18:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 02. 18:00 ● 10:13

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 18 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New Yorkban közzétették Nagy Imre miniszterelnök és megbízott külügyminiszternek Hammarskjöld ENSZ-főtitkárhoz intézett levelét. A Reuter Iroda tudósítójának értesülése szerint a magyar ügy előreláthatólag még a mai nap folyamán tárgyalásra kerül az ENSZ-ben.

Vitetti olasz nagykövet Nagy Imrének az ENSZ-hez érkezett levele vétele után azonnal szót kért a folyamatban lévő közgyűlés ülésén. Vitetti hangsúlyozta, hogy a magyarországi helyzet rendkívül súlyos, és az események annak azonnali megtárgyalását sürgetőleg követelik. Vitetti felszólalását a közgyűlés tagjainak túlnyomó többsége több perces tapssal nyugtázta. Vitetti az ülés után nyomban tárgyalásokat kezdett a magyar ügy vitájának kitűzése érdekében az ENSZ jogügyi szakértőivel.

Nyugati sajtóirodák jelentése szerint a budapesti kormány szóvivője kijelentette, hogy az éjszaka folyamán Magyarország határát nem lépték át újabb szovjet alakulatok. A helyzet tegnap este rendkívül súlyos volt, mára valamit enyhült. Nagy Imre kormánya még a mai nap folyamán lemond, és a kormányzást az eddigi kormány hét tagból álló szűkebb kabinetje veszi át, amelynek feje Nagy Imre lesz.

Mindszenty hercegprímás felhívást intézett a nagyhatalmakhoz és az egész Nyugathoz, támogassák Magyarországot politikai erőfeszítéseiben, és segítsék a magyar nemzetet válságos óráiban. A hercegprímás a budai prímási palotában ma délelőtt fogadta a sajtó képviselőit. Kijelentette, hogy a magyar nép egységesen követeli a szovjet alakulatok kivonását az országból. A magyarság végre saját maga számára kíván dolgozni, és saját nemzetének érdekei szerint kíván cselekedni. Csodálatos – mondotta –, ami Magyarországon október 23-án megindult. Fiataljaink, katonáink, munkásaink egy emberként szálltak szembe a rendszerrel, és a felkeléshez csatlakozott nagyon sok szovjet katona is. Megszámlálhatatlan hőseink száma, de kórházainkban sok ezer sebesült fekszik. Mindszenty hercegprímás kérdésekre válaszolva azt mondotta, hogy a Szentatya táviratilag fejezte ki szerencsekívánatait, és áldását küldte. Mindszenty bíboros közölte, hogy személyesen szeretne Rómába utazni, erre azonban a jelenlegi helyzet nem ad lehetőséget. Az egyik újságíró megkérdezte tőle, reménykedik-e Magyarország jövőjében, mire a hercegprímás azzal válaszolt, hogy természetesen. Több újságíró érdeklődött ezután hercegprímás több mint nyolc évvel ezelőtti letartóztatásának és a per lefolytatásának részletei felől. A hercegprímás kijelentette, hogy erről a témáról nem kíván beszélni, életének ez lezárt szakasza. Tegnapi rádióüzenetének elsőrendű célja az volt, hogy a Nyugat segítségét kérje Magyarország válságos helyzetének megoldása érdekében. Határozottan és visszautasítóan nyilatkozott több olyan kérdésre is, amelyek azután érdeklődtek, mit szól azokhoz a hírekhez, amelyek szerint vannak politikai csoportok, amelyek szívesen látnák őt a miniszterelnöki székben. Én hercegprímás vagyok – mondotta, majd a sajtóértekezletet befejezve eltávozott a teremből.

XII. Pius pápa személyes megbízottja ma Rómából elutazott Budapestre, hogy ott személyesen megtárgyalja Mindszenty hercegprímással a Vatikán részéről Magyarországnak nyújtandó segély kérdését. Monsignore Baldelli a nemzetközi Caritas szervezetet is képviseli.

A Nemzetközi Vöröskereszt küldöttsége megérkezett a magyar fővárosba, hogy átvegye a Budapestre érkezett külföldi gyógyszer- és élelmiszerküldemények szétosztásának feladatát.

Olaszországból újabb adományokat juttattak el Magyarországra, ezek között 500 kilogramm antibiotikus gyógyszert. A gyógyszerküldeményt repülőgép vitte Bécsből Budapestre.

A Magyar Függetlenségi Párt, amelyet az önkényes Rákosi-rendszer 1947-ben megszüntetett, újból megalakult. A párt megbízott elnöke Sornyák Tibor. A vezetőség kidolgozta a párt célkitűzéseit.

Szolnokon a politikai foglyok már visszatértek otthonukba. Tegnap nyíltak meg a szolnoki politikai fogolytáborok kapui az ártatlanul elítélt 600 politikai fogoly előtt. A fogolytáborok lakói és a megjelentek együttesen elénekelték a Himnuszt, miközben a nemzeti színű zászlót meghajtották előttük.

A Daily Telegraph című angol lap budapesti tudósítója arról a lázas sietségről számol be, amellyel Hegedüs, Gerő és Piros után az ÁVH életben maradt vezető tisztjeit a magyar fővárosból Moszkvába mentették ki. A tudósító megjegyzi, hogy ezek többsége már azelőtt is Moszkvában élt, és többen közülük szovjet állampolgárok. Az angol újságíró szerint ez a sietség és a gond, hogy kimentsék őket, két magyarázatot találhat. Az egyik, hogy a szóban forgó személyek túlságosan sokat tudnak, és ezért nem maradhatnak Magyarországon. A másik magyarázat az lehet, hogy Moszkva a megmentett személyzetet későbbi felhasználásra akarja tartalékolni. Mindenesetre figyelemre méltó, hogy a budapesti szovjet nagykövetség keretébe tartozó személyek sem kaptak ilyen gondos segítséget. A tudósító maga a nagykövetséghez tartozó mintegy húsz orosszal beszélt, akik egy dunai hajón keletnémetekkel, olaszokkal és másokkal együtt hagyják el Budapestet, Pozsony felé. "Ez volt az első eset, hogy Közép-Európában orosz kommunista menekülteket láttam és cseppet sem nyújtottak örvendetes látványt" – írja jelentésében az angol újságíró.

Varsóban hivatalosan közölték, hogy mintegy 40 lengyel, aki az elmúlt hét eseményei alatt a magyar fővárosban tartózkodott, visszaérkezett Varsóba. A lengyelek között volt egy vasutas küldöttség, egy közegészségügyi delegáció, az energiaipar egy küldöttsége, továbbá néhányan mások, akik szabadságukat töltötték Magyarországon. Kedden szálltak hajóra Budapesten, majd Csehszlovákián át vonaton folytatták útjukat Varsóba. Elbeszélésük szerint a Dunán szabadságharcosok feltartóztatták hajójukat, rövid ellenőrzések után azonban a hajó szabadon haladhatott tovább. A visszatért lengyelek egyöntetűen azt mondották, hogy magyarországi tartózkodásuk alatt mindenütt és minden alkalommal a magyar lakosság meleg érzéseit tapasztalták a lengyel nép iránt.

A római magyar kolónia tagjai halottak napján összegyűltek a San Lorenzo Algerano székesegyházban, ahol Monsignore Magyary Gyula celebrálta a szentmisét. Utána a közeli temetőbe vonultak, és megkoszorúzták a magyar halottak sírját.

Anglia és Franciaország ma folytatta katonai műveleteit Egyiptom ellen. Angol repülőgépek bombákat dobtak a kairói rádió-kisugárzóállomása ellen. A rádióadások nyomban elhallgattak. A bombázás megkezdése előtt egy órával felszólították az egyiptomi lakosságot, hogy hagyja el a kisugárzóállomás területét, amely Kairótól mintegy 12 kilométernyi távolságban, a sivatagban van. Hivatalos jelentés szerint angol és francia repülőgépek más célpontok ellen is heves támadásokat folytattak. Ma reggel a repülőgépek bombákat dobtak egy katonai táborra, amely a Nílus folyó deltaterületén van. A tegnapi támadások egyiptomi repülőterek és az Alexandria előtt horgonyzó egyiptomi hadihajók ellen irányultak. A francia külügyminisztérium szóvivője célzást tett arra, hogy Franciaország és Anglia hajlandó volna visszarendelni hadihajóit, ha az ENSZ rendőri csapatokat küldene a vitás területre. Pearson, kanadai külügyminiszter tett javaslatot arra, hogy az ENSZ vegye át a rendcsinálás feladatát azon a területen, amely Franciaország és Anglia katonai műveleteinek célja. A szóvivő így folytatta: amíg az ENSZ nem küld ki megfelelő rendőri csapatokat, addig Franciaország és Anglia nem módosíthatja magatartását.

XII. Pius pápa felhívással fordult a Közel-Keleten egymással harcban álló felekhez. Felszólította őket, szüntessék be azonnal az ellenségeskedéseket. Vitás kérdéseket – mondotta – nem fegyverrel, nem mészárlással, nem rombolással lehet megoldani, hanem kizárólag az értelem, a jog, a bölcsesség és az egyenlőség elvei alapján. A Szentatya felhívásában ima-kereszteshadjáratot hirdetett meg Magyarország és a közel-keleti béke helyreállítása érdekében.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 19 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-11-02 18:00
Hossz0:10:13
Cím18:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3