00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
A pontos idő 22 óra. Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Az ENSZ közgyűlése ma délután újabb rendkívüli ülésre ült össze a magyar kérdésben. Az első alkalommal, amikor a magyar eseményeket tárgyalták, elfogadták az amerikai kormány határozati javaslatát. Az amerikai határozat felhívja a Szovjetuniót, szüntesse be azonnal hadicselekményeit, vonja ki csapatait az ország területéről, és tegye lehetővé, hogy az ENSZ megfigyelőket küldjön Magyarországra. A Szovjetunió azóta sem tett egy lépést sem az ENSZ határozat végrehajtására. Azóta a pakisztáni küldött újabb javaslatot készített elő, amely ENSZ-karhatalom kiküldését sürgeti. Ugyanezt a követelést tartalmazza az olasz delegáció új javaslata is. A mai ülésen elsőnek azok a küldöttek szólaltak fel, akiknek legutóbb még nem volt alkalmuk hozzászólni az amerikai javaslathoz. Mindjárt az ülés elején szót kért Szabó János, aki a szovjetbarát Kádár-klikk nevében tiltakozott a magyar ügy tárgyalása ellen. A közgyűlés nem vette tudomásul a tiltakozást.
Kuba képviselője felhívta a közgyűlést, hogy tiltsák ki a legközelebbi közgyűlésből az új magyar bábkormány küldöttjét. Kijelentette, hogy kormánya nem hajlandó elismerni a Kádár-klikket Magyarország kormányának, és felhívta az ENSZ tagállamait, járjanak el hasonlóképpen. A kubai küldött Szabó Jánost áldelegátusnak nevezte, aki azért jött a közgyűlés elé, hogy áldását adja honfitársai ezreinek legyilkolásához. A kubai küldött népgyilkossággal vádolta a szovjet kormányt. Rámutatott arra, hogy a szovjet csapatok a polgári lakosság, orvosok, ápolónők és gyermekek ellen harcolnak. A szovjet barbarizmusra nincs példa a modern idők történetében. A kubai küldött sürgős intézkedéseket követel a magyarországi vérengzés megszüntetésére, a szovjet csapatok kivonására és a szabad választások kierőszakolására Magyarországon.
Nemzeti Kína küldötte hangoztatta, hogy a Szovjetunió soha nem látott kegyetlenséggel igyekszik fenntartani az elmúlt évtizedekben kiépített imperialista és gyarmatosító rendszerét.
Az ír megbízott hangsúlyozta, hogy a világnak kötelessége kifejezésre juttatni a megvetését azzal szemben, ami Magyarországon történt, és el kell követni mindent, hogy ez az állapot megszűnjék. Az ország nyakára ültetett bábkormány a népek önrendelkezési jogának kegyetlen megcsúfolása.
Uruguay delegátusa arra hivatkozott, hogy a szovjet beavatkozás nemcsak a magyar nemzet szuverenitását sérti, hanem az Egyesült Államok Alapokmányait is. Hollandia megbízottja elmondotta, hogy az egész holland népen a méltatlankodás és a borzalom érzése vett erőt a barbár szovjet beavatkozás miatt. Valamennyi holland párt mélységesen elítéli a Magyarországon elkövetett szovjet hitszegést.
Jugoszlávia küldötte bírálta a Nagy Imre kormány magatartását, de hozzátette, hogy Jugoszlávia mindig ellenezte idegen hatalom beavatkozását más ország belügyeibe.
Az Egyesült Nemzetek rendkívüli közgyűlése rövid megszakítás után este negyed tízkor folytatta a magyarországi helyzet megvitatását. Az ülés első szónoka Ullrich csehszlovák delegátus volt, akinek beszéde a szovjet álláspont már közismert ismétlésén kívül semmi újat nem tartalmazott.
Mexikó megbízottja kijelentette, hogy Mexikó népe megdöbbenéssel fogadta a magyarországi események hírét. Nincs kétség afelől, hogy itt túlerőben lévő fegyveres erő beavatkozásáról van szó egy idegen ország belügyeibe, amelynek törvényes kormányát a beavatkozó hatalom eltiporta. Mexikó népe úgy érzi, hogy az emberiség történelmének egyik fordulópontjához érkezett, amikor is félreérthetetlenül el kell ítélni fegyveres erő használatát, különösen akkor, amikor az valamely nép jogos kívánságai ellen irányul.
A Kádár-féle bábkormány rádióközleményei is megerősítik, hogy Budapest egyes részein tovább folynak a harcok. A közlekedés a fővárosban és környékén megbénult. A gyárakban szünetel a munka, és a kommunista hatóságok a legszükségesebb szállításokat sem tudják lebonyolítani. Összeütközésekről érkeznek hírek a Mecsek és Komló térségéből, Szolnok környékéről, Nagykanizsa vidékéről, Budapestről, Budafokról és Dunapenteléről. Csepelen, a Mátra-vidéken, a Bükk hegységben és Celldömölk környékén szintén voltak összeütközések. Belgrádi, meg nem erősített hírek szerint, a szabadságharcosok továbbra is ellenállnak Győr térségében és Pécs közelében. Budapesten és a vidéken este tíz óra és reggel hét óra között továbbra is kimenési tilalom van. A nyíregyházai, kisvárdai és záhonyi pályaudvart a sötétség beállta után nem szabad megközelíteni, a pályaudvarok őrszemélyzete a nyíregyházi adó egyik közlése szerint azonnal tüzelnek azokra, akik a pályaudvar közelében felbukkannak. Országszerte sokfelé tovább tart a sztrájk. Hiába küldenek autóbuszokat a falvakba a munkásokért, ezek csak egy-két emberrel térnek vissza. Diósgyőrben mindent megbénít a sztrájk. Borsod megye területén a közigazgatási alkalmazottak se foglalják el munkahelyüket. A forradalmi tanácsok közreműködése nélkül a bábkormány semmire se megy.
A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központjában közölték, hogy hivatalos úton felhívták a szovjet kormányt, rendeljen el haladéktalanul tűzszünetet Budapesten, mert csak így lehet gondoskodni a sebesültek összegyűjtéséről és ápolásba vételéről. A genfi központ a Moszkvába küldött táviratában rámutat arra, hogy értesülései szerint Budapesten még szerda délben is utcai harcok folytak, és igen sok sebesült a hadszíntereken maradt anélkül, hogy bármilyen orvosi ápolásban részesült volna, tekintettel a meg nem szűnő harcra. "Felkérjük a szovjet kormányt - hangzik a Nemzetközi Vöröskereszt távirata, utasítsa haladéktalanul a harcoló felek felelős vezetőit, adjanak parancsot a kölcsönös tűzszüntetésre, hogy a sebesülteket össze lehessen gyűjteni, és gondozásba lehessen venni." A Nemzetközi Vöröskereszt központjában nem közölték, honnan szerezték értesüléseiket a budapesti utcai harcokról. Nyilvánvalónak látszik azonban, hogy a berni külügyminisztérium kapott tájékoztatást erről. A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központja és budapesti képviselői között vasárnap óta megszakadt a közvetlen kapcsolat.
A szabad világ minden részében egyre elemibb erővel tör fel a tiltakozás a szovjet barbarizmussal szemben. A nyugatnémet képviselőház mai rendkívüli ülésén megbélyegezte a szovjet csapatok agresszióját.
Adenauer kancellár hangsúlyozta, hogy kormánya mindenkor kiáll azokért, akik szabadságukért küzdenek.
A portugál kormány hivatalos közleményben felháborodva elítélte el a szovjet orvtámadást. A kormány minden lehető segítséget kilátásba helyez a magyar népnek.
Spaak belga külügyminiszter tiltakozó táviratot küldött a szovjet kormánynak. Felhívta Sepilovot, hogy azonnal intézkedjék a szovjet hadsereg magyarországi beavatkozásának megszüntetése iránt.
Lange norvég külügyminiszter a november negyedikei szovjet támadást az európai történelem egyik legsötétebb napjának nevezte. "Ez a támadás - mondotta - nemcsak a magyarok ellen irányult, hanem azok ellen az eszmék ellen is, amelyek az ENSZ Alapokmányában foglaltatnak."
Erlander svéd miniszterelnök bejelentette a svéd képviselőházban, hogy a kormány lemondja Hruscsov és Bulganyin látogatását. Közölte, hogy értesülése szerint hasonlóan cselekszik majd a dán és norvég kormány is. Dániában ma az egész ország területén öt percen keresztül szünetelt a forgalom és az üzemekben megállt a munka. A dán nép rokonszenvét kívánta kifejezni a magyar szabadságharcosok mellett. Hasonló módon adózott a hősök emlékének Hollandia lakossága is. A brit munkásmozgalom elhatározta, hogy közvetlen tárgyalásokat kezd a londoni szovjet nagykövettel a magyarországi helyzetről. Olaszországban a legkiválóbb írók és művészek manifesztumban tiltakoztak a Magyarországon dúló fegyveres erőszak ellen.
A francia nemzetgyűlés elnöksége ötmillió frankos gyorssegélyt juttatott el a magyar segélyakciónak. Ezt az ötmilliót a nemzetgyűlés eredetileg szovjet képviselők franciaországi látogatásának fedezésére szánta. A látogatást a francia nemzetgyűlés a magyar eseményekre való tekintettel lemondotta.
Indiában a szocialista párt táviratban tiltakozott a szovjet agresszió ellen, és teljes együttérzéséről biztosította a magyar szabadságharcosokat. Új-Delhiben a párt munkástömegei felvonultak a szovjet nagykövetség épülete elé, és szavalókórust alkotva követelték a szovjet csapatok haladéktalan visszavonását Magyarországról.
A Fülöp-szigetek fővárosában több tízezres tömeg követelt szabad választásokat a magyar nép számára.
Burns kanadai tábornok megérkezett az egyiptomi fővárosba. Az ő parancsnoksága alatt kezdi meg tevékenységét az ENSZ által kiküldött és rendőri feladatokkal megbízott nemzetközi katonai különítmény. Burns tábornok ma este Fauzi egyiptomi külügyminiszterrel tárgyal.
Dánia után Hollandia is bejelentette, hogy közre kíván működni a Szuezi-csatorna forgalmának helyreállítását szolgáló munkálatokban.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A pontos idő 22 óra. Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Az ENSZ közgyűlése ma délután újabb rendkívüli ülésre ült össze a magyar kérdésben. Az első alkalommal, amikor a magyar eseményeket tárgyalták, elfogadták az amerikai kormány határozati javaslatát. Az amerikai határozat felhívja a Szovjetuniót, szüntesse be azonnal hadicselekményeit, vonja ki csapatait az ország területéről, és tegye lehetővé, hogy az ENSZ megfigyelőket küldjön Magyarországra. A Szovjetunió azóta sem tett egy lépést sem az ENSZ határozat végrehajtására. Azóta a pakisztáni küldött újabb javaslatot készített elő, amely ENSZ-karhatalom kiküldését sürgeti. Ugyanezt a követelést tartalmazza az olasz delegáció új javaslata is. A mai ülésen elsőnek azok a küldöttek szólaltak fel, akiknek legutóbb még nem volt alkalmuk hozzászólni az amerikai javaslathoz. Mindjárt az ülés elején szót kért Szabó János, aki a szovjetbarát Kádár-klikk nevében tiltakozott a magyar ügy tárgyalása ellen. A közgyűlés nem vette tudomásul a tiltakozást.
Kuba képviselője felhívta a közgyűlést, hogy tiltsák ki a legközelebbi közgyűlésből az új magyar bábkormány küldöttjét. Kijelentette, hogy kormánya nem hajlandó elismerni a Kádár-klikket Magyarország kormányának, és felhívta az ENSZ tagállamait, járjanak el hasonlóképpen. A kubai küldött Szabó Jánost áldelegátusnak nevezte, aki azért jött a közgyűlés elé, hogy áldását adja honfitársai ezreinek legyilkolásához. A kubai küldött népgyilkossággal vádolta a szovjet kormányt. Rámutatott arra, hogy a szovjet csapatok a polgári lakosság, orvosok, ápolónők és gyermekek ellen harcolnak. A szovjet barbarizmusra nincs példa a modern idők történetében. A kubai küldött sürgős intézkedéseket követel a magyarországi vérengzés megszüntetésére, a szovjet csapatok kivonására és a szabad választások kierőszakolására Magyarországon.
Nemzeti Kína küldötte hangoztatta, hogy a Szovjetunió soha nem látott kegyetlenséggel igyekszik fenntartani az elmúlt évtizedekben kiépített imperialista és gyarmatosító rendszerét.
Az ír megbízott hangsúlyozta, hogy a világnak kötelessége kifejezésre juttatni a megvetését azzal szemben, ami Magyarországon történt, és el kell követni mindent, hogy ez az állapot megszűnjék. Az ország nyakára ültetett bábkormány a népek önrendelkezési jogának kegyetlen megcsúfolása.
Uruguay delegátusa arra hivatkozott, hogy a szovjet beavatkozás nemcsak a magyar nemzet szuverenitását sérti, hanem az Egyesült Államok Alapokmányait is. Hollandia megbízottja elmondotta, hogy az egész holland népen a méltatlankodás és a borzalom érzése vett erőt a barbár szovjet beavatkozás miatt. Valamennyi holland párt mélységesen elítéli a Magyarországon elkövetett szovjet hitszegést.
Jugoszlávia küldötte bírálta a Nagy Imre kormány magatartását, de hozzátette, hogy Jugoszlávia mindig ellenezte idegen hatalom beavatkozását más ország belügyeibe.
Az Egyesült Nemzetek rendkívüli közgyűlése rövid megszakítás után este negyed tízkor folytatta a magyarországi helyzet megvitatását. Az ülés első szónoka Ullrich csehszlovák delegátus volt, akinek beszéde a szovjet álláspont már közismert ismétlésén kívül semmi újat nem tartalmazott.
Mexikó megbízottja kijelentette, hogy Mexikó népe megdöbbenéssel fogadta a magyarországi események hírét. Nincs kétség afelől, hogy itt túlerőben lévő fegyveres erő beavatkozásáról van szó egy idegen ország belügyeibe, amelynek törvényes kormányát a beavatkozó hatalom eltiporta. Mexikó népe úgy érzi, hogy az emberiség történelmének egyik fordulópontjához érkezett, amikor is félreérthetetlenül el kell ítélni fegyveres erő használatát, különösen akkor, amikor az valamely nép jogos kívánságai ellen irányul.
A Kádár-féle bábkormány rádióközleményei is megerősítik, hogy Budapest egyes részein tovább folynak a harcok. A közlekedés a fővárosban és környékén megbénult. A gyárakban szünetel a munka, és a kommunista hatóságok a legszükségesebb szállításokat sem tudják lebonyolítani. Összeütközésekről érkeznek hírek a Mecsek és Komló térségéből, Szolnok környékéről, Nagykanizsa vidékéről, Budapestről, Budafokról és Dunapenteléről. Csepelen, a Mátra-vidéken, a Bükk hegységben és Celldömölk környékén szintén voltak összeütközések. Belgrádi, meg nem erősített hírek szerint, a szabadságharcosok továbbra is ellenállnak Győr térségében és Pécs közelében. Budapesten és a vidéken este tíz óra és reggel hét óra között továbbra is kimenési tilalom van. A nyíregyházai, kisvárdai és záhonyi pályaudvart a sötétség beállta után nem szabad megközelíteni, a pályaudvarok őrszemélyzete a nyíregyházi adó egyik közlése szerint azonnal tüzelnek azokra, akik a pályaudvar közelében felbukkannak. Országszerte sokfelé tovább tart a sztrájk. Hiába küldenek autóbuszokat a falvakba a munkásokért, ezek csak egy-két emberrel térnek vissza. Diósgyőrben mindent megbénít a sztrájk. Borsod megye területén a közigazgatási alkalmazottak se foglalják el munkahelyüket. A forradalmi tanácsok közreműködése nélkül a bábkormány semmire se megy.
A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központjában közölték, hogy hivatalos úton felhívták a szovjet kormányt, rendeljen el haladéktalanul tűzszünetet Budapesten, mert csak így lehet gondoskodni a sebesültek összegyűjtéséről és ápolásba vételéről. A genfi központ a Moszkvába küldött táviratában rámutat arra, hogy értesülései szerint Budapesten még szerda délben is utcai harcok folytak, és igen sok sebesült a hadszíntereken maradt anélkül, hogy bármilyen orvosi ápolásban részesült volna, tekintettel a meg nem szűnő harcra. "Felkérjük a szovjet kormányt - hangzik a Nemzetközi Vöröskereszt távirata, utasítsa haladéktalanul a harcoló felek felelős vezetőit, adjanak parancsot a kölcsönös tűzszüntetésre, hogy a sebesülteket össze lehessen gyűjteni, és gondozásba lehessen venni." A Nemzetközi Vöröskereszt központjában nem közölték, honnan szerezték értesüléseiket a budapesti utcai harcokról. Nyilvánvalónak látszik azonban, hogy a berni külügyminisztérium kapott tájékoztatást erről. A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központja és budapesti képviselői között vasárnap óta megszakadt a közvetlen kapcsolat.
A szabad világ minden részében egyre elemibb erővel tör fel a tiltakozás a szovjet barbarizmussal szemben. A nyugatnémet képviselőház mai rendkívüli ülésén megbélyegezte a szovjet csapatok agresszióját.
Adenauer kancellár hangsúlyozta, hogy kormánya mindenkor kiáll azokért, akik szabadságukért küzdenek.
A portugál kormány hivatalos közleményben felháborodva elítélte el a szovjet orvtámadást. A kormány minden lehető segítséget kilátásba helyez a magyar népnek.
Spaak belga külügyminiszter tiltakozó táviratot küldött a szovjet kormánynak. Felhívta Sepilovot, hogy azonnal intézkedjék a szovjet hadsereg magyarországi beavatkozásának megszüntetése iránt.
Lange norvég külügyminiszter a november negyedikei szovjet támadást az európai történelem egyik legsötétebb napjának nevezte. "Ez a támadás - mondotta - nemcsak a magyarok ellen irányult, hanem azok ellen az eszmék ellen is, amelyek az ENSZ Alapokmányában foglaltatnak."
Erlander svéd miniszterelnök bejelentette a svéd képviselőházban, hogy a kormány lemondja Hruscsov és Bulganyin látogatását. Közölte, hogy értesülése szerint hasonlóan cselekszik majd a dán és norvég kormány is. Dániában ma az egész ország területén öt percen keresztül szünetelt a forgalom és az üzemekben megállt a munka. A dán nép rokonszenvét kívánta kifejezni a magyar szabadságharcosok mellett. Hasonló módon adózott a hősök emlékének Hollandia lakossága is. A brit munkásmozgalom elhatározta, hogy közvetlen tárgyalásokat kezd a londoni szovjet nagykövettel a magyarországi helyzetről. Olaszországban a legkiválóbb írók és művészek manifesztumban tiltakoztak a Magyarországon dúló fegyveres erőszak ellen.
A francia nemzetgyűlés elnöksége ötmillió frankos gyorssegélyt juttatott el a magyar segélyakciónak. Ezt az ötmilliót a nemzetgyűlés eredetileg szovjet képviselők franciaországi látogatásának fedezésére szánta. A látogatást a francia nemzetgyűlés a magyar eseményekre való tekintettel lemondotta.
Indiában a szocialista párt táviratban tiltakozott a szovjet agresszió ellen, és teljes együttérzéséről biztosította a magyar szabadságharcosokat. Új-Delhiben a párt munkástömegei felvonultak a szovjet nagykövetség épülete elé, és szavalókórust alkotva követelték a szovjet csapatok haladéktalan visszavonását Magyarországról.
A Fülöp-szigetek fővárosában több tízezres tömeg követelt szabad választásokat a magyar nép számára.
Burns kanadai tábornok megérkezett az egyiptomi fővárosba. Az ő parancsnoksága alatt kezdi meg tevékenységét az ENSZ által kiküldött és rendőri feladatokkal megbízott nemzetközi katonai különítmény. Burns tábornok ma este Fauzi egyiptomi külügyminiszterrel tárgyal.
Dánia után Hollandia is bejelentette, hogy közre kíván működni a Szuezi-csatorna forgalmának helyreállítását szolgáló munkálatokban.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-08 22:00 |
Hossz | 0:09:41 |
Cím | 22:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |