Nemzetközi sajtószemle

1956. november 07. 17:14 ● 07:04

Indig Ottó
00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemle következik:

A bécsi Arbeiter-Zeitung hosszú cikket ír Kéthly Annáról, aki hétfőn megérkezett New Yorkba, hogy az Egyesült Nemzetek rendkívüli ülésén szószólója legyen a szovjet hadsereg karmai között vergődő Magyarországnak. Az Arbeiter-Zeitung leírja, Kéthly Anna amerikai utazása előtt mindent megpróbált, hogy bejusson Magyarországra és Budapestre. Csak Sopronig jutott el. Az Arbeiter-Zeitung riportere elkísérte e veszélyes útjára és erről számol be lapjának. A cikk címe: "Egy asszony könnyek nélkül". Megható szavakkal írja le az osztrák újságíró azt a jelenetet, amidőn Kéthly Anna vasárnap kora reggel megjelent az osztrák szociáldemokrata párt székházában és bejelentette, hogy New Yorkba utazása előtt feltétlenül Budapestre utazik, hogy a szabadságharcosok vezéreivel beszéljen.
Ebben a pillanatban dördültek el Budapest körül az első szovjet ágyúk, és a Bécsbe érkezett jelentések szerint a szovjet páncélosok körülzárták a várost. Hogyan lehet ebben a szörnyű helyzetben Budapestre jutni? - vetődött fel a kérdés. Közben már itt voltak a hírek, hogy az oroszok Sopron felé közelednek. A Budapest felől érkező menekültek azt is jelentik, hogy a szabadságharc tovább folyik, az ellenállás nem tette le a fegyvert. Kéthly Annát nem lehet lebeszélni tervéről, a Szociáldemokrata Párt fiatal vezetői hiába könyörögnek neki, kemény és elszánt hangon jelenti ki, hogy elindul és megpróbálja a lehetetlent. Eközben újabb menekültek érkeztek és drámai szavakkal ecsetelték, mi történik Budapesten. Kéthly Anna mozdulatlan arccal, könnytelen szemekkel hallgatta ezeket a jelentéseket, néhány pillanatig gondolkodott, majd ellentmondást nem tűrő hangon így szólt: "Utazzunk!"
Amidőn a határra érkeztünk, Kéthly Anna autóját a magyar szabadságharcosok körülállták és könyörögtek neki, ne menjen tovább, az oroszok tíz kilométernyire vannak Soprontól. Kéthly Anna követeli, hogy folytassuk utunkat. Amikor Sopronba beérkeztünk, az utcák üresen tátongtak, csak az egyetem előtt állnak a katonák és a lefegyverzett diákok. A soproni Szociáldemokrata Párt háza előtt egy autó áll, rajta piros-fehér-zöld zászló. Egy tegnap lefolytatott telefonbeszélgetés alapján e kocsinak kellett volna Kéthly Annát Budapestre vinnie. A sofőr halálsápadtan áll kocsija mellett, és amint Kéthly Annát meglátja, figyelmezteti, ne kockáztassa életét, a Budapest felé vezető úton százával érkeznek az orosz páncélosok, elindulni lehetetlen. Az egyetemi hallgatók is körülállják, könyörögnek neki, térjen vissza Bécsbe, induljon el Amerikába, mert odaát talán még képviselheti a magyar szabadság ügyét. A diákok szavait megerősítette a Budapest felől érkező menekültek tömegének fejvesztett érkezése Sopronba. Kéthly Annának végül is nem volt mit tennie, visszaindult Bécsbe. Még aznap délután repülőgépbe ült, Frankfurtban átszállt egy amerikai gépbe és hétfőn reggel megérkezett New Yorkba.
Eddig szól a bécsi Arbeiter-Zeitung munkatársának beszámolója Kéthly Anna kísérletéről, hogy amerikai utazása előtt Budapestre bejusson.

Itt fekszenek előttünk az olaszországi újságok, amelyeknek első oldala öklömnyi betűkkel számol be Magyarország tragédiájáról. A Vatikán lapja, az Osservatore Romano vezércikket ír a magyarországi eseményekről. A cikk írója felidézi, hogy 1845 decemberében Miklós cár meglátogatta Rómában XVI. Gergely pápát és azt kérte tőle, intse hűségre a lázadó lengyeleket a cári hatalom mellett. A pápa Miklós cár kérését akkor büszkén visszautasította. A mai Oroszország zsarnokai most nem jöttek el XII. Pius pápához, mert a pápa csak nemrégen vágta szemébe a kommunizmusnak a legutóbbi enciklikájában a szabad nép örök igazságát. A Kreml urai most azzal próbálják gyalázatos tettüket magyarázni, hogy a magyar reakciósok ellen vonultak fel tankjaikkal, és hogy a magyar kormány kérte fegyveres közbelépésüket. Ez hazugság! - írja az Osservatore Romano, majd cikkének végén ezt írja:
A hős magyar nép önvédelmi harcában a keresztény és emberi együttérzés összefogásával állunk mellettük. Segítenünk kell ezen a népen. Ezzel tartozunk a magyar nemzetnek, mert Európa is csak akkor maradhat szabad, ha Szent István fiai is végre szabadok lesznek.

A Giornale d'Italia már napokkal ezelőtt megjósolta, hogy a Szovjetunió a szuezi eseményeket igazolásul fogja felhasználni a magyarok elleni támadásakor:
A kommunisták minden szörnyűségre képesek - írja az olasz újság -, de arra a példátlan vakmerőségükre senki sem számított, hogy amikor a franciák és angolok egyiptomi hadjárata ellen megtorlást követelnek, ugyanakkor a magyarországi eseményeket saját belső ügyüknek akarják feltüntetni. A Szovjetunió most megmutatta - írja a lap, hogy népek élete és halála felett úgy rendelkezik, ahogy az őrült és embertelen elképzeléseinek megfelel. Szerencsére - jegyzi meg cikke végén az olasz újság -, az igazság és szabadság győzni fog a rabszolgaság és igazságtalanság ellen.

A Momento-sera című lap beszámol arról a tüntetésről, amelyet Olaszország diákjai rendeznek, hogy rokonszenvüket fejezzék ki a Szovjetunió ellen még mindig fegyveresen küzdő magyar népnek:
A livornói katolikus egyetemi hallgatók kezdeményezésére Lombardia, Liguria, Piemonte és Szicília egyetemi hallgatói Civitavecchiában adtak egymásnak találkozót és onnan meneteltek gyalog Róma felé, hogy tüntessenek a magyar nemzet mellett és a szovjet fegyverek gyilkos beavatkozása ellen.

A világ minden táján megmozdultak az emberek, hogy a magyar nép hősies szabadságharca mellett kifejezzék együttérzésüket. A higgadt és fegyelmezett Svájc lakosságának is arcába kergette a vért a szovjet csapatok magyarországi támadása. Midőn este Svájc fővárosában, Bernben tízezer főnyi tömeg verődött össze és felvonult a szovjet követség épülete elé, ahol követelte a magyar nép szabadságát és az orosz hadsereg kivonulását Magyarországról. Amint egy berni újság jelenti, a rendőrség közbelépett, hogy a tüntetők ne rohanjanak be a követség épületébe. E tüntetésnek több száz sebesültje is volt.

Amint a holland lapok jelentik, Hága lakossága is megmozdult és tüntető felvonulással tiltakozott a magyar szabadságharc letörésére fegyveresen fellépő orosz beavatkozás ellen. A holland tüntetők a szovjet követség elé vonultak, majd a szovjet kereskedelmi hivatal épülete előtt is öklüket rázva követelték a magyarországi vérontás beszüntetését.

Kedves hallgatóink! Nemzetközi sajtószemét közvetítettünk.

Információk

Adásba került1956-11-07 17:14
Hossz0:07:04
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-07 17:14
SzerkesztőIndig Ottó
Műsor letöltése MP3