Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. november 09. 14:35 ● 08:06

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink, rendkívüli riportunkat hallják. Mindenekelőtt felolvassuk New York-i munkatársunk telefonjelentését.

Mr. Biddle Duke, a New York-i International Rescue Committee, a Nemzetközi Menekültügyi Bizottság elnöke október 29-én Bécsbe utazott, hogy a magyarországi segélyakciót megszervezze. Mr. Duke Magyarországon is járt, amikor Budapest a szabadságharcosok kezén volt, és éppen az újabb szovjet páncélosok megérkezése előtt tért vissza Bécsbe, ahol az amerikai gyógyszer- és élelmiszer-küldemények átvételén és Magyarországra való továbbításán dolgozott. Most érkezett vissza New Yorkba, és sajtókonferencián tájékoztatta a közönséget útjának eredményeiről és közép-európai benyomásairól. Mr. Duke a következőket mondotta. A Nemzetközi Menekültügyi Bizottság minden rendelkezésére álló eszközzel igyekszik a magyar szabadságharcosokon segíteni. De november 4-e, az újonnan összevont szovjet páncélosok támadása óta a segítés sokkal nehezebb, mert az országba beküldött orvosságok és élelmiszerek felhasználása nem ellenőrizhető. Az utolsó szállítmány vasárnap, november 4-én délután haladt át a határon Sopron közelében. Az Ausztria-Nickelsdorfból Budapestre vezető nagy országutat akkor már elzárta a szovjet haderő. A szállítmány egy teherautó-rakomány Gamma Globulinból állt. A miskolci szabadságharcosok ugyanis rádión közölték, hogy városukban és a környéken járványszerűen ütött ki a gyermekbénulás. Sürgős segítséget kértek a veszedelem leküzdésére. November 3-án, amikor a miskolci segélykiáltás elhangzott, 130 megbetegedésről tudtak a hatóságok. A Gamma Globulin szállítmányt Miskolcra irányítottuk a járvány leküzdésére. Mostanáig nincs hírünk a teherautóról, annak vezetőjéről és a szállítmányt kísérő orvosról sem. Ami az Ausztriába menekült szabadságharcosokat illeti, beszámolónk sajnos szomorú. A menekültek nagy többsége asszony és gyerek. Eddig több mint 15 ezer menekült érkezett. Ezek közül legalább 3 ezer gyermek, míg az asszonyok száma 8 ezer körül mozog. A férfiak legnagyobb része otthon maradt, hogy tovább harcoljanak a szovjet elnyomás ellen. Sok apró gyerek érkezett egyedül, apa, anya nélkül. Ezeknek a gyerekeknek elindulásakor nyakába kötöttek egy-egy táblát névvel és címmel, valamint a szülők kérésével. "Vegyék gondjukba ezt a gyereket, aki e pillanatban már valószínűleg árva." Osztrák teherautók és autóbuszok a lehető legnagyobb gyorsasággal szedték össze a menekülteket, akiket 3 begyűjtőhelyre vittek. A magyarok általában egy hetet töltenek a gyűjtőtáborokban, aztán továbbmennek az ország belsejébe. Kórházakat, iskolákat, kastélyokat rendeznek be a menekültek számára.
Mr. Duke a következőképpen folytatta nyilatkozatát. Az osztrák hatóságok magatartásáról igazán csak a meghatottság hangján beszélhetek. Tele vannak megértéssel és áldozatkészséggel. A Nemzetközi Menekültügyi Bizottság további segítő programját a fennálló helyzethez kell alkalmaznunk. Az első feladat az Ausztriában tartózkodó menekültek ellátása. Szervezetünknek eddig mintegy 500 ezer dollár állt rendelkezésére. Ennek legnagyobb részét az ausztriai segítőakció céljára használtuk fel, de tartalékolnunk kellett bizonyos összeget a súlyos nélkülözésekkel küzdő ország számára is. Nem tudjuk, hogy a szovjet erőszak által teremtett új helyzetben meg tudjuk-e közelíteni az ínséges területeket, de reméljük, hogy a jelenleg hermetikusan lezárt határ kisebb-nagyobb mértékben újra megnyílik majd. Kézben tartunk nagyobb mennyiségű orvosságot és élelmiszert arra az esetre, ha újból meg tudjuk közelíteni Magyarországot. Igen fontos feladat a menekült diákok elhelyezése is. A diákok alkották a magyar szabadságharc élgárdáját. Most gondoskodni kell arról, hogy menekültsorban is folytathassák tanulmányaikat. Az osztrák kormány máris gondoskodik néhány ösztöndíjról és egyetemi állásokból, a menekült diákok számára. De még sok fiatalt kell elhelyezni Ausztrián kívül is. Nagyon valószínű, hogy a magyarországi események következtében más kelet-európai országokból is az eddiginél több menekült fog érkezni a nyugati országokba a legközelebbi időben. Jelentések arra vallanak, hogy a folyamat máris megindult. Ezeknek a menekülteknek fogadására is idejében meg kell tenni a szükséges intézkedéseket.
Most római munkatársunk telefonjelentését olvassuk fel. Csütörtök este a Teatro Albertinóban, amely Róma egyik legnagyobb színháza, tartotta tiltakozó gyűlését az olasz Actio Catholica a Magyarországon elkövetett orosz agresszió ellen. A hatalmas termet magyar és olasz zászlók díszítették, három óriási kép volt a terem karzatára erősítve, Szent Istváné, Hunyadi Jánosé és Mindszenty kardinálisé. Felettük olasz nyelvű felírás. "A magyar nép vére az égre kiált". A terem több ezer férőhelye nem volt elég az érdeklődő tömeg számára. Több ezren a színház előtti téren hallgatták a hangszórók által közvetített beszédeket. Az összejövetelen megjelent Costantini kardinális, [Cassaiagni], a szenátus helyettes elnöke, a kormány képviselője Folchi államtitkár személyében, Róma polgármestere és még sok más hivatalos személyiség. A magyar Himnusz eljátszása után Luigi Gedda, az olasz Actio Catholica elnöke emelkedett szólásra. Beszéde elején felsorolta a számos történelmi kapcsolatot, amely a két országot egy ezredéven át fűzte össze. Ezután a szónok idézte Mindszenty kardinális kiszabadulása utáni első nyilatkozatát, amelyben a bíboros megállapította, hogy az országban a helyzet még igen nehéz. Valóban - folytatta - nem lennénk most itt, ha ez a nehéz helyzet nem változott volna tragikussá az oroszok árulása folytán. A Kreml urai néhány hónappal ezelőtt úgy tettek, mintha Sztálin halála után emberi politikát választottak volna. A Magyarország elleni gaztettükkel azonban bebizonyították, hogy ezerszerte gonoszabbak és aljasabbak még Sztálinnál is. A magyar nép hősies harcáról beszélve az Actio Catholica elnöke megállapította, hogy nemcsak a magyar szabadságért haltak tízezren és tízezren hősi halált Magyarországon, de az egész nyugati kultúráért is. Minden gyásza mellett a katolikus egyház fájdalmas büszkeséggel mondhatja, hogy a kereszténység első századai óta nem fordult elő, hogy ennyien és ilyen bátran ontották volna vérüket Krisztusért. Az Egyesült Nemzetek szerepéről beszélve kijelentette: ideje, hogy az ENSZ végre bebizonyítsa, akcióra képes szervezet. Nagyon is ideje, hogy nemzetközi rendőrséggel vagy bármilyen más internacionális organizációval azonnal véget vessen a magyarországi tömeggyilkosságnak. Éppen ezért vasárnap minden olasz templomban aláírásokat fognak gyűjteni, amelyeket az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez küldenek majd el, és amelyekben minden olasz katolikus nevében követelik az ENSZ közbelépését Magyarországért, a szovjet csapatok kivonulását és a szabad választásokat. Beszéde végén Signore Gedda, az olasz Actio Catholica elnöke az olasz kommunistáknak üzent. "Akiben még maradt emberi érzés - mondotta - az tépje össze pártigazolványát, amellyel a gyilkosok cinkosává vált." A gyűlés befejezése után a tömeg, és soraikban a római magyar kolónia tagjai is gyászszalaggal borított piros-fehér-zöld zászlók alatt és a magyar Himnusz hangjai mellett fáklyás menettel vonult az ismeretlen katona sírjának megkoszorúzására.

Kedves Hallgatóink, rendkívüli riportunkat hallották. New York-i és római munkatársunk telefonjelentését olvastuk fel.

Információk

Adásba került1956-11-09 14:35
Hossz0:08:06
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-09 14:35
Műsor letöltése MP3