty hercegprímás felhívást intézett a nagyhatalmakhoz és az egész Nyugathoz, támogassák Magyarországot politikai erőfeszítéseiben, és segítsék a magyar nemzetet válságos óráiban. A hercegprímás a budai prímási palotában ma délelőtt fogadta a sajtó képviselőit. Kijelentette, hogy a magyar nép egységesen követeli a szovjet alakulatok kivonását az országból. A magyarság végre saját maga számára kíván dolgozni, és saját nemzetének érdekei szerint kíván cselekedni. Csodálatos – mondotta a hercegprímás –, ami Magyarországon, október 23-án megindult. Fiataljaink, katonáink, munkásaink egy emberként szálltak szembe a rendszerrel, és a felkeléshez csatlakozott nagyon sok szovjet katona is. Megszámlálhatatlan hőseink száma, de kórházainkban sok ezer sebesült fekszik.
Mindszenty hercegprímás arra a kérdésre válaszolva, vajon felvette-e a kapcsolatot XII. Pius pápával, azt mondotta, hogy a Szentatya táviratilag fejezte ki szerencsekívánatait, és áldását küldte. A hercegprímás kijelentette, hogy személyesen szeretne Rómába utazni, erre azonban a jelenlegi helyzet nem nyújt lehetőséget. Az egyik újságíró megkérdezte a hercegprímást, reménykedik-e Magyarország jövőjében, mire Mindszenty bíboros azzal válaszolt, hogy: természetesen. A sajtóértekezlet hirtelen véget ért amikor az egyik újságíró megkérdezte Mindszenty hercegprímást, mit szól azokhoz a hírekhez, amelyek szerint néhány politikai csoport szívesen látná őt a miniszterelnöki székben. Mindszenty erre határozottan és visszautasítóan azt mondotta: a hercegprímás vagyok. Majd a sajtóértekezletet befejezve eltávozott a teremből.

XII. Pius pápa személyes megbízottja ma Rómából elutazott Budapestre, hogy ott személyesen tárgyalja meg Mindszenty hercegprímással a Vatikán részéről Magyarországnak nyújtandó segély kérdését. Monsignore Baldelli a nemzetközi Caritas szervezetet is képviseli.

Kovács Béla Budapestre érkezett. Bejelentette, hogy bekapcsolódik a kormány munkájába. Nyilatkozatában kijelentette: ahhoz, hogy a kormány a nehéz külpolitikai feladatokat megoldhassa, erős, öntudatos nemzeti egységre, rendre és nyugalomra van szükség.

A Nemzetközi Vöröskereszt küldöttsége megérkezett a magyar fővárosba, hogy átvegye a Budapestre érkezett külföldi gyógyszer- és élelmiszerküldemények szétosztásának feladatát.

A Rákosi-Gerő-féle rezsim alatt bebörtönzött összes politikai foglyokat ma Budapesten szabadlábra helyezték. Hivatalos közlést nem adtak ki a szabadon bocsátott foglyok számáról, a kiszabadultak számát azonban több ezerre becsülik.

Finnország szellemi életének vezetői, tudósok, egyetemi rektorok, művészek és írók táviratban kérték fel az ENSZ-et: a lehető legsürgősebben tegyen meg minden tőle telhetőt a magyar szabadságharc győzelméért, sokat szenvedett nép megmentésére. A 25 aláíró között van két Nobel-díjas tudós, illetve író, Virtanen és Sillanpää, továbbá Ravila, a helsinki egyetem rektora, és Aaltonen, világhírű szobrász.

New York. Az ENSZ közgyűlése 11 órás vita után határozati javaslatot fogadott el, amely felhívja Izraelt, valamint Angliát és Franciaországot, szüntessék be hadicselekményeiket Egyiptommal szemben. A határozati javaslat felszólítja Izraelt, vonja vissza azonnal csapatait Egyiptom területéről. 64 ország képviselője szavazott a javaslat mellett, öt ország – Anglia, Franciaország, Izrael, Ausztrália és Új-Zéland – a javaslat ellen szavazott, míg hat állam képviselője tartózkodott a szavazástól.

Tel-avivi jelentések szerint az izraeli csapatok elfoglalták a Sínai-félsziget északi felét, és most már csak tisztogató hadműveleteket folytatnak ezen a területen. Az angol és francia hajóhad egységei északról és délről közelednek a Szuezi-csatorna felé. Az angol és francia légierő egységei több bombatámadást intéztek Egyiptom repülőterei és hajóhada ellen. A ciprusi főhadiszálláson kiadott jelentés szerint a támadás során ötven egyiptomi repülőgép pusztult el, és egy egyiptomi romboló elsüllyedt.

Az ENSZ ma folytatja közel-keleti vitáját. Diplomáciai körök értesülése szerint az angol kormány javaslatot kíván előterjeszteni, hogy az ENSZ küldjön nemzetközi rendőr-alakulatokat a béke biztosítására Közel-Keleten. Tel-avivi jelentés szerint az egyiptomi haderő gázai főparancsnoksága megadta magát.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 17 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-02 16:00
Hossz0:10:07
Cím16:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3