16:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 10. 16:00 ● 09:21

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 16 óra. Most híreket mondunk.

A német lapok jelentései szerint a Kádár-klikk törekvései a normális helyzet legalább bizonyos mértékű helyreállítására igen nagy nehézségekbe ütköznek. Budapesten és a vidéken egymást követik a lakossághoz intézett felhívások, hogy mindenki foglalja el munkahelyét. A rendszer rádióadásokban fordul a helyi, munkás és forradalmi tanácsokhoz és az üzemek munkástanácsaihoz a munka megkezdése érdekében. Arra is felszólították az üzemeket, vegyék kezükbe a munkások élelmezését, mert ezzel tudják őket legjobban a munka felvételére szorítani. A felhívások ellenére még mindig igen sok helyen szünetel a munka. A bányászok és vasutasok nagy része nem jelentkezett munkahelyén. Budapest több kerületében folytatódnak az összetűzések a szovjet csapatok és a szabadságharcosok között. A város külső peremén a szovjet egységek több helyen nehézfegyverekkel lövik a szabadságharcosok állásait. Szovjet járőrök állják el az utat a város határánál, és a vidékről érkező élelmiszer-szállítmányokat nem engedik be. A budai oldalon a szabadságharcosok egy része a hegyekbe vonult vissza.
Szolnok megyében a szabadságharcosok alakulatai súlyos zavarokat okoztak a szovjet katonai szállításokban. Folytatódik a szovjet támadás a Mátra és a Bükk erdőségében. Hasonló a helyzet a Mecsek és a Komló körüli erdőségekben, és a Bakonyban is ismételt összeütközésekre került sor.

Az osztrák sajtó szerint minden magyarországi értesülés arra utal, hogy a szovjet szuronyokra támaszkodó rendszer nem tud megbirkózni az eléje tornyosult nehézségekkel. A lakosság a szabadságharc első napjaiban a szovjet csapatok jelenlétét csupán aggodalommal és hűvös elzárkózottsággal figyelte. A legutóbbi vérengzések után azonban gyűlölet tölti el az idegen betörőkkel szemben, de azokkal az árulókkal szemben is, akik a szovjet páncélosokat ismét a nép nyakára zúdították. Nem lehet csodálkozni - írja többek között a bécsi Kleine Zeitung, hogy a legutóbbi napok eseményei az ország igen kiterjedt területén partizánháború indítására sarkallják a hazafiakat.

Az angliai kommunisták körében teljes a tanácstalanság és zűrzavar - jelenti a londoni Daily Mail. A kommunisták szócsövének, a Daily Workernek egyik vezető munkatársa kivált a szerkesztőségből arra hivatkozva, hogy nem ért egyet az angliai kommunisták körében hirdetett moszkvai irányvonallal a magyarországi események elbírálásában. Egyik napról a másikra feloszlott az oxfordi egyetemen belül működő kommunista kör. Magában a pártvezetőségben is mély szakadék tátong a Moszkva-hű, másfelől a saját fejével gondolkodó csoport között. Pritt, a Moszkva-hű csoport vezetője azzal igyekszik összetartani híveit, hogy a magyarországi eseményeket is ugyanúgy át kell vészelni, mint annak idején a Ribbentrop és Molotov közt létrejött megállapodás keserű visszhangját. A Daily Mail rámutat arra, hogy a szovjet csapatok magyarországi vérengzése kitörölhetetlen nyomot hagy az angol közvéleményben, még ennek törpe részében, a kommunisták körében is. Ez utóbbiak hangoztatják leghatározottabban, hogy a Magyarország ellen elkövetett példátlan bűnt nemcsak elfelejteni, de megbocsátani sem szabad soha.

A svéd külügyminisztérium a moszkvai svéd nagykövet közvetítésével azt a kívánságát terjesztette elő a szovjet kormánynál, hogy létesítsenek a vöröskereszt szállítmányok részére szabad folyosót a magyar határtól Budapestig. Ha az a szándék, hogy a svéd élelmiszer- és gyógyszerszállítmányok eljussanak rendeltetési helyeikre, úgy a szállítások lebonyolításához meg kell teremteni a gyakorlati lehetőségeket is. A szállításokra svéd felfogás szerint csak teherautó-karavánok jöhetnek számításba. A svéd Külügyminisztérium egyidejűleg újólag értesítette a Stockholmban működő magyar követet, hogy Svédország kész szállítások útján a magyar nép segítségére sietni. Mivel azonban sem a svéd külügyminisztérium, sem pedig a stockholmi magyar követség nem tudott Budapesttel érintkezést kapni, a svéd kormány a szovjet kormányt kérte a svéd segítség lehetőségeinek megteremtésére. A svéd külügyminisztérium lépésével kapcsolatban megfigyelők utalnak arra, hogy a dán kormány néhány nappal ezelőtt hasonló megkeresést küldött Moszkvának.

A Reuter hírszolgálati iroda belgrádi jelentése szerint a szovjet politbüro delegációt küldött Budapestre, amely repülőgépen már meg is érkezett a magyar fővárosba. A küldöttség tárgyalásokat kíván folytatni. A delegáció összetétele nem ismeretes. A hírszolgálati iroda értesülése szerint a jugoszláv fővárosban valószínűnek tartják, hogy a moszkvai politbüro küldöttsége új embereket kíván a Vörös Hadsereg által behelyezett rendszer élére állítani.
A magyar hadsereg egy hadnagya, aki a szabadságharcosok kötelékéhez tartozott, luxus gépkocsin Kismartonba, Burgenland székhelyére érkezett. A tiszt kijelentette, hogy az autó Rákosi Mátyás gépkocsija volt. A hat tonnás gépkocsi súlyos páncélréteggel van körülvéve és ablakai golyóbiztos üvegből készültek. Az autóban szirénakészülék van beszerelve, a kocsi belseje fényűző berendezésű.

A Marburgi Egyetem tanárai és diákjai közleményt adtak ki, és abban legélesebben elítélik a szovjet hatalom alattomos eljárását Magyarországon. Elítélik az emberi jogok brutális elnyomását, egy kis nép szabadságának és függetlenségének eltiprását. A nyilatkozat így folytatódik: "Elérkezett hozzánk a magyar szabadságharcosok felhívása, amellyel a világ lelkiismeretéhez fellebbeztek. Magyarország harca szabadságáért és Európáért számunkra figyelmeztetés és elkötelezettség. A magyar szabadságharc áldozatainak minden rendelkezésünkre álló módon segítséget akarunk nyújtani."

Az ENSZ által kiküldött nemzetközi rendőrség első egységei ma indulnak el Egyiptom felé. A dán és a norvég osztagokat amerikai szállító repülőgépek viszik Nápolyba, onnan a svájci légitársaság gépei szállítják a katonákat Egyiptomba. 18 ország ajánlott föl eddig csapatokat az ENSZ rendőrség számára. A nemzetközi rendőrség feladata az, hogy szétválassza az izraeli és egyiptomi csapatokat. A csapatok parancsnoka Burns kanadai tábornok, aki eddig a palesztinai fegyverszüneti bizottság vezetője volt. Burns tábornagy ma Kairóból New Yorkba utazik, hogy Hammarskjöld főtitkárral megtárgyalja a csapatok szerepével kapcsolatos részleteket. Amerikai szállító repülőgépek elindultak Bogotába, Kolumbiába, hogy onnan az ENSZ rendőrség kolumbiai osztagát tovább szállítsák. Egyiptom már megadta elvi beleegyezését az ENSZ rendőri alakulatok működéséhez Egyiptom területén.

A dél-koreai kormány tagjai rendkívüli minisztertanácsot tartottak. Megvitatták azokat a jelentéseket, amelyek szerint a kommunista Észak-Koreában csapatmozdulatok történtek a fegyverszüneti határ közelében. A vezérkari főnök úgy informálta a kormány tagjait, hogy mozgásban lévő katonai járműveket figyeltek meg. A vezérkari főnök kijelentette, hogy a dél-koreai csapatok minden eshetőségre készen állnak. A szabadságokat a hadseregben törölték.
Nemzeti Kína is készültségbe helyezte csapatait Formosa szigetén. Az intézkedést a feszült közép-keleti helyzettel indokolták.

Az utóbbi napok során olyan hírek terjedtek el, hogy szovjet MIG repülőgépek és szovjet bombázók szállottak le Szíriában. Bagdadi diplomáciai körökben úgy tudják, hogy a Szovjetunióban készült, de Egyiptom tulajdonában lévő repülőgépekről van szó. Ezek a repülőgépek a francia-angol támadás idején Szaúdi-Arábiába menekültek, és most onnan visszatérőben vannak Egyiptomba. Bagdadi hivatalos körökben nyomatékosan tagadják azokat a híreket, hogy Irak területén szovjet hadi készülődések folynának. Az iraki kormány nem is engedne meg ilyen hadi készülődéseket az ország területén. Jordániai hivatalos körökben is tagadják, hogy szovjet repülőgépek érkeztek az ország területére.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 17 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-10 16:00
Hossz0:09:21
Cím16:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3