17:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 23. 17:00 ● 10:06

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 25 méteres rövidhullámon 21 óra 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon.
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 17 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapest. Piros László belügyminiszter visszavonta az utcai gyűlések és felvonulások betiltásáról szóló rendelkezését. A belügyminiszter a magyar diákság rokonszenv tüntetését kívánta megakadályozni, amelyet ma délutánra tűztek ki a lengyel nagykövetség épülete előtt. A diákság néma tüntetésével egyetértését akarja kifejezni a lengyelországi eseményekkel kapcsolatban. Ma délután két órakor a DISZ Központi Vezetősége megkezdte tanácskozásait. A központi vezetőség helyesli a budapesti ifjúság rokonszenv tüntetését a lengyel eseményekkel kapcsolatban. A központi bizottság elhatározta, hogy részt vesz a tüntetésben, és ezért ülését felfüggesztette. A tanácskozások folytatására, a tüntetés befejezése után kerül sor. A központi vezetőség végezetül határozatot fogadott el, hogy táviratban üdvözli a lengyel ifjúságot.
Gerő Ernő, a Magyarországi Kommunista Párt első titkára visszaérkezett Belgrádból. Este 20 órakor beszédet mond a budapesti rádióban.

Varsó. A lengyel rádió bejelentette, hogy a Politbüro felmentette állásától Witaszewski helyettes hadügyminisztert, és helyébe Spychalski tábornokot nevezte ki. A lengyel kormány egyidejűleg Spychalskit a hadsereg Politbürojának főnökévé nevezte ki. A lengyel főügyészi hivatal elrendelte a poznani perekben az összes vádiratok felülvizsgálását. Azokról a vádiratokról van szó, amelyeket az államügyészség a poznani népfelkelésben való részvétel miatt juttatott el a bírósághoz. Ma délután a lengyel parlament megkezdi új ülésszakát, amelyen az új választójogi javaslatot vitatják meg. A parlament közjogi bizottsága már jóváhagyta a tervezetet, amelynek legfőbb újítása az, hogy kötelezővé teszi a titkos szavazást, és a szavazók több képviselőjelölt között választhatnak. A parlament egy hétig tartó ülésszakán megvitatja azoknak a személyeknek kártalanítását is, akiket a sztálini éra alatt ártatlanul üldöztek. Politikai megfigyelők jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a jugoszláv parlamenti küldöttség, amely ez idő szerint Varsóban tartózkodik, szintén részt vesz a parlament megnyitó ülésén. A Politbüro tegnapi értekezletéről, amelynek napirendjén hír szerint Rokosszovszkij tábornagy ügye is szerepelt, csak annyi szivárgott ki, hogy a tárgyalás jegyzőkönyve közel 30 oldalt tesz ki, és ennek alapján a közeljövőben várható a nyilvánosság tájékoztatása a hozott döntésekről. Varsóban és Lengyelország majdnem valamennyi nagyobb városában, tömeggyűléseket tartottak, amelyben a résztvevők a demokratizálás folytatását követelték és támogatásukról biztosították Gomulkát. A lengyel hírszolgálati ügynökség beszámol a lengyel hadsereg pártszervezetének, továbbá a katonai politikai akadémia hallgatóinak nagygyűléséről. Ezeken az értekezleteken a résztvevők őszinte örömmel üdvözölték a Politbüro döntéseit. Az elfogadott határozati javaslatok hangoztatják, hogy a hadsereg pártszervezete mindent megtesz a katonaságnak az új szellemben való nevelésére, amelynek egyik leglényegesebb eleme a hadseregnek a párttal szemben érzett lojalitása. A katonai politikai akadémia növendékei határozati javaslatukban kijelentik, hogy elválaszthatatlan kötelékek fűzik össze az új pártvezetőséggel, a munkássággal és az egész lengyel néppel. Hűek maradnak ahhoz az elvhez: a nép a hadsereggel, és a hadsereg a néppel. A Moszkvában tanuló lengyel ifjak ugyancsak értekezletre ültek össze, és szolidaritásukat fejezték ki Gomulkával és az új pártvezetőséggel, és támogatásukról biztosították azt Lengyelország politikai és gazdasági életének demokratizálásáért folytatott küzdelmében. A lengyel napilapok vezető helyen foglalkoznak a tömeggyűléseken hozott határozatokkal, valamint a lengyel népnek a párt új vezetőségével szemben tanúsított szolidaritásával.

Jugoszláviában a kommunista párt hivatalos szócsöve, a Borba ismerteti terjedelmes cikkben az elmúlt napok eseményeit. Megállapítja, hogy a lengyelországi szociális erőknek sikerült a válságot leküzdeniök, mely számos éven keresztül uralta Európának ezt a nagy országát. Az, ami Lengyelországban történt, kétségtelenül pozitív kihatással lesz a szovjet-lengyel kapcsolatokra, és ezen felül, Lengyelországnak a többi szocialista államokkal való viszonyára. A varsói rádió mai adásában beszámolt arról, hogy Boroszlóban szovjetellenes tüntetésekre került sor. A New York Times tudósítója szerint, a boroszlói egyetem valamennyi fakultásának hallgatói énekelve vonult végig az utcákon, a szabad Lengyelországot és Gomulkát éltetve. Ugyanakkor Rokosszovszkij tábornagy hazaküldését és Wyszynski bíboros azonnali szabadlábra helyezését követelték. A lengyel rádió elítélte a szovjetellenes tüntetéseket.

E percben érkezett hír szerint, a lengyel államügyészség javasolta a poznani bíróságnak, hogy engedje szabadon mindazokat az őrizetbe vett személyeket, akiket nem gyilkossággal vagy rablással vádolnak.

Párizs. A keddi párizsi sajtó és általában a közvélemény, a legnagyobb figyelmet szenteli a lengyelországi és magyarországi eseményeknek. A Figaro négyhasábos cikkben foglalkozik a budapesti és szegedi eseményekkel, aláhúzva az egyetemi ifjúság követeléseinek jogosságát. A lap véleménye szerint, a kérdések elodázása minden bizonnyal utcai tüntetéseket, sőt általános felfordulást vonhat maga után. Külön kiemeli a Figaro, hogy Magyarország a lengyel példa első követője. A milliós példányszámú France-Soir feltűnő helyen jelenti, hogy a magyar nép üdvözli, és minden tekintetben helyesli a lengyel kommunista párt kormányzását. Már semmiféle rendszer vagy erőszakos intézkedés nem tud gátat vetni a magyarországi eseményeknek.
A Paris Presse nyíltan felveti a kérdést: mikor lesz Nagy Imréből magyar Gomulka? Magyarország és Lengyelország történelmi fejlődése mindig sok párhuzamot mutatott. A lap nagy várakozással néz az ifjúsági nagygyűlés elé, és lehetetlennek tartja, hogy a kormányt rövidesen át ne alakítsák Sztálin és Rákosi egykori híveinek teljes kiküszöbölésével.

Belgrád. A jugoszláv fővárosban és Budapesten egyidejűleg hozzák nyilvánosságra a magyar-jugoszláv tárgyalásokról szóló záróközleményt. A jugoszláv sajtó hosszú cikkeket szentel a tegnap este befejeződött jugoszláv-magyar tárgyalásoknak. A Borba szerint, a belgrádi tárgyalásokon megteremtették az egészséges és tartós jugoszláv-magyar barátság feltételeit. A lap rámutat arra, hogy a két ország még nem használta ki a jugoszláv-magyar gazdasági együttműködésből adódó lehetőségeket. A jelen pillanatban megvannak a kedvező feltételei annak, hogy a két ország között megvalósítsák a gazdasági együttműködés magasabb formáit. Ez az együttműködés kiterjed majd az iparra, a nyersanyagok és az energiaforrások közös kiaknázására, valamint a szoros kereskedelmi együttműködésre, ami magában foglalná a magyar és jugoszláv áru közös piacra vitelét is. A Borba rámutat arra, hogy a magyar-jugoszláv tárgyalásoknak nemcsak a két ország szempontjából van jelentősége, hanem a belgrádi tanácskozások nyomán, újból előre jutottak egy lépéssel a szocialista erők közti együttműködés új formáinak megteremtése felé. A jelenlegi körülmények között - folytatja a Borba -, csak a különböző mozgalmak közti nyílt és őszinte vita vezethet eredményre.
A Politika, a jugoszláv kormány lapja közli Kádár János és Hegedüs András nyilatkozatát a belgrádi tárgyalásokról. Kádár János nyilatkozatában hangoztatja, hogy a két párt és a két ország között helyreállt a teljes bizalom, ami rendkívül nagy jelentőségű a két ország közti kapcsolatok további fejlődése szempontjából. Mindkét magyarországi kommunista vezető hangoztatta nyilatkozatában, hogy a két ország közti kapcsolatokban azok az elvek az irányadók, amelyek a Szovjetunió és Jugoszlávia közti kapcsolatokat is szabályozzák. Ezek az elvek biztosítékot nyújtanak arra, hogy a két ország közti kapcsolatok az egyenlőség és a másik belügyeibe való be nem avatkozás elvein fejlődnek majd tovább.

Párizs. Francia vadászgépek tegnap leszállásra kényszerítettek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken. A repülőgépen az algériai lázadók öt vezetője utazott, és hazatérőben volt a marokkói szultánnal folytatott megbeszélésekről. A vezetőket a hatóságok őrizetbe vették. Tuniszban az események nyomán tüntetésekre került sor, amelyek elsősorban a fővárosban élő európaiak ellen irányultak.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 18 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-23 17:00
Hossz0:10:06
Cím17:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3