00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
A pontos idő 6 óra.
Most híreket mondunk.
A fővárosból nyugatra érkezett újságírók beszámolnak arról, hogy a főváros egyes kerületei a teljes pusztulás képét mutatják. Elpusztult a Ferenc körút, súlyos károkat szenvedett az Erzsébet körút és a Teréz körút. Hasonlóan a teljes pusztulás képét mutatja a belső Üllői út és a Kálvin tér. A Rókus-kápolna, a főváros egyik jellegzetes épülete nincs többé. A szovjet csapatok ágyúlövésekkel súlyosan megrongálták a Rókus-kórházat is, és a szovjet támadásnak a kórházban ápolt betegek közül sokan áldozatul estek. A szovjet csapatok azokat a házakat, ahol ellenállást sejtettek, 4-5 harckocsival támadták meg. A harckocsikból mindaddig tüzet zúdítottak a lakóházra, ameddig a falak össze nem omlottak. Súlyosan megsérültek a munkáskerületek, de nagy károkat szenvedett a Kazinczy utca és a Dob utca is, ahol a lakosság hősiesen védekezett a szovjet agresszorok ellen. Csepelen és Budapest egyes részeiben még vasárnap is harcok voltak. Így például a szabadságharcosok vasárnap a Rottenbiller utcában kilőttek egy újabb szovjet tankot.
A magyarországi ávósok nagy szerepet játszanak a szovjet agresszió irányításában. A Románia felől Magyarországra betört szovjet harcoskocsi-oszlopok tankjaiba ávósok ültek be, és azok irányították a szovjet katonákat. Az ávósok egy része Budapest egyes részein most a szabadságharcosok után kutat. A titkosrendőrség tagjai nem viselik a régi egyenruhájukat, hanem vagy szovjet uniformisban, vagy pedig a közönséges rendőrség egyenruhájában folytatják tevékenységüket. Az ávósok azonban még így sem merészkednek ki azokból a kerületekből, amelyek a szovjet csapatok ellenőrzése alatt állanak. A titkosrendőrség vezető szerepet visz a szabadságharcosok elleni bosszúhadjáratban. Az egyik amerikai újságíró tanúja volt annak, hogy az ávósok 6,14-15 éves gyermeket, akik az egyik házban megadták magukat, a helyszínen agyonlőttek.
A nyugati újságírókat első ízben pénteken indították útnak Budapestről. A gépkocsi-karavánt azonban a Budai Nagy Antal laktanyánál visszafordították. Amikor a gépkocsik visszatértek Budapestre, a lakosság kendőt lobogtatva, zokogva fogadta a nyugati újságírókat, és abban a hitben volt, hogy az ENSZ által kiküldött megfigyelő bizottság tagjai érkeztek a fővárosba. A nyugati újságírók kijelentették, hogy ez az út és a budapesti harcok napjai életük legmegrázóbb és minden mozzanatában felejthetetlen élménye maradt.
A vidéken még nagy területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. A Budapest és a határ közti úton a szabadságharcosok háromszor igazoltatták a nyugati újságírók gépkocsi-karavánját. A sztrájk tovább tart, és az ország népe nem ismeri el a Kádár-féle klikket Magyarország törvényes kormányaként. A nyugati újságírók beszámolnak arról is, hogy november 4-én vasárnap hajnalban 5 órakor a szovjet agresszorok harckocsijai körülvették a Parlament épületét. A szovjet parancsnok 40 percet adott a Nagy Imre-kormány bent tanácskozó tagjainak az elvonulásra. A szovjet parancsnok azzal fenyegetőzött, hogy ellenállás esetén szétlöveti a Parlament épületét. A kormány tagjai végül is távoztak. Nagy Imre negyedmagával hagyta el az Országháza épületét. A kormány tagjai hír szerint életben vannak. Más újságírók elmondották, hogy Csepelen vasárnap is folytatódtak a harcok. A szabadságharcosok több üzem környékén szilárdan tartják magukat. Az egyik üzem környékén a munkásokból álló szabadságharcos csoport tűzoltófecskendővel petróleumot locsolt a szovjet páncélosokra, majd meggyújtotta a petróleumot. A tűzben 14 szovjet tank égett ki. A Kilián laktanya romokban hever. A romokra a szabadságharcosok újabban ezt írták fel. Ruszki haza! Egy másik felírás így hangzik. Micsoda testvérek vagytok ti oroszok, akik ránk lőttök?
A budapesti rádió a vasárnap esti órákban beismerte, hogy az ország több pontján tovább folyik a harc. A budapesti rádió többek között Vác körzetét említette. Budapesten hétfőre tervezték az utcai helyreállítási munkák megindítását. Az ebben résztvevő munkásoknak külön díjazást helyeztek kilátásba. A budapesti üzemekben legtöbb helyen még a helyreállítási munkáknál sem tartanak. A budapesti rádió szerint a dolgozók bizalmatlanul fogadják a Kádár-féle klikk ígéreteit, ezen azonban még a rádió kommentátora szerint sem lehet csodálkozni.
A Budapestről távozó nyugati újságírók ismertették a súlyos politikai helyzetet is. Mint mondották, a Kádár-féle bábkormány mindeddig csupán azt a benyomást tette, hogy ténylegesen nem is létezik, hanem annak leplezésére szolgál, hogy ténylegesen az oroszok kezében van a vezetés. Ez a kormány megígért egy s mást, aminek keresztülviteléhez korábban a Nagy Imre-kormány hozzá is látott, de a Kádár-féle bejelentések egyelőre csupán ígéretek, és azon túl nem jutottak. Budapest utcáin a szovjet katonák osztogatják a magyar nyelvű röplapokat, amelyben a budapesti szovjet erők főparancsnoka a főváros lakosságával különböző katonai rendeleteket közöl, és mit sem törődve a kormányszervekkel, önhatalmúan rendelkezik. Ez mindennél jobban megvilágítja, mi a helyzet Magyarországon - hangoztatták a nyugati újságírók.
A budapesti rádió közlése szerint a Magyar Vöröskereszt ügyvezető igazgatója felkereste a Nemzetközi Vöröskereszt magyarországi megbízottját, és közölte, hogy a Magyar Vöröskereszt vezetőségét átszervezték. Támogatását kérte, hogy az ország határain felhalmozódott nagy mennyiségű gyógyszer, kórházi felszerelés, továbbá ruhanemű és élelmiszer Magyarországra szállítása minél hamarább megkezdődjék. A budapesti jelentés szerint a Nemzetközi Vöröskereszt megbízottja közölte, hogy az Európa-szerte ismert öt magyar orvosprofesszor, aki jelenleg a Magyar Vöröskereszt élén áll, megfelelő biztosíték külföldön is arra, hogy az adományok a segélyre szorulóknak fognak jutni. A budapesti rádió jelentette továbbá, hogy a Magyar Vöröskereszt ügyvezetője az illetékes kormányszervekkel is tárgyalt. A Magyar Vöröskeresztnek adott tájékoztatás szerint a kormány megbeszéléseket folytat, hogy a külföldi adományok szállítása a határállomásokról mielőbb megkezdődjék. A Magyar Vöröskereszt hétfőre helyezett kilátásba részletesebb közleményt erről. A budapesti jelentés azzal zárult, hogy a jelenleg folyó tárgyalások reményt nyújtanak arra, hogy valamennyi határállomásról, így Ausztria felől is meglesz a lehetősége a szállítmányok elindításának.
Hammarskjöld ENSZ-főtitkár vasárnap közölte, hogy felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi megsegítésre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízta, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti. Ennek lesz a feladata, hogy a felajánlott segélyeket nyilvántartásba vegye és egymással összehangolja. Hammarskjöld egy másik fontos beosztottját megbízta azzal, hogy vegye kezébe a magyarországi menekültek segélyezésének ügyét.
Az ENSZ közgyűlés rendes ülésszaka ma megkezdődik. Minthogy a közel-keleti és a magyar ügynek elsőbbséget biztosítottak, diplomáciai körökben felkészültek arra, hogy a kéthetes ülésezés folyamán mindegyre előveszik egyik avagy másik ügyet, amint a fejlemények megkövetelik.
Nehru nyilatkozott a közel-keleti helyzetről és a magyarországi eseményekről. A hindu kongresszus párt értekezletének záróülésén szóvá tette, hogy egyes helyeken bírálatok hangzottak el, amelyek szerint a kongresszus párt túl tétovázó volt határozatában, amidőn a magyarországi szovjet fellépést érintette, míg ugyancsak kirohant, amidőn a franciák és britek egyiptomi fellépésével foglalkozott. Nehru szerint ez a bírálat semmiben sem befolyásolja őt az események elbírálásában. A rendelkezésére álló tények alapján nehezen tudott volna ennél többet mondani. Indiát mélyen lesújtják a magyarországi események, amelyek nagy nyomorúságba döntötték a magyar népet. Ami a szovjet csapatok fellépését illeti, Nehru a következőket mondotta: Az a mód, ahogyan valamely ország fegyveres erőit, légierejét és támaszpontjait más országokban fenntartja, nem a béke és biztonság fenntartásának módja. Nehru végül hangoztatta, hogy a colombói hatalmak hétfőn kezdődő újdelhi értekezletét remélhetőleg ugyanaz a szellem hatja majd át, mint az afrikai és ázsiai államok bandungi értekezletét, és határozatai befolyásolják majd a világ többi hatalmait.
Eddig mintegy 150 dán, norvég és kolumbiai katona érkezett Nápolyba, hogy az ENSZ közel-keleti rendőri erőinek kötelékében Egyiptomba folytassa útját. Egyiptom elvben már hozzájárult, hogy ez a rendőri erő az ország területén állomásozzék, de a megállapodás a különböző gyakorlati kérdésekben még nem jött létre. Kairóban úgy tudják, hogy a hétvégén az amerikai, valamint a szovjet nagykövet több ízben tanácskozott Nasszerrel és Fauzi külügyminiszterrel ebben az ügyben.
Hivatalos angol helyen megállapították, hogy a Szovjetunió és csatlósai egy év leforgása alatt mintegy 420 millió dollár értékű hadianyagot küldtek Egyiptomba, köztük mintegy 300 középnagyságú és nehézpáncélost, 50 bombázógépet és legalább 100 lökhajtásos vadászgépet.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 7 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Most híreket mondunk.
A fővárosból nyugatra érkezett újságírók beszámolnak arról, hogy a főváros egyes kerületei a teljes pusztulás képét mutatják. Elpusztult a Ferenc körút, súlyos károkat szenvedett az Erzsébet körút és a Teréz körút. Hasonlóan a teljes pusztulás képét mutatja a belső Üllői út és a Kálvin tér. A Rókus-kápolna, a főváros egyik jellegzetes épülete nincs többé. A szovjet csapatok ágyúlövésekkel súlyosan megrongálták a Rókus-kórházat is, és a szovjet támadásnak a kórházban ápolt betegek közül sokan áldozatul estek. A szovjet csapatok azokat a házakat, ahol ellenállást sejtettek, 4-5 harckocsival támadták meg. A harckocsikból mindaddig tüzet zúdítottak a lakóházra, ameddig a falak össze nem omlottak. Súlyosan megsérültek a munkáskerületek, de nagy károkat szenvedett a Kazinczy utca és a Dob utca is, ahol a lakosság hősiesen védekezett a szovjet agresszorok ellen. Csepelen és Budapest egyes részeiben még vasárnap is harcok voltak. Így például a szabadságharcosok vasárnap a Rottenbiller utcában kilőttek egy újabb szovjet tankot.
A magyarországi ávósok nagy szerepet játszanak a szovjet agresszió irányításában. A Románia felől Magyarországra betört szovjet harcoskocsi-oszlopok tankjaiba ávósok ültek be, és azok irányították a szovjet katonákat. Az ávósok egy része Budapest egyes részein most a szabadságharcosok után kutat. A titkosrendőrség tagjai nem viselik a régi egyenruhájukat, hanem vagy szovjet uniformisban, vagy pedig a közönséges rendőrség egyenruhájában folytatják tevékenységüket. Az ávósok azonban még így sem merészkednek ki azokból a kerületekből, amelyek a szovjet csapatok ellenőrzése alatt állanak. A titkosrendőrség vezető szerepet visz a szabadságharcosok elleni bosszúhadjáratban. Az egyik amerikai újságíró tanúja volt annak, hogy az ávósok 6,14-15 éves gyermeket, akik az egyik házban megadták magukat, a helyszínen agyonlőttek.
A nyugati újságírókat első ízben pénteken indították útnak Budapestről. A gépkocsi-karavánt azonban a Budai Nagy Antal laktanyánál visszafordították. Amikor a gépkocsik visszatértek Budapestre, a lakosság kendőt lobogtatva, zokogva fogadta a nyugati újságírókat, és abban a hitben volt, hogy az ENSZ által kiküldött megfigyelő bizottság tagjai érkeztek a fővárosba. A nyugati újságírók kijelentették, hogy ez az út és a budapesti harcok napjai életük legmegrázóbb és minden mozzanatában felejthetetlen élménye maradt.
A vidéken még nagy területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. A Budapest és a határ közti úton a szabadságharcosok háromszor igazoltatták a nyugati újságírók gépkocsi-karavánját. A sztrájk tovább tart, és az ország népe nem ismeri el a Kádár-féle klikket Magyarország törvényes kormányaként. A nyugati újságírók beszámolnak arról is, hogy november 4-én vasárnap hajnalban 5 órakor a szovjet agresszorok harckocsijai körülvették a Parlament épületét. A szovjet parancsnok 40 percet adott a Nagy Imre-kormány bent tanácskozó tagjainak az elvonulásra. A szovjet parancsnok azzal fenyegetőzött, hogy ellenállás esetén szétlöveti a Parlament épületét. A kormány tagjai végül is távoztak. Nagy Imre negyedmagával hagyta el az Országháza épületét. A kormány tagjai hír szerint életben vannak. Más újságírók elmondották, hogy Csepelen vasárnap is folytatódtak a harcok. A szabadságharcosok több üzem környékén szilárdan tartják magukat. Az egyik üzem környékén a munkásokból álló szabadságharcos csoport tűzoltófecskendővel petróleumot locsolt a szovjet páncélosokra, majd meggyújtotta a petróleumot. A tűzben 14 szovjet tank égett ki. A Kilián laktanya romokban hever. A romokra a szabadságharcosok újabban ezt írták fel. Ruszki haza! Egy másik felírás így hangzik. Micsoda testvérek vagytok ti oroszok, akik ránk lőttök?
A budapesti rádió a vasárnap esti órákban beismerte, hogy az ország több pontján tovább folyik a harc. A budapesti rádió többek között Vác körzetét említette. Budapesten hétfőre tervezték az utcai helyreállítási munkák megindítását. Az ebben résztvevő munkásoknak külön díjazást helyeztek kilátásba. A budapesti üzemekben legtöbb helyen még a helyreállítási munkáknál sem tartanak. A budapesti rádió szerint a dolgozók bizalmatlanul fogadják a Kádár-féle klikk ígéreteit, ezen azonban még a rádió kommentátora szerint sem lehet csodálkozni.
A Budapestről távozó nyugati újságírók ismertették a súlyos politikai helyzetet is. Mint mondották, a Kádár-féle bábkormány mindeddig csupán azt a benyomást tette, hogy ténylegesen nem is létezik, hanem annak leplezésére szolgál, hogy ténylegesen az oroszok kezében van a vezetés. Ez a kormány megígért egy s mást, aminek keresztülviteléhez korábban a Nagy Imre-kormány hozzá is látott, de a Kádár-féle bejelentések egyelőre csupán ígéretek, és azon túl nem jutottak. Budapest utcáin a szovjet katonák osztogatják a magyar nyelvű röplapokat, amelyben a budapesti szovjet erők főparancsnoka a főváros lakosságával különböző katonai rendeleteket közöl, és mit sem törődve a kormányszervekkel, önhatalmúan rendelkezik. Ez mindennél jobban megvilágítja, mi a helyzet Magyarországon - hangoztatták a nyugati újságírók.
A budapesti rádió közlése szerint a Magyar Vöröskereszt ügyvezető igazgatója felkereste a Nemzetközi Vöröskereszt magyarországi megbízottját, és közölte, hogy a Magyar Vöröskereszt vezetőségét átszervezték. Támogatását kérte, hogy az ország határain felhalmozódott nagy mennyiségű gyógyszer, kórházi felszerelés, továbbá ruhanemű és élelmiszer Magyarországra szállítása minél hamarább megkezdődjék. A budapesti jelentés szerint a Nemzetközi Vöröskereszt megbízottja közölte, hogy az Európa-szerte ismert öt magyar orvosprofesszor, aki jelenleg a Magyar Vöröskereszt élén áll, megfelelő biztosíték külföldön is arra, hogy az adományok a segélyre szorulóknak fognak jutni. A budapesti rádió jelentette továbbá, hogy a Magyar Vöröskereszt ügyvezetője az illetékes kormányszervekkel is tárgyalt. A Magyar Vöröskeresztnek adott tájékoztatás szerint a kormány megbeszéléseket folytat, hogy a külföldi adományok szállítása a határállomásokról mielőbb megkezdődjék. A Magyar Vöröskereszt hétfőre helyezett kilátásba részletesebb közleményt erről. A budapesti jelentés azzal zárult, hogy a jelenleg folyó tárgyalások reményt nyújtanak arra, hogy valamennyi határállomásról, így Ausztria felől is meglesz a lehetősége a szállítmányok elindításának.
Hammarskjöld ENSZ-főtitkár vasárnap közölte, hogy felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi megsegítésre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízta, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti. Ennek lesz a feladata, hogy a felajánlott segélyeket nyilvántartásba vegye és egymással összehangolja. Hammarskjöld egy másik fontos beosztottját megbízta azzal, hogy vegye kezébe a magyarországi menekültek segélyezésének ügyét.
Az ENSZ közgyűlés rendes ülésszaka ma megkezdődik. Minthogy a közel-keleti és a magyar ügynek elsőbbséget biztosítottak, diplomáciai körökben felkészültek arra, hogy a kéthetes ülésezés folyamán mindegyre előveszik egyik avagy másik ügyet, amint a fejlemények megkövetelik.
Nehru nyilatkozott a közel-keleti helyzetről és a magyarországi eseményekről. A hindu kongresszus párt értekezletének záróülésén szóvá tette, hogy egyes helyeken bírálatok hangzottak el, amelyek szerint a kongresszus párt túl tétovázó volt határozatában, amidőn a magyarországi szovjet fellépést érintette, míg ugyancsak kirohant, amidőn a franciák és britek egyiptomi fellépésével foglalkozott. Nehru szerint ez a bírálat semmiben sem befolyásolja őt az események elbírálásában. A rendelkezésére álló tények alapján nehezen tudott volna ennél többet mondani. Indiát mélyen lesújtják a magyarországi események, amelyek nagy nyomorúságba döntötték a magyar népet. Ami a szovjet csapatok fellépését illeti, Nehru a következőket mondotta: Az a mód, ahogyan valamely ország fegyveres erőit, légierejét és támaszpontjait más országokban fenntartja, nem a béke és biztonság fenntartásának módja. Nehru végül hangoztatta, hogy a colombói hatalmak hétfőn kezdődő újdelhi értekezletét remélhetőleg ugyanaz a szellem hatja majd át, mint az afrikai és ázsiai államok bandungi értekezletét, és határozatai befolyásolják majd a világ többi hatalmait.
Eddig mintegy 150 dán, norvég és kolumbiai katona érkezett Nápolyba, hogy az ENSZ közel-keleti rendőri erőinek kötelékében Egyiptomba folytassa útját. Egyiptom elvben már hozzájárult, hogy ez a rendőri erő az ország területén állomásozzék, de a megállapodás a különböző gyakorlati kérdésekben még nem jött létre. Kairóban úgy tudják, hogy a hétvégén az amerikai, valamint a szovjet nagykövet több ízben tanácskozott Nasszerrel és Fauzi külügyminiszterrel ebben az ügyben.
Hivatalos angol helyen megállapították, hogy a Szovjetunió és csatlósai egy év leforgása alatt mintegy 420 millió dollár értékű hadianyagot küldtek Egyiptomba, köztük mintegy 300 középnagyságú és nehézpáncélost, 50 bombázógépet és legalább 100 lökhajtásos vadászgépet.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 7 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-12 6:00 |
Hossz | 0:11:07 |
Cím | 06:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |