17:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 31. 17:00 ● 09:29

00:00 00:00

A műsor leirata

[...] a következőket jelentették. A Bécsbe visszatért nyugati pilóták beszámoltak arról, hogy az éjszakai órákban heves tűzharc zajlott le a budapesti repülőtéren. A titkosrendőrség egy nagyobb csoportja megkísérelte, hogy rátegye a kezét a repülőtéren veszteglő gépek egyikére és így keleti irányban elmenekülhessen. A szabadságharcosok visszaverték az ávósok támadását és meghiúsították menekülési kísérletüket. A Presse című bécsi lap első budapesti telefontudósítását közli. Az osztrák lap tudósítója beszámol arról, hogy a múltban hírhedtté vált Szabad Nép többé nem jelenik meg.

Az elmúlt napokban a szabadságharcosok megostromolták a szovjet-magyar társaság és az úgynevezett béketanács székházát is. A propagandairatokat, amelyek még szép szavakba burkolták a szovjet önkényt és elnyomást, kihányták az utcára és elégették.
A Magyar Szociáldemokrata Párt székházában ma értekezlet volt, amelyen megválasztották a párt ideiglenes vezetőségét. Elnök Kéthly Anna lett, főtitkár Kelemen Gyula, helyettese Révész András. A Népszava holnap reggel már mint a Szociáldemokrata Párt hivatalos lapja jelenik meg.
Dezséry László evangélikus püspök lemondott és a déli evangélikus egyházkerület vezetését az 1950-ben igazságtalanul elítélt Ordass Lajos püspök vette át. Ma délelőtt már ő tartotta a Deák téri templomban az ünnepi istentiszteletet a reformáció évfordulója alkalmából.

A Vatikánvárosban közölték, hogy XII. Pius pápa személyes üzenetet intéz Mindszenty bíboroshoz. Táviratában a Szentatya szerencsét kíván a hercegprímásnak.

Hegyeshalomról ma kora délután öt vöröskeresztes adományokkal megrakott teherautó indult Budapest felé. Éjszaka vonatszerelvényt indítanak Budapestre vöröskeresztes adományokkal. A határról közlik velünk, hogy Hegyeshalomnál a vöröskeresztes adományok szétosztása megszűnt. Ezért a lakosság ne menjen Hegyeshalomra az adományok átvételére. Az adományokat a határról továbbszállítják az ország belsejébe. A fővárosnak szánt adományokat például a vöröskereszt Budapesten osztja szét.
A magyar népet ma az érdekli legjobban, milyen mozdulatokat tesznek a részben a fővárosban, részben az északkeleti országhatáron lévő szovjet páncélos egységek. A budapesti rádió a nap folyamán több jelentést közölt a fővárosi helyzetről. Reggel 9 órakor közölte, hogy szovjet páncélosokat figyeltek meg a Honvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium és a szovjet nagykövetség épülete előtt. Hozzáfűzte, hogy ez a lista valószínűleg nem is helyes. Egy későbbi rádióközlés szerint a Parlament épülete előtt is szovjet páncélosok álltak. 12 óra után a budapesti rádió a Honvédelmi Minisztérium titkárságának értesítéséről adott hírt, amely szerint a minisztériumot körülfogó szovjet harckocsik néhány perccel azelőtt elvonultak. A rádió röviddel azelőtt megismételte Nagy Imre miniszterelnöknek tegnapi felhívását arról, hogy minden hatóság és az ország minden polgára a szovjet elvonulás teljes rendjének biztosítása érdekében tartózkodjék minden provokatív, zavaró vagy ellenséges cselekedettől.
Ami az országhatár mentén észlelt csapatmozdulatokat illeti, a Borsod Megyei Munkástanács a Miskolci Rádión keresztül ma a kora délutáni órákban a következőket közölte. A szovjet hadsereg alakulatainak kivonulása tegnap valóban megkezdődött. Azonban érthetetlen okok kapcsán tetemes szovjet erők, légvédelmi tüzérség és a páncélos fegyvernem irányt változtatott. Záhony, Nyíregyháza irányában Magyarország területére ismét bevonult. Érthetetlen és méltánytalan - hangzik a Borsod Megyei Munkástanács közleménye -, hogy a szovjet csapatoknak ezen körmozgása miért történik. Egész éjszakán át különböző szerveink segítségével figyelemmel kísértük a szovjet fegyveres erők mozgását, és a minisztertanács elnökét még az éjszaka folyamán értesítettük a történtekről. A közlemény ezután beszámol arról, hogy a Borsod Megyei Munkástanács távbeszélőn személyes tárgyalást folytatott Tildy Zoltánnal és a honvédelmi miniszter helyettesével. Határozottan kérte, hogy azonnal és a leghathatósabban vegyék fel a kapcsolatot a szovjet parancsnokságokkal. Intézkedjenek a kivonulás mielőbbi megtörténéséről és közöljék a Borsod megyei rádió vezetőségével az eredményt. A Borsod megyei távbeszélőn folytatott figyelmeztetés után Budapesten minisztertanácsot hívtak össze, és a kora hajnali órákban megnyugtató választ kaptak. Eszerint az egész ország problémája rendeződik, mégpedig a legkedvezőbb irányban. Főleg Borsod, Szabolcs tekintetében a problémákat a munkástanács kérése szerint intézik. A továbbiakban felkérték Budapestről Borsod megye, Nagy-Miskolc és az ország magyarságát: őrizze meg nyugalmát, higgadtan és teljes türelemmel várja a további fejleményeket.

A nyugati hírszolgálati irodák éber figyelemmel kísérik a szovjet csapatmozdulatokkal kapcsolatos magyarországi rádiójelentéseket. Minden hír átlag félóránként a nyugati szerkesztőségekhez jut el és ezeken keresztül a rádió és a sajtó útján a világ közvéleménye elé kerül. A nyugati hírszolgálati irodák diplomáciai forrásokból a délelőtt folyamán egyetlen olyan értesítést sem kaptak, amely ellentmondana az ismertetett budapesti és miskolci közléseknek.

A Daily Telegraph és a Daily Express különtudósítója helyszíni beszámolót közöl a budapesti helyzetről. A Daily Telegraph beszámol arról, hogy tegnap sok ezer főnyi tömeg megrohanta az ÁVO főhadiszállását. A támadást azok a hírek váltották ki, amelyek szerint a titkosrendőrséget igazában nem oszlatták fel, ahogy azt a kormány megígérte. Az angol tudósító beszámol arról is, hogy a szovjet csapatok beavatkozása folytán felkorbácsolt gyűlölet tegnap újabb összetűzésekhez vezetett a lakosság és a Vörös Hadsereg alakulatai között. Az angol újságíró szemtanúja volt egy jelenetnek a Rökk Szilárd utcában, amikor iskolás gyermekek megtámadtak egy szovjet páncélkocsit. A Kilián laktanya védői, mintegy 1200 főből álló alakulat, tegnap elhagyták az épületet. Az egyik védő kijelentette az angol újságírónak, hogy kivonulásuk nem megadást jelent, a szabadságharcos alakulatok parancsnokai a kaszárnyában maradtak és az alakulat tagjai megtartották fegyvereiket. A Kilián laktanya védelmében asszonyok és lányok is részt vettek. A Daily Telegraph szerint a Kálvin tér és környéke a pusztulás nyomait mutatja. A városnak ebben a részében egyetlenegy ház sem maradt épen. Egy környékbeli orvos azt mondotta az újságíróknak, hogy csak a Kálvin tér körzetében a szabadságharcosoknak mintegy 200 főnyi vesztesége volt. A Baross utcai II. számú sebészeti klinika egyik orvosa kijelentette, hogy a klinikán 40 halott holttestét gyűjtötték össze, ezenkívül mintegy 500 sebesültet ápolnak. A klinika épülete egyébként a szovjet ágyúgolyóktól megsérült.

A Daily Express tudósítója Mikojan titkos budapesti missziójáról számol be. Sefton Delmer szerint Mikojan rendelte el a szabadságharcosok követeléseinek teljesítését, amelyekben benne foglaltatik a szovjet csapatok visszavonása is a fővárosból. Az angol tudósító szerint a kemény harcok ellenére sehol sem voltak láthatók fosztogatások nyomai a fővárosban. Tegnap azonban a tömeg a város több pontján önbíráskodáshoz folyamodott. Az angol újságíró szerint a felelős magyar tényezőknek most az a legfőbb kötelessége, hogy a további kilengéseket megakadályozzák. Ma délben egyébként a magyar légierő egy gépe röpcédulákat dobott le a fővárosba. A magyar légierő a röpcédulákon visszavonulásra szólítja fel a szovjet alakulatokat és a szovjet páncélos oszlopok bombázását helyezi kilátásba, ha a vörös csapatok nem hagyják el a várost.

A Berlini Vöröskereszt bejelentette, hogy 40 ezer márka gyűlt össze a magyar lakosság megsegítésére.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 18 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-31 17:00
Hossz0:09:29
Cím17:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Megjegyzéscsonka [...]
Műsor letöltése MP3