Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. október 29. 6:42 ● 14:14

00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Kedves Hallgatóink! Most következő riportunkban összefoglaljuk a különböző nyugati fővárosokból ma érkezett legérdekesebb jelentéseket. Hallgassák meg az elmúlt 24 óra magyar szempontból legjelentősebb nyugati híreit!

Szignál

A párt nagy összejövetelén Gaitskell, a brit Munkáspárt vezetője többek között a következőket mondotta: "Meleg együttérzés hat át mindnyájunkat, amidőn a szabadság utáni vágynak ezt a szenvedélyes megnyilatkozását figyeljük. Csodálattal tölt el bennünket, hogy az elnyomatás hosszú évei után a szabadság lángja ilyen olthatatlanul ég a magyar lelkekben. Mi, az angol munkáspárt tagjai, bízunk abban, hogy Magyarországra és polgáraira beköszönt az igazi demokrácia kora, szabad választásokkal, szabad szakszervezetekkel, szólásszabadsággal, a lakosság valamennyi rétegét felölelő politikai pártok működésének megindulásával, és becsületes, független igazságszolgáltatással."
Néhány mondat a brit ENSZ-küldöttség vezetőjének, Dixonnak nyilatkozatából, amelyet a Biztonsági Tanács összehívása után tett: "A magyarországi helyzet mindnyájunk súlyos ügye. A magyar népnek a békeszerződésben lefektetett jogait kíméletlenül tiporják az idegen csapatok. A helyzet követeli, hogy a súlyos ügyet az ENSZ nemzetközi fóruma sürgősen kivizsgálja."
A legfontosabb rész Dulles külügyminiszter nagy jelentőségű beszédéből: "A rab népeknek tudniuk kell, hogy Amerika teljes gazdasági erejével segítségükre siet. Ezt a segítséget az Egyesült Államok sem politikai feltételekhez nem fűzi, sem katonai szövetséget ezen az úton nem keres. Mindazoknak, akik szabadságukat békében élvezik, kötelességük minden rendelkezésükre álló eszközzel azon lenni, hogy a magyar szabadságharcosok vére ne omoljék hiába."
Annyi a ma beérkezett nyilatkozat és rokonszenv-megnyilvánulás, hogy rövid összefoglalónkban csak felsorolni tudjuk őket. Nyilatkozott a NATO európai főparancsnoka, Gruenther generális.
Ismételten segítségét biztosította a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége. Fernand Bouxom, a francia kereszténydemokraták főtitkára nagy beszédet tartott a parlamentben Magyarország ügye mellett. Nyilatkozott a magyar ügy mellett Knowland szenátor, az amerikai republikánus párt szenátorainak vezetője. Rómából Bacardininek, az olasz frontharcok vezetőjének rokonszenv-nyilatkozata érkezett.
Albert Camus, az élő francia írók egyik legnagyobbja a Londonban ma megtartott nagy írógyűlésnek küldött táviratában fejezte ki csodálatát a magyar szabadságharc iránt. George Duhamel, a neves francia író, a Francia Akadémia tagja ugyancsak rokonszenv-nyilatkozatot küldött a londoni nagygyűlésnek. A magyar keresztény népmozgalomhoz a nyugatnémet kereszténydemokrata unió és a holland katolikus párt együttérzést kifejező táviratai után ma megérkezett a svájci konzervatív parasztpárt távirata is, amelyben a párt főtitkára mindnyájuk nevében felháborodottan tiltakozik a Magyarországon folyó erőszakos külföldi beavatkozás ellen.
Az írók, művészek és tudósok már említett londoni nagygyűlésén Priestley angol író, Mikes György, Seton-Watson és Koestler Arthur szólaltak fel a magyarok ügyéért. Rómában Boothe Luce asszony, az Egyesült Államok olaszországi nagykövete fejezte ki meleg együttérzését munkatársunknak a magyar szabadságharcosokkal.
A Nemzetközi Paraszt Unió Párizsban most folyó nagygyűlésén a szövetség főtitkára nyilatkozott rádiónk munkatársának, majd hatalmas beszédet tartott a közgyűlés előtt, és konkrét segítségre szólította fel a résztvevőket.
Zárjuk le a nyilatkozatokat annak a nagy jelentőségű apostoli körlevélnek ismertetésével, amelyet XII. Pius pápa intézett a katolikus egyház valamennyi püspökéhez. A Szentatya imádságra szólította fel a katolikus világot a kelet-európai népek, különösen Magyarország igazságon és szabadságon alapuló békéjéért. "Ha egy nép belső rendje megbomlik - írja a Szentatya körlevelében -, azt nem lehet fegyveres erővel, az ország lakossága ellen alkalmazott erőszakkal helyreállítani. Nem alkalmasak erre azok a hamis elméletek sem, amelyek a lélek rombolására, az egyház jogainak megsértésére, a keresztény lelkiismeret megrontására irányulnak. A szabadság vágyát külső erőszakkal örökre elnyomni nem lehet." A Szentatya felidézte emlékeit a Magyarországon megtartott Eucharisztikus Kongresszus idejéből, majd így folytatta apostoli körlevelét: "Bizonyosak vagyunk abban, hogy az istentelen kommunizmus nem tudta és nem tudja kiszakítani a magyarok lelkéből őseik hitét. Kérjük a katolikus egyház püspökeit, imádkozzanak a világ minden táján az elnyomott nemzetekért. Különös apostoli áldásokat küldjünk ezen népek püspökeinek, akik vagy fogságban vannak, vagy őrizet alatt, vagy száműzetésbe kényszerültek." A pápai körlevelet a Vatikán hivatalos lapja, az L'Osservatore Romano a vasárnapra virradó éjjelen különkiadásban tette közzé. A világ katolikussága megmozdult a pápa szavára. Október 28-án minden katolikus templomban könyörögtek a szabadságukért küzdő magyarokért. Rómából megható nagymise híre érkezett hozzánk. Milánóban és Genovában az érsek, illetve a kardinális mondtak nagymisét a magyar ügyért. Ünnepélyes nagymisét tartottak New Yorkban és a legtöbb amerikai nagyvárosban.
A Párizsban tartott könyörgő nagymisén a párizsi magyarok mellett nagy tömeg francia katolikus vett részt. Londonban is az angol katolikusok részvételével tartották meg a magyarok könyörgő szentmiséjüket és protestáns istentiszteletüket. Az amerikai Indiana államban ma minden templom harangja megszólalt, imádkozásra szólítva fel a híveket a magyar ügyért.
Bécs minden templomában a magyar szabadságharcért imádkoztak. A könyörgő szentmiséket sok városban, így Londonban, Párizsban és Rómában nagyszabású tüntetés követte. Tüntetés híre érkezik Dél-Amerikából is. Buenos Airesből kaptuk a hírt, hogy vasárnapra virradóra hatalmas tömeg gyűlt össze a Szovjetunió argentínai nagykövetségének épülete előtt. A felháborodott tömeg betörte a nagykövetség épületének minden ablakát. A szovjet nagykövetségről a tüntetők a szovjet kereskedelmi hivatalhoz vonultak, benyomultak a hivatalba, a berendezést kiszórták az utcára, ahol a berendezési tárgyakat és a szovjet kereskedelmi hivatal üzletkönyveit máglyán égették el. Az időközben összegyűlt Buenos Aires-i lakosság hatalmas tapsviharral, lelkes helyesléssel kísérte a tüntetők tevékenységét.
Összefoglaló riportunkban legalább rövid áttekintést szeretnénk adni hallgatóinknak a világsajtó mai, Magyarországgal foglalkozó cikkeiről is. Teljes képet adni lehetetlenség, nyugodtan mondhatjuk, hogy a szabad világban nincsen újság, amely ne az első helyen foglalkoznék immár ötödik napja a magyar üggyel. Mutatóban kiragadunk a rengeteg cikk és riport közül néhányat:
A svájci újságok kivétel nélkül első helyen hozzák a magyar szabadságharc híreit. Pártállásra való tekintet nélkül, tehát beleértve a svájci kis kommunista párt hivatalos lapját is, minden újság a szabadságharcosok mellett foglal állást. Vezércikket ír a magyarországi eseményekről a svájci szociáldemokraták szócsöve, a Le Peuple. A Genfben megjelenő Bund szerint a Szovjetunió ebben a háborúban mindenképpen csak veszíthet. A Neue Zürcher Zeitung az ENSZ Biztonsági Tanácsának beavatkozását üdvözli. A Tribune de Lausanne megállapítja, hogy a kommunista kormánynak már semmiféle hatalma sincs az országban.
A svájci lapok után nézzük, mit ír az olasz sajtó: A Momento Sera nagy riportban közli a római diákság mai hatalmas tüntetésének leírását. A zuhogó eső ellenére talpon volt ma a magyar ügy mellett Róma egész ifjúsága. A Giornale d'Italia első oldalon Magyarország hatalmas térképét hozza, jelezve rajta a legújabb jelentések alapján, hogyan áll a szabadságharc ügye.
Az Il Tempo az egész olasz nép felháborodásának ad hangot az orosz csapatok brutális beavatkozása ellen tiltakozva. Az olasz Actio Cattolica lapja, a Quotidiano, a magyar szabadságharc történelmi jelentőségét méltatja. Az Il Massino kiemeli, milyen veszélyes kihatásai vannak a magyarországi eseményeknek a nyugat-európai kommunista pártokra. A Messaggero a magyar szabadságharc óriási méreteit méltatja, és kijelenti, hogy a magyar történelem, de Európa történelme is új fejezethez érkezett.
A francia sajtóból mutatóba ma csak a legnagyobb francia vasárnapi lap, a Journal du Dimanche cikkéből közlünk részleteket. A lap első oldalon A felkelők élethalálharca az oroszok ellen címmel több hasábon át foglalkozik a magyar eseményekkel.
Összefoglaló riportunk befejezéséül hallgassák meg a legérdekesebb részleteket az osztrák-magyar határra kiküldött különtudósítónk, Kova Kálmán mai telefonjelentéséből:
"Ma délután kezembe került egy röpcédula, amelyet Győrből hoztak. A röpcédula megjelöli a dunántúli szabadságharcosok céljait, és a következő drámai mondattal zárul, harcunk minden becsületes emberért folyik, ezért győznünk kell mindenáron." Kova Kálmán közli, hogy az osztrák-magyar határon szinte mindenütt szabad az átkelés. Jönnek a szabadságharcosok és teherautókon viszik a határra érkezett nyugati segítséget. És az adományok nem apadnak el, hanem egyre nagyobb mennyiségben özönlenek a magyar határ felé. A Bécsből Nickelsdorf felé vezető országúton nem szakad meg a segítséget hozó gépkocsik végeláthatatlan sora. Nickelsdorf zsúfolva van nyugati sajtótudósítókkal. A szabad világ közvéleményének hatalmas érdeklődésére jellemző, hogy még mindig egyre több újságíró érkezik a határra. Az adományokat átvevő magyar szabadságharcosok elmondták, hogy ma délután elhantolták Mosonmagyaróvárott az ÁVO által rendezett vérfürdő áldozatait. Az ünnepélyes temetésen részt vettek a nyugati sajtó riporterei és fényképészei. Ausztriából érkezett jelentéseink közül meg kell még említenünk az osztrák kormány nagy jelentőségű nyilatkozatát, amelyben visszautasította a magyarországi kommunista kormány jegyzékét, és határozott hangon menedékjogot ígér mindazoknak, akik az események további alakulása folytán esetleg Magyarországból Ausztriába érkeznek.

Szignál

Összefoglaló riportunkban, kedves Hallgatóink, az elmúlt 24 óra főbb eseményeiről számoltunk be.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-29 6:42
Hossz0:14:14
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-10-29 6:42
Műsor letöltése MP3