13:30 óra. Hírszolgálat

1956. november 05. 13:30 ● 10:30

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. A pontos idő 13 óra 30 perc. Most híreket mondunk.

Magyarország és a szabad világ között továbbra sincs semmilyen érintkezés. A távbeszélő és távíró összeköttetés tegnapi megszakadása óta egyetlen nyugati távirati iroda sem tudott eddig érintkezésbe jutni Magyarországon tartózkodó tudósítójával. Az osztrák-magyar határvonalon az utakat a legtöbb helyen szovjet páncélosok állták el. A tegnapi nap folyamán Sopronnál néhány Nyugat-Magyarországon tartózkodó nyugati újságírónak sikerült még osztrák területre átjutnia. Az újságírók jelentéseikben elmondották, hogy a magyar határvárosból Bécs felé vezető úton tegnap, soproni egyetemi hallgatók, akik csak könnyűfegyverekkel rendelkeztek, az oroszokat 10 órán át visszatartották, és ezzel lehetővé tették a menekülők százainak osztrák területre való [átjutását. A tegnapi nap folyamán és az elmúlt éjszaka] osztrák területre ért magyar menekültek megsegítése érdekében az osztrák hatóságok minden tőlük telhetőt megtesznek. A fegyverrel kezükben érkező magyar katonákat és polgári személyeket az osztrák hadsereg az ország semlegességének szabályai szerint lefegyverzi. A határvonalat az osztrákok, ahol azt hirtelenében megtehették, piros-fehér-piros osztrák zászlóval jelölték meg, ezzel is jelezve a magyar menekülőknek, hogy e mögött a vonal mögött biztonságban érezhetik magukat. Az eddigi jelentések arról számolnak be, hogy a határvidéken felvonult szovjet alakulatok ügyelnek a határvonal tiszteletben tartására.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése az elmúlt éjszaka tartott ülésén határozati javaslatot fogadott el, amelynek értelmében az ENSZ felszólítja a Szovjetuniót, hogy haladéktalanul hagyjon fel Magyarország ellen irányuló fegyveres támadásával és vonja ki csapatait az egész ország területéről. A közgyűlés 50 szavazattal, 8 ellenében fogadta el az ezzel kapcsolatos határozati javaslatot. Mind a 8 nemleges szavazatot kommunista vezetés alatt álló országok képviselői adták le. A szavazástól tartózkodó 15 ország javarészben az afrikai és ázsiai országok képviselőiből tevődik össze, akiket minden bizonnyal az késztetett erre az állásfoglalásra, hogy az egyiptomi angol-francia közbelépés a nyugati tábor ellen hangolta őket. Nem változtatott ez azonban azon a tényen, hogy a határozati javaslat óriási szó..., szótöbbséggel elfogadott határozat rangjára emelkedett. Ennek értelmében az ENSZ Közgyűlése felkéri Hammarskjöld főtitkárt, hogy kijelölt képviselőin keresztül gondoskodjék a magyarországi helyzet mielőbbi, és a helyszínen történő megvizsgálásáról. Ezt megejtve, a lehető legrövidebb időn belül terjesszen jelentést a közgyűlés elé a szovjet visszaélések megszűntetését szolgáló megoldásról. A határozati javaslatot elfogadása előtt, francia indítványra némiképpen módosították. A francia képviselő azt kívánta, hogy a szöveget úgy egészítsék ki, hogy világosan kitűnjék az idegen beavatkozás ténye. A következő teendő az volt, hogy az ENSZ Közgyűlés felszólította a szovjet és a magyarországi kormányt, hogy biztosítsa a Hammarskjöld főtitkár által kijelölt megfigyelők mozgási szabadságát Magyarországon.

Kéthly Anna, a néhány nappal ezelőtt újjáalakított Magyar Szociáldemokrata Párt elnöknője, aki államminiszteri minőségben tagja Nagy Imre kormányának, repülőgépen úton van New York felé, ahová ezekben az órákban kell megérkeznie. Kéthly Anna a Szocialista Internacionálé bécsi értekezletén képviselte újjáalakított pártját, Budapestre való visszatérési kísérlete azonban eredménytelen maradt, miután pénteken nem tudott átjutni Magyaróvárnál a szovjet páncélosok gyűrűjén. Kéthly Anna most New Yorkban személyesen akarja az ENSZ közreműködését kérni Magyarország érdekében. A Magyar Szociáldemokrata Párt elnöknője Bécsből való elutazása előtt a Szabad Európa Rádió munkatársának rövid nyilatkozatot adott: "Minden tőlem telhetőt megteszek - mondotta, hogy a szerencsétlen Magyarországot megsegítsék. Mindent elkövetek abban az irányban is, hogy a helyszínen hívjam fel a világ közvéleményét arra az iszonyatos árulásra, amelyet a Szovjetunió fegyveres beavatkozásával a szabadság és az emberi jogok alapvető eszméje ellen elkövetett - jelentette ki rádiónk munkatársának Kéthly Anna.

Bonnban, a nyugatnémet kormány ma délelőtt minisztertanácsra ült össze, hogy megvitassa a magyarországi eseményeket, és azok jelentőségét Németország számára. A kormánykoalíció pártjainak vezetői már tegnap este úgy nyilatkoztak, hogy a magyarországi események hatására Nyugat-Németországnak át kell alakítania hadsereg fejlesztési programját. A kormány most kettős terv alapján kíván dolgozni. Az egyik biztosítaná, hogy Nyugat-Németország kisebb létszámú, de korszerűen felszerelt és akcióképes haderővel rendelkezzék. A másik program az eddigi, több évre kiterjedő fegyverkezési program továbbfolytatása lenne, amely azonban a legújabb fejlemények következtében másodrendűvé vált. A kormány mai minisztertanácsán ezekről a kérdésekről tárgyal. Mint a kormánykoalíció vezetői kijelentették, a kormány az ellenzékkel is megvitatja a katonai program átalakítását, és a lehetőség szerint az ellenzékkel egyetértésben kíván cselekedni.

Adenauer kancellárnak ma kellett volna négynapos hivatalos látogatásra Párizsba utaznia. A hivatalos látogatás helyett a kancellár ma este villámmegbeszélésre utazik Párizsba, ahol a magyarországi és a közel-keleti események folytán előállt nemzetközi helyzetet kívánja a francia kormány tagjaival megtárgyalni.
Bonnban lehetségesnek tartják, hogy a nyugatnémet képviselőház a hét második felében rendkívüli külpolitikai vitát tart. A parlament pártjai már tegnap felhívták a külföldön, főleg Távol-Keleten úton lévő törvényhozókat, hogy a leromlott nemzetközi helyzetre való tekintettel a lehetőségekhez képest térjenek vissza Bonnba.

A Nyugatnémet Vöröskereszt közölte, hogy még mielőtt tegnap minden távbeszélő és távíró összeköttetés megszakadt volna Budapest és Nyugat-Németország között, a Magyarországon tartózkodó nyugatnémet mozgókórház értesítést küldött hollétéről. A tábori kórház mintegy 60 főnyi személyzettel tegnap délelőtt az egyik budapesti klinika közelében tartózkodott, így minden valószínűség szerint tőle telhetőleg orvosi segélyt is tudott nyújtani a hozzá fordulóknak.

Nehru, indiai miniszterelnök, aki az egész magyar szabadságharc alatt minden véleménynyilvánítást megtagadott az eseményekkel kapcsolatban, most nyilatkozott a szovjet csapatok támadásáról. Az UNESCO, az ENSZ Kulturális és Nevelésügyi Szervezete Közgyűlésének megnyitása alkalmából Új-Delhiben beszédet mondott. Nehru a magyarországi és az egyiptomi eseményeket egy szintre emelte, és kijelentette, hogy mindkét országban súlyosan megsértették az emberi méltóságot. Bár az UNESCO nem foglalkozik politikai kérdésekkel, az emberi méltóságok és az alapvető jogok ügye közvetlenül érinti - mondotta Nehru. Magyarországon és Egyiptomban régi gyarmati módszereket alkalmaznak, és a szabadságra irányuló törekvést erősebb hatalmak letiporják. Nem estek ugyan még atom, vagy hidrogénbombák, de ki a megmondhatója, hogy erre nem kerül-e sor? Az események mélyen megrendítettek - mondotta Nehru. A békés együttélés programja üres szólamokká vált, tekintettel arra, hogy egyes országok feljogosítva érzik magukat, hogy hatalmi szóval próbálják a felmerülő problémáikat megoldani.

A brit külügyminisztérium szóvivője a kora reggeli órákban bejelentette, hogy brit és francia ejtőernyős alakulatok szálltak le egyiptomi területre. Az angol-francia hadvezetőség nem közölt további részleteket a harcokról. A rádióadásokban azonban figyelmeztették az egyiptomi lakosságot a partraszállási hadműveletekre. Az angol rádió azt a tanácsot adta a port-fuadi lakosságnak, hogy haladéktalanul keressen menedéket az óvóhelyeken. A port-szaídi lakosságot figyelmeztették, hogy ne közelítse meg a kikötő környékét, és lehetőleg húzódjék a város nyugati részébe. Az egyiptomi hadsereg és az úgynevezett nemzeti gárda közvetlenül az angol-francia hadműveletek megkezdése előtt elfoglalta állásait. Egyiptomi részről a hajnali órákban közleményt tettek közzé a vasárnap éjszakai hadműveletekről. E szerint a hétfőre virradó éjszaka brit és francia bombázók Port-Szaíd, Iszmailia, Szuez és Alexandria hadi berendezéseit bombázták.
Izraeli részről kijelentették, hogy a Sínai-félszigeten az egyiptomi haderő fölött aratott győzelem után Izrael kész tárgyalásokba bocsátkozni arab szomszédaival. A Sínai-félszigeten tegnap csak szórványos harcokra került sor, az izraeli haderő egységei megtisztították a területet az egyiptomi haderő maradványaitól. Izraeli járőrök több helyen megközelítették a Szuezi-csatorna keleti partjait.

Híreink közlését befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádió.

Információk

Adásba került1956-11-05 13:30
Hossz0:10:30
Cím13:30 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Megjegyzés[…] adáshiba
Műsor letöltése MP3