10:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 09. 10:00 ● 09:46

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 10 óra. Híreket mondunk.

Az ENSZ rendkívüli Közgyűlése ma délután fél ötkor folytatja a magyarországi helyzet vitáját. Olaszország, Írország, Kuba, Pakisztán és Peru küldöttje a tegnapi ülésen határozati javaslatot nyújtott be, amely népgyilkosság bűntettében marasztalja el a szovjet kormányt. Az öt ország véleménye szerint a szovjet kormány a magyarországi agresszióval nem csak az ENSZ alapokmányát, és a magyar békeszerződést sértette meg. A szovjet csapatok magyarországi vérengzései népirtásnak tekintendők.
Az öthatalmi javaslat értelmében az ENSZ felszólítaná a szovjet kormányt csapatainak azonnali visszavonására Magyarországról. Emellett indítványozzák szabad választások tartását az ENSZ felügyelete alatt, és a magyarországi szovjet agresszió kivizsgálását az ENSZ által küldött megfigyelők révén. Az olasz nagykövet kijelentette a közgyűlés tegnapi gyűlésén, hogy szükséges egy nemzetközi rendőri erő kiküldése is Magyarországra. Olaszország ebben az értelemben javaslatot tesz majd.

Az ENSZ rendkívüli Közgyűlése ma tárgyalja azt az amerikai javaslatot is, amely felszólítja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza meg a nyugati élelmiszer és gyógyszersegélyek megérkezését Magyarországra. Az amerikai javaslat szerint a Szovjetuniónak azonnal meg kell szüntetnie a magyar nép elleni és a nemzetközi jogba, valamint az erkölcsbe ütköző cselekményeit.
Hammarskjöld az ENSZ főtitkára tegnap felhívta a budapesti kormány képviselőit, sürgesse a döntést megbízóinál ENSZ megfigyelők bebocsátása érdekében Magyarországra. Az ENSZ megfigyelőknek szabad mozgást kell biztosítani.
Hammarskjöld tegnap háromnegyedórás megbeszélést folytatott Kéthly Annával, a Nagy Imre kormány államminiszterével.

Az ENSZ tegnapi Közgyűlésén Kuba, Nemzeti Kína, Írország, Hollandia, Spanyolország, Mexikó és Ecuador küldöttje súlyosan megbélyegezte a magyarországi szovjet beavatkozást.
A budapesti Kádár-klikk képviselőjének, Szabó Jánosnak felszólalását a közgyűlés tüntető néma csendben hallgatta végig.
A tegnapi ülés egyik meglepetése Indonézia, Burma, Laosz és Ceylon küldötteinek felszólalása volt. A nagy ázsiai országok képviselői kijelentették, hogy a legélesebben elítélik a szovjet beavatkozást a magyar belügyekbe, és támogatják a magyar függetlenséget.
India küldötte ugyancsak hangoztatta, hogy a magyar helyzet súlyos gondokat okoz Indiának, és elismerte, hogy a magyar nép szabadságáért és függetlenségéért küzd. India reméli, hogy a Szovjetunió kivonja csapatait Magyarországról.
Feltűnést keltett a lengyel küldött felszólalása, aki hangoztatta, hogy a lengyel nép mély rokonszenvvel figyelte a magyar helyzet alakulását. A lengyel küldött kijelentette, hogy a közgyűlés hétfői ülésén azért szavazott a Szovjetuniót elmarasztaló amerikai javaslat ellen, mert nem akart beavatkozni az akkor folyamatban lévő szovjet-magyar tárgyalásokba a szovjet csapatok visszavonásáról. A határozat több pontját a lengyel kormány is magáévá teszi.

A Magyarországról beérkező jelentésekből az a kép alakul ki, hogy a szabadságharcosok ellenállása a főváros számos pontján, valamint az ország különböző részein továbbtart. Szabadságharcosok működnek a Várban, a II. kerületben, Újpesten, Kőbányán, a XIII, kerületben, Pesthidegkúton, a Rákosrendező pályaudvar környékén, a Nyugati pályaudvar környékén, a Maglódi úton és a harc tegnap fellángolt a Nagykörút különböző pontjain is.
Budapesten a helyzet válságos és a város számos ponton ég. Az élelmiszer készletek kimerülőben vannak, és a villany, valamint vízszolgáltatás több kerületben szünetel. A város gyógyszerkészletei kifogytak. Az utcákon tegnap a szabadságharcosok plakátjai voltak láthatók. A szabadságharcosok a plakátokon nem ismerik el a Kádár-klikket Magyarország törvényes kormányának, és a szovjet csapatok azonnali kivonulását követelik. Vidékről harcok hírei érkeznek Dunapentele körzetéből. Állnak a harcok a komlói erdőben, Mecsek hegységben, a Bükkben és az ország délkeleti részében több helyen is. A vasutas és a bányász sztrájk tegnap úgyszólván teljes volt. A Kádár-klikk a budapesti rádió hullámhosszán kétségbeesett felhívásokat intéz a dolgozókhoz a munka felvételére.

A Nemzetközi Vöröskereszt szóvivője bejelentette, hogy Ausztriában legalább 15 vöröskeresztes társaság küldöttei várnak arra, hogy segítséget nyújtsanak a magyar lakosságnak. Ausztria, Belgium, Kanada, Dánia, Anglia, Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország, Liechtenstein, Hollandia, Norvégia, Portugália, Svédország és Svájc vöröskeresztes szervezetei készen állnak a segélynyújtásra. A Nemzetközi Vöröskereszt különbizottságot alakított, hogy a különböző államok egyesületeinek munkáját egybehangolja. A Bécs melletti Schwechat raktáraiban ötezer mázsa élelmiszert és kétszáz mázsa gyógyszert halmoztak fel. A szovjet csapatok parancsnokságának tilalmi rendelkezése miatt ezek a készletek mind ez ideig nem juthattak el Magyarországra.

A világ közvéleményének felháborodása az elmúlt 24 órában újabb tüntetésekben nyilvánul. Bécsben a munkásság és a diákság megtámadta a különböző kommunista intézményeket. Az ablakokat bezúzták és több épületet felgyújtottak. A kommunista párt VII. kerületben lévő központjában a tömeg összetörte a bútorokat, kiszórta az utcára az iratokat, és azokból máglyát rakott. Hasonló jelenetekre került sor az V. kerületi propaganda hivatalban, amelynek helyiségeit felgyújtották.

A román követség épületére kitűzött vörös zászlót a tömeg leszakította és darabokra tépte. Ezután bezúzták a követség ablakait. A rendőrségnek csak hosszú harcok után sikerült helyreállítani a rendet. Mintegy ötvenen megsebesültek.

Strasbourgban az Európa Tanács főhadiszállásán, valamint Caen-ben és Rennes-ben a lakosság szétrombolta a kommunista párt épületét. A Bourgogne-i kommunista párti központba kézigránátot dobtak.

Dublinban Írország fővárosában a diákok gyászfátyolos magyar zászlókkal vonultak végig a városon. A tüntetők szétrombolták a kommunista könyvkereskedést. Hágában a holland alsóház tagjai kivonultak az ülésteremből, amikor egy kommunista szónok védeni merészelte a magyarországi szovjet beavatkozást.

Hollandiában, Belgiumban, Norvégiában és Dániában a munkásság tiltakozó sztrájkot tartott. Svájcban a társadalmi egyesületek a határozatok százait hozzák, amelyben a gazdasági és kulturális kapcsolatok megszakítását sürgetik a Szovjetunióval.

Izlandban a tömeg kövekkel dobálta meg a szovjet nagykövetséget. A szovjet diplomatákat sárral dobálták meg.

Londonban nem tartották meg azt a hangversenyt, amellyel a szovjet-brit barátság hónapját kellett volna bevezetni. A brit bányászok gyűjtést indítottak a magyar szabadságharcosok érdekében.

Olaszországban és Japánban az írók manifesztumban tiltakoztak a szovjet erőszak ellen.
A Fülöp-szigetek fővárosában több tízezres tömeg szabad választásokat követelt Magyarország számára.

Tiltakozott az indiai szocialista párt és tömeggyűlést tartottak New Yorkban is.
Meany az Egyesült Amerikai Szakszervezetek elnöke táviratban felhívta Eisenhower elnököt, hogy torolja meg a magyarországi szovjet agressziót. Az egész művelt világ megvetéssel és felháborodással nézi, - hangzik az amerikai szakszervezeti vezető távirata - hogy a szovjet csaptok páratlan kegyetlenséggel tiporják Magyarországon az alapvető emberi jogokat. A moszkvai gengszterrezsim vérbe fojtotta a magyar nép hősi szabadságharcát. Hitler hűséges szovjet tanítványai a fasizmus módszereit alkalmazzák Magyarországon. Meany felszólította az amerikai kormányt, hogy az Egyesült Államok szakítsa meg a kulturális, tudományos és technikai kapcsolatokat a szovjet diktatúrával. Akadályozza meg, hogy a magyarországi áruló kommunisták képviselthez jussanak az ENSZ-ben. Végül hasson oda, hogy az ENSZ ünnepélyesen marasztalja el a szovjet kormányt a magyarországi agresszió miatt.

Az angol alsóház jóváhagyta a brit kormány eljárását a Közel-Keleten. A törvényhozók 320 szavazattal 262 ellenében, elutasítottak egy az ellenzék részéről beterjesztett bizalmatlansági indítványt.

Ben Gurion izraeli miniszterelnök tegnap esti rádióbeszédében váratlanul bejelentette, hogy Izrael az ENSZ nemzetközi haderejének megérkezése után hajlandó visszavonni csapatait a Sínai-félszigetről.
Az ENSZ rendőri ereje előreláthatólag 10 napon belül megérkezik Egyiptomba. Az ENSZ csapatokat amerikai repülőgépek szállítják a Szuezi csatorna övezetébe.
A Szovjetunió katonai felszerelést szállít Szíriának. Az Izraellel szomszédos arab ország többek között lökhajtásos vadászgépeket is kap a Szovjetuniótól.

Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-09 10:00
Hossz0:09:46
Cím10:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3