16:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 06. 16:00 ● 13:31

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 16 óra. Híreket mondunk.

A svájci kormány táviratot intézett a négy nagyhatalomhoz és Indiához, javasolva, hogy tartsa haladéktalanul öthatalmi kormányfői értekezletet. A svájci kormány megállapítja, hogy a harmadik világháború veszélye merül fel mindazokkal a következményekkel, amelyek egy újabb háborúval az egész emberiség számára járnának. A békét meg lehet és meg kell menteni. A svájci kormány ezért indítványozza, hogy Anglia, Franciaország, az Egyesült Államok és a Szovjetunió kormányfője üljön össze mielőbb Svájcban a nemzetközi helyzet megtárgyalására és a háború elkerülésére. A konferencián India, mint a bandungi hatalmak képviselője ugyancsak részt venne. A svájci kormány kifejezi készségét, hogy előmozdítsa és támogassa egy ilyen találkozó létrejöttét. A svájci kormány az öt hatalomhoz intézett felhívását megküldte Hamarskjöld ENSZ főtitkárnak is.

A pakisztáni miniszterelnök táviratot intézett Bulganyin szovjet miniszterelnökhöz, amelyben felszólítja őt, hogy a szovjet kormány szüntesse be az erőszak alkalmazását Magyarországon. A pakisztáni külügyminisztérium utasította ENSZ-küldöttét, terjesszen újabb javaslatot az ENSZ közgyűlése elé a magyarországi helyzet békés rendezésére. A pakisztáni javaslat a következő pontokat tartalmazza. Haladéktalanul el kell rendelni a "Tüzet szüntess!"-t Magyarországon; az országból ki kell vonni az összes külföldi csapatokat, az ENSZ pedig küldjön a világszervezet tagállamaiból biztonsági csapatokat a magyarországi rend helyreállítására; az ENSZ ellenőrzése alatt tartsák meg Magyarországon az általános választásokat, mihelyt a rend helyreáll; biztosítani kell az általános választások teljes szabadságát és a magyar népnek azt a jogát, hogy szabadon választhassa meg kormányát.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere New Yorkban tartózkodik. Lodge nagykövet, az amerikai ENSZ-delegáció vezetője, valamint Dixon brit ENSZ-küldött erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Kéthly Anna minél előbb személyesen számolhasson be a közgyűlés színe előtt a szovjet csapatok magyarországi akciójáról és magatartásáról.

Az Egyesült Államokban holnap tartják az elnökválasztást. Az egész világ nagy figyelemmel néz a holnapi nap elé, és az új amerikai kormánytól várja az amerikai külpolitika aktivizálódását. Az Egyesült Államok 80 millió választójogosultja az új elnököt és elnököt választja meg, felújítanak továbbá 30 szenátusi és 432 képviselőházi helyet. Egyidejűleg 29 állam új kormányzót választ. Az amerikai elnökválasztás eredménye a csütörtök reggeli órákra várható.

Adenauer német kancellár ma reggel Párizsba érkezett. A kancellár látogatását már több héttel ezelőtt kitűzték, és annak napirendjén a nyugat-európai országok közötti együttműködés fejlesztésének kellett volna állnia. A magyarországi események és a közel-keleti helyzet alakulása azonban az eredeti tárgysorozati tervet teljesen megdöntötték. Bár hivatalosan erre vonatkozólag semmi nyilatkozatot nem adtak ki, mind Párizsban, mind Bonnban egyöntetű a vélemény, hogy a párizsi megbeszélések csaknem kizárólag a magyarországi és a közel-keleti eseményekkel, és azok következményeivel fognak foglalkozni. Adenauer kancellár Bonnból való elutazása előtt nyilatkozott egy amerikai újságírónak. Az egész világ veszélyben van - mondotta a kancellár - a közel-keleti események megrázkódtatták az emberiséget. Mindez azonban messze eltörpül a magyar nép tragikus sorsa mögött. Nyugat-Németország minden tőle telhetőt kíván tenni, hogy az orosz gőzhenger brutális erejének áldozatát, Magyarországot megsegítse - mondotta Adenauer kancellár.

Selwyn-Lloyd angol külügyminiszter az alsóház tegnapi ülésén hangsúlyozta, hogy az új magyarországi rendszer elismerésének kérdése fel sem merülhet, már csak azért sem, mert a szabadságharc még nem ért véget Magyarországon. Bejelentette, hogy a Nagy Imre kormány katonai bizottságának tagjairól, akiket a szovjet parancsnokság tárgyalások ürügyével tőrbe csalt, azóta nem lehet hallani. A reguláris magyar csapatok ellenállását még nem sikerült a szovjet csapatoknak teljesen letörniük, jóllehet a moszkvai rádió ezt állítja. Lloyd külügyminiszter a Kádár-kormányt, amelynek első feladata az volt, hogy a szovjet csapatokat rászabadítsa a magyar szabadságharcosokra, bábkormánynak nevezte.

A Rákóczi Szabadság adó ma délelőtt felhívást közölt az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez, a Nemzetközi Vöröskereszthez, a Magyarországon tartózkodó minden fegyveres alakulathoz, minden magyarhoz és magyar hatósághoz. A felhívásban Dunapentele munkássága javasolja, hogy az egész város területét nyilvánítsák a Nemzetközi Vöröskereszt elosztóhelyének. Dunapentelén tökéletes a rend. Tökéletesebb, mint az ország területén bárhol. Dunapentele minden irányból egyaránt megközelíthető hajóval, repülőgéppel, gépkocsival és vonattal. Ezért a város orvosság és élelem tárolására, elosztására, elszállítására különösen alkalmas. A megfelelő raktárak, járművek és szakemberek rendelkezésre állnak. Dunapentelén minden gyár, üzem, intézmény teljes épségben és részben üzemállapotban van. A kohók, a kokszolók és a többi üzemek tökéletesen épek. Az említettek alapján Dunapentele javasolja, hogy a város egész területén minden fegyveres beavatkozás, fegyverek használata és csapatok átvonulása tilos legyen. A Rákóczi adó ezután német nyelvű felhívást intézett a Nemzetközi Vöröskereszt genfi központjához. A felhívás rámutat arra, hogy az ENSZ felhívása ellenére a szovjet hadsereg támadása fegyvertelen emberek, asszonyok és gyerekek ellen tovább tart. A szovjet csapatok a Vöröskereszt intézményeire, kórházakra és segélyhelyekre bombákat dobnak. Megakadályozzák gyógyszerek és kötszerek kiosztását. Dunapentele, a volt Sztálinváros az egyetlen város ma Magyarországon, ahol nincsenek szovjet csapatok, és amely a magyar forradalmi hadsereg kezében van. Ezért felhívjuk Önöket, biztosítsák Dunapentele számára, hogy a város a Nemzetközi Vöröskereszt magyarországi központja legyen - mondja Dunapentele lakosságának a Rákóczi adón át a genfi Nemzetközi Vöröskereszthez intézett felhívása.

Röviddel előtte jelentették Genfből, hogy a Vöröskereszt Társaságok Ligája és a Vöröskereszt svájci Nemzetközi Bizottsága együttesen megbízottat nevezett ki a Magyarországba irányuló Vöröskereszt segítség ügyeinek intézésére. A Vöröskereszt szállítmányok tetemes része ez idő szerint Bécsben halmozódik. Henrik Beer, a Svéd Vöröskereszt delegátusa kapta a feladatot, hogy a Bécsben felhalmozott anyagot nemzetközi bizottságnak adja át, amely annak elosztásáról Magyarországon belül gondoskodni fog, mihelyt a szovjet csapatok beengedik a világ vöröskeresztjei által a szenvedő magyar lakosságnak összegyűjtött szállítmányokat.

Oslóban a norvég külügyminiszter magához kérette a Szovjetunió nagykövetét. A miniszter arra hívta fel a szovjet kormányt, hogy a Magyarországon folyó hadműveletek alatt tartsa be a polgári lakosság védelméről szóló genfi konvenciót. Engedje meg továbbá, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt szabadon segíthesse a súlyosan megpróbált magyar lakosságot.

A Hágában székelő nemzetközi jogász bizottság, amely a szabad világ vezető jogtudósainak, egyetemi tanároknak és az igazságszolgáltatás legkiválóbb képviselőinek reprezentatív testülete elhatározta, hogy vizsgáló bizottságot küld ki a magyarországi népirtás ügyében. A nemzetközi jogászbizottság álláspontja szerint mindaz, ami ma Magyarországon történik, beleütközik a népirtás bűntettének megelőzése és megbüntetése tárgyában, 1948-ban létesült nemzetközi egyezménybe. A népirtásra vonatkozó nemzetközi egyezményt annak idején ünnepélyesen elfogadta a Szovjetunió és a Magyar Népköztársaság is. A nemzetközi jogászbizottság dokumentumokkal, hiteles tanúvallomásokkal kívánja elősegíteni ennek az ügynek kivizsgálását és a tárgyi bizonyítékokat a világ közvéleménye elé fogja tárni.

Kedves Hallgatóink, egy helyesbítést közlünk. Az amerikai elnökválasztások ma délben megkezdődtek. A választási eredmények holnap reggelre várhatók.

A szovjet kormány diplomáciai síkon beavatkozott a közel-keleti konfliktusba. Bulganyin tegnap este leveleket intézett Eisenhower elnökhöz, továbbá Edenhez, Mollethez és Ben Gurionhoz. Bulganyin Eisenhowerhez intézett levelében amerikai-szovjet tárgyalásokat javasol a közel-keleti harc megszüntetésére. Bulganyin azt írja, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió az a két nagyhatalom, amely az összes modern atom- és hidrogénfegyverekkel rendelkezik.
Eisenhower elnök nyomban válaszolt a levélre és elutasította Bulganyin javaslatát, amely a magyarországi beavatkozás kérdését egy szóval sem említi. Eisenhower leszögezi, hogy Bulganyin képtelen javaslatával a világ figyelmét a magyar tragédiáról akarja elterelni. Az amerikai elnök levelében hangsúlyozza, hogy a magyarországi események súlyos aggodalmat okoznak az Egyesült Államokban. E percben szovjet csapatok a legbrutálisabb eszközökkel fojtják el a magyar nép jogait. Figyelmezteti Bulganyint az ENSZ-közgyűlés határozatára, amely a magyarországi szovjet fegyveres intervenció azonnali beszüntetésére és a szovjet csapatoknak Magyarországról való haladéktalan kivonására szólítja fel a Szovjetuniót. A szovjet kormány csakis ezeknek a kötelezettségeiknek teljesítése után gondolhat arra, hogy lépéseket tegyen a világbéke érdekében.

Az Eden és Mollet miniszterelnökökhöz intézett levelében Bulganyin hangoztatja a szovjet kormány eltökélt elhatározása, hogy ha kell, erőszak árán is letöri a közel-keleti támadást, és véget vet a szuezi háborúnak. Bulganyin a brit miniszterelnökhöz intézett levelében azzal fenyegetőzik, hogy Nagy-Britannia adott esetben egy nálánál erősebb országgal találná magát szemben. Nagy-Britanniának számolni kellene, hogy a Szovjetunió bevetné a harcba legmodernebb rakétalövedékeit is. A szovjet miniszterelnök Ben Gurionhoz intézett levelében rosszallását fejezi ki az Egyiptom ellen intézett támadás miatt, és egyben bejelenti, hogy visszahívta a tel-avivi szovjet nagykövetet. A francia kormány a Bulganyin-levél vétele után azonnal Minisztertanácsra ült össze. Bulganyinnak a francia kormányfőhöz intézett levele csaknem azonos szövegű azzal a levéllel, amelyet a szovjet miniszterelnök Edenhez intézett. Milyen álláspontra helyezkednék Franciaország abban az esetben - kérdi többek között Bulganyin levelében - ha támadás érné őt olyan országok részéről, amelyek a legpusztítóbb hatású modern fegyverekkel rendelkeznek.

A francia Minisztertanács négy órán keresztül tartott, a francia miniszterelnök azonban közben 50 perces megbeszélést folyatott az Egyesült Államok párizsi nagykövetével. A Minisztertanács után a kormány tagjai egyhangúan kijelentették, hogy a francia kormány a leghatározottabban visszautasítja a rendkívül éles szovjet levelet. Hangsúlyozták, hogy az angol-francia politika változatlan, és a két hatalom folytatja közel-keleti akcióját.
A brit külügyminisztériumnak különben nincs szándékában, hogy Bulganyin jegyzékére válaszoljon.
Londonban és Párizsban egyaránt propagandalépésnek minősítik Bulganyin leveleit. A szovjet lépésnek az a célja, hogy elterelje a világ közvéleményének figyelmét a szovjet fegyveres erők magyarországi beavatkozásáról.

Híreink közlését ezzel befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója!

Információk

Adásba került1956-11-06 16:00
Hossz0:13:31
Cím16:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3