07:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 02. 7:00 ● 10:24

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 7 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New Yorkban közzétették Nagy Imre miniszterelnök és megbízott külügyminiszternek Hammarskjöld ENSZ főtitkárhoz intézett levelét. A Magyar Népköztársaság kormánya megbízható jelentéseket kapott arról, hogy újabb szovjet csapatok hatolnak be Magyarországra - hangoztatja Nagy Imre. A minisztertanács elnöke külügyminiszteri minőségében magához kérette Andropovot, a Szovjetunió magyarországi nagykövetét, és a legerélyesebb tiltakozását fejezte ki szovjet csapatoknak Magyarországra való belépésével szemben. Követelte e szovjet erők haladéktalan kivonását az országból. Tájékoztatta továbbá a szovjet nagykövetet, hogy a magyar kormány azonnali hatállyal elutasítja a Varsói Szerződést, és ugyanakkor kinyilatkoztatja Magyarország semlegességét. Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez fordul, és az ország semlegességének megvédéséhez a négy nagyhatalom segítségét kéri. A Magyar Népköztársaság kormánya semlegességét 1956. november 1-jén nyilvánította ki. Nagy Imre megkeresése végül ezeket mondja: "Az elmondottak folytán felkérem önt, mint az ENSZ főtitkárát, hogy haladéktalanul tűzze ki az ENSZ közgyűlés következő ülésének napirendjére a magyar semlegesség, és a semlegességnek a négy nagyhatalom részéről való védelmének ügyét."

A Kossuth Rádió röviddel éjfél előtt közleményt olvasott fel. E szerint a budapesti szovjet követség közölte, hogy a magyar légierő repülőtereit a szovjet hadsereg páncélos erőkkel körülvette abból a célból, hogy biztosítsa a Magyarországon tartózkodó szovjet csapatok állománya hozzátartozóinak és sebesültjeinek légi úton történő elszállítását. A magyar légierő teljes állománya készen volt a túlerők elleni védekezésre. A kormány azonban felelőssége teljes tudatában megtiltotta a tűzmegnyitást. Így a légierő csapatai fegyelmezetten, lövés nélkül állnak szemben az ott lévő szovjet erőkkel, várva a szovjet csapatok elvonulását.

Bécs. A Szociáldemokrata Internacionálé bécsi irodájának ülésén tegnap délután a Magyar Szociáldemokrata Párt képviseletében Kéthly Anna is megjelent. Sajtóértekezleten Kéthly Anna nyilatkozott a magyarországi eseményekről. A dicséret és dicsőség nem a volt, vagy a jelenlegi vezető személyiségeket illeti, hanem kizárólag az ifjúságot és a magyar népet - mondotta Kéthly Anna - és azokat a hősöket, akik életüket adták hazájukért, és akik ma még kórházi ágyaikon várnak a gyógyulásra. A továbbiakban hangoztatta, nem tartja valószínűnek, hogy a szabadságharcnak egyik elsőrendű követelése a szabad választások megtartása keresztül vihető lenne addig, amíg szovjet csapatok tartózkodnak Magyarországon. Nagy Imrét nem ismeri annyira, hogy személyében teljes garanciát látna Magyarország tényleges demokratizálására. Ahhoz, hogy a Szociáldemokrata Párt egy esetleges koalícióban szerepet vállaljon, szükséges lenne a jelenlegi kormányban személycseréket végrehajtani. Arra a kérdésre, hajlandó lesz-e az új Szociáldemokrata Párt együttműködni a Nagy Imre-féle kormánnyal, Kéthly Anna azt válaszolta, a kérdést még nem tisztázták Magyarországon.

A Szociáldemokrata Internacionálé bécsi irodájának üléséről kiadott hivatalos közlemény az Internacionálé csodálatát fejezi ki a magyar nép hős szabadságharcosainak, és testvéri üdvözletét küldi a magyar munkásságnak.
A Nemzeti Parasztpárt, új nevén Petőfi Párt főtitkára, Farkas Ferenc bejelentette, hogy amíg a szovjet csapatok Magyarország egész területéről ki nem vonulnak, pártja a kormányban semmi képviseletet nem vállalhat. Farkas Ferenc azt javasolta, hogy az ország egész területén három napon belül tartsanak népszavazást. Az ország népe döntsön, hogy Magyarország felmondja-e a Varsói Szerződést, és hogy semleges ország akar-e lenni.
Kádár János, a Kommunista Párt első titkára kijelentette, hogy új pártot alakítanak, amely egyszer, s mindenkorra szakítani kíván a múlt bűneivel. Az új párt neve a Magyar Szocialista Munkáspárt lesz, az új pártlap címe a Népszabadság.

A szovjet hivatalos hírügynökség közölte, hogy Magyarországon újra megalakult a szociáldemokrata és a kisgazdapárt. Kéthly Anna, a Szociáldemokrata Párt új vezetője, Bécsbe utazott, hogy részt vegyen a Szocialista Internacionálé ülésén. A szovjet távirati iroda jelentése szerint a fővárosban nyugalom van, és az élelmiszerüzleteket kinyitották. A Külügyminisztérium Forradalmi Bizottsága nyilatkozatot tett közzé, amely szerint az ENSZ legközelebbi ülésszakán, Magyarországot az egész nemzet bizalmát élvező delegációnak kell képviselni. A már kijelölt küldöttség, amely Horváth Imre, eddigi külügyminiszter, és Szűcs Endre vezetésével indult el New Yorkba, úton van vissza Budapestre. A Forradalmi Bizottság javaslatot készített a megbízhatatlan követek leváltására, és a meg nem felelő követségi beosztottak visszahívására.

Az Írószövetség ma délelőtt 11 órakor rendkívüli ülést tart. A titkárság a budapesti rádió útján kérte a szövetség tagjait, hogy jelenjenek meg a Bajza utcai székházban tartandó ülésen.

Leo Cherne, a Nemzetközi Segélybizottság nevű amerikai magánszervezet egyik vezetője Budapestre utazott, és személyesen átadta Mindszenty bíborosnak a segélyszervezet első küldeményét a magyar népnek. A hercegprímás rövid beszédben megköszönte Leo Cherne-nak az amerikai nép nagylelkű segítségét.

Az ENSZ közgyűlése a késő éjszakai órákban megkezdte rendkívüli ülését, amelynek egyetlen napirendi pontja a válságos közel-keleti helyzet. A rendkívüli közgyűlés elnökének, a chilei küldöttnek megnyitója után Guiringaud francia delegátus emelkedett szólásra. Kijelentette, hogy Franciaország teljes tartózkodással fogadja a rendkívüli közgyűlés összehívását és a meghozandó határozatokat. A közgyűlés ezután 62 szavazattal, a brit és a francia szavazat ellenében, valamint 7 tartózkodás mellett napirendre tűzte a közel-keleti helyzet megvizsgálását. Mint ismeretes, a rendkívüli közgyűlést azután hívták össze, hogy a Biztonsági Tanács a francia és a brit vétó miatt, nem tudott közbelépni a közel-keleti viszályban. A közgyűlés határozata után nyomban az egyiptomi küldött szólalt fel. Omar Loutfi elítélte az izraeli, valamint a brit és a francia csapatok támadását egyiptomi terület ellen, és az agresszor megbélyegzését sürgette. Dixon brit küldött hangoztatta, hogy a világszervezet nem tudott rendet teremteni az elmúlt években a Közel-Keleten. A brit-francia beavatkozás elkerülhetetlen volt, mert egy általános összetűzés veszélye csak ily módon hárítható el. Dixon megvádolta a Szovjetuniót, hogy nagy szerepe van a közel-keleti helyzet kiélesedésében. Ezután Dulles amerikai külügyminiszter emelkedett szólásra. Elítélte az angol-francia beavatkozást, majd pedig javaslatot terjesztett elő a válság megoldására. E szerint a világszervezetnek azonnal el kell rendelnie a fegyvernyugvást a Közel-Keleten. Fel kell szólítani továbbá Izraelt, Nagy-Britanniát és Franciaországot, hogy vonja ki csapatait Egyiptomból. Dulles javaslatai szerint az izraeli csapatoknak azonnal vissza kellene húzódniok a fegyverszüneti vonalra. Az ENSZ összes tagállama kötelezettséget vállalna arra, hogy nem szállít hadianyagot a Közel-Keletre, végül a Szuezi-csatornában biztosítanák a hajózás teljes szabadságát. Angol részről az amerikai javaslatot azonnal visszautasították.
Brit felfogás szerint az amerikai javaslat nem alkalmas a közel-keleti válság megoldására. Az ázsiai és afrikai államok csoportja az ENSZ-ben elhatározta, hogy támogatja Dulles amerikai külügyminiszternek a rendkívüli közgyűlésen benyújtott javaslatát.
A brit hadügyminisztérium közlése szerint angol bombázó-kötelékek folytatták egyiptomi repülőterek elleni támadásaikat. Az angol jelentés szerint az elmúlt két napon a bombázások következtében legalább 50 egyiptomi repülőgép teljesen megsemmisült, 40 pedig súlyosan megrongálódott.

Francia repülőgépek lángba borítottak egy szovjet mintájú egyiptomi rombolót. A Sínai-félszigeten változatlan hevességgel folytatódott a harc az egyiptomi és az izraeli erők között. Izraeli részről jelentős egyiptomi erők bekerítését jelentik. Az egyiptomi hadvezetőség nagyszámú izraeli repülőgép elpusztításáról ad számot.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 8 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-02 7:00
Hossz0:10:24
Cím07:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3