Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
1956. október 27. 16:40 ● 14:00
Hunyadi Katalin00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Szignál
Kedves Hallgatóink! Folytatjuk riportsorozatunkat a magyarországi események nyugati visszhangjáról. Közöljük a különböző nyugati fővárosokban működő munkatársaink beérkezett legfrissebb jelentéseit.
Hallgassák meg elsőnek római tudósítónk jelentését.
Róma legfontosabb eseménye a magyar üggyel kapcsolatban, az olasz képviselőházban lefolyt ülés volt. Piccioni volt olasz külügyminiszter a kereszténydemokrata párt egyik vezetője intervenciójára Martino külügyminiszter szólalt fel és kormánynyilatkozatot tett.
A nyilatkozatot megelőző riportunkban már részletesen ismertettük. Martino külügyminiszter az olasz kormány nevében élesen elítélte az idegen csapatok segítségül hívását. Kijelentette, hogy a magyar kormánynak erre az alkotmány nem ad jogot. Párhuzamot vont a mostani események és a '49-es szabadságharc orosz csapatok általi leverése között.
A külügyminiszter szavai után az egész képviselőház, kivéve a kommunistákat, felállt a helyéről és hatalmas tapssal éljenezte a szabadságáért küzdő magyar népet.
Martino külügyminiszter után a többi olasz párt vezérszónokai emlékeztek meg a hős magyar nép harcáról. Valamennyien, beleértve a baloldali szocialistákat is, rokonszenvüknek adtak kifejezést a szabadságukért harcoló magyarokkal szemben. Egyedül a kommunista szónokok próbálták az orosz beavatkozás jogosságát magyarázni, de szavaik elvesztek a képviselőház felháborodott "fújj" kiáltásaiban, és hangos zajongásában.
Római tudósítónk az olasz képviselőházban lefolyt ülés ismertetése után beszámol arról is, hogyan reagáltak az olasz politikai pártok a magyar eseményekre.
A Kereszténydemokrata Párt vezetősége utasította az egész ország összes pártszervezeteit, hogy rendezzenek tiltakozó gyűléseket a magyar szabadságharc elnyomása ellen. Róma utcáin hatalmas plakátok jelentek meg, amelyek felhívják a lakosság figyelmét a magyar nép hősies harcára.
Az Olasz Szociáldemokrata Párt kifejezte együttérzését és szolidaritását a magyar munkássággal és diáksággal. Tolmácsolja az olasz munkások megvetését az idegen elnyomást segítségül hívó budapesti kormány ellen.
A republikánus párt végrehajtó bizottsága felhívta az olasz képviselőket a magyarországi események történelmi fontosságára.
Pastore, a Szabad Keresztény Szakszervezetek főtitkára ugyancsak tolmácsolja a kommunista diktatúra ellen fellázadt magyar népnek az olasz dolgozók együttérzését.
A szociáldemokrata munkásszervezet felhívja az egész világ dolgozóinak figyelmét a kommunizmus igájából szabadulni akaró magyar nép hősi harcára.
A szabadság önkénteseinek olasz szervezete is felemeli tiltakozó szavát az orosz bolsevizmus újabb rémtette ellen.
Az olasz intellektüelek köre üzenetet intézett a magyar értelmiségiekhez. Biztosítja őket, hogy a toll fegyverével támogatja harcukat.
A római magyarság a déli órákban nemzeti színű zászlókkal és feliratos táblákkal a Piazza Veneziára az ismeretlen katona sírjához vonult. A táblákon ilyen felírások voltak olvashatók:
Követeljük, hogy az orosz csapatok hagyják el Magyarországot!
Szabadságot Magyarországnak!
Szabadságot a magyar munkásoknak!
Szabad választásokat Magyarországon!
Szabadságot Mindszenty hercegprímásnak!
A felvonuló magyarokhoz először az olasz diákok, majd hatalmas olasz tömeg csatlakozott. Amikor tudósítónk jelentését Rómából leadta, még folyt a tüntetés. Részleteket későbbi adásaink során közlünk.
A Milánóban élő magyarság is nagy tüntetést rendezett tegnap Milánó utcáin. Nagy csoport olasz diák csatlakozott hozzájuk. Ma délelőtt a milánói Dómban nagymisét mondottak a magyar szabadságharc hősi halottaiért.
Megmozdult az Olaszországban élő magyar fiatalság, és magával ragadott sok olasz fiatalt is. Önkéntesek százai jelentkeztek máris különböző szervezeteknél és irodáknál, és bejelentették, hogy fegyverrel akarnak a küzdő magyar ifjúság segítségére sietni.
Érdekes a hír, amelyet római tudósítónk a római magyar követségen uralkodó zűrzavaros állapotokról megtudott. A római magyar követségen teljes a pánik. A követség tisztviselői köztudomás szerint a Magyar Akadémia épületében laknak. Napok óta nem mernek hazatérni lakásukra esténként. A követség épületében töltik az éjszakát pótágyakon, mert csak itt állnak a területenkívüliség védelme alatt. Kiszivárgott hírek szerint a követségi tisztviselők egy része táviratban akarta hűségét kifejezni a budapesti kormánynak. A tisztviselők másik része lehurrogta őket, és nem engedte a táviratot elküldeni. Kijelentették, hogy aki hűségnyilatkozatot akar tenni, tegye a maga nevében, de a közösség nem ért vele egyet.
Római tudósítónk tudósítását hallották.
Ebben a pillanatban érkezett svédországi munkatársunk legújabb jelentése, amely ugyancsak nagy tüntetésekről számol be.
Ma délután 3 órakor, a Svédországban élő magyarok gyászfátyollal takart nemzeti színű zászlókkal vonultak fel Stockholm utcáin, hogy tiltakozzanak a magyar szabadságharc véres elnyomása ellen. A magyar tüntetőkhöz nagy svéd tömeg csatlakozott. A tüntetők felvonultak az amerikai, az angol és a francia követség elé, írásban kérték mind a három követet, hogy a nyugati államok avatkozzanak bele a magyarországi eseményekbe, és ne hagyják, hogy orosz tankok fojthassák vérbe a magyar szabadságharcot.
Stockholmi tudósítónk ez után hírt ad arról, hogy a Svéd Vöröskereszt vezetősége a Svédországban élő magyarok kérésére ma rendkívüli ülésre ült össze.
A Svéd Vöröskereszt mai ülésén elhatározták, hogy azonnal repülőgépet indítanak útnak Bécs felé, és vérplazmát küldenek a magyar szabadságharc sebesültjei számára. A szállítmányt Bécsből a svéd követség autóin akarják Budapestre továbbítani. A Svéd Vöröskereszt egyben felhívást intézett a stockholmi rádión keresztül a svéd néphez, hogy azonnal kezdjenek gyűjtést a magyarok megsegítésére.
Még egy érdekes hír stockholmi tudósítónktól:
A svéd külügyminisztérium jelenti, hogy 2 nap óta megszakadt minden kapcsolata a budapesti svéd követséggel.
Stockholmi tudósítónk hírei után, hallgassák meg bécsi munkatársunk jelentését az osztrák fővárosban ma délelőtt lezajlott tüntetésről.
Ma délelőtt 11 órakor a bécsi magyar kolónia tagjai tüntetést rendeztek a bécsi magyar követség előtt. A tüntetők a Burgtheater előtt csoportosultak magyar zászlók és táblák alatt. A táblákon a következő felírások voltak olvashatók:"Éljen a szabad Magyarország! Orosz gyilkosok hagyjátok el Magyarországot!"
A bécsi magyar követség már előzetesen értesítette az osztrák rendőrséget, és védelmet kért tőle. A bécsi rendőrség minden oldalról lezárta a Bankgasse felé vezető utakat. A tüntetők telefonon próbáltak összeköttetésbe lépni a követség vezetőivel, akik azonban minden érintkezést megtagadtak. A követség egyik tisztviselője kijelentette, hogy a külképviselet vezetői nincsenek Bécsben, már tegnap a Semmeringre utaztak.
A tüntetés soraiból többen beszédet intéztek, majd egy fiatal magyar egyetemista elszavalta a Nemzeti dalt. A tüntetők kórusba kiáltották a szavalóval együtt: "Esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk."
A tüntetők ezután elékelték a Himnuszt, majd zárt sorokban a bécsi amerikai követséghez vonultak ki, ahol a felvonulók képviselői a bécsi amerikai követtől a bécsi magyar kolónia nevében Amerika segítségét kérték a szabadságharcosok részére. Bécsi munkatársunk jelentését hallották a ma délelőtt lezajlott tüntetésről.
Párizsi tudósítónk is újra jelentkezett. Mint megelőző adásainkban már közöltük, hírt adott az Európa Tanács közgyűlésén elfogadott határozatról, amely az európai népek rokonszenvéről biztosította a szabadságukért küzdő magyarokat. Párizsi tudósítónk most azokat a nyilatkozatokat közli, amelyeket a strasbourgi Európa Tanács tagjai tettek a magyarországi eseményekkel kapcsolatban.
Lord Layton, angol liberális képviselő csodálatraméltónak tartja azt a hősi elszántságot, amellyel az elnyomott magyar nemzet síkra száll szabadságáért. Az ifjúság szívéből még az orosz uralom hosszú évei sem tudták kiirtani az olthatatlan szabadságvágyat. A magyarok hősi elszántságának csodálatában minden szabad ember, minden európai egyképpen osztozik, fejezte be nyilatkozatát az angol képviselő.
Kopf nyugatnémet képviselő szerint a lengyelek csak Moszkvától szakadtak el, a magyar nép azonban a kommunizmusnak üzent hadat.
Nyilatkozott Lannung dán szabadelvű képviselő is, aki hosszú ideig volt Lengyelországban: "Ismerem a lengyel nép szabadságszeretetét, és azt a mély és hagyományos barátságot, amely ezt a népet a magyarokhoz fűzi. Nem csoda, hogy a két nemzet most is együtt szállt síkra az elnyomók ellen. Ahol a nemzeti érzés, mint ebben a két országban, tovább parázslik, ott a szabadság is előbb-utóbb diadalmaskodni fog."
Nyilatkozott munkatársunknak Strasser, osztrák szociáldemokrata képviselő is. Felidézte a két ország között fennálló évszázados kapcsolatot.
Ausztria népe Magyarországra néz, és mindent el fog követni a szenvedő magyarság megpróbáltatásainak enyhítésére. A magyar nép megmutatta, hogy egy szabadságszerető ország le tudja rázni a rabigát, és bátran szembe tud szállni a zsarnokkal, mondotta az osztrák politikus.
Crosby volt ír miniszter nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Európa Tanács halasztás nélkül egyhangúan elítélte a szovjet erőszak törvénytelen beavatkozását. Ez a gyors állásfoglalás legyen az első biztató reménysugár, amit a közép és kelet-európai népeknek nyújtunk. Ez után tetteknek kell következni, mondotta az ír politikus.
Szignál
Riportunk befejezéseképpen párizsi tudósítónk jelentését hallották azokról a nyilatkozatokról, amelyeket az Európa Tanács tagjaitól kapott. Riportjainkban óráról órára közvetítjük a nyugati fővárosokból beérkező jelentéseket.
Szignál
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Kedves Hallgatóink! Folytatjuk riportsorozatunkat a magyarországi események nyugati visszhangjáról. Közöljük a különböző nyugati fővárosokban működő munkatársaink beérkezett legfrissebb jelentéseit.
Hallgassák meg elsőnek római tudósítónk jelentését.
Róma legfontosabb eseménye a magyar üggyel kapcsolatban, az olasz képviselőházban lefolyt ülés volt. Piccioni volt olasz külügyminiszter a kereszténydemokrata párt egyik vezetője intervenciójára Martino külügyminiszter szólalt fel és kormánynyilatkozatot tett.
A nyilatkozatot megelőző riportunkban már részletesen ismertettük. Martino külügyminiszter az olasz kormány nevében élesen elítélte az idegen csapatok segítségül hívását. Kijelentette, hogy a magyar kormánynak erre az alkotmány nem ad jogot. Párhuzamot vont a mostani események és a '49-es szabadságharc orosz csapatok általi leverése között.
A külügyminiszter szavai után az egész képviselőház, kivéve a kommunistákat, felállt a helyéről és hatalmas tapssal éljenezte a szabadságáért küzdő magyar népet.
Martino külügyminiszter után a többi olasz párt vezérszónokai emlékeztek meg a hős magyar nép harcáról. Valamennyien, beleértve a baloldali szocialistákat is, rokonszenvüknek adtak kifejezést a szabadságukért harcoló magyarokkal szemben. Egyedül a kommunista szónokok próbálták az orosz beavatkozás jogosságát magyarázni, de szavaik elvesztek a képviselőház felháborodott "fújj" kiáltásaiban, és hangos zajongásában.
Római tudósítónk az olasz képviselőházban lefolyt ülés ismertetése után beszámol arról is, hogyan reagáltak az olasz politikai pártok a magyar eseményekre.
A Kereszténydemokrata Párt vezetősége utasította az egész ország összes pártszervezeteit, hogy rendezzenek tiltakozó gyűléseket a magyar szabadságharc elnyomása ellen. Róma utcáin hatalmas plakátok jelentek meg, amelyek felhívják a lakosság figyelmét a magyar nép hősies harcára.
Az Olasz Szociáldemokrata Párt kifejezte együttérzését és szolidaritását a magyar munkássággal és diáksággal. Tolmácsolja az olasz munkások megvetését az idegen elnyomást segítségül hívó budapesti kormány ellen.
A republikánus párt végrehajtó bizottsága felhívta az olasz képviselőket a magyarországi események történelmi fontosságára.
Pastore, a Szabad Keresztény Szakszervezetek főtitkára ugyancsak tolmácsolja a kommunista diktatúra ellen fellázadt magyar népnek az olasz dolgozók együttérzését.
A szociáldemokrata munkásszervezet felhívja az egész világ dolgozóinak figyelmét a kommunizmus igájából szabadulni akaró magyar nép hősi harcára.
A szabadság önkénteseinek olasz szervezete is felemeli tiltakozó szavát az orosz bolsevizmus újabb rémtette ellen.
Az olasz intellektüelek köre üzenetet intézett a magyar értelmiségiekhez. Biztosítja őket, hogy a toll fegyverével támogatja harcukat.
A római magyarság a déli órákban nemzeti színű zászlókkal és feliratos táblákkal a Piazza Veneziára az ismeretlen katona sírjához vonult. A táblákon ilyen felírások voltak olvashatók:
Követeljük, hogy az orosz csapatok hagyják el Magyarországot!
Szabadságot Magyarországnak!
Szabadságot a magyar munkásoknak!
Szabad választásokat Magyarországon!
Szabadságot Mindszenty hercegprímásnak!
A felvonuló magyarokhoz először az olasz diákok, majd hatalmas olasz tömeg csatlakozott. Amikor tudósítónk jelentését Rómából leadta, még folyt a tüntetés. Részleteket későbbi adásaink során közlünk.
A Milánóban élő magyarság is nagy tüntetést rendezett tegnap Milánó utcáin. Nagy csoport olasz diák csatlakozott hozzájuk. Ma délelőtt a milánói Dómban nagymisét mondottak a magyar szabadságharc hősi halottaiért.
Megmozdult az Olaszországban élő magyar fiatalság, és magával ragadott sok olasz fiatalt is. Önkéntesek százai jelentkeztek máris különböző szervezeteknél és irodáknál, és bejelentették, hogy fegyverrel akarnak a küzdő magyar ifjúság segítségére sietni.
Érdekes a hír, amelyet római tudósítónk a római magyar követségen uralkodó zűrzavaros állapotokról megtudott. A római magyar követségen teljes a pánik. A követség tisztviselői köztudomás szerint a Magyar Akadémia épületében laknak. Napok óta nem mernek hazatérni lakásukra esténként. A követség épületében töltik az éjszakát pótágyakon, mert csak itt állnak a területenkívüliség védelme alatt. Kiszivárgott hírek szerint a követségi tisztviselők egy része táviratban akarta hűségét kifejezni a budapesti kormánynak. A tisztviselők másik része lehurrogta őket, és nem engedte a táviratot elküldeni. Kijelentették, hogy aki hűségnyilatkozatot akar tenni, tegye a maga nevében, de a közösség nem ért vele egyet.
Római tudósítónk tudósítását hallották.
Ebben a pillanatban érkezett svédországi munkatársunk legújabb jelentése, amely ugyancsak nagy tüntetésekről számol be.
Ma délután 3 órakor, a Svédországban élő magyarok gyászfátyollal takart nemzeti színű zászlókkal vonultak fel Stockholm utcáin, hogy tiltakozzanak a magyar szabadságharc véres elnyomása ellen. A magyar tüntetőkhöz nagy svéd tömeg csatlakozott. A tüntetők felvonultak az amerikai, az angol és a francia követség elé, írásban kérték mind a három követet, hogy a nyugati államok avatkozzanak bele a magyarországi eseményekbe, és ne hagyják, hogy orosz tankok fojthassák vérbe a magyar szabadságharcot.
Stockholmi tudósítónk ez után hírt ad arról, hogy a Svéd Vöröskereszt vezetősége a Svédországban élő magyarok kérésére ma rendkívüli ülésre ült össze.
A Svéd Vöröskereszt mai ülésén elhatározták, hogy azonnal repülőgépet indítanak útnak Bécs felé, és vérplazmát küldenek a magyar szabadságharc sebesültjei számára. A szállítmányt Bécsből a svéd követség autóin akarják Budapestre továbbítani. A Svéd Vöröskereszt egyben felhívást intézett a stockholmi rádión keresztül a svéd néphez, hogy azonnal kezdjenek gyűjtést a magyarok megsegítésére.
Még egy érdekes hír stockholmi tudósítónktól:
A svéd külügyminisztérium jelenti, hogy 2 nap óta megszakadt minden kapcsolata a budapesti svéd követséggel.
Stockholmi tudósítónk hírei után, hallgassák meg bécsi munkatársunk jelentését az osztrák fővárosban ma délelőtt lezajlott tüntetésről.
Ma délelőtt 11 órakor a bécsi magyar kolónia tagjai tüntetést rendeztek a bécsi magyar követség előtt. A tüntetők a Burgtheater előtt csoportosultak magyar zászlók és táblák alatt. A táblákon a következő felírások voltak olvashatók:"Éljen a szabad Magyarország! Orosz gyilkosok hagyjátok el Magyarországot!"
A bécsi magyar követség már előzetesen értesítette az osztrák rendőrséget, és védelmet kért tőle. A bécsi rendőrség minden oldalról lezárta a Bankgasse felé vezető utakat. A tüntetők telefonon próbáltak összeköttetésbe lépni a követség vezetőivel, akik azonban minden érintkezést megtagadtak. A követség egyik tisztviselője kijelentette, hogy a külképviselet vezetői nincsenek Bécsben, már tegnap a Semmeringre utaztak.
A tüntetés soraiból többen beszédet intéztek, majd egy fiatal magyar egyetemista elszavalta a Nemzeti dalt. A tüntetők kórusba kiáltották a szavalóval együtt: "Esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk."
A tüntetők ezután elékelték a Himnuszt, majd zárt sorokban a bécsi amerikai követséghez vonultak ki, ahol a felvonulók képviselői a bécsi amerikai követtől a bécsi magyar kolónia nevében Amerika segítségét kérték a szabadságharcosok részére. Bécsi munkatársunk jelentését hallották a ma délelőtt lezajlott tüntetésről.
Párizsi tudósítónk is újra jelentkezett. Mint megelőző adásainkban már közöltük, hírt adott az Európa Tanács közgyűlésén elfogadott határozatról, amely az európai népek rokonszenvéről biztosította a szabadságukért küzdő magyarokat. Párizsi tudósítónk most azokat a nyilatkozatokat közli, amelyeket a strasbourgi Európa Tanács tagjai tettek a magyarországi eseményekkel kapcsolatban.
Lord Layton, angol liberális képviselő csodálatraméltónak tartja azt a hősi elszántságot, amellyel az elnyomott magyar nemzet síkra száll szabadságáért. Az ifjúság szívéből még az orosz uralom hosszú évei sem tudták kiirtani az olthatatlan szabadságvágyat. A magyarok hősi elszántságának csodálatában minden szabad ember, minden európai egyképpen osztozik, fejezte be nyilatkozatát az angol képviselő.
Kopf nyugatnémet képviselő szerint a lengyelek csak Moszkvától szakadtak el, a magyar nép azonban a kommunizmusnak üzent hadat.
Nyilatkozott Lannung dán szabadelvű képviselő is, aki hosszú ideig volt Lengyelországban: "Ismerem a lengyel nép szabadságszeretetét, és azt a mély és hagyományos barátságot, amely ezt a népet a magyarokhoz fűzi. Nem csoda, hogy a két nemzet most is együtt szállt síkra az elnyomók ellen. Ahol a nemzeti érzés, mint ebben a két országban, tovább parázslik, ott a szabadság is előbb-utóbb diadalmaskodni fog."
Nyilatkozott munkatársunknak Strasser, osztrák szociáldemokrata képviselő is. Felidézte a két ország között fennálló évszázados kapcsolatot.
Ausztria népe Magyarországra néz, és mindent el fog követni a szenvedő magyarság megpróbáltatásainak enyhítésére. A magyar nép megmutatta, hogy egy szabadságszerető ország le tudja rázni a rabigát, és bátran szembe tud szállni a zsarnokkal, mondotta az osztrák politikus.
Crosby volt ír miniszter nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Európa Tanács halasztás nélkül egyhangúan elítélte a szovjet erőszak törvénytelen beavatkozását. Ez a gyors állásfoglalás legyen az első biztató reménysugár, amit a közép és kelet-európai népeknek nyújtunk. Ez után tetteknek kell következni, mondotta az ír politikus.
Szignál
Riportunk befejezéseképpen párizsi tudósítónk jelentését hallották azokról a nyilatkozatokról, amelyeket az Európa Tanács tagjaitól kapott. Riportjainkban óráról órára közvetítjük a nyugati fővárosokból beérkező jelentéseket.
Szignál
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-27 16:40 |
Hossz | 0:14:00 |
Cím | Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései |
Műsorkategória | Tudósítás |
Szerkesztő | Hunyadi Katalin |