Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. október 29. 14:31 ● 13:21

Hunyadi Katalin
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Kedves Hallgatóink, rendkívüli riportsorozatunk mostani adásában folytatjuk a nyugati fővárosokból, munkatársainktól beérkezett jelentések közlését.

Özönlenek a jelentések, amelyek a tegnap lezajlott hatalmas tüntetések részletes leírását hozzák. Kezdjük azzal a tüntetéssel, amely tegnap délután New Yorkban, az ENSZ székháza előtt lezajlott. Amíg az ENSZ palotájában összeült a Biztonsági Tanács, hogy a magyar ügynek napirendre tűzését megtárgyalja, a palota előtt hatalmas tömeg gyűlt össze. Elsősorban magyarok, és magyar származású amerikaiak jöttek nemcsak New Yorkból, hanem a környék kisebb városaiból. Vonaton, autóbuszokon özönlött a nép a környékről, jobbára munkások, hogy tüntessenek a világraszóló magyar szabadságharc mellett. A késő délutáni órákban a tömeg már több mint tízezerre rúgott. Ekkor már megérkeztek azok is, akik napközben munkabeosztásuknál fogva vasárnapi munkán voltak. Bent tárgyaltak a politikusok, kint hullámzott a várakozó néptömeg. Az egyes számú sugárúton leállt a forgalom. Az amerikaiak kiszálltak autóikból és a járókelőkkel együtt a magyar tüntetőkhöz csatlakoztak. Órák múlva, amikor a nap már lehanyatlott, valaki hírül hozta, hogy a szovjet megvétózta az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsában tárgyalás alatt lévő magyar ügyet. A hír futótűzként terjedt el a tömegben. Percek alatt felborult a tüntetők eddigi fegyelmezett, nyugodt rendje. Az elkeseredett tömeg a szó szoros értelmében megrohamozta az ENSZ épületét. Ostrom alá fogták a palota kapujában álló őrséget, és már-már úgy látszott, betörnek az ülésre, hogy felháborodásuknak kifejezést adjanak. Az őrség vészjelet adott, és a pillanatok alatt felvonuló New York-i rendőrségnek sikerült megakadályozni a tüntetők benyomulását. Közben megérkezett az előbbi hír megnyugtató helyesbítése, hogy a szovjet csak a napirendről akarta levetetni a magyar ügyet, de sikertelenül, mert a Biztonsági Tanács 9 szavazattal 1 ellenében napirendjén tartotta a magyar kérdést. A tömeg megnyugodott, de nem gondolt feloszlásra. Rég besötétedett, kigyúltak a lámpák, de az összegyűltek még mindig vonultak a sugárút két oldalán, és szavalókórusukban kiáltották: Büntessék meg a népgyilkos Szovjetuniót!

A hatalmas New York-i tüntetés a magyar ügy mellett csak a késő éjszakai órákban ért véget. Következő adásaink egyikében közvetítjük majd azt a hangfelvételt, amelyet New York-i munkatársunk az eseményekről a helyszínen készített.
A tegnapi nap folyamán röviden megemlékeztünk már arról a tüntetésről, amely vasárnap délután öt órakor kezdődött Amerikai legnagyobb magyar városában, Clevelandban. Most ismertetjük munkatársunk időközben beérkezett részletes jelentését.

Több mint ötezer magyar és amerikai gyűlt össze vasárnap délután a clevelandi Kossuth Lajos téren, a nagy magyar szabadságharcos szobra előtt, hogy közösséget vállaljon a magyarországi mai szabadságharcosokkal. A magyar Himnusz eléneklése után a clevelandi református lelkész mondott beszédet. Többek között hangoztatta, mi cselekedni akarunk, küldjük haza vérünket azoknak, akik helyettünk vérüket ontják. Küldjünk haza pénzt, amennyit csak tudunk, és ha anyagi erőink kimerülnek, ne szégyelljünk kérni másoktól sem. Utána a katolikus plébános beszélt, majd egy magyar diák lépett az emelvényre, hogy elszavalja a Talpra magyart. A szemekből kicsordult a könny, az öröm, a büszkeség és a tehetetlenség könnye. A haza hív, de egy óceán és több mint hatezer kilométer választja el a clevelandi magyaroktól. Rabok legyünk, vagy szabadok? Ez a kérdés, válasszatok! Szavalta a diák az emelvényen. És a clevelandi tömeg félbeszakítva a szavalót, egy emberként folytatta: A magyarok istenére esküszünk, - utána pillanatnyi néma csend támadt. A magyarok torkát sírás fojtogatta, a közönség magyarul nem tudó része értetlenül nézte kiáltó, könnyező szomszédait. A csend nem tartott soká. Tétlenül az amerikaiak sem akartak maradni. A maguk nyelvén csatlakoztak a tömeg kiáltásához: Long live Hungary! Éljen Magyarország! Segítséget a magyar népnek! A magyar és angol szavak keveredtek össze. 118 esztendővel a Nemzeti dal születése után Amerika közepén, Cleveland városában sok ezer ember gyúlt lángra a magyar Nemzeti daltól. A Kossuth szobor lábánál álló, a véradományokat gyűjtő sátrak előtt százával tolongtak a jelentkezők. Egy másik sátor előtt magyar és amerikai fiatalemberek tömege diktálta be a nevét. Önkénteseknek jelentkeztek, Magyarországra akarnak menni, hogy együtt harcoljanak a szabadságharcosokkal. Asszonyok, öregek, gyerekek pénzt gyűjtöttek. Amikor a tüntetés már besötétedés után véget ért, ötezer zászlót és feliratos táblákat vivő ember széledt szét a milliós városban, hogy tovább adja a bennük lobogó lángot.

Clevelandi tudósítónk jelentését hallották a vasárnap délután lezajlott tüntetésről.

New York-i szerkesztőségünk jelenti, hogy megmozdult az egész amerikai társadalom a magyar szabadságharc megsegítésére. Spruance nyugalmazott tengernagy vezetésével, aki a háború alatt az amerikai tengeri haderők vezérkari főnöke volt, megalakult a leigázott népek felszabadítását szolgáló bizottság. A mozgalomnak már a legtöbb amerikai nagyvárosban megalakultak a helyi szervezetei. Csak amerikai állampolgárok vesznek benne részt, de köztük sok az orosz, szerb, horvát, lengyel, román és bolgár származású. A mozgalom közvetlen politikai programját két pontban határozta meg. Először: Az Egyesült Nemzetek küldjön ki azonnal különbizottságot Magyarországra, a kérdés helyszíni tanulmányozására. Másodszor: A rend helyreállítása után az Egyesült Nemzetek ellenőrzése mellett tartsák meg a szabad választásokat.

New York-i szerkesztőségünk jelentései és beszámolói után átadjuk a szót bécsi munkatársunknak. Hallgassák meg telefonon érkezett legfrissebb híreit arról, mit tudnak Bécsben a legújabb magyarországi fejleményekről.

Legújabb értesülések szerint a szabadságharcosok sok helyen felrobbantották a síneket, és használhatatlanná tették a vasúti berendezéseket, hogy a Szovjetunióból érkező hadianyag utánpótlást és esetleges csapatszállításokat megakadályozzák. Hírek szerint a Záhony-Budapest vasútvonalon a vonatok napok óta csak szakaszonként közlekedhetnek, átfutó közlekedés nincs. A Bécsbe érkezett hírek arról értesítenek, hogy más, észak-tiszántúli vasútvonalakat is használhatatlanná tettek a szabadságharcosok úgy, hogy Záhony irányában a kifelé és befelé irányuló vasúti közlekedés megszűnt. Sopron egyike annak a kevés dunántúli városnak, ahol vértelenül zajlott a nép forradalma. Múlt hét elején az üzemek munkásai a diákság vezetésével felvonultak a szovjet emlékműhöz. Kötelet dobtak rá, és lerántották a porba. Egyszer csak megérkeztek a helyőrség osztagai. A katonák a parancsnok vezetésével leugráltak a tehergépkocsikról, és futólépésben közeledtek a tömeg felé. Kritikus pillanatok következtek, mert senki sem tudta, mi a szándékuk. A honvédség parancsnoka azonban elsőnek vette kezébe a szovjet emlékműre hurkolt kötél végét. Néhány másodperc múlva lerántották az emlékművet, szovjet csillagostól együtt. A tüntetők és a soproni honvédek boldogan ölelkeztek össze. Nem sokkal később csatlakozott a felkelőkhöz a soproni rendőrség is. A munkások és diákok képviselőiből nemzeti tanácsot alakítottak, amely átvette a városi közigazgatás ellenőrzését. A nemzeti tanács megbízottakat rendelt ki az osztrák határra, őrségre. A szovjet páncélosok a városon kívül, a soproni erdő határvonalán helyezkedtek el, és távol tartják magukat az eseményektől. A soproni tanács magáévá tette a dunántúli városok nemzeti tanácsainak programját, amely a szovjet csapatok feltétel nélküli kivonulását, magyar demokratikus, ideiglenes kormány megalakítását, és a szabad választások kiírását követeli a demokratikus pártok jelöltjeinek indulásával.

Bécsi tudósítónk jelenti még, hogy a MAHART Vértes nevű vontatóhajója egy üres uszállyal Gönyűből jövet ma délelőtt fél 11-kor Bécsbe érkezett. Farkas Ince, a hajó kapitánya kijelentette, hogy a Győri Nemzeti Tanács utasítására jött az osztrák fővárosba, orvosságot, élelmet és benzint kérni a nemzetközi segélyszervektől. Farkas kapitány megerősítette a hírt, hogy Észak-Dunántúlon helyreállt a rend, és a Győri Nemzeti Tanács megbízottai irányítják a közigazgatást. Gönyű és az országhatár között a szabadságharcosok állnak őrt az utakon. Az ÁVH alakulatokat feloszlatták. A Vértes kapitánya elmondta azt is, hogy a Dunán magyar részről megszűnt az ellenőrzés. A cseh folyamőrség motoros őrhajói sűrűn cirkálnak a cseh parton, és a Duna szlovák oldalán megerősítették a határőrséget. A magyar vontatóhajó kapitánya összeköttetésbe lépett a bécsi Vöröskereszttel. A hajó uszálya megrakva a kívánt gyógyszerekkel és élelmiszerekkel, rövidesen visszatérhet a győri szabadságharcosokhoz.

Bécsi tudósítónk legfrissebb jelentései után még egy rövid hír Stockholmból. A svéd Szociáldemokrata Párt nyilatkozatot adott ki a magyar szabadságharccal kapcsolatban. A nyilatkozat hangoztatja, hogy a magyarországi kommunista rendszer minden kísérlete a magyar nép megnyerésére kudarcot vallott az elmúlt évek során. Újból bebizonyosodott az egész világ előtt, hogy olyan országban, ahol a nép szabadságban akar élni, sikertelen marad minden olyan kísérlet, amely az elnyomók uralmát örökre biztosítani akarja a kis népek felett - hangzik a svéd Szociáldemokrata Párt nyilatkozata.

Szignál

Kedves Hallgatóink, rendkívüli riportunkban beszámolót hallottak a tegnap New Yorkban és Clevelandban lezajlott nagy tüntetésekről. Bécsi tudósítónk legfrissebb, Magyarországról Bécsbe érkezett híreiről, és végül a svéd Szociáldemokrata Párt Magyarországgal kapcsolatos nyilatkozatáról.

Szignál

Információk

Adásba került1956-10-29 14:31
Hossz0:13:21
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
SzerkesztőHunyadi Katalin
Műsor letöltése MP3