18:30 óra. Hírszolgálat

1956. november 04. 18:30 ● 10:33

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon, valamint a 412 méteres középhullámon.
A pontos idő 18 óra 30. Híreket mondunk.

Az ENSZ Közgyűlése ma este 10 órakor összeül a magyar kérdés megtárgyalására. Kéthly Anna államminiszter, aki két ízben tett kísérletet arra, hogy visszatérjen Budapestre, ma a kora délelőtti órákban Sopronban volt, és ott a forradalmi tanáccsal tárgyalt. Miután az oroszok megakadályozták, hogy útját Budapest felé folytassa, visszatért Bécsbe. Ott bejelentette, hogy azonnal New Yorkba akar utazni, hogy megjelenjék az Egyesült Nemzetek Szervezetének közgyűlése előtt. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa reggel rendkívül ülésen szavazott Lodge amerikai ENSZ-küldött új határozati javaslata felett. A tanács kilenc tagja szavazott az amerikai javaslat mellett, Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól, a Szovjetunió pedig vétót emelt. A jugoszláv ENSZ-küldött is javasolta a közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását. Lodge határozati javaslata felszólítja a szovjet kormányt, tartózkodjék a magyarországi beavatkozás minden formájától, különösen a fegyveres beavatkozástól a magyar belügyekbe. A javaslat felszólítja a szovjet kormányt erőinek Magyarországról való haladéktalan kivonására. A Szovjetunió ne csak azokat a csapatokat vonja vissza, amelyek az elmúlt napok során törtek be Magyarországra, hanem vonja ki haladéktalanul összes csapatait az országból.

Lodge amerikai ENSZ-küldött határozati javaslatának ismertetését drámai szavakkal vezette be a Biztonsági Tanácsban. „Becsületesen meg kell mondani a magyar népnek, hogy a magyar nemzet heroikus áldozatkészsége következtében jutott el az ENSZ ahhoz a pillanathoz, amelyben a magyar nép érdekében mozgósítani kell a világ lelkiismeretét. Ezt a pillanatot kell megragadnia az ENSZ-nek, hogy a magyar nemzet ne csalatkozzék bennünk. Ha valaha, akkor most érkezett el az ideje annak, amikor az ENSZ lépésétől függ a szó szoros értelmében véve egy egész nemzet élete vagy halála. Ha valaha volt olyan pillanat, amikor a világbéke veszélyben forgott, akkor ez az.”
Lodge e szavak után ismertette mindazt, ami a mai reggeli órákban Budapesten és Magyarországon történt. Ezután bejelentette, hogy kezében van már Mindszenty hercegprímás tegnapi rádiószózatának hivatalos szövege, amely - mint mondotta - rendkívüli jelentőségű. Lodge végül rámutatott arra, hogy határozati javaslata leszögezi a magyar népnek azt a jogát, hogy nemzeti törekvéseinek megfelelő kormánya legyen, amely a magyar nép függetlenségét és boldogulását szavatolja.
A kubai ENSZ-küldött szólásra emelkedve ezeket mondotta: „Nem tudok elég kemény szavakat találni a magyarországi szovjet betörés körülményeinek ismertetésére. Ez az agresszió a Szovjetunió szégyene, és az marad örök időkre.”
Dixon, Nagy-Britannia ENSZ-küldötte kijelentette, hogy a magyarországi eseményeket csak egyféleképpen lehet interpretálni: „Annak a tragédiának, amely ma a magyar nemzetet érte, nincsen párja a magyar nemzet ősi történelmében. Magyarország ellen intézett brutális és kegyetlen orvtámadásról van szó.” Szoboljev azt mondotta, hogy a szovjet csapatok segítséget nyújtanak Magyarországnak a felülkerekedett ellenforradalmi bandák felszámolásához. A szovjet ENSZ-küldött hozzátette, hogy az ENSZ közbelépése Magyarországon a helyzetet csak komplikálná.

A perui ENSZ-küldött bejelentette, hogy az összes erkölcsi erők általános mozgósítására van szükség. Meg kell bélyegezni azokat, akik Magyarország szabadságát orvul megtámadták. A perui küldött kijelentette, hogy a szovjet kormány Magyarország elleni támadásával nemcsak súlyos gaztettet, hanem egyszersmind komoly hibát is követett el. A belgiumi küldött kijelentette, hogy a Szovjetunió orvul megtámadta Magyarországot, miközben arról biztosította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy tárgyalások vannak folyamatban a szovjet erők Magyarországról való kivonásáról. A francia küldött rámutatott arra, hogy a szovjet támadás nem egy rendszert sújt, hanem magát a népet.

Szórványosan beérkező jelentésekből az olvasható ki, hogy a harcok a szabadságharcosok és a szovjet csapatok között több helyütt a délutáni órákban is folytak. A Győr városát támadó szovjet csapatok túlerővel támadtak. A győri adóállomás felhívást intézett a nyugati kultúrnemzetekhez, hogy küldjenek gyors segítséget. Ezután azt a felszólítást intézte a várost védő honvédekhez, igyekezzenek nyugati irányban áttörni a szovjet arcvonalat. A szovjet csapatok tűz alá vették a Rábán átvezető hidakat is. Támadják az Erzsébet Kórházat. Budapesten a szovjet csapatok többek között nehézfegyverekkel támadást intéztek a Ganz Vagongyár ellen. A Gheorghiu-Dej Hajógyár körül súlyos harcok dúlnak. Szovjet támadás folyik az Egyesült Izzó és a Láng Gépgyár körül. A kora délutáni órákban érkezett jelentés szerint Csepel és a budapesti vasúti összekötő híd nem került a szovjet csapatok kezébe. Súlyos harcok folynak a Kelenföldi pályaudvar környékén és a krisztinavárosi postaépület körül.

Martino olasz külügyminiszter táviratot intézett Nehru miniszterelnökhöz. Üzenetében hivatkozik az indiai miniszterelnökkel folytatott legutóbb újdelhi-i beszélgetésére. Nehru akkor kiemelte, hogy a Szovjetunió csatlakozott a bandungi értekezlet öt pontból álló határozatához, és ezzel eleve elítélte az idegen országok belügyeibe való beavatkozást. Martino olasz külügyminiszter táviratában akkori kérdését idézi, vajon Nehru véleménye szerint az ilyen nyilatkozat hogyan egyeztethető össze az állandó szovjet beavatkozásokkal és a szovjet fegyveres erő jelenlétével a vasfüggöny mögötti országokban. Nehru Martinonak erre a megjegyzésére azzal válaszolt, hogy ez a múltban előfordult, a jövőben azonban nem ismétlődik meg. Martino olasz külügyminiszter ezek után arra kéri Nehrut, kövessen el minden tőle telhetőt most, amikor a szovjet beavatkozás Magyarországon hallatlan brutalitással mutatkozott meg. Magyarország esetében - hangsúlyozza Martino távirata - önálló országról van szó, amelynek kormánya az egész nép hozzájárulásával az ENSZ-hez fellebbezett a szovjet támadás és beavatkozás ellen.

Pineau francia külügyminiszter rádiószózatot intézett a francia néphez: „Egész Franciaország csodálattal hajol meg a magyar nép előtt, amely egy emberként kész meghalni függetlenségéért. Sajnálatos - mondotta Pineau -, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa és Közgyűlése napok óta egy fasiszta diktátor pozíciójának mentegetésére fecsérli idejét. Most azonban elérkezett a pillanat, hogy felébredjen az egész emberiség lelkiismerete, és felemelje szavát azok érdekében, akik utolsó leheletükig az emberi jogokért harcolnak.”
Daniel Mayer, a francia nemzetgyűlés külügyi bizottságának elnöke hivatalosan felkereste a párizsi szovjet nagykövetet, és legmélyebb felháborodását fejezte ki a Vörös Hadsereg magyarországi durva beavatkozása tárgyában. Daniel Mayer egyben közölte a szovjet nagykövettel, hogy a jelenlegi helyzetben a francia külügyi bizottság tagjai lemondják tervbe vett moszkvai látogatásukat. Párizsi szocialista körökben híre terjedt, hogy Matteottit, az olasz szociáldemokrata párt Budapesten tartózkodó titkárát az oroszok letartóztatták.

Menzies ausztráliai miniszterelnök azonnali ENSZ-határozatot követelt, hogy minél előbb kifejezésre jusson a szabad világnak az a kívánsága, hogy a magyar nép visszanyerje szabadságát.
Intézkedést sürgetett az Egyesült Nemzetek Szervezete részéről Evatt, az ausztráliai ellenzék vezére is.
Nyugat-Németországban mérhetetlen megdöbbenéssel fogadták a Szovjetunió magyarországi orvtámadásának hírét. A nyugatnémet rádióállomások gyakran félórás időközökben tájékoztatják a német népet a magyarországi helyzetről. Az emberek mindenütt a rádió köré csoportosulva hallgatják a jelentéseket.

Erlander svéd miniszterelnök távollétében helyettese, Undén külügyminiszter ma délutánra a magyar események megtárgyalására rendkívüli minisztertanácsot hívott össze. Norvégiában a hadsereg főparancsnoksága visszavonta a katonák szabadságolását.

Az angol kormány tagjai ma rendkívüli minisztertanácsot tartottak, és azon Magyarország tragikus helyzetével és a közel-keleti válsággal foglalkoztak.

A New York-i egyetemek diákjai felhívást bocsátottak ki, amely így kezdődik: „Nem nézhetjük nyugodtan, hogy Magyarországon egyetemi hallgatók puszta kézzel harcolnak az orosz tankok ellen.” A felhívás ezután arra szólítja fel az amerikai diákokat, hogy csatlakozzanak ahhoz a tiltakozómenethez, amely ma délután New York főútvonalain felvonul. Az amerikai magyarok röpcédulákat osztogatnak, amelyekben felszólítják az Egyesült Államok népét, ne engedje leigázni a hős magyar nemzetet, amely újra határtalan áldozatkészséget mutatott a szabadság védelmében.

Híreink közlését befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádiója!

Információk

Adásba került1956-11-04 18:30
Hossz0:10:33
Cím18:30 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3