24:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 0:00 ● 15:38

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon, valamint a 417 méteres középhullámon.
A pontos idő 24 óra. Híreket mondunk.

A szabadságharc az esti órákban szabad földre érkezett jelentések szerint tovább tart az ország nagy területein. A szabadságharcosok Borsod-Abaúj és Zemplén vármegye területén elvágják a szovjet csapatok utánpótlását, megrongálják a vasúti berendezéseket és a pályatesteket. A szabadságharcosok egy csoportja újból behatolt Miskolc város területére is. Ezeket a híreket a kommunista kézben lévő miskolci rádióadó is megerősítette. A szovjet kézben lévő rádióállomás híradásából kitűnik, hogy a munkásság tovább sztrájkol. A rádióadó újabb és újabb felhívást intézett a Miskolc és környéki dolgozókhoz, hogy szerdán álljanak munkába.
Harcok folynak Baranya megyében is. A szabadságharcosok házak padlásairól és háztetőkről tüzelnek a szovjet orvtámadókra. A pécsi szovjet adó felszólította a lakosságot, hogy támogassa a szovjet csapatokat a szabadságharcosok elleni küzdelemben. A szovjet katonai parancsnok azzal fenyegetőzik, hogy azokat a házakat, ahonnét a szovjet támadókra tüzelnek, nehézfegyverekkel szétbombázzák. Mecsek vidékén és Komlón a bányászság továbbra is ellenáll. Az este folyamán jelentkezett a szabadságharcosok Rákóczi adója, és újból tudomására adta a világnak, hogy a szabadságharcosok nem teszik le a fegyvert.

Az osztrák fővárosba érkezett jelentés szerint a szovjet hadvezetőség 200 ezer főnyi csapatot vetett be a magyar szabadságharcosok ellen. Részeg szovjet katonák a fővárosban tüzeltek több kórházra, többek között egy gyermekkórházra is. Megsérült a jugoszláv követség épülete is. Egy jugoszláv diplomata meghalt, többen megsebesültek. A nyugati országok követségei hír szerint tiltakoztak a szovjet csapatok vérengzései miatt. A szovjet nagykövetségen azonban azt a választ kapták, hogy a szovjet diplomatáknak nincsen befolyása a hadműveletekre. Bécsbe érkezett értesülések tudni vélik, hogy Nagy Imre miniszterelnököt a szovjet agresszorok akkor tartóztatták le, amikor a szovjet nagykövetségre ment, hogy tiltakozzék a Vörös Hadsereg orvtámadása ellen.

Franciaország és Nyugat-Németország közös nyilatkozatban szögezte le, hogy felháborodással figyeli a magyar nép ellen alkalmazott szovjet megtorlást. A Párizsban tartózkodó Adenauer nyugatnémet kancellár és Mollet francia miniszterelnök tárgyalásaikról kiadott közleményben mély megdöbbenésüket fejezik ki a szovjet csapatok magyarországi orvtámadása miatt.

Martino olasz külügyminiszter a képviselőházban nagy beszédet mondott, amelyben élesen elítélte a szovjet csapatok magyarországi rémtetteit. Martino leszögezte, hogy a magyar szabadságharc nem ellenforradalom, hanem egy egész nemzet harca a szabadságáért és függetlenségéért. Az olasz külügyminiszter azt javasolta, hogy az ENSZ ugyanolyan nemzetközi rendőrséget állítson fel és küldjön Magyarországra, mint amilyennek szervezése most a Szuezi-csatorna területére folyamatban van. Ez a nemzetközi rendőrség addig maradna Magyarországon, míg a szovjet csapatok kivonulása után a rend helyreáll. Amikor az olasz külügyminiszter a magyar mártírokról beszélt, a parlament tagjai - beleértve a kommunistákkal eddig szövetségben volt baloldali szocialistákat is - felálltak a helyükről, és többperces néma csenddel adóztak a szabadságharc mártírjainak.

Szuhravardi pakisztáni miniszterelnök felszólította Bulganyin szovjet miniszterelnököt, hogy álljon el az erőszak további alkalmazásától Magyarországon. A pakisztáni kormány utasította az ENSZ-nél működő állandó delegátusát, hogy ebben az értelemben nyújtson be javaslatot az ENSZ rendkívüli közgyűlésén. A pakisztáni javaslat a fegyverszünet azonnali elrendelését követeli. Ezt követően az idegen katonai erőket azonnal vonják vissza Magyarországról. Végül a világszervezet rendőri erői vonuljanak be az országba, a rend és a törvényesség betartásának biztosítására. Végezetül az ENSZ felügyelete mellett általános választásokat tartanának Magyarországon. A pakisztáni javaslat szerint csak szabad választásokról lehet szó, amelyek lehetővé tennék a magyar nép számára, hogy saját maga határozza meg azt a kormányformát, amelyet a leghelyesebbnek tart az ország vezetésére.

A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége felszólította a világ munkásságát, hogy csütörtökön délelőtt öt perces tiltakozó sztrájkkal adjon kifejezést megvetésének a szovjet csapatok magyarországi orvtámadása miatt. A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége 117 szakszervezethez küldötte el ajánlását a csütörtöki tiltakozó sztrájkra.

Nyugat-Németországban kedden délelőtt az üzemekben megállt a munka. Ötmillió munkás három perces csenddel áldozott a magyar szabadságharcosoknak. Egész Nyugat-Németországban a magyarországi eseményekre való tekintettel nem tartják meg a farsangot előkészítő összejöveteleket. Az országban a zászlókat minden középületen félárbocra eresztették és a zászlókra gyászszalagot tűztek.
Brüsszelben a belga diákság kedden nagy tüntetést rendezett a szovjet nagykövetség előtt. A tüntetők és a rendőrség között összetűzésre került sor, amikor a tömeg téglákkal és kövekkel megdobálta a szovjet nagykövetség épületét.
Bonnban, Nyugat-Németország fővárosában kedden mintegy tízezer főnyi tömeg vonult fel a belváros utcáin, és tiltakozott a szovjet csapatok magyarországi orvtámadása miatt.

Tüntetések voltak Lisszabonban, Portugália fővárosában is, ahol a tömeg szovjetellenes jelszavakat kiáltozva és a magyar népet éltetve vonult fel.
Párizsban kedden este a rendőrség oszlatta fel azt a tüntető tömeget, amely be akart hatolni a L'Humanité-nek, a francia kommunisták lapjának szerkesztőségébe.

Luxemburgban kedden este hatalmas tüntető tömeg vonult be a szovjet követség épületébe. A tömeg széttépte és összetaposta a szovjet zászlót, Hruscsovnak a fogadóteremben lévő képét letépték és kidobták az utcára. A tüntetők a követség bútoraiból máglyát raktak az októberi forradalom emlékünnepének alkalmából rendezett fogadásra előkészített italokat, és ételeket kidobták az ablakon. A fogadásra egyénként egyetlenegy meghívott vendég sem jelent meg. A tüntetők fel akarták gyújtani a szovjet követség épületét, amelyet végül is csak a rendőrség erélyes beavatkozása mentett meg a pusztulástól. A sok ezer főnyi tömeg ezután a Luxemburg belső kerületeibe vonult. A tüntetők "Halál a szovjet hóhérokra!", "Éljen Magyarország!" kiáltással járták be az utcákat.

Montevideoban, Uruguay fővárosában az egyetemi ifjúság megostromolta a szovjet nagykövetség épületét. A diákok köveket és záptojásokat dobtak a szovjet követség ablakaiba, és ezt kiáltották: "Halál a szovjet gyilkosokra!" A rendőrség a feldühödött tömeget nem tudta visszaszorítani, és a tüntetők szétzúzták a szovjet követség kapuját.

A müncheni főiskolai hallgatók ma fáklyásmenetben vonultak végig a bajor főváros utcáin, némán tüntetve a Szovjetunió magyarországi embertelen fellépése ellen. A diákok táblákat vittek, amelyeken a következő feliratok voltak. "Börtönbe Hruscsovval!" "Le a szovjet gyilkosokkal!" Nagy embertömeg szegélyezte az utcákat, amíg a diákok felvonulása tartott.

Az olasz Kereszténydemokrata Párt vidéki szervei táviratokban tiltakoznak a magyarországi szovjet orvtámadás miatt. A firenzei városi tanács a híres Palazzo Vecchioban félárbocra eresztett zászló alatt fejezte ki együttérzését a magyar szabadságharcosokkal.
Kedden Pisában, Luccában, Sienában, Borzanóban, Genuában, Torinóban és Anconában is tömegtüntetések voltak. Az olasz keresztény munkás szakszervezet felszólította a kommunista szakszervezet tagjait, hogy miután állást foglaltak a magyarok mellett, most fejezzék ki megvetésüket a magyar munkások szovjet gyilkosaival szemben.
Ma egész Olaszországban nagy tüntetések lesznek. A livornói katolikus egyetemi hallgatók kezdeményezésére Lazzio de Venito, Lombardia, Liguria, Piemonte és Szicília tartományok egyetemistái Civitavecchia-ban találkoztak. A diákság innét egész éjjel menetelve szerdán bevonul Rómába, hogy a fővárosban a követségek és a külügyminisztérium előtt tüntessen a magyar szabadságharcosok mellett és a szovjet hóhérok ellen.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja! Kedves Hallgatóink, folytatjuk híreinket.

A New York-i társadalmi szervezetek csütörtökön tömeggyűlést szerveznek a magyarországi szovjet terror tiltakozásként. A tömeggyűlést az International Rescue Committee kezdeményezte. Részt vállal a rendezésben a Közép-európai Származású Polgárok Szövetsége, és számos más társadalmi egyesület is. A tömeggyűlésen, amely a Madison Square Gardenben lesz, felszólal Kéthly Anna is, a Nagy Imre kormány államminisztere. A tömeggyűlés színhelyéül szolgáló csarnok 40 ezer férőhellyel rendelkezik. A rendezőség szerint azonban a csarnok kicsiny lesz a résztvevők befogadására. A New York-i egyetemek és főiskolás diáksága máris bejelentette, hogy tízezres tömegben vonul fel a tiltakozógyűlésre. Az amerikai távolbalátó állomások a gyűlés lefolyását közvetítik az amerikai nép tízmillióinak.

Sartre, Simone de Beauvoir és számos más híres francia író, akik együttműködtek a kommunistákkal, megbélyegezték most a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseit. A baloldali francia írók kiáltványukban arra hivatkoznak, hogy annál inkább joguk van most beszélni, mivel a múltban baráti érzelmekkel viseltettek a Szovjetunió iránt. A volt kommunistabarát francia írók a szovjet ágyúk és tankok bevetését a magyar nép ellen gyalázatos cselekedetnek bélyegezték.

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország moszkvai nagykövetei bojkottálják az októberi forradalom emlékünnepe alkalmával a moszkvai Vörös téren holnap rendezendő felvonulást. Az amerikai nagykövetség szóvivője máris közölte, hogy az ünnepségen a nagykövetség egyetlenegy tagja sem vesz részt. Ez az első eset hosszú évek óta, hogy amerikai diplomaták távol maradnak a Vörös téren minden évben megrendezett felvonulástól.

A Nemzetközi Kivándorlási Bizottság felszólította a nyugat-európai kormányokat, hogy azonnal teremtsenek otthont és megélhetési lehetőséget a szovjet terror elől menekülő magyar lakosságnak. A nemzetközi bizottság felszólítására néhány órán belül hat európai kormány máris eleget tett. Svédország bejelentette, hogy hajlandó 1200 menekültet befogadni. Svájc 2000, Belgium 4000, Hollandia 1000 menekültet fogad be. A francia kormány bejelentette, hogy hajlandó otthont és menedéket nyújtani minden magyar menekültnek. A görög kormány ugyanakkor közölte a Nemzetközi Menekültügyi Bizottsággal, hogy élelmiszerrel támogatja a magyar menekülteket.

Az angol és francia kormány utasította egyiptomi csapatait, hogy éjfélig szüntessék be a harcot, ha nem éri őket újabb támadás az egyiptomi haderő részéről. Az angol és francia kormány erről értesítette Hammarskjöldöt, az ENSZ főtitkárát. A két kormány bejelentette azt is, hogy beszünteti hadműveleteit a szuezi övezetben, ha megfelelő nemzetközi rendőri erőt küld az ENSZ a szuezi övezetbe.

Hammarskjöld bejelentette, hogy Egyiptom és Izrael feltétel nélkül elfogadta az ENSZ fegyverszüneti ajánlatát. Bejelentette azt is, hogy eddig hat állam, Kanada, Kolumbia, Dánia, Norvégia, Svédország és Pakisztán ajánlotta fel, hogy csapatokat bocsát az ENSZ rendelkezésére a szuezi övezetbe. Eden miniszterelnök az angol alsóházban ma délután ismertette a kormány fegyvernyugvási döntését. Egyúttal ismertette azt a levelet is, amelyet Bulganyin fenyegető hangú levelére a szovjet miniszterelnöknek küldött. Eden ebben a levélben rámutatott arra, hogy különösen hangzanak az angol csapatok állítólagos egyiptomi barbarizmusáról szóló szovjet vádak egy olyan időpontban, amikor szovjet csapatok hadműveleteket folytatnak Magyarországon. Az angol és francia haderő által okozott egyiptomi veszteségek alig hasonlíthatók össze a magyar nép veszteségeivel.

Felszólalt az angol alsóház ülésén Gaitskell a munkáspárti ellenzék vezére is. Sürgette a kormányt, hogy mielőbb vonja ki csapatait Egyiptomból. A Munkáspárt nem fogadhatja el azt a hipokrita elméletet, hogy a Szovjetunió az angolok egyiptomi támadása után jogot nyert Magyarország megtámadására, a magyar nép elnyomására. A magyar tragédia és a nemzetközi helyzet ezzel kapcsolatos veszélyes alakulása azonban újabb figyelmeztetésül kell, hogy szolgáljon a nyugati nagyhatalmaknak, hogy vessenek véget a közöttük, a szuezi kérdésben fennálló ellentétekben. Ha Anglia és Franciaország visszavonja haderejét Egyiptomból, ezzel ismét megnyílik az út a nyugati hatalmak egysége és barátsága előtt, és akkor Anglia ismét abban az erkölcsi helyzetben lesz, hogy az ENSZ nagy többségével egyetértésben a magyar kérdéssel foglalkozzék.

Az ENSZ Közgyűlése egyébként valószínűleg a ma éjjeli órákban összeül, hogy a Szuezi-csatornába küldendő nemzetközi rendőrségről tárgyaljon. Lehetségesnek tartják, hogy a közgyűlésen ismét felvetik a magyar problémát is. Az angol-francia hadvezetőség kedd esti közleményében bejelenti, hogy Port-Szaíd és Port-Fuad kikötője a Szuezi-csatorna bejáratánál az angol és francia csapatok kezére került. A csapatok azonnal hozzáláttak a csatorna bejáratának megtisztításához és az egyiptomiak által elsüllyesztett hajók eltávolításához.

Megkezdődött az elnökválasztás az Egyesült Államokban. A választáson, mint ismeretes, a szavazók nem közvetlenül szavaznak a jelöltekre, hanem elektorok útján. Az első három kerületből már - mint mondottuk - megérkezett a szavazás eredménye. Dél-Karolina állam Boufor kerületében Eisenhower 12 szavazatot kapott, Stevenson hármat. Massachusetts állam Mount Washington városában Eisenhower-ra 22-en szavaztak, Stevenson-ra négyen. Kansas állam Leavendorf kerületében Eisenhower 59 szavazatot kapott, Stevenson a demokrata párt jelöltje 38-at. Ennek a kerületnek az eredménye még nem végleges. Az elnökkel egyidejűen újra választják a kongresszusi tagok egy részét is.

A nem jogerős ítéleteket a poznani perekben megsemmisítették. Az ítéletek eltörlését a helyi ügyészi hivatal jelentette be.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 24 órakor mondunk híreket. /!/
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 0:00
Hossz0:15:38
Cím24:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3