22:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 26. 22:00 ● 10:12

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25 és 41 méteres rövidhullámon.
Tárogatónk 22 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten ma az egész nap folyamán folytatódtak a harcok. A szovjet csapatok parancsot kaptak, hogy azonnal tüzeljenek minden olyan személyre, akinél fegyvert látnak. A Duna-hidakat lezárták. A gyárakban továbbra is szünetel a munka. A főváros különböző részeiben a nap folyamán röplapokat osztogattak. Szemtanúk beszámolója szerint a főváros külső képe az ostrom szörnyű napjait idézi emlékezetbe. Az ablaktáblák betörtek, az utcákat romok és üvegtörmelék borítja, az utakon a leszakadt villamosvezetékek akadályozzák a közlekedést, sok ház kiégett, vagy lobogó lánggal ég. A Nemzeti Múzeum, a főváros egyik legszebb épülete, amelyet az ávósok szerdán felgyújtottak, továbbra is lángokban áll. Csepelt a déli órákban nehéz ágyúkkal lőtte a szovjet tüzérség. Az áldozatok száma óráról órára növekszik. A hatóságok mozgósítottak minden fővárosi orvost. A budapesti rádió utalt arra is, hogy az élelmiszerkészletek kimerülőben vannak.

Hír érkezett arról is, hogy a tüntetők tegnap felvonultak a brit követség épülete előtt. A tömeg egy részének sikerült is belépnie a követségi épületbe. A tüntetők arra kérték az angol követet, hogy kormánya útján tegyen lépéseket az Egyesült Nemzetek Szervezeténél. Fry követ megnyugtatta a tömegeket, és biztosította őket, hogy az események szemtanújaként hű képet ad majd kormányának a szabadságharcról.

A vidékről érkező hírekből az a kép alakul ki, hogy a szabadságharc gyakorlatilag átterjedt az ország minden részébe. Különösen a Dunántúlon vált kritikussá a helyzet a budapesti kormány számára. A bécsi országúton az ellenőrző posztok úgyszólván teljesen a szabadságharcosok kezén vannak. Komáromban, Győrben és Magyaróváron hír szerint a szabadságharcosok kerültek felül. Egy ma este Bécsbe érkezett autókaraván utasai elmondották, hogy a lakosság Budapest és a határ közti úton mindenütt lelkes ünneplésben részesítette őket. A lakosok ezt kiáltozták a gépkocsikaraván utasainak: "mondjátok meg nyugaton, hogy a szabadságért, a szabad választásokért küzdünk!" Veszprém környékéről is harcok híre érkezik. Erős szovjet osztagokat vontak össze a Bakonyban. Szovjet csapatok vonultak fel a határ menti községekben is, amelyeknek lakossága együttműködik a szabadságharcosokkal.

A harcok és a tüntetések kiterjednek a Duna-Tisza közére, Észak-Magyarországra és a Tiszántúlra. Szolnokról súlyos összetűzéseket jelentenek. Miskolcon egy munkásbizottság vette kézbe a hatalmat. A miskolci dolgozók a szovjet csapatok haladéktalan kivonását követelik, ezen kívül új kormány megalakítását, a munkásság sztrájkjogának tiszteletben tartását tűzik ki feltételnek. Felkérik Borsod megye lakosságát, hogy tartsa magát a fenti követelményekhez, és a sztrájkot csak akkor hagyja abba, ha erre a sztrájkbizottság utasítást ad.
Nagy Imre megígérte a miskolci munkásbizottságnak, hogy teljesíti követelésüket. Hasonló követelést küldtek a budapesti kormánynak a pécsi bányászok is. Szuhakálló és Vác börtönéből, ahol politikai rabokat is őriztek, nagyobb számú rabcsoport kitört.

A titkos magyar rádióleadó állomás ma délután is folytatta a magyar lakossághoz intézett felhívásait. Félórás időközökben felváltva a 18, illetőleg a 40 méteres hullámhosszon sugározták az adást. A budapesti kormányhoz intézett felhívásban a szovjet csapatok azonnali kivonását, szabad választásokat, vallásszabadságot, Mindszenty bíboros kiszabadítását, a munkások életminimumának biztosítását, a földreform teljes végrehajtását és a politikai foglyok azonnali szabadlábra bocsátását követelik.

Az osztrák fővárosban a moszkvai adó mellett orosz nyelvű rádióadást is halottak, amely felhívja a szovjet katonákat, hogy ne használják fegyvereiket a magyar szabadságharcosok ellen.

Bécs. Az osztrák rádió ma este megszakította programját, és felhívást közölt az osztrák néphez, hogy pénz és más segítséggel haladéktalanul siessen a magyar nép segítségére. Az osztrák vöröskereszt kötszereket, gyógyszereket, élelmiszert, ruhát és pénzadományokat bocsát a szabadságharcát vívó magyar nép rendelkezésére. Bécs érseke felhívta Ausztria népét a magyar nép azonnali támogatására. Helmer osztrák belügyminiszter egy gyűlésen kijelentette, hogy a magyar nép remélhetőleg visszaszerzi szabadságát a most folyó harcokban.

A Trybuna Ludu, a lengyelországi kommunista párt lapja szerint kétségtelen, hogy a magyarországi tüntetéseket a magyar nép legmélyebb vágyai váltották ki. A budapesti vezetők csak késve voltak hajlandók teljesíteni a magyar nép jogos követeléseit. Lengyelország népe, amely szintén nagy megújulások küszöbén áll, a legmélyebb rokonszenvvel és szolidaritással figyeli a magyar nép törekvéseit.

Az amerikai, angol és a francia kormány haladéktalanul tanácskozásokat kezd a magyar helyzet ENSZ elé terjesztése kérdésében. Pineau francia külügyminiszter kijelentette, hogy a kérdés valószínűleg rövidesen az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerül. A nyugati nagyhatalmak vádat kívánnak emelni a Szovjetunió ellen, csapatainak egy független állam belügyeibe való erőszakos beavatkozása miatt. Pineau a továbbiakban rámutatott arra, hogy a Sztálin-mítosz lerombolása vezetett a jelenlegi vasfüggöny mögötti eseményekhez. "Biztosra veszem – mondotta – hogy ez a folyamat átterjed magára a Szovjetunióra is. Megindultak a dolgok, és az úton nem lehet többé visszafordulni. A Szovjetunió súlyos hibát követett el, amikor parancsot adott tankjainak, hogy letörjék a magyar szabadságharcot."

Strasbourgban az Európa Tanács Parlamentje határozatot hozott, amelyben felhívja a tanácsban képviselt 16 nemzet kormányát, tegyen lépéseket az Egyesült Nemzetek Szervezeténél a Szovjetunió lengyelországi és magyarországi beavatkozása ellen. A határozat sürgős intézkedésekre kéri a kormányokat, tekintettel a magyarországi és lengyelországi fejleményekre. A határozat hangsúlyozza, hogy az Európa Tanács közgyűlése örömmel üdvözli a lengyel és magyar nép bátor kiállását, amellyel félreérthetetlen formában tudomására adták a világnak, hogy hazájuk függetlenségéért, és a szabadság győzelméért harcolnak. A határozat végül a szabad választások biztosítását követeli a közép- és kelet-európai államokban. Hangsúlyozza, hogy minden más politikai lépés újabb lázadásokhoz, felkelésekhez vezet majd, amelyet a Szovjetunió sem tud vérbe fojtani.

Ben, a Monde munkatársa ma esti varsói telefonjelentésében hírt ad arról, hogy Legnicán, az Alsó-Sziléziában állomásozó szovjet csapatok főhadiszállásán heves tüntetésekre került sor a szovjet parancsnokság előtt. A rendőrség csak könnyfakasztó bombák alkalmazásával tudta visszatartani a tömeget a szovjet főhadiszállás megostromlásától. Hasonló tüntetésre került sor Bialystokban, a szovjet határ szomszédságában. A tegnapi napon a tömeg tüntetett Gdanskban is, a szovjet csapatok jelenléte miatt. A Mond tudósítója szerint a varsói kormány vezetőit különösen nyugtalanítják a Kelet-Németországból a múlt héten Lengyelországba áthelyezett szovjet hadosztályok. A lengyel kormány semmiképpen sem tűri el, hogy szaporítsák a szovjet csapatok számát lengyel területen. Varsóban azt remélik, hogy a lengyel vezetők moszkvai látogatása során sikerül ezt a kérdést tisztázni. Gomulka moszkvai útját egyébként elhalasztották. Erre a lépésre hír szerint, a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása miatt került sor. A lengyel vezetők azzal érvelnek, hogy hiábavaló lenne lengyel-szovjet egyezményt aláírni a szovjet csapatok státusáról, amikor Moszkva Magyarországon bebizonyította, mennyire semmibe veszi az egyezményeket. A lengyel vezetők rokonszenveznek a magyarországi fejleményekkel, és az az álláspontjuk, hogy a szovjet csapatoknak nincs semminemű joguk a beavatkozásra. A Pravda tegnapi kihívó cikke, amelyben a szovjet lap a magyarországi események kapcsán antidemokratikus összeesküvésről beszél nagy felháborodást keltett Varsóban.

Kedves Hallgatóink! Most röviden összefoglaljuk a nemzetközi politikai élet újabb eseményeit.
New Yorkban 70 nemzet képviselői ma írták alá a nemzetközi atomtervezet felállításáról szóló egyezményt. Eisenhower elnök egyidejűleg bejelentette, hogy az amerikai kormány 5000 kilogramm 235-ös urániumot bocsát az Atomközösség rendelkezésére, kísérleti és tudományos célokra.
A francia kormány panaszt terjesztett az ENSZ biztonsági tanácsa elé, amelyben vádat emel Egyiptom ellen az algériai fegyverszállítások miatt. Egyes közel-keleti fővárosokban az a hír terjedt el, hogy merényletet kíséreltek meg Husszein, Jordánia királya ellen. Jordániai londoni nagykövetsége cáfolta a hírt.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-26 22:00
Hossz0:10:12
Cím22:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3