00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 10 órát jelez.
Tárogató
Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A szabadságharc úgyszólván az egész országra kiterjed. A forradalmárok a vidéki városokban éppúgy szemben állnak a szovjet elnyomókkal, mint a fővárosban. Budapesten a város különböző pontjain egész éjszaka folytak a harcok. Szovjet harckocsik több helyütt beavatkoztak, és lőtték az épületeket. A belügyminiszter ma reggeli közleménye hangsúlyozza, hogy a szabadságharcosok ellen további hadműveletek szükségesek. A közlemény felhívja Budapest népét, hogy egyelőre senki se hagyja el lakóhelyét. Harcokat jelentettek Magyaróvárról, Komáromból, Győrből, Szolnokról és az ország több más városából. Miskolcon munkásbizottság vette át az ügyek vezetését. Győrött és Pécsett Ausztriába érkezett utasok szerint a szabadságharcosok vannak túlsúlyban. Bécsi jelentések szerint tegnap súlyos összeütközésre került sor Magyaróvárott. Több száz tüntető a kaszárnya elé vonult, hogy eltávolítsa arról a szovjet csillagot. Ebben a kaszárnyában van az ávósok egyik parancsnoksága. Az ávósok tüzet nyitottak a tüntetőkre. Szemtanúk szerint az ávósok brutális közbelépésének több halálos és sebesült áldozata volt. Utasok szerint Magyarország nyugati részét nagyrészt a szabadságharcosok tartják hatalmukban. A munkások mindenfelé sztrájkolnak. Az osztrák távirati iroda jelentése szerint szabadságharcosok erős osztagokkal megszállták a határvidéket Hegyeshalom és Magyaróvár között. Várják a szovjet csapatok támadását. Az osztrák csendőrséget Burgenlandban megerősítették. Csendőrjárőrök figyelik a határt. Parancsot kaptak, hogy ha menekültek érkeznének osztrák területre, azokat vegyék nyomban védelmükbe. Hegyeshalom közelében magyarországi kommunista határőrök géppuskafészkeket ástak. A géppuskák csöve nyugatra van irányítva. Hegyeshalomnál egy magyar betegszállító kocsi jelent meg. A kocsi utasai kötszereket és orvosságot kértek az osztrákoktól a magyaróvári sebesültek számára. Az osztrákok megadták a kért segítséget. Sebesültek is érkeztek az osztrák határra.
A New York Times budapesti tudósítójának sikerült hosszabb jelentést eljuttatni a lapjához a magyarországi helyzetről. A tudósító rámutat arra, hogy úgyszólván az egész ország és az egész magyar nép szemben áll a szovjet csapatokkal és az ávósokkal. A rendszer csupán a szovjet harckocsik segítségével tudja tartani magát. A szovjet csapatokat akkor hívták segítségül, amikor a budapesti kormány még Gerő Ernő befolyása alatt állott. Nagy Imre csak ezután foglalta el hivatalát, de őalatta is tovább folyt a szovjet csapatok beavatkozása. A kibontakozást az akadályozza, hogy a magyarországi kommunisták között nincs olyan személyiség, mint Gomulka, aki bátran szembe mert szállni a szovjet vezetőkkel. A forradalmárok harci szelleme egyáltalán nem csökkent. Ami az elkeseredést fokozta és a forradalmat újra lángra lobbantotta, azaz embertelen eljárás volt, amellyel a szovjet csapatok a Parlament előtt felvonult békés tüntetőkkel szemben felléptek. A szovjet harckocsik és az ávósok belelőttek a zászlókat lobogtató tömegbe. Ez az eljárás nemhogy elrettentette volna a tüntetőket, hanem csak fokozta ellenállásukat. Újból összegyülekeztek a Szabadság téren, és folytatták a tüntetést. Gerő ellen olyan nagy volt a gyűlölet, hogy a tömegek még bukása után sem szűntek meg kiáltozni: Le Gerővel! Bizonytalannak látszik – folytatja az amerikai tudósító –, hogy Kádár János és Nagy Imre tud-e majd megbirkózni a helyzettel. A tudósító röpcédulákat is látott, amelyen a magyar munkások és az egyetemi hallgatók általános sztrájkot hirdetnek mindaddig, amíg a kormány nem garantálja a szabadságharcosok követeléseinek teljesítését, és amíg a gyilkosokat meg nem büntetik. A szovjet csapatokat nyilván azért hívták be Budapestre, mert a hadsereg és a rendőrség együtt érzett a szabadságharcosokkal. Majdnem bizonyos, hogy a tüntetések békés mederben folytak volna le, ha a politikai rendőrség a budapesti rádió épülete előtt nem tüzelt volna a tömegre. Egészen más fordulatot vettek volna a dolgok, ha Gerő Ernő előbb távozik, és a szovjet csapatok nem vonulnak be Budapestre. A szovjet csapatok fellépése annyira felkorbácsolta a szenvedélyeket, hogy azokat akármilyen kormány nehezen tudja majd lecsillapítani – fejezi be jelentését az amerikai tudósító.
Ausztriába érkezett utasok elmondták, hogy a magyar szabadságharcosok a legnagyobb elkeseredéssel küzdenek a szovjet harckocsik ellen. Ennek egyik oka az, hogy a szovjet katonák többször brutálisan és embertelenül léptek fel, és a harckocsikból fegyvertelen tüntetőkre is tüzet nyitottak. Ez volt az eset például tegnapelőtt, amikor nagyobb számú tüntető vonult fel a Parlamenthez. Fegyver nem volt náluk, zászlókat lobogtattak. A szovjet harckocsik mégis közéjük lőttek. Egy másik utas elmondotta, hogy az Astoria Szállót harckocsik felgyújtották, és csupán romok maradtak meg az épületből. A magyar forradalmárok piros-fehér-zöld karszalagot viselnek. Jelszavuk: szabadság vagy halál! Egyes utasok azt hallották, hogy Nyugat-Magyarországon is több helyőrség átállt a forradalmárokhoz. További jelentések szerint a rendszer csapatokat vezényelt ki a budapesti hidakra, s így a főváros lakossága nem tud közlekedni a pesti és budai városrész között.
Magyarország hősi szabadságharcának eseményei állnak ma is az egész szabad világ sajtója érdeklődésének középpontjában.
Most a New York Times vezércikkét ismertetjük hallgatóinkkal. Csak azok méltók a szabadságra, akik a szabadságért harcolnak és életüket áldozzák fel – írja a lap vezércikkében. Magyarország hősi népe kivívta az egész világ bámulatát. A magyar nép harcba szállt az idegen elnyomó ellen, s ebben a küzdelemben a városok munkássága, a diákok és a hadsereg áll egymás mellett. A harc az ország felszabadításáért folyik a szovjet páncélosok, szuronyok és ágyúk ellen. A borzalom ülte meg lelkeinket, amikor eljutott hozzánk a szovjet csapatok kegyetlenkedésének szörnyű híre. Közönséges gyilkosság az, amit a szovjet haderő a lakosság ellen elkövet. Ha a világ közvéleménye megengedi, akkor a Szovjetunió friss csapatokat küldhet Magyarországra a szabadságharc leverésére, és vérbe fojthatja a hős magyar nép küzdelmét. Ennek a megakadályozása a szabad világ legfontosabb és legsürgősebb feladata. A másik feladat az, hogy az elkövetett szovjet gaztetteket az ENSZ elé, a világ közvéleménye elé vigye. Egyedül a szovjet csapatok beavatkozása, a könyörtelenül elkövetett gyilkosságok tudták megakadályozni azt, hogy a szabadságharcosok még nem győzedelmeskedtek. Az amerikai kormánynak az összes szabadságszerető nemzetekkel egyetértésben a nemzetközi jog adta minden lehetőséget fel kell használnia, hogy véget vessen a szovjet csapatok mészárlásának, és rábírja a Kremlt csapatainak Magyarországból való visszavonására. A szovjet tankok, gépfegyverek és ágyúk tüzelése eltüntette a szovjet barátság, a szovjet jóakarat és az úgynevezett új szovjet politika köré szőtt legendát. A szabad világnak pedig tudomásul kell vennie, hogy a magyar földön nemcsak Magyarország, hanem New York, Párizs, London, Új-Delhi és Tokió, azaz az egész világ szabadságáért folyik a harc – fejezi be cikkét a New York Times.
Róma. Martino olasz külügyminiszter kijelentette a parlamentben, hogy a varsói paktummal nem lehet igazolni a szovjet csapatok beavatkozását Magyarországon. Még ha kérte is a budapesti kormány a szovjet haderő segítségét, akkor is alkotmányellenes a szovjet beavatkozás. Martino külügyminiszter így folytatta: az olasz kormánynak joga és kötelessége, hogy kifejezésre juttassa szolidaritását a brutális szovjet gyilkosok áldozataival szemben. Az olasz képviselők hangosan kiáltozták: "Éljen Magyarország! Éljen Magyarország!" Martino külügyminiszter így fejezte be felszólalását: "az egész olasz nép nevében tiszteletünket, csodálatunkat és rokonszenvünket fejezzük ki a magyar és a lengyel nép iránt. Mélyen fájlaljuk, hogy olyan sokan áldozták életüket a szabadságért és függetlenségért."
Madrid. A spanyol kormány elhatározta, hogy tiltakozik az ENSZ-nél a szovjet csapatok véres beavatkozása ellen Magyarországon. A spanyol kormány megfelelő intézkedést kér az ENSZ-től ez ügyben.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 10 órát jelez.
Tárogató
Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A szabadságharc úgyszólván az egész országra kiterjed. A forradalmárok a vidéki városokban éppúgy szemben állnak a szovjet elnyomókkal, mint a fővárosban. Budapesten a város különböző pontjain egész éjszaka folytak a harcok. Szovjet harckocsik több helyütt beavatkoztak, és lőtték az épületeket. A belügyminiszter ma reggeli közleménye hangsúlyozza, hogy a szabadságharcosok ellen további hadműveletek szükségesek. A közlemény felhívja Budapest népét, hogy egyelőre senki se hagyja el lakóhelyét. Harcokat jelentettek Magyaróvárról, Komáromból, Győrből, Szolnokról és az ország több más városából. Miskolcon munkásbizottság vette át az ügyek vezetését. Győrött és Pécsett Ausztriába érkezett utasok szerint a szabadságharcosok vannak túlsúlyban. Bécsi jelentések szerint tegnap súlyos összeütközésre került sor Magyaróvárott. Több száz tüntető a kaszárnya elé vonult, hogy eltávolítsa arról a szovjet csillagot. Ebben a kaszárnyában van az ávósok egyik parancsnoksága. Az ávósok tüzet nyitottak a tüntetőkre. Szemtanúk szerint az ávósok brutális közbelépésének több halálos és sebesült áldozata volt. Utasok szerint Magyarország nyugati részét nagyrészt a szabadságharcosok tartják hatalmukban. A munkások mindenfelé sztrájkolnak. Az osztrák távirati iroda jelentése szerint szabadságharcosok erős osztagokkal megszállták a határvidéket Hegyeshalom és Magyaróvár között. Várják a szovjet csapatok támadását. Az osztrák csendőrséget Burgenlandban megerősítették. Csendőrjárőrök figyelik a határt. Parancsot kaptak, hogy ha menekültek érkeznének osztrák területre, azokat vegyék nyomban védelmükbe. Hegyeshalom közelében magyarországi kommunista határőrök géppuskafészkeket ástak. A géppuskák csöve nyugatra van irányítva. Hegyeshalomnál egy magyar betegszállító kocsi jelent meg. A kocsi utasai kötszereket és orvosságot kértek az osztrákoktól a magyaróvári sebesültek számára. Az osztrákok megadták a kért segítséget. Sebesültek is érkeztek az osztrák határra.
A New York Times budapesti tudósítójának sikerült hosszabb jelentést eljuttatni a lapjához a magyarországi helyzetről. A tudósító rámutat arra, hogy úgyszólván az egész ország és az egész magyar nép szemben áll a szovjet csapatokkal és az ávósokkal. A rendszer csupán a szovjet harckocsik segítségével tudja tartani magát. A szovjet csapatokat akkor hívták segítségül, amikor a budapesti kormány még Gerő Ernő befolyása alatt állott. Nagy Imre csak ezután foglalta el hivatalát, de őalatta is tovább folyt a szovjet csapatok beavatkozása. A kibontakozást az akadályozza, hogy a magyarországi kommunisták között nincs olyan személyiség, mint Gomulka, aki bátran szembe mert szállni a szovjet vezetőkkel. A forradalmárok harci szelleme egyáltalán nem csökkent. Ami az elkeseredést fokozta és a forradalmat újra lángra lobbantotta, azaz embertelen eljárás volt, amellyel a szovjet csapatok a Parlament előtt felvonult békés tüntetőkkel szemben felléptek. A szovjet harckocsik és az ávósok belelőttek a zászlókat lobogtató tömegbe. Ez az eljárás nemhogy elrettentette volna a tüntetőket, hanem csak fokozta ellenállásukat. Újból összegyülekeztek a Szabadság téren, és folytatták a tüntetést. Gerő ellen olyan nagy volt a gyűlölet, hogy a tömegek még bukása után sem szűntek meg kiáltozni: Le Gerővel! Bizonytalannak látszik – folytatja az amerikai tudósító –, hogy Kádár János és Nagy Imre tud-e majd megbirkózni a helyzettel. A tudósító röpcédulákat is látott, amelyen a magyar munkások és az egyetemi hallgatók általános sztrájkot hirdetnek mindaddig, amíg a kormány nem garantálja a szabadságharcosok követeléseinek teljesítését, és amíg a gyilkosokat meg nem büntetik. A szovjet csapatokat nyilván azért hívták be Budapestre, mert a hadsereg és a rendőrség együtt érzett a szabadságharcosokkal. Majdnem bizonyos, hogy a tüntetések békés mederben folytak volna le, ha a politikai rendőrség a budapesti rádió épülete előtt nem tüzelt volna a tömegre. Egészen más fordulatot vettek volna a dolgok, ha Gerő Ernő előbb távozik, és a szovjet csapatok nem vonulnak be Budapestre. A szovjet csapatok fellépése annyira felkorbácsolta a szenvedélyeket, hogy azokat akármilyen kormány nehezen tudja majd lecsillapítani – fejezi be jelentését az amerikai tudósító.
Ausztriába érkezett utasok elmondták, hogy a magyar szabadságharcosok a legnagyobb elkeseredéssel küzdenek a szovjet harckocsik ellen. Ennek egyik oka az, hogy a szovjet katonák többször brutálisan és embertelenül léptek fel, és a harckocsikból fegyvertelen tüntetőkre is tüzet nyitottak. Ez volt az eset például tegnapelőtt, amikor nagyobb számú tüntető vonult fel a Parlamenthez. Fegyver nem volt náluk, zászlókat lobogtattak. A szovjet harckocsik mégis közéjük lőttek. Egy másik utas elmondotta, hogy az Astoria Szállót harckocsik felgyújtották, és csupán romok maradtak meg az épületből. A magyar forradalmárok piros-fehér-zöld karszalagot viselnek. Jelszavuk: szabadság vagy halál! Egyes utasok azt hallották, hogy Nyugat-Magyarországon is több helyőrség átállt a forradalmárokhoz. További jelentések szerint a rendszer csapatokat vezényelt ki a budapesti hidakra, s így a főváros lakossága nem tud közlekedni a pesti és budai városrész között.
Magyarország hősi szabadságharcának eseményei állnak ma is az egész szabad világ sajtója érdeklődésének középpontjában.
Most a New York Times vezércikkét ismertetjük hallgatóinkkal. Csak azok méltók a szabadságra, akik a szabadságért harcolnak és életüket áldozzák fel – írja a lap vezércikkében. Magyarország hősi népe kivívta az egész világ bámulatát. A magyar nép harcba szállt az idegen elnyomó ellen, s ebben a küzdelemben a városok munkássága, a diákok és a hadsereg áll egymás mellett. A harc az ország felszabadításáért folyik a szovjet páncélosok, szuronyok és ágyúk ellen. A borzalom ülte meg lelkeinket, amikor eljutott hozzánk a szovjet csapatok kegyetlenkedésének szörnyű híre. Közönséges gyilkosság az, amit a szovjet haderő a lakosság ellen elkövet. Ha a világ közvéleménye megengedi, akkor a Szovjetunió friss csapatokat küldhet Magyarországra a szabadságharc leverésére, és vérbe fojthatja a hős magyar nép küzdelmét. Ennek a megakadályozása a szabad világ legfontosabb és legsürgősebb feladata. A másik feladat az, hogy az elkövetett szovjet gaztetteket az ENSZ elé, a világ közvéleménye elé vigye. Egyedül a szovjet csapatok beavatkozása, a könyörtelenül elkövetett gyilkosságok tudták megakadályozni azt, hogy a szabadságharcosok még nem győzedelmeskedtek. Az amerikai kormánynak az összes szabadságszerető nemzetekkel egyetértésben a nemzetközi jog adta minden lehetőséget fel kell használnia, hogy véget vessen a szovjet csapatok mészárlásának, és rábírja a Kremlt csapatainak Magyarországból való visszavonására. A szovjet tankok, gépfegyverek és ágyúk tüzelése eltüntette a szovjet barátság, a szovjet jóakarat és az úgynevezett új szovjet politika köré szőtt legendát. A szabad világnak pedig tudomásul kell vennie, hogy a magyar földön nemcsak Magyarország, hanem New York, Párizs, London, Új-Delhi és Tokió, azaz az egész világ szabadságáért folyik a harc – fejezi be cikkét a New York Times.
Róma. Martino olasz külügyminiszter kijelentette a parlamentben, hogy a varsói paktummal nem lehet igazolni a szovjet csapatok beavatkozását Magyarországon. Még ha kérte is a budapesti kormány a szovjet haderő segítségét, akkor is alkotmányellenes a szovjet beavatkozás. Martino külügyminiszter így folytatta: az olasz kormánynak joga és kötelessége, hogy kifejezésre juttassa szolidaritását a brutális szovjet gyilkosok áldozataival szemben. Az olasz képviselők hangosan kiáltozták: "Éljen Magyarország! Éljen Magyarország!" Martino külügyminiszter így fejezte be felszólalását: "az egész olasz nép nevében tiszteletünket, csodálatunkat és rokonszenvünket fejezzük ki a magyar és a lengyel nép iránt. Mélyen fájlaljuk, hogy olyan sokan áldozták életüket a szabadságért és függetlenségért."
Madrid. A spanyol kormány elhatározta, hogy tiltakozik az ENSZ-nél a szovjet csapatok véres beavatkozása ellen Magyarországon. A spanyol kormány megfelelő intézkedést kér az ENSZ-től ez ügyben.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.
Információk
Adásba került | 1956-10-27 10:00 |
Hossz | 0:10:00 |
Cím | 10:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |