Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. október 26. 16:20 ● 13:56

00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Folytatjuk riportsorozatunkat, amelyben munkatársaink a különböző nyugati fővárosokból beszámolnak a legfrissebb eseményekről. Most elsőnek londoni levelezőnk jelentkezik. Közvetíti a legnagyobb angol bányászszervezetnek, a Durham-i Bányászegylet titkárának üzenetét a magyar munkássághoz. Hallgassák meg mindenekelőtt, ki az a Samuel Watson, aki az üzenetet küldi.

Samuel Watson 1898-ban született. Elemi iskoláinak elvégzése után 38 éves koráig, mint csillés és vájár bányában dolgozott. Politikai pályafutását a Durham-i bányász szakszervezetben kezdte. Jelenleg az angol Munkáspárt Nemzeti Végrehajtó Bizottságának tagja, és a párt északi területi tanácsának elnöke. Samuel Watson a Munkáspárt küldöttségeivel gyakran jár külföldön, a közelmúltban látogatást tett a Szovjetunióban is. Az ismert angol munkáspárti politikus hallgatóink számára a következő nyilatkozatot tette:

Mindannak, ami most Magyarországon történik, be kellett következnie. A becsületes és büszke magyar nép nem tudta elviselni az orosz imperializmust, az orosz kommunista párt igáját. Aki megkísérli, hogy egy szabadságszerető demokráciára idegen politikai párteszményt és annak módszereit kényszerítse, az a társadalom alapvető törvényeivel kerül szembe. A kommunista párt ezt tette. Intrikákkal, befurakodással, erőszakkal igyekezett lerombolni a magyar demokráciát. Ez a kísérlet csak addig járhatott pillanatnyi sikerrel, amíg voltak bábuk, akik készek voltak elsősorban az orosz érdeket nézni, és a magyar érdeket utolsósorban. Mihelyt ezek lekerültek a politikai játszma színteréről, elkerülhetetlenné vált, hogy zavar támadjon. A magyar nép lefojtott haragja fel kellett, hogy forrjon nemcsak az idegen hatalom, az orosz kommunista párt ellen, hanem egyben a magyar kommunisták ellen is. Azok ellen a magyar kommunisták ellen, akik nem hajlandók a történelem leckéjét megtanulni! Azok ellen, akik nem hajlandók tudomásul venni, hogy valóságos és tartós szociális haladást, csak valódi nyugati értelemben vett demokratikus politika eredményezhet.

A népi demokrácia bukásra van ítélve Magyarországon, és azt végső fokon a világ minden tankja és hadserege nem menthetné meg. Becsületes magyar férfiak és asszonyok szabadságot és békét akarnak. Kielégítő körülmények között, emberi méltóságban akarnak élni, alapvető szabadságjogaikat követelik. Jogot a gyülekezésre, a szabad választásra, a szabad sajtóhoz. Saját maguk választotta vallás szerint akarják tisztelni az Istent anélkül, hogy ebbe politikai diktatúra beleszólhatna. A nyugati értelemben vett európai demokráciának célja mindig ezeknek az alapvető jogoknak teljes biztosítása volt.

Az orosz kommunista párt és a magyar kommunista pártvezetők tévedtek, amikor azt hitték, hogy sikeres lehet olyan politika is, amely az alapvető szabadságjogok megvetésén alapul. A magyar nép nem vágyik vissza a régi időkbe. Nem kívánja vissza a régi módszereket. A magyar felvilágosult és haladó nemzet. Történelmének nagy alakjai mindig becsületes emberi összefogásért, európai kultúráért szálltak síkra, és a világtörténelem legnagyobbjainak sorába tartoznak. Igaz, hogy Magyarországon voltak gazdasági bajok a múltban, de ugyanakkor voltak haladó politikai intézmények is, amelyek a szociális helyzet megjavításáért az emberi szabadságjogok kiterjesztéséért dolgoztak.

Magyarország ezzel a múlttal sohasem lehetett, sohasem lehet Oroszország, vagy orosz politikai intézmények csatlósa. A magyarság saját jogán nemzet és nép volt a múltban és az marad a jövőben is. A magyar nép mindenkor egyedül arra törekedett, hogy a gazdasági haladást a demokratikus elvek tiszteletben tartásával vigye előbbre. Egyetlen népnek sincs joga ahhoz, hogy egy másik néptől szabadságát elvegye! Magyarországon, ahol a szabadság a nemzet történelmi fejlődésének mindenkor szerves alkotórésze volt, Magyarországon a szabadság nem a Kremltől kapott ajándék, hanem jog. E bátor nemzetnek jogos tulajdona. Az út a végső győzelemhez, a szabadság kivívásához nehéz. Tele van megpróbáltatásokkal és nélkülözésekkel, de csakis ez lehet a győzelem útja a magyar nép számára. Ami Magyarországon és Lengyelországban végbemegy, az nem ellenforradalmárok vagy felelőtlen fiúk bandáinak izgatására történik. Az események mögött a nép robbanóerejű vágyakozás áll. Vágyakozás arra, hogy maguk módján a maguk nemzeti életét élhessék. A szabadságra vágyó erők összefogtak, hogy olyan társadalmat építsenek, amely tiszteletben tartja az alapvető emberi jogokat, és olyan intézményeket alakítsanak ki, amelyek keretet adhatnak egy valóban demokratikus életformának.

A magyarság bátor példát adott, történelmi lépést tett, amikor szabadságáért, békéért és kenyérért felkelt egy idegen imperialista hatalom fegyveres erői ellen. Megmozdulása történelmi, mert nem kapitalisták, imperialisták, vagy ellenforradalmárok vezetik, hanem dolgozó átlagemberek és értelmiségiek, akiknek egyetlen vágyuk nemzetüket a béke és jólét útjára vezetni. Velük szemben erőszakot alkalmazni, vágyaikat a politikai diktatúra eszközeivel kíméletlenül elfojtani, égbekiáltó bűn. Hasonlót, a történelem folyamán, sokan megkíséreltek már. És a kísérletek mindig kudarcot vallottak. Ez a kísérlet is csak kudarcot vallhat, mert nincs hatalom a földön, amely Magyarország népét végképp megakadályozhatná szabadsága kivívásában. A diktatúra elfeledkezett arról, hogy pillanatnyi győzelmek nem jelentenek nyert csaták. Magyarország népének felkelése lángot gyújtott, amely nem alszik ki többé. Alázatot és tiszteletet érzek most, mikor ezt az üzenetet írom. Szívem mélyéből köszöntöm Magyarország férfiait és asszonyait, akik életüket kockáztatták azért, hogy a szabadság és az élet veszendőbe ne menjen. Bányász családból származom, amelyben elődeim öt nemzedéken át adták egymásnak tovább a szociális haladás fáklyáját, nagyapám az apámnak, apám nekem. Az én kötelességem ezt a fáklyát magasra tartani, mert amíg ezt teszem, részt veszek az emberiség előrehaladásában. Kitüntetésnek érzem, hogy ezekben a válságos napokban köszönthetem Magyarország népét, azokat, akik a szabadság csataterén küzdenek.

A legnagyobb angol bányász szervezet titkárának, Samuel Watsonnak a magyar munkássághoz intézett üzenetét hallották.
Most pedig újra bécsi tudósítónké a szó, aki abból a nyugati fővárosból jelentkezik, ahol a magyarországi eseményeket lelkesen figyelő lakosság első kézből értesülhet népünk szabadságharcának legfrissebb híreiről.

A magyarországi szabadságharcokról szóló értesülések tegnap óta átláthatatlan mennyiségben zúdulnak az osztrák fővárosra. A bécsi napközi lapok első oldalán, ma jelentek meg a budapesti forradalomról készült első fényképfelvételek. Valamennyi lap első oldalán, féloldalnyi terjedelemben látható egy szovjet T-34-es páncélkocsi, amely a szabadságharcosok csoportjától megszállva vonul végig a budapesti utcán. A felkelők piros-fehér-zöld lobogókat emelnek a magasba. A zászlókról hiányzik a vörös csillag. Más felvételek utcai jeleneteket ábrázolnak, amelyek az 1945-ös ostrom eseményeire emlékeztetnek. A budapesti forradalom egyik külföldi szemtanúja röpcédulát hozott magával, amelyet a szabadságharcosok szórtak szét Budapest utcáin. A röpcédula, amelyet a Neuer Kurir című bécsi lap fakszimilében hozott nyilvánosságra, a következő felhívást intézi Budapest népéhez:

Magyar dolgozók! Követeljük a stúdiónál elkövetett gyilkosságok megtorlását és a dolgozó nép követelésének a rádióban és a sajtóban való közlését. A 14 pont végrehajtása érdekében, általános sztrájkot hirdetünk. A sztrájk kezdete 1956. október 24-én reggeltől a követelés teljesítéséig. Kiadja a magyar egyetemi ifjúság és Budapest tüntető dolgozói.

A Magyarországról érkező legfrissebb hírek közül, kiemelkednek azok az értesülések, amelyek egy dunántúli illegális rádióállomás működéséről szólnak. A burgenlandi rádióvevő készülékeken a 16 és 20 méteres rövidhullámhossz között, jól lehet hallani az adóállomás közvetítéseit. Félórás megszakításokkal magyar nyelvű felhívásokat intéznek, elsősorban a honvéd alakulatokhoz, de a polgári lakossághoz is. Ma hajnal óta több felhívással fordultak a dunántúli helyőrségekhez, hogy támogassák a Pécsett megalakult Forradalmi Tanácsot. Több felhívásban figyelmeztették a falusi lakosságot, hogy tartózkodjék az önbíráskodástól, és ne ragadtassák el magukat kilengésekre a volt kommunista vezetőkkel szemben. Utasításokat közölt továbbá a dunántúli illegális rádióállomás a fegyveres felkelő csoportoknak, hogy keressenek összeköttetést a nemzeti felkelést támogató helyőrségek parancsnokságával.

A Neuer Kurir ma reggeli értesülése szerint, a budapesti Vörös Csillag Nyomdát, amely a hadsereg lapjait és kiadványait nyomtatja, elfoglalták a szabadságharcosok. Tegnap este Budapesten röplapokat osztogattak, amelyek az ideiglenes forradalmi kormány nevében közöltek felhívásokat. "Ünnepélyesen esküszünk mártírjaink holtteste mellett, hogy a magyar függetlenség és szabadság ügyét győzelemre vezetjük." Ezekkel a szavakkal zárul az egyik röpcédula, amely felszólítja Budapest lakosságát, hogy egységesen csatlakozzék a nemzet szabadságharcához. A lap értesülése szerint egyébként, Gerő Ernő leváltása és Kádár János kinevezése azután következett be, hogy Mikojan szovjet miniszterelnök-helyettes és Szuszlov a szovjet kommunista párt kelet-európai osztályának vezetője Budapestre érkezett és a párt, illetve a kormány vezetőivel tanácskozott.

A Welt Presse című bécsi lap a dunántúli ismeretlen rádióállomásra hivatkozva arról értesít, hogy Baranya megyében forradalmi tanács alakult, és a helyőrségi laktanyák egy része csatlakozott volna hozzá. A Budapestről érkezett szemtanúk egyöntetűen azt jelentik, hogy a magyar fővárosban egy új veszély jelentkezik, az éhínség. A külföldiek szállodáiban már kedden racionalizálták az étkezéseket. Naponta kétszer adtak csak egy tál ételt. A lakosság a reggeli órákban a kimenési tilalom és a szüntelen lövöldözés ellenére, sorban áll az élelmiszerüzletek előtt, hogy kenyérhez és a legszükségesebb ennivalóhoz jusson.

A bécsi honvédelmi minisztérium ma reggel megszüntette a készenléti állapotot a burgenlandi laktanyákban. A honvédelmi minisztériumban úgy ítélik meg a helyzetet, hogy e pillanatban nem kell attól tartani, hogy felkelő csapatok menedéket keresnek Ausztria területén, minthogy a jelek szerint a felkelők a kormányhű csapatok és a szovjet egységek ellen számos helyen támadásban vannak.

Bécsi tudósítónk jelentését hallották a Bécsbe érkezett legfrissebb magyarországi hírekről.

Szignál

Kedves Hallgatóink, riportjainkban óránként közvetítjük a nyugati fővárosokból beérkező legfrissebb jelentéseket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-26 16:20
Hossz0:13:56
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Műsor letöltése MP3