20:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 20:00 ● 10:36

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon, valamint a 417 méteres középhullámon.
A pontos idő 20 óra. Most híreket mondunk.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.

Martino olasz külügyminiszter a képviselőházban elmondotta, milyen megbízatást kapott Olaszország ENSZ küldötte a magyar üggyel kapcsolatban. Az olasz küldött az ENSZ ma esti közgyűlésén követelni fogja, hogy a Szovjetunió vessen véget az elnyomásnak Magyarországon, az ENSZ pedig küldjön nemzetközi bizottságot és nemzetközi karhatalmat Magyarországra.

Ma hajnal óta a szovjet csapatok három oldalról ostromolják Dunapentelét. A Rákóczi adó időről időre jelentéseket ad az ostrom állásáról. Egyik legdrámaibb mondat: Adásunkat továbbra is figyeljétek! Mihelyt lesz egy kis időnk, hogy a tüzelőállásból visszajöjjünk a rádióhoz, ismét adunk tovább. A Rákóczi adó közli, hogy a kecskeméti szovjet parancsnokság felszólította Dunapentele helyőrségét, hogy tegye le a fegyvert. A szovjet ultimátum életük, szabadságuk és politikai jogaik megtartását ígéri a helyőrség tagjainak. Dunapentele katonai parancsnoksága és városi nemzeti bizottsága a következőkkel válaszolt a szovjet felszólításra: "Dunapentele az első szocialista város Magyarországon. A városban, többségben munkások laknak és a hatalom az ő kezükben van letéve. Az 1956. október 23-i győztes forradalom után, a munkások megválasztották a nemzeti bizottságot, amelybe saját embereiket delegálták. A város katonai parancsnoksága szorosan együtt dolgozik a nemzeti bizottsággal. A város lakossága fegyverben van. Fegyverét nem adja le. Saját kezükkel épített házaikat, gyáraikat és az egész várost megvédik minden túlkapástól, de a szovjet csapatokkal szemben is. Fegyvereiket nem teszik le, a szovjet parancsnoksággal csak akkor tárgyalnak, ha biztosítékot kapnak arra, hogy azok nem avatkoznak be belügyeikbe. A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint, tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerülteiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen.

A jugoszláv hírügynökség közölte, hogy Milenko Milovanov, a budapesti jugoszláv nagykövetség titkára tragikus körülmények között meghalt. A jugoszláv diplomata halálának körülményeit a közlemény nem említette. Más forrásból úgy tudják, hogy a jugoszláv követségi titkár egy szovjet harckocsi tüzében pusztult el. A követségi titkár az ablak mellett állt, amikor a szovjet harckocsi tűz alá vette a jugoszláv nagykövetség épületét.

Londonban Reading államminiszter a Lordok Házában megrendítő képet festett a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásáról. Az angol államminiszter hangoztatta, hogy a vöröskeresztes jelentések szerint, a polgári lakosság veszteségei igen nagyok. A szovjet megszálló hatalom teljes kimeneteli tilalmat rendelt el és mindazokat, akik kimerészkednek a város utcáira, a szovjet csapatok figyelmeztetés nélkül lelövik. Az államminiszter közölte, hogy a legújabb értesülések alapján a szovjet megszálló haderő és a szabadságharcosok között a harcok még tegnap is folytatódtak a fővárosban. Egyes helyeken még tüzek vannak. Az államminiszter kijelentette továbbá, hogy értesülése szerint a szovjet csapatokat magyar katonák nem támogatják. A szovjet parancsnokok a magyar lakosság elleni véres beavatkozást a szovjet katonák előtt azzal indokolták meg, hogy állítólag reakciós erők leküzdéséről volt szó. Reading megállapította, hogy a szovjet beavatkozás Magyarországon megtorló jelleget öltött. Nagy-Britannia gyors intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy 2500 magyar menekültet azonnal befogadjanak az országba.

A francia nemzetgyűlés ma rendkívüli ülést tart és azon a magyar üggyel foglalkozik. A francia politikai pártok nyilatkozataikban Magyarország vértanú népe mellett foglalnak állást, és megfelelő intézkedéseket várnak a kormánytól a szovjet hadsereg cinikus és szégyenletes magyarországi beavatkozásával kapcsolatban. A szovjet követség ma esti fogadását úgyszólván valamennyi nyugati diplomata bojkottálja.

A Szovjetunió bonni nagykövetségének az októberi forradalom emlékére rendezett mai fogadásán csak a nyugatnémet külügyminisztérium két tisztviselője jelenik meg. A kormány tagjai és a közélet vezető személyiségei a magyarországi eseményekre való tekintettel tüntetően távol maradnak az ünnepségről. A nyugati nagyhatalmak nagykövetségei részéről senki sem vesz részt a fogadáson.

Hollandia és Dánia hivatalos képviselői sem vesznek részt a szovjet nagykövetség Hágában, illetőleg Koppenhágában rendezett fogadásán.

Marseillesben a tüntető tömeg ma délután megtámadta a Marseilles nevű kommunista lap szerkesztőségét. A tömeg betörte az épület kapuját, kiszórta a szerkesztőség bútorait az ablakokon és az utcán máglyát rakott belőlük.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése magyar idő szerint ma délután öt órakor újabb tanácskozásra ült össze a közel-keleti helyzet megvizsgálására.
Loutfi egyiptomi küldött a rendkívüli közgyűlés első szónoka bejelentette, hogy a harcok nem szünetelnek Egyiptomban, és hogy az angol-francia haderő bizonyos hadműveleteket nem állított le. Loutfi azzal vádolta meg az angol-francia csapatokat, hogy hadműveleteik során jelentős veszteségeket okoztak a polgári lakosság körében. Port-Szaíd városában a harcok jelenleg is folyamatban vannak. Loutfi az angol-francia haderő azonnali visszavonását követelte egyiptomi területről.
A dán nagykövet héthatalmi határozatot nyújtott be a Közgyűlésnek. E szerint héthatalmi tanácskozó bizottságot kellene felállítani az ENSZ főtitkárának vezetésével mindazon kérdések kidolgozására, amelyek a világszervezet rendőri haderejének megszervezéséből adódnak. A kanadai külügyminiszter a héthatalmi javaslat azonnali elfogadását sürgette.
Hammarskjöld, az ENSZ főtitkára bejelentette a Közgyűlésnek, hogy tárgyalások indultak Egyiptommal, valamint az angol és francia hatóságokkal a világszervezet rendőri erejének működésével kapcsolatban a Közel-Keleten. Burns kanadai tábornok, a tervezett nemzetközi erők főparancsnoka állandó összeköttetésben álla Kairóval és Ciprussal. Mint ismeretes, Ciprus szigetén van az angol-francia haderők főhadiszállása.
Lodge amerikai nagykövet az angol, francia és izraeli erők azonnali visszahívását sürgette Egyiptom területéről. Az ENSZ haderejének minél gyorsabban meg kell érkeznie a Szuezi-csatorna övezetébe. Az Egyesült Államok kormánya hajlandó vállalni a légi szállítás lebonyolítását. Az amerikai küldött támogatta az ázsiai és afrikai nemzetek határozati javaslatát az idegen csapatok azonnali visszavonására Egyiptom területéről.

Eden brit miniszterelnök az alsóházban bejelentette, hogy az angol csapatok birtokukban tartják Port-Szaídot a Szuezi-csatorna Földközi-tengeri bejáratánál lévő várost. A brit kormány továbbá is azon az állásponton van, hogy mindaddig betartja a fegyvernyugvást, amíg az angol csapatokat meg nem támadják.

Ben Gurion, izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy Izrael nem adja fel az egyiptomiaktól elhódított Sínai-félszigetet. Nem engedjük meg azt sem - mondotta Ben Gurion -, hogy idegen haderő állomásozzon az izraeli határok mentén, vagy az izraeli hadsereg által megszállt területeken.

Hare, angol hadügyminiszter az alsóházban közölte, hogy az angol csapatok veszteségei a Szuezi-csatorna övezetében igen csekélyek. Az egyiptomi haderő nem fejtett ki szervezett ellenállást, és csak szórványos lövöldözésekre került sor. Az angol és a francia haderő előőrsei Kámtárá közelében állomásoznak.

Tovább folyik az elnökválasztási szavazatok összeszámlálása az Egyesült Államokban. A legutóbbi jelentések szerint, Eisenhower 30 millió és hétszázezer szavazatot kapott, Stevenson pedig a Demokrata Párt jelöltje 22 millió és négyszázezer szavazatot. Az elnökválasztással egyidejűleg, mint ismeretes, újra választják a képviselők és szenátorok egy részét is. Ezeknek a szavazatoknak az összeszámlálása sem fejeződött még be, de máris megállapítható, hogy a képviselőházban a Demokrata Párt szerezte meg magának a többséget. 218 mandátum már többséget jelent, és a délután folyamán ezt a számot a Demokrata Párt már biztosította magának. Az előző képviselőházban is a demokraták voltak többségben. A Szenátusban szintén demokrata többség jelei bontakoznak ki.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 20:00
Hossz0:10:36
Cím20:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3