10:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 10. 10:00 ● 09:05

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 10 óra. Most híreket mondunk.

Az ENSZ Közgyűlése az Olaszország, Kuba, Írország, Pakisztán és Peru által együttesen előterjesztett javaslat alapján határozatot fogadott el, amely a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok azonnali visszavonását, és az ENSZ felügyelete alatt lebonyolítandó szabad választások tartását követeli. A határozat megállapítja, hogy a Szovjetunió nem hajtotta végre a közgyűlés múlt vasárnapi döntését, és a szovjet csapatok folytatják a szabadságáért harcoló magyar nép elnyomását. Az eseményék nyilvánvalóvá teszik - mondja tovább a határozat - hogy a magyar nép eltökélt szándéka szabadságjogainak biztosítása. Ragaszkodik nemzeti függetlenségéhez, és ahhoz, hogy a népakarat alapján szabadon választhassa meg kormányát. A határozat felhívja a főtitkárt, hogy jelöljön ki bizottságot a magyarországi helyzet kivizsgálására.
Az öt ország által beterjesztett javaslat felett szakaszonként szavaztak. A közgyűlés valamennyi szakaszt nagy szótöbbséggel fogadta el. Ezután a határozati javaslatot egészében tették fel szavazásra. 48 ország szavazott a javaslat mellett, 11 ellene, míg 16 tartózkodott a szavazástól. A javaslat ellen szavazó államok a szovjet tömb, Jugoszlávia és India voltak. A következő országok tartózkodtak a szavazástól: az arab, ázsiai államok többsége, továbbá Finnország, Haiti és Ausztria.

Valamennyi nyugat-európai ország és az amerikai kontinens valamennyi állama a határozati javaslat mellett szavazott. A javaslat mellett foglalt állást továbbá Ausztrália, Dél-Afrika, Libéria, valamint az ázsiai államok közül Izrael, Irak, Perzsia, Laosz, Pakisztán, a Fülöp-szigetek és Thaiföld.
Argentína felhívta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hívja fel a tagállamokat a Szovjetunióval való diplomáciai kapcsolatok megszakítására, ha a szovjet kormány nem teljesíti a csapatainak Magyarországról való visszavonására tett felhívást. Az ENSZ közgyűlése ez után egy amerikai javaslat felett szavazott, az indítványt, amely felhívja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza tovább a nélkülöző magyar népnek küldött külföldi adományok beengedését, a világszervezet közgyűlése 53 szavazattal 9 ellenében 13 tartózkodás mellett ugyancsak elfogadta.

Elfogadott a közgyűlés továbbá egy osztrák határozati javaslatot is, ebben a világszervezet felhívja az ENSZ valamennyi tagállamát, hogy minden erejével siessen a szükséget szenvedő magyar nép megsegítésére. Az osztrák indítványt 67 szavazattal, ellenszavazat nélkül és 8 tartózkodás mellett fogadták el.
Londonban Eden brit miniszterelnök bejelentette, hogy a maga részéről kész részt venni a svájci kormány által javasolt kormányfői értekezleten, ha ezzel elősegítheti a közel-keleti és a magyar probléma rendezését. Eden hangsúlyozta, hogy Anglia népe a legnagyobb megdöbbenéssel figyeli a magyarországi eseményeket, azt hogy a szovjet haderő milyen kegyetlen eszközökkel tiporja el egy hős nemzet szabadságvágyát.

Magyarországról szabad földre érkezett hírek arról számolnak be, hogy a szovjet hadsereg féktelen terrorja és a Kádár-féle csoport minden felhívása ellenére a fővárosban és az ország különböző pontjain az oroszok máig sem urai a helyezetnek.

A Belgrádba érkezett jelentések hasonló helyzetről számolnak be. Budapest több kerületében az elmúlt 24 órában tovább folytak a harcok. A Kádárék által kiadott jelentések a szabadságharcosokat igyekeznek felelősekké tenni a fosztogatásokért. Az országban azonban mindenki tudja, hogy Budapest üzleteit és lakóházait a Vörös Hadsereg katonái szabad prédának tekintik, és mindent elvisznek, amihez hozzá tudnak férni. A szovjet katonák a közért üzletekbe törnek be, és fegyverek után való kutatás címén magánlakásokat fosztogatnak. A főváros környékén, különösen Kőbányán és Csepelen újabb harcokra került sor. Ugyancsak harcokat jelentenek Kalocsa, Mohács, Pécs, Komló, Nagykanizsa, Zalaegerszeg, Székesfehérvár és Győr környékéről. Az élelmiszerellátás Budapesten különösen súlyos. A gyógyszerhiány az orvosokat sok helyen kétségbeesett helyzet elé állítja. A gyárak, üzemek és hivatalok legnagyobb részében továbbra is áll a munka, bár Kádárék egymás után adják ki hol ígérgető, hol fenyegető felhívásaikat. Közforgalmi közlekedési eszközök Budapesten egyáltalán, vidéken pedig csak alig vannak üzemben. A bányák tekintélyes részében áll a termelőmunka. A bányamunka sok helyen ma is csak karbantartásra szorítkozik.

Tegnap este megérkezett a Nemzetközi Vöröskereszt első szállítmánya Magyarországra. A szovjet hatóságok hosszú késedelem után Jugoszlávia felől, Kelebiánál beengedtek egy vonatot, amely gyógyszert és fűtőanyagot szállított az országba. Ma újabb vöröskeresztes küldeményt indítanak útnak Belgrádból. A Nemzetközi Vöröskereszt emellett újabb kísérleteket tesz arra, hogy az Ausztriába érkezett és ott felhalmozott vöröskeresztes segítség bejusson Magyarországba. A szovjet hatóságok ezt eddig megakadályozták. A Nemzetközi Vöröskereszt újabb és újabb felhívásokat intéz a szovjet katonai parancsnokságokhoz, tegyék lehetővé a sebesültek összegyűjtését és ápolásba vételét, és legalább erre az időre rendeljenek el tűzszünetet Budapesten.

XII. Pius pápa ma este rádióbeszédet intéz a világ népeihez a magyar helyzetről és a közel-keleti válságról.

Gaitskell, az angol Munkáspárt vezetője küldöttség élén felkereste a londoni szovjet nagykövetet és személyesen adta át neki a brit munkásság nyilatkozatát a magyar ügyben. Az írásba foglalt nyilatkozat megállapítja, hogy ami ezekben a napokban Magyarországon történt, a sztálini kor leggonoszabb cselekedeteinek visszatérését jelenti. A Magyarországon bevetett szovjet erők minősíthetetlen kíméletlenséggel igyekeznek elnyomni a nép szabadság utáni vágyát és ennek minden megnyilatkozását. Ez a tragikus esemény mélyen megrázott és borzalommal töltött el mindnyájunkat - hangzik a brit munkásság nyilatkozata, majd így folytatja. A szovjet kormány jelenlegi magyarországi cselekményei a Bandungban kimondott alapelveket összességükben és minden egyes részükben világosan megszegik. A szovjet kormány brutális fellépését azzal akarja indokolni, hogy a fasiszták és nagybirtokosok felkeléséről van szó. Ennek azonban ellentmondanak a tények. Mindenekelőtt az, hogy az egész magyar nép teljes egységet és csodálatos bátorságot tanúsít a túlerővel szemben. A szabadságért folyó küzdelemben a vezető szerepet a diákok és munkások vitték. Végül az osztrák földre érkezett menekültek elbeszélései is megsemmisítik a szovjet részről felhozott ostoba állításokat. Gaitskell a nyilatkozat átadása után elmondotta, hogy Malik nagykövet a küldöttség előtt magyarázkodni próbált, de a küldöttség tagjai ott nyomban kijelentették, hogy nem hajlandók elfogadni a szovjet álláspontot.

Nyugati hírszolgálati irodák értesülése szerint a bolgár közvélemény feszült figyelemmel kíséri a lengyelországi és magyarországi fejleményeket. A bolgár fővárosban meleg rokonszenv nyilvánul meg a magyar szabadságharcosok iránt. A lakosság a nyugati rádióadások alapján nyomon követi az eseményeket és részben megvetéssel, részben az éles bírálat hangján kommentálja a bulgáriai kommunista sajtó híreit, amelyek a magyarországi szabadságharcról csupán Moszkvából irányított vonalat követik.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 11 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-10 10:00
Hossz0:09:05
Cím10:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3