00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja! Bejelentjük, hogy adásunk a 41 méteres rövidhullámon 23 óráig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 8 óra. Most híreket mondunk.
A fővárosból nyugatra érkezett újságírók beszámolnak arról, hogy a főváros egyes kerületei a teljes pusztulás képét mutatják. Elpusztult a Ferenc körút, súlyos károkat szenvedett az Erzsébet körút és a Teréz körút. Hasonlóan a teljes pusztulás képét mutatja a belső Üllői út és a Kálvin tér. A Rókus kápolna, a főváros egyik jellegzetes épülete nincs többé. A szovjet csapatok ágyúlövésekkel súlyosan megrongálták a Rókus kórházat is. A szovjet támadásnak a kórházban ápolt betegek közül sokan áldozatul estek. A szovjet csapatok azokat a házakat, ahol ellenállást sejtettek, 4-5 harckocsival támadták meg. A harckocsikból mindaddig tüzet zúdítottak a lakóházra, ameddig a falak össze nem omlottak. Súlyosan megsérültek a munkáskerületek, de nagy károkat szenvedett a Kazinczy utca és a Dob utca is, ahol a lakosság hősiesen védekezett a szovjet agresszorok ellen. Csepelen és Budapest egyes részeiben még vasárnap is harcok voltak. Így például a szabadságharcosok vasárnap a Rottenbiller utcában kilőttek egy újabb szovjet tankot.
A magyarországi ávósok nagy szerepet játszottak a szovjet agresszió irányításában. A Románia felől Magyarországra betört szovjet harckocsioszlopok tankjaiba ávósok ültek be, és azok irányították a szovjet katonákat. Az ávósok egy része Budapest egyes részein most a szabadságharcosok után kutat. A titkosrendőrség tagjai nem viselik a régi egyenruhájukat, hanem vagy szovjet uniformisban, vagy pedig a közönséges rendőrség egyenruhájában folytatják tevékenységüket. Az ávósok azonban még így sem merészkednek ki azokból a kerületekből, amelyek a szovjet csapatok ellenőrzése alatt állanak. A titkosrendőrség vezető szerepet visz a szabadságharcosok elleni bosszúhadjáratban. Az egyik amerikai újságíró tanúja volt annak, hogy az ávósok 6, 14-15 éves gyermeket, akik az egyik házban megadták magukat, a helyszínen agyonlőtték.
A nyugati újságírókat első ízben pénteken indították útnak Budapestről. A gépkocsikaravánt azonban a Budai Nagy Antal laktanyánál visszafordították. Amikor a gépkocsik visszatértek Budapestre, a lakosság kendőt lobogtatva, zokogva fogadta a nyugati újságírókat, és abban a hitben volt, hogy az ENSZ által kiküldött megfigyelő bizottság tagjai érkeztek a fővárosba. A nyugati újságírók kijelentették, hogy ez az út és a budapesti harcok napjai életük legmegrázóbb, és minden mozzanatában felejthetetlen élménye marad. A vidéken még nagy területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. A Budapest és a határ közti úton a szabadságharcosok háromszor igazoltatták a nyugati újságírók gépkocsikaravánját. A sztrájk tovább tart, és az ország népe nem ismeri el a Kádár-féle klikket Magyarország törvényes kormányaként. A nyugati újságírók beszámolnak arról is, hogy november 4-én, vasárnap hajnalban öt órakor a szovjet agresszorok harckocsijai körülvették a Parlament épületét. A szovjet parancsnok negyven percet adott a Nagy Imre kormány bent tanácskozó tagjainak az elvonulására. A szovjet parancsnok azzal fenyegetőzött, hogy ellenállás esetén szétlöveti a Parlament épületét. A kormány tagjai végül is távoztak. Nagy Imre negyedmagával hagyta el az országháza épületét. A kormány tagjai - hír szerint - életben vannak.
Az osztrák fővárosból jelentik, hogy vasárnap is folytatódott a menekülők érkezése Magyarországról. A tegnapi napon 2800 menekült érkezett szabad földre. A magyarországi határőrség Szentgotthárdnál - hír szerint - parancsot kapott, hogy a nagy számú menekültre való tekintettel azonnal gereblyézzen fel egy 10 méteres sávot a határon. Mától kezdve megerősített járőrök cirkálnak a határon. Ezek a járőrök parancsot kaptak, hogy minden menekülőre felszólítás nélkül lőjenek.
Az ENSZ közgyűlésének rendes ülésszaka ma megkezdődik. A közgyűlésre 35 ország külügyminisztere érkezett New Yorkba. A rendes közgyűlésen elsőbbséget biztosítottak a magyar ügy tárgyalásának. Lloyd angol külügyminiszter New Yorkba utazása előtt kijelentette, hogy az ENSZ közgyűlése remélhetőleg eléri egyik legfőbb célkitűzését, a szovjet csapatok kivonását Magyarországról. Az angol külügyminiszter azt ajánlotta, hogy az ENSZ a közelmúlt eseményeire való tekintettel állítson fel egy állandó haderőt. Hammarskjöld, az ENSZ főtitkára felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi segítségre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízták, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti.
Raab osztrák kancellár tegnap rádióbeszédben fordult az osztrák néphez. Az osztrák kancellár kijelentette, hogy Ausztria népének fel kell hívnia a figyelmet azoknak az embereknek a szenvedéseire, akiket erőszakkal megfosztottak az európai ideáloktól. Minden felelős államférfinek tudnia kell, hogy az idegen népek feletti uralom és a szabad véleménynyilvánítás elnyomása nem hozhat áldást. A népek önrendelkezési joga és az egyes emberek vágyakozása a szabadság után, olyan elemi erőt jelentenek a világban, amit zsarnoki eszközökkel csak ideiglenesen lehet elnyomni - mondotta az osztrák kancellár.
Martino olasz külügyminiszter kijelentette, hogy Olaszország népe is tűrhetetlennek tekinti a magyarországi szovjet beavatkozást. Amennyiben Moszkva nem adna kielégítő biztosítékot szabad választások megtartására Magyarországon, nemzetközi rendőrcsapatokat kell küldeni az országba, amelyek az ENSZ felügyelete alatt állnának.
Burgiba tuniszi miniszterelnök hangoztatta, hogy amíg a közel-keleti népek harcot folytatnak a gyarmatosítás ellen, a Szovjetunió kíméletlen harcot visel egy kis nép ellen, amelynek egyetlen kívánsága az, hogy az idegen csapatokat vonják ki az ország területéről.
Tegnap a Colosseum közelében az olasz frontharcosok nagyszabású ünnepséget rendeztek Rómában a magyar szabadságharcosok tiszteletére. Az összejövetelen részt vett Olaszország minden fegyveres alakulatának képviselője az összes aranyérem tulajdonosa, Garibaldinak, a nagy Garibaldi fiának vezetésével. Az összejövetel ünnepi szónoka Le Messe, Itália marsallja volt. A római lapjelentések szerint a kommunistákkal eddig szövetségben volt olasz baloldali szocialisták vezetője a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseire való tekintettel visszaadja Moszkvának a Sztálin-díjat, amelyet négy évvel ezelőtt, mint a világbéke partizánjainak elnöke kapott. Nenni barátaitól kért kölcsön, hogy visszaadhassa Moszkvának a Sztálin-díjjal járó jelentős összeget. A baloldali szocialisták vezetője tegnap újabb cikkben foglalkozott a magyarországi helyzettel. Nenni az Avantiban azt írja, hogy a szovjet csapatok magyarországi borzalmainak nincsen határa.
Nehru nyilatkozott a közel-keleti helyzetről és a magyarországi eseményekről. Nehru a következőket mondotta: "Az a mód, ahogy valamely ország fegyveres erőit, légierejét és támaszpontjait más országokban fenntartja, nem a béke és a biztonság fenntartásának módja." Hangoztatta, hogy a colombói hatalmak hétfőn kezdődő Újdelhi-i értekezletét remélhetőleg ugyanaz a szellem hatja majd át, mind az afrikai és ázsiai államok bandungi értekezletét, és határozatai befolyásolják majd a világ többi hatalmait.
Burma, Ceylon, India, Indonézia és Pakisztán képviselői a ma kezdődő Újdelhi-i értekezleten a közel-keleti eseményekkel foglalkoznak. Egyelőre nem bizonyos, hogy Pakisztán miniszterelnöke részt vesz-e az értekezleten. Ceylon miniszterelnöke már megérkezett Újdelhibe, és egy gyűlésen beszélt a legutóbbi nemzetközi válságból kivált eseményekből. Elítélően nyilatkozott arról, hogy a Szovjetunió fegyveres erőszakkal lépett fel Magyarországon, és hangsúlyozta, hogy ezt mindenképpen sajnálatosnak kell nevezni. Arra a kérdésre, hogy a kolombói hatalmak értekezletén Magyarország ügye is szőnyegre kerül-e, a ceyloni miniszterelnök így válaszolt: "Nagyon is valószínűnek tartom, hogy a magyar ügyről nem feledkezünk meg. A legsúlyosabban elítélem az erőszak alkalmazását akár a Közel-Keleten, akár Magyarországon, akár bárhol másutt a világon fordul elő."
A brit és egyiptomi erők között tegnap újabb összecsapásokra került sor Port-Szaíd térségében. Angol részről attól tartanak, hogy az egyiptomi hadsereg, amely kiheverte az elmúlt napok csapásait, újabb támadást indít az angol-francia erők ellen. A moszkvai rádió azzal vádolta meg Izraelt, hogy nem hajlandó csapatait visszavonni a gázai sivatagból.
Az ENSZ főhadiszállásán tegnap egész nap folytatódtak a tanácskozások a világszervezet haderejének minél előbbi kiküldéséről a Szuezi-csatorna övezetébe. Egyiptom még nem adott végleges választ a világszervezet felhívására. Nápolyban mintegy 150 dán, norvég és holland katona várakozik, hogy folytathassa útját Egyiptomba. Ezek a katonák lesznek az ENSZ haderejének előőrsei.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 9 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A pontos idő 8 óra. Most híreket mondunk.
A fővárosból nyugatra érkezett újságírók beszámolnak arról, hogy a főváros egyes kerületei a teljes pusztulás képét mutatják. Elpusztult a Ferenc körút, súlyos károkat szenvedett az Erzsébet körút és a Teréz körút. Hasonlóan a teljes pusztulás képét mutatja a belső Üllői út és a Kálvin tér. A Rókus kápolna, a főváros egyik jellegzetes épülete nincs többé. A szovjet csapatok ágyúlövésekkel súlyosan megrongálták a Rókus kórházat is. A szovjet támadásnak a kórházban ápolt betegek közül sokan áldozatul estek. A szovjet csapatok azokat a házakat, ahol ellenállást sejtettek, 4-5 harckocsival támadták meg. A harckocsikból mindaddig tüzet zúdítottak a lakóházra, ameddig a falak össze nem omlottak. Súlyosan megsérültek a munkáskerületek, de nagy károkat szenvedett a Kazinczy utca és a Dob utca is, ahol a lakosság hősiesen védekezett a szovjet agresszorok ellen. Csepelen és Budapest egyes részeiben még vasárnap is harcok voltak. Így például a szabadságharcosok vasárnap a Rottenbiller utcában kilőttek egy újabb szovjet tankot.
A magyarországi ávósok nagy szerepet játszottak a szovjet agresszió irányításában. A Románia felől Magyarországra betört szovjet harckocsioszlopok tankjaiba ávósok ültek be, és azok irányították a szovjet katonákat. Az ávósok egy része Budapest egyes részein most a szabadságharcosok után kutat. A titkosrendőrség tagjai nem viselik a régi egyenruhájukat, hanem vagy szovjet uniformisban, vagy pedig a közönséges rendőrség egyenruhájában folytatják tevékenységüket. Az ávósok azonban még így sem merészkednek ki azokból a kerületekből, amelyek a szovjet csapatok ellenőrzése alatt állanak. A titkosrendőrség vezető szerepet visz a szabadságharcosok elleni bosszúhadjáratban. Az egyik amerikai újságíró tanúja volt annak, hogy az ávósok 6, 14-15 éves gyermeket, akik az egyik házban megadták magukat, a helyszínen agyonlőtték.
A nyugati újságírókat első ízben pénteken indították útnak Budapestről. A gépkocsikaravánt azonban a Budai Nagy Antal laktanyánál visszafordították. Amikor a gépkocsik visszatértek Budapestre, a lakosság kendőt lobogtatva, zokogva fogadta a nyugati újságírókat, és abban a hitben volt, hogy az ENSZ által kiküldött megfigyelő bizottság tagjai érkeztek a fővárosba. A nyugati újságírók kijelentették, hogy ez az út és a budapesti harcok napjai életük legmegrázóbb, és minden mozzanatában felejthetetlen élménye marad. A vidéken még nagy területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. A Budapest és a határ közti úton a szabadságharcosok háromszor igazoltatták a nyugati újságírók gépkocsikaravánját. A sztrájk tovább tart, és az ország népe nem ismeri el a Kádár-féle klikket Magyarország törvényes kormányaként. A nyugati újságírók beszámolnak arról is, hogy november 4-én, vasárnap hajnalban öt órakor a szovjet agresszorok harckocsijai körülvették a Parlament épületét. A szovjet parancsnok negyven percet adott a Nagy Imre kormány bent tanácskozó tagjainak az elvonulására. A szovjet parancsnok azzal fenyegetőzött, hogy ellenállás esetén szétlöveti a Parlament épületét. A kormány tagjai végül is távoztak. Nagy Imre negyedmagával hagyta el az országháza épületét. A kormány tagjai - hír szerint - életben vannak.
Az osztrák fővárosból jelentik, hogy vasárnap is folytatódott a menekülők érkezése Magyarországról. A tegnapi napon 2800 menekült érkezett szabad földre. A magyarországi határőrség Szentgotthárdnál - hír szerint - parancsot kapott, hogy a nagy számú menekültre való tekintettel azonnal gereblyézzen fel egy 10 méteres sávot a határon. Mától kezdve megerősített járőrök cirkálnak a határon. Ezek a járőrök parancsot kaptak, hogy minden menekülőre felszólítás nélkül lőjenek.
Az ENSZ közgyűlésének rendes ülésszaka ma megkezdődik. A közgyűlésre 35 ország külügyminisztere érkezett New Yorkba. A rendes közgyűlésen elsőbbséget biztosítottak a magyar ügy tárgyalásának. Lloyd angol külügyminiszter New Yorkba utazása előtt kijelentette, hogy az ENSZ közgyűlése remélhetőleg eléri egyik legfőbb célkitűzését, a szovjet csapatok kivonását Magyarországról. Az angol külügyminiszter azt ajánlotta, hogy az ENSZ a közelmúlt eseményeire való tekintettel állítson fel egy állandó haderőt. Hammarskjöld, az ENSZ főtitkára felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi segítségre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízták, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti.
Raab osztrák kancellár tegnap rádióbeszédben fordult az osztrák néphez. Az osztrák kancellár kijelentette, hogy Ausztria népének fel kell hívnia a figyelmet azoknak az embereknek a szenvedéseire, akiket erőszakkal megfosztottak az európai ideáloktól. Minden felelős államférfinek tudnia kell, hogy az idegen népek feletti uralom és a szabad véleménynyilvánítás elnyomása nem hozhat áldást. A népek önrendelkezési joga és az egyes emberek vágyakozása a szabadság után, olyan elemi erőt jelentenek a világban, amit zsarnoki eszközökkel csak ideiglenesen lehet elnyomni - mondotta az osztrák kancellár.
Martino olasz külügyminiszter kijelentette, hogy Olaszország népe is tűrhetetlennek tekinti a magyarországi szovjet beavatkozást. Amennyiben Moszkva nem adna kielégítő biztosítékot szabad választások megtartására Magyarországon, nemzetközi rendőrcsapatokat kell küldeni az országba, amelyek az ENSZ felügyelete alatt állnának.
Burgiba tuniszi miniszterelnök hangoztatta, hogy amíg a közel-keleti népek harcot folytatnak a gyarmatosítás ellen, a Szovjetunió kíméletlen harcot visel egy kis nép ellen, amelynek egyetlen kívánsága az, hogy az idegen csapatokat vonják ki az ország területéről.
Tegnap a Colosseum közelében az olasz frontharcosok nagyszabású ünnepséget rendeztek Rómában a magyar szabadságharcosok tiszteletére. Az összejövetelen részt vett Olaszország minden fegyveres alakulatának képviselője az összes aranyérem tulajdonosa, Garibaldinak, a nagy Garibaldi fiának vezetésével. Az összejövetel ünnepi szónoka Le Messe, Itália marsallja volt. A római lapjelentések szerint a kommunistákkal eddig szövetségben volt olasz baloldali szocialisták vezetője a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseire való tekintettel visszaadja Moszkvának a Sztálin-díjat, amelyet négy évvel ezelőtt, mint a világbéke partizánjainak elnöke kapott. Nenni barátaitól kért kölcsön, hogy visszaadhassa Moszkvának a Sztálin-díjjal járó jelentős összeget. A baloldali szocialisták vezetője tegnap újabb cikkben foglalkozott a magyarországi helyzettel. Nenni az Avantiban azt írja, hogy a szovjet csapatok magyarországi borzalmainak nincsen határa.
Nehru nyilatkozott a közel-keleti helyzetről és a magyarországi eseményekről. Nehru a következőket mondotta: "Az a mód, ahogy valamely ország fegyveres erőit, légierejét és támaszpontjait más országokban fenntartja, nem a béke és a biztonság fenntartásának módja." Hangoztatta, hogy a colombói hatalmak hétfőn kezdődő Újdelhi-i értekezletét remélhetőleg ugyanaz a szellem hatja majd át, mind az afrikai és ázsiai államok bandungi értekezletét, és határozatai befolyásolják majd a világ többi hatalmait.
Burma, Ceylon, India, Indonézia és Pakisztán képviselői a ma kezdődő Újdelhi-i értekezleten a közel-keleti eseményekkel foglalkoznak. Egyelőre nem bizonyos, hogy Pakisztán miniszterelnöke részt vesz-e az értekezleten. Ceylon miniszterelnöke már megérkezett Újdelhibe, és egy gyűlésen beszélt a legutóbbi nemzetközi válságból kivált eseményekből. Elítélően nyilatkozott arról, hogy a Szovjetunió fegyveres erőszakkal lépett fel Magyarországon, és hangsúlyozta, hogy ezt mindenképpen sajnálatosnak kell nevezni. Arra a kérdésre, hogy a kolombói hatalmak értekezletén Magyarország ügye is szőnyegre kerül-e, a ceyloni miniszterelnök így válaszolt: "Nagyon is valószínűnek tartom, hogy a magyar ügyről nem feledkezünk meg. A legsúlyosabban elítélem az erőszak alkalmazását akár a Közel-Keleten, akár Magyarországon, akár bárhol másutt a világon fordul elő."
A brit és egyiptomi erők között tegnap újabb összecsapásokra került sor Port-Szaíd térségében. Angol részről attól tartanak, hogy az egyiptomi hadsereg, amely kiheverte az elmúlt napok csapásait, újabb támadást indít az angol-francia erők ellen. A moszkvai rádió azzal vádolta meg Izraelt, hogy nem hajlandó csapatait visszavonni a gázai sivatagból.
Az ENSZ főhadiszállásán tegnap egész nap folytatódtak a tanácskozások a világszervezet haderejének minél előbbi kiküldéséről a Szuezi-csatorna övezetébe. Egyiptom még nem adott végleges választ a világszervezet felhívására. Nápolyban mintegy 150 dán, norvég és holland katona várakozik, hogy folytathassa útját Egyiptomba. Ezek a katonák lesznek az ENSZ haderejének előőrsei.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 9 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-12 8:00 |
Hossz | 0:10:25 |
Cím | 08:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |