Nemzetközi sajtószemle

1956. november 11. 9:15 ● 07:34

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Nemzetközi sajtószemlénkben olasz és angol lapok cikkeit ismertetjük a Szovjetunió magyarországi beavatkozásával kapcsolatban.

A Giornale d'Italia című olasz lapban Santi Savarino főszerkesztő azt fejtegeti vezércikkében, hogy bár Sztálint kétszer ölték meg, a kommunizmus semmit sem változott. Továbbra is a terror és a zsarnokság rendszere maradt. Ez nyilatkozik meg a szovjet kormány mostani magyarországi fegyveres beavatkozásában is, amikor a Vörös Hadsereg minden gátlás nélkül gyilkolja a magyar nemzetet, amely hősiesen védi az emberi méltóságot és jogát a szabadsághoz. A kommunizmus logikája szerint az emberek vagy alárendelik magukat a hatalomnak, vagy elpusztulnak. Ez Magyarország tragédiája. Ha Magyarország Lengyelország példájára elfogadott volna, egy a szovjet példától eltérő kommunizmust, Moszkva talán beleegyezett volna az új kurzusba. Miután azonban a magyar felkelők világosan kimondották, hogy szabadságot, függetlenséget, szabad választásokat akarnak, a szovjet kormány levetette álarcát és megindította ellenük tankjait. Ennek a magatartásnak semmi köze a sztálinizmushoz, a leninizmushoz, vagy a sztálintalanítási folyamathoz. Ez egyszerűen a kommunista ideológia logikájának kifejeződése. Éppen ezért minden ember, aki megveti a rabszolgaság minden formáját, pártra és nemzetiségre való tekintet nélkül, össze kell, hogy fogjon a világot fenyegető leghatalmasabb veszedelem ellen.

A Giornale d'Italia a magyar kérdésről szóló hírei között megemlíti, hogy Palermóban utcát neveznek el Magyarországról. Reggio nell' Emilia tartományban a gyász jeléül bezárták az üzleteket. A lap végezetül hírt ad arról a tiltakozó táviratról is, amelyet 20 ezer tanító és tanár küldött a római szovjet nagykövetnek. Az olasz pedagógusok e táviratukban felháborodásukat fejezik ki a szovjet csapatok magyarországi gazságaival kapcsolatban.

Egy másik olasz lap, a Momento Sera arról tudósít, hogy Róma legnagyobb színházának tulajdonosa visszautasította a kommunista párt kérelmét. A párt ki akarta bérelni a színházat, hogy ott gyűlést tartson. A gyűlés szónoka Terracini, az ismert kommunista szenátor lett volna. A színház tulajdonosa azzal utasította vissza a kommunista párt kérését, hogy nem akar üzleti összeköttetésbe lépni a magyarság gyilkosainak cinkosaival. A kommunista párt ezután a rendőrfőnökséghez fordult kérelmével, engedélyért folyamodott, hogy a gyűlést szabadban tarthassa meg. A [...] ezt a kérést megtagadta.

Az Osservatore Romano, a Vatikán hivatalos lapja szombaton délután "A pápa beszédére várakozva" címmel közöl cikket. Az Osservatore Romano a magyarországi eseményekkel, a magyar nép szenvedésével foglalkozik és megállapítja, hogy a Szentatya aggódó lélekkel figyeli az óráról órára érkező nyugtalanító híreket. Giuseppe Saragat, az Olasz Szociáldemokrata Párt főtitkára a Justitia című lapban vezércikket írt. A Justicia a szociáldemokrata párt hivatalos orgánuma.
Saragat a magyar eseményekkel és a Szovjetunió politikájával foglalkozik. Az olasz politikus így vélekedik:
A szovjet kormány mindenképpen megakadályozni törekszik a nemzeti önállóságot, amely a ma elnyomott népeknek meghozná a szabadságot. A nyugati nemzetek nem engedhetik, hogy az oroszok egy egész országot lemészároljanak. Szükséges volna tehát, hogy a nemzetközi diplomácia morális ítéletével lesújtson a szovjet kormányra.

A Londonban megjelenő Catholic Times vezércikket szentel a Szovjetunió és a kommunizmus elleni nemzetközi felháborodásnak. A katolikus lap többek között így ír:
Moszkva több ízben hangoztatta, hogy a katolikus egyház a kommunisták elsőszámú ellensége. Az olasz kommunista párt többek között azért olyan kedves Moszkvának, mert Rómában a Vatikán közvetlen közelében székel, és egyik fő törekvése a katolicizmus gyengítése. Most, hogy két katolikus nép, a magyar és a lengyel nyíltan fellázadtak a kommunisták ellen, ideje, hogy minden nyugaton élő keresztény a kommunisták ellen harcoljon. Rómában és más olasz városokban egymást követik a kommunista párt elleni tüntetések, és a párt vezetőjét, Togliattit csak a rendőrség mentette meg a tömeg haragjától. Az Olasz Kommunista Pártban szakadás következett be a magyarországi események miatt. Az ortodox és a sztálinista kommunisták az egész világon nyílt harcban állnak egymással. Megegyezésre nincs kilátás. De a kommunista párt ellen nemcsak Rómában, hanem Londonban, Párizsban és a többi európai nagyvárosban is heves küzdelem folyik. Az orosz beavatkozás ellen az egész világnak, főképpen a keresztény vallású embereknek kell fellépni. A Szovjetunióval nem szabad sem diplomáciai, sem kereskedelmi kapcsolatokat fenntartani. A kereskedelmi kapcsolatok is veszélyesek, mint ahogyan ártalmas minden irányú összeköttetés Moszkvával.

A Daily Mail vezércikkében a hat munkáspárti vezetőnek a szovjet nagykövetségen tett lépéséről ír. Tudvalévő, hogy a hat munkáspárti vezető Gaitskell vezetésével fölszólította Malik nagykövetet, hogy a szovjet kormány vessen véget a magyarországi vérengzéseknek. A Daily Mail szerint, Gaitskell a nagykövetség épületét elhagyva a következőket mondotta az ott várakozó újságíróknak:
A nagykövet válasza jellegzetesen szovjet válasz volt. Cinikus és hazug. Malik igazolni próbálta a szovjet beavatkozást. Indokolását természetesen nem fogadhattuk el.
A Daily Mail vezércikke ezután így folytatódik:
Gondoljunk a magyarok utolsó segélykiáltására. Mentsétek meg lelkeinket! Pár nappal ezelőtt még csodában hittünk. Azt hittük, hogy győz a szabadságharc. A szovjet kormány azonban visszatért a sztálini módszerhez és lecsapott Magyarországra. Az ország három napig szabad volt. Ez a három nap kitörölhetetlen marad az emberek emlékezetéből. A magyar nép hősiessége, halált megvető bátorsága arról tanúskodik, hogy ez a nép nagyon szereti a szabadságot.
Keresztény angolok, hallgassátok meg a magyar költő e két sorát: "Az nem lehet, hogy annyi szív hiába onta vért!" Ami az új magyar bábkormányt illeti, úgy véljük, hogy alig talál olyanokat, akik alávetik magukat irányításának.

Az Evening Standard-ban azt olvassuk, hogy egy kommunista napilap karikaturistája húszévi szolgálat után letette ceruzáját és otthagyta állását. Elhatározását a magyarországi szabadságharc és a szovjet haderő durva beavatkozása érlelte meg. A kommunista rajzoló magatartása például szolgálhat azoknak a művészeknek, akik még tagjai a kommunista pártnak. Ezzel a hírrel függ össze egy másik hír is. A Risona című kommunista lap a magyarországi események miatt megszüntette megjelenését. A lap szerkesztői kijelentették, hogy nem hajlandók tovább szolgálni azokat, akik pártolják a barbarizmust. A lap két szerkesztője nemcsak a kommunista sajtóorgánumot szüntette meg, de kilépett a kommunista pártból is.

Kedves hallgatóink! Nemzetközi sajtószemlénkben olasz és angol lapok Magyarországgal és a szovjet beavatkozással foglalkozó cikkeit ismertettük.

Információk

Adásba került1956-11-11 9:15
Hossz0:07:34
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-11 9:15
Megjegyzés[...] nem érthető
Műsor letöltése MP3