11:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 12. 11:00 ● 10:18

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 11 óra. Most híreket mondunk.

A fővárosból nyugatra érkezett újságírók beszámolnak arról, hogy a főváros egyes kerületei a teljes pusztulás képét mutatják. Elpusztult a Ferenc körút, súlyos károkat szenvedett az Erzsébet körút és a Teréz körút. Hasonlóan a teljes pusztulás képét mutatja a belső Üllői út és a Kálvin tér. A Rókus-kápolna, a főváros egyik jellegzetes épülete nincs többé. A szovjet csapatok ágyúlövésekkel súlyosan megrongálták a Rókus kórházat is. A szovjet támadásnak a kórházban ápolt betegek közül sokan áldozatul estek. A szovjet csapatok azokat a házakat, ahol ellenállást sejtettek, 4-5 harckocsival támadták meg. A harckocsikból mindaddig tüzet zúdítottak a lakóházra, ameddig a falak össze nem omlottak. Súlyosan megsérültek a munkáskerületek, de nagy károkat szenvedett a Kazinczy utca és a Dob utca is, ahol a lakosság hősiesen védekezett a szovjet agresszorok ellen. Csepelen és Budapest egyes részeiben még vasárnap is harcok voltak. Így például a szabadságharcosok vasárnap a Rottenbiller utcában kilőttek egy újabb szovjet tankot.
A magyarországi ávósok nagy szerepet játszottak a szovjet agresszió irányításában. A Románia felől Magyarországra betört szovjet harcoskocsi-oszlopok tankjaiba ávósok ültek be, és azok irányították a szovjet katonákat. Az ávósok egy része Budapest egyes részein most a szabadságharcosok után kutat. A titkosrendőrség tagjai nem viselik régi egyenruhájukat, hanem vagy szovjet uniformisban, vagy pedig a közönséges rendőrség egyenruhájában folytatják tevékenységüket. Az ávósok azonban még így sem merészkednek ki azokból a kerületekből, amelyek a szovjet csapatok ellenőrzése alatt állanak. A titkosrendőrség vezető szerepet visz a szabadságharcosok elleni bosszúhadjáratban. Az egyik amerikai újságíró tanúja volt annak, hogy az ávósok hat 14-15 éves gyermeket, akik az egyik házban megadták magukat, a helyszínen agyonlőtték.

A nyugati újságírókat első ízben pénteken indították útnak Budapestről. A gépkocsi-karavánt azonban a Budai Nagy Antal laktanyánál visszafordították. Amikor a gépkocsik visszatértek Budapestre, a lakosság kendőt lobogtatva, zokogva fogadta a nyugati újságírókat, és abban a hitben volt, hogy az ENSZ által kiküldött megfigyelő bizottság tagjai érkeztek a fővárosba. A nyugati újságírók kijelentették, hogy ez az út és a budapesti harcok napjai életük legmegrázóbb és minden mozzanatában felejthetetlen élmény marad.
A vidéken még nagy területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. A Budapest és a határ közti úton a szabadságharcosok háromszor igazoltatták a nyugati újságírók gépkocsi-karavánját. A sztrájk tovább tart, és az ország népe nem ismeri el a Kádár-féle klikket Magyarország törvényes kormányaként. A nyugati újságírók beszámolnak arról is, hogy november 4-én vasárnap hajnalban 5 órakor a szovjet agresszorok harckocsijai körülvették a Parlament épületét. A szovjet parancsnok 40 percet adott a Nagy Imre kormány bent tanácskozó tagjainak az elvonulásra.

A tegnapi nap folyamán Magyarországról Bécsbe visszatért nyugati újságírók közül többen találkoztak az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén menedékre talált Mindszenty bíboros-hercegprímással. Elmondották, hogy a hercegprímás az újságírók útján ismételten felszólította az ENSZ-et, hogy legsürgősebben küldjön megfigyelőket Magyarországra. Az ENSZ-ben éppen eleget beszéltek és szavaztak már. A magyar népnek most már cselekedetekre van szüksége - mondotta a hercegprímás. A szovjet csapatok magyar földön semmibe sem vették azt, hogy a Szovjetunió tagja az Egyesült Nemzetek Szervezetének. Minden kilőtt golyójukkal egyúttal a világszervezet eszméit is célba vették. Az eddigieknél sokkal gyorsabb és hatékonyabb lépésekre van szükség. A szovjet beavatkozás indoklásául felhozott dolgok csupán mesterkélt ürügyek és valótlanságok. Nem igaz az - hangoztatta Mindszenty hercegprímás a nyugatra visszatérő újságírók előtt -, hogy a magyar szabadságharc célja a régi rendszer visszaállítása volt.

A Nemzetközi Vöröskereszt genfi központjában a késő éjszakai órákban még semmit sem tudtak arról, hogy a Sopron mellett magyar földre belépett tehergépkocsi-karaván minden akadály nélkül haladt-e tovább Budapest irányába. Noha Genfben nagy súlyt helyeztek erre, nem tudtak érintkezésbe lépni Budapesttel. Bécsben előkészítettek egy másik gépkocsi-karavánt is, hogy gyógyszerrel, élelmiszerrel és ruhaneművel haladéktalanul elinduljon Budapest irányába, amint Genfből megkapta erre az utasítást.

Belgrádi értesülések szerint a jugoszláv kormány gyakorlatilag a következő bánásmódot alkalmazza a magyarországi menekültekkel szemben. Minden olyan férfit, aki polgári ruhában érkezik, befogadnak az országba. Az asszonyok és gyermekek ugyancsak menedékjogot kapnak, a katonai személyeket azonban visszateszik a határon.

New Yorkban közölték, hogy Hammarskjöld ENSZ-főtitkár szombaton reggel küldte el felhívását Moszkvába, amelyben felkéri a Szovjetuniót: járjon közbe a budapesti kormánynál, hogy ez fogadja be az Egyesült Nemzetek Szervezetének megfigyelőit. A megfigyelők léphessenek be magyar földre, szabadon utazhassanak országszerte, és jelentéseket küldhessenek az ENSZ főtitkárnak. Amennyiben ez a szovjet kormány hatáskörébe tartozik, támogassa a megfigyelőket munkájuk végzésében, már attól kezdve, hogy magyar területre lépnek. Hammarskjöld végül meggyőződését fejezte ki, hogy a szovjet kormány tudatában van, miért minősítette az ENSZ-közgyűlés a magyar helyzet megvizsgálását rendkívül sürgősnek.

Az ENSZ közgyűlésének rendes ülésszaka ma megkezdődik. A közgyűlésre 35 ország külügyminisztere érkezett New Yorkba. A rendes közgyűlésen elsőbbséget biztosítottak a magyar ügy tárgyalásának. Lloyd angol külügyminiszter New Yorkba utazása előtt kijelentette, hogy az ENSZ közgyűlése remélhetőleg eléri egyik legfőbb célkitűzését: a szovjet csapatok kivonását Magyarországról. Az angol külügyminiszter azt ajánlotta, hogy az ENSZ a közelmúlt eseményeire való tekintettel állítson fel állandó haderőt. Hammarskjöld, az ENSZ főtitkára felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi segítségre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízták, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti.

Mint már jelentettük, a magyar versenyzőcsoport legtöbb tagja megérkezett Melbournebe. Az utolsó csoport is már ausztráliai területen utazik az olimpiai játékok színhelyére. A magyar versenyzők bevonultak már az olimpiai faluba, ahol a szabad világ sportolói és a látogatók meleg rokonszenvvel veszik körül őket. A versenyzők és kísérőiknek egy része gyászszalagot visel karján. Az első napokban vita folyt arról, hogy az olimpiai falu zászlósorában milyen magyar lobogót tűzzenek ki. A magyar csoport tagjainak nagy többsége a vörös csillagos lobogó eltávolítását követelte. A vezetőség végül eleget tett ennek, és ma már a Kossuth-címeres magyar lobogó leng az olimpiai falu bejárata felett.

A lengyel mezőgazdasági minisztérium kidolgozta a törvényjavaslatot, amely minden jelenlegi korlátozást eltöröl, amellyel az új mezőgazdasági telepesek és az agrárreform nyomán létesült kisgazdaságok tulajdonjogát sújtották. Ha a törvény érvénybe lép, minden parasztnak meglesz a korlátlan tulajdonjoga az államtól kapott földre. Szabadon eladhatja vagy bérbe adhatja azt.

A New York Times varsói tudósítója úgy értesült, hogy a kínai kommunista vezetők újból támogatásukról biztosították a varsói kormányt a szovjet kommunistákkal folytatott harcukban. Mao Ce-tung hír szerint üzenetet küldött a lengyel kormánynak, amelyben kijelenti, hogy Peking különbséget tesz a magyarországi és lengyelországi fejlemények közt. Mint ismeretes, a kínai kommunisták néhány nappal ezelőtt bejelentették, hogy helyeslik a szovjet csapatok magyarországi akcióját. A kommunista kínai bejelentés Varsóban aggodalmakat keltett. Mao Ce-tung azonban magához kérette a lengyel nagykövetet, és kijelentette, hogy a kínai kommunisták nem vonják meg támogatásukat a lengyelországi kommunista párttól a Moszkvával szembeni harcban. A kommunista kínai álláspont kialakításában hír szerint szerepet játszott az, hogy Gomulka nem kívánja Lengyelország kilépését a varsói paktumból. Bienkowszki, Gomulka egyik legközelebbi munkatársa a varsói sajtóban megtámadta a Francia Kommunista Pártot. Fajon és Servin francia kommunista vezetők azt állítják - írja a lengyel kommunista funkcionárius -, hogy a munkásosztálynak nincs joga a tiltakozásra, ha a kormány hibákat és visszaéléseket követ el. A francia kommunisták ezzel a magatartással elárulják megvetésüket és kicsinylésüket a munkásosztállyal szemben.
Hasonló cikk jelent meg tegnap a Trybuna Luduban.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 12 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-12 11:00
Hossz0:10:18
Cím11:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3