00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Kedves hallgatóink! Most a Szabad Európa Rádiójának Hírszolgálatát hallják.
A katonai helyzetről az országban e percben nem lehet átfogó képet adni. A nyugattal mindennemű összeköttetés megszakadt. Csupán a Magyarország területén működő katonai adók adnak jelentéseket az óráról órára változó helyzetről. A győri kisadó jelentette, hogy Budapest külső kerületeiben a honvédség kiszorította a szovjet csapatokat. Az ország házát a szovjet támadók felgyújtották. A főváros belterületein a szovjet csapatok barikádokat emelnek, hogy védekezzenek a lakosság egyre elemibb erővel kitörő dühe ellen. Csepelről a szabadságharcos honvédcsapatok több szovjet egységet kiszorítottak. A Kelenföldi pályaudvart a honvédek a szabadságharcos légierők támogatásával délelőtt birtokba vették.
Budapest népe ma reggel három órakor erős ágyúdörgésre ébredt. A lakosság a házakra lecsapódó szovjet ágyúgolyók robbanásából tudta meg a szovjet orvtámadás hírét. A szovjet csapatok azután kezdték meg a főváros és a többi magyar város elleni támadásokat, miután a szovjet főhadiszállásra érkezett parlamentereket becstelen eszközzel tőrbe csalták.
A szovjet csapatok a korhajnali órákban gyorsan nyomultak előre a főváros belső kerületei felé, és reggel kilenc órakor birtokukba vették a Parlamentet is, ahol a nemzeti kormány ülésezett.
Figyelem, figyelem! Itt a Szabad Európa Rádiója! Figyelem Vác környéki adó, figyelem! A hét és feles megaciklus nem jó. A hét és feles megaciklus nem jó. Álljatok át a tízezer-tizenötös kilociklusra. Álljatok át a tízezer-tizenötös kilociklusra. Ha zavarnak, dolgozzatok a környékén. Ha zavarnak, dolgozzatok a környékén. Itt a Szabad Európa Rádiója!
Folytatjuk hírszolgálatunkat.
A beérkezett jelentésekből az a kép alakul ki, hogy a kora délelőtti órákban rövid harcszünet után a szovjet csapatoknak immár az egész főváros lakossága ellen kellett felvenni a harcot. A polgári lakosság és a honvédség alakulatai az utcákon barikádokat emeltek. A lakosok felkúsznak a szovjet harckocsikra, gránátokkal teszik harcképtelenné a szovjet járműveket.
„A magyar nép nem fél a haláltól” - hangzik a szabad világba kora délelőtti órákban érkezett üzenet. Sajnos a budapesti védők lőszerkészletei fogytán vannak.
Az ámokfutó szovjet, támadó erők ultimátumot intéztek a lakossághoz, hogy adja meg magát, különben a szovjet légierő megkezdi a város bombázását. A szovjet bombázókötelékek már a kora délelőtti órákban megjelentek a főváros fölött.
A déli órákban a szabadságharcosok kezén lévő győri kisadó jelentette, hogy a tatabányai bányászok Tatabánya és Budapest között előnyomulóban vannak. A szovjet utánpótlást biztosító Tatabánya-budapesti vasútvonalat a honvéd és munkáscsapatok Szárnál két helyen átszakították. A szovjet főparancsnokság a szorongatott szovjet csapatok támogatására újabb erősítéseket küld a tatabányai térségbe.
Budapest felől Visegrád és Pilisvörösvár irányában szovjet csapatok vonulnak előre. A helyi lakosság minden erővel akadályozza előnyomulásukat.
Déli 12 órakor jelentette a győri adó, hogy a főváros lángokban áll, az utcai harcok során a honvédség, a munkásság és a diákság Újpesten, Kőbányán, Kelenföldön, Csepelen és Óbudán visszaszorította a szovjet csapatokat. A szovjet légierők visszavonulásukat a polgári lakosság elleni mélytámadásokkal fedezik. A déli vasúti összekötő híd e pillanatban még a kommunisták kezén van.
A vidékről érkező jelentésekből az a kép alakul ki, hogy az ország egy emberként felkelt a szovjet orvtámadók ellen. Különösen súlyos harcok folynak Győr és Komárom térségében, ahol a szovjet hadvezetőség ejtőernyős csapatokat vetett be. A szovjet ejtőernyősök megszállták a győri ipartelepeket, és birtokba vették a Balatonszabadi rádióállomást.
Budapest és Székesfehérvár között viszont a honvédség áttörte a szovjet csapatok gyűrűjét és Székesfehérvár irányában tör előre. A légierők itt elhárítottak egy szovjet támadást. Celldömölk térségében a honvédség megtámadta a szovjet alakulatokat és heves harcok után megsemmisítette azokat. Celldömölk újra a honvédség kezén van.
A pécsi rádió felhívást intézett Dunántúl népéhez, hogy csatlakozzék a helyi nemzetőrséghez és a honvédalakulatokhoz. 18-tól 50 évig fegyverbe szólítanak minden magyart. Szombathely környékén is harcok dúlnak. A szombathelyi rádió a szovjet katonaság, illetve a szovjet csapatok által választott kommunista, hazaáruló kormány kezére került. A szombathelyi rádió a magyar dolgozók pártja nevében a szovjet hadvezetőség fenyegetéseit közli. Miskolc város területén a honvédség alakulatai kerekedtek felül. Ebben a térségben a város és Hejőcsaba között a szovjet és a magyar csapatok súlyos harcban állottak. A harcokban a szovjet orvtámadók gyújtóbombákat is bevetettek.
Északnyugat-Dunántúlon a szovjet támadók Hegyeshalom és Sopron felé hatolnak előre. A dunapentelei rádió ma a kora délelőtti órákban védekezésre szólította fel a lakosságot.
E percben érkezett jelentés szerint a győri kisadó közölte, hogy a főváros belterületéről az ott bekerített szovjet csapatok, a páncélosok és a gyalogság kiszorítása, tovább tart.
A Józsefvárosi pályaudvaron a szovjet fogságban tartott honvédalakulatok és szabadságharcosok kitörtek a szovjet alakulatok gyűrűjéből és csatlakoztak a fővárosban harcoló szabadságharcosokhoz. A Ferencvárosi pályaudvart, amely még a kommunisták kezén van, a honvédcsapatok erősen támadják. A pályaudvar a súlyos harcok miatt hasznavehetetlenné vált.
A szovjet erők részére érkezett utolsó erősítés kirakodását a honvédség légiereje bombázással megakadályozta, és a szovjet vonatoszlopokat megsemmisítette.
Egyelőre még nem biztos, hogy az ENSZ Közgyűlése mikor ül össze a magyar kérdés megtárgyalására. Az első jelentés úgy szólt, hogy a közgyűlést magyar idő szerint éjjel kettőre hívták össze, közben azonban Hammarskjöld ENSZ-főtitkár bejelentette, hogy a közgyűlés valószínűleg már este tíz, vagy tizenegy órakor összeül. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa előzőleg rendkívüli ülésen szavazott Lodge amerikai ENSZ küldött új határozati javaslata felett. A tanács kilenc tagja szavazott az amerikai javaslat mellett, Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól, a Szovjetunió pedig vétót emelt. A jugoszláv ENSZ-küldött is javasolta a közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását. Lodge határozati javaslata felszólítja a szovjet kormányt: tartózkodjék a magyarországi beavatkozás minden formájától, különösen a fegyveres beavatkozástól a magyar belügyekbe. A javaslat felszólítja a szovjet kormányt erőinek Magyarországról való haladéktalan kivonására. A Szovjetunió ne csak azokat a csapatokat vonja vissza, amelyek az elmúlt napok során törtek be Magyarországra, hanem vonja ki haladéktalanul összes csapatait az országból.
Lodge amerikai ENSZ-küldött határozati javaslatának ismertetését drámai szavakkal vezette be a Biztonsági Tanácsban. „Becsületesen meg kell mondani a magyar népnek, hogy a magyar nemzet heroikus áldozatkészsége következtében jutott el az ENSZ ahhoz a pillanathoz, amelyben a magyar nép érdekében mozgósítani kell a világ lelkiismeretét. Ezt a pillanatot kell megragadnia az ENSZ-nek, hogy a magyar nemzet ne csalatkozzék bennünk. Ha valaha, akkor most érkezett el az ideje annak, amikor az ENSZ lépésétől függ a szó szoros értelmében véve egy egész nemzet élete vagy halála. Ha valaha volt olyan pillanat, amikor a világbéke veszélyben forgott, akkor ez az.”
Lodge e szavak után ismertette mindazt, ami a mai reggeli órákban Budapesten és Magyarországon történt. Ezután bejelentette, hogy kezében van már Mindszenty hercegprímás tegnapi rádiószózatának hivatalos szövege, amely - mint mondotta - rendkívüli jelentőségű. Lodge végül rámutatott arra, hogy határozati javaslata leszögezi a magyar népnek azt a jogát, hogy nemzeti törekvéseinek megfelelő kormánya legyen, amely a magyar nép függetlenségét és boldogulását szavatolja.
A kubai ENSZ-küldött szólásra emelkedve ezeket mondotta:
„Nem tudok elég kemény szavakat találni a magyarországi szovjet betörés körülményeinek ismertetésére. Ez az agresszió a Szovjetunió szégyene és az marad örök időkre”
Dixon Nagy-Britannia ENSZ küldöttje kijelentette, hogy a magyarországi eseményeket, csak egyféleképpen lehet interpretálni. „Az a tragédia, amely ma a magyar nemzetet érte, annak nincsen párja a magyar nemzet ősi történelmében. Magyarország ellen intézett brutális és kegyetlen orvtámadásról van szó.”
Szoboljev azt mondotta, hogy a szovjet csapatok segítséget nyújtanak Magyarországnak a felülkerekedett ellenforradalmi bandák felszámolásához. A szovjet ENSZ-küldött hozzátette, hogy az ENSZ közbelépése Magyarországon a helyzetet csak komplikálná. A perui ENSZ-küldött bejelentette, hogy az összes erkölcsi erők általános mozgósítására van szükség. Meg kell bélyegezni azokat, akik Magyarország szabadságát orvul megtámadták. A perui küldött kijelentette, hogy a szovjet kormány Magyarország elleni támadásával nem csak súlyos gaztettet, hanem egyszersmind komoly hibát is elkövetett.
A belgiumi küldött kijelentette, hogy a Szovjetunió orvul megtámadta Magyarországot, miközben arról biztosította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy tárgyalások vannak folyamatban a szovjet erők Magyarországból való kivonásáról. A francia küldött rámutatott arra, hogy a szovjet támadás nem egy rendszert súlyt, hanem magát a népet.
Martino olasz külügyminiszter a következő táviratot intézte Nehruhoz, India miniszterelnökéhez. „Nem felejtettem el önnel folytatott legutóbbi beszélgetésemet Újdelhiben, amikor megelégedéssel emelte ki, hogy a Szovjetunió csatlakozott a bandungi konferencián kinyilatkoztatott öt ponthoz, és ezzel eleve elítélte az idegen országok belügyeibe való beavatkozást. Arra a kérdésemre, hogy az ilyen nyilatkozat hogyan egyeztethető össze a szovjet állandó beavatkozásával és fegyveres jelenlétével a vasfüggöny mögötti országokban, excellenciád azt válaszolta, hogy ez a múltban volt, de a jövőben megtörténni nem fog. Ezek után bátorkodom excellenciádat felkérni, hogy mindent kövessen el, ami csak hatalmában áll, hogy most, amikor a szovjet beavatkozás Magyarországon hallatlan brutalitással mutatkozott be, a bandungi nyilatkozat elismeréséből folyó kötelezettségeit betartsa. Magyarország esetében önálló országról van szó, amelynek kormánya az egész nép hozzájárulásával, az Egyesült Nemzetek Szövetségéhez fellebbezett a szovjet beavatkozás és támadás ellen. Szerintem tehát minden alapja meg van annak, hogy excellenciád jogosan kiálljon az ENSZ-nél és közvetlenül a moszkvai kormánynál, hogy a Magyarország elleni jogtalan és ismételt beavatkozás megszűnjék.” Ezt a táviratot intézte Martino olasz külügyminiszter Nehruhoz, India miniszterelnökéhez.
Figyelem, figyelem! A Nemzetközi Vöröskereszt felhívja a Magyar Vöröskereszt figyelmét, hogy holnaptól, november ötödikétől a 41 méter 61 század hullámhosszon, azaz a 7210-es kilocikluson, a 7210-es kilocikluson üzeneteket közvetít reggel 7 órakor, délben 12 óra 30 perckor, délután 16 órakor és este 21 óra 30 perckor. Felhívjuk tehát a Magyar Vöröskereszt figyelmét, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt svájci rádióállomása holnaptól, hétfőtől kezdve reggel 7 órakor, 12 óra 30 perckor, 16 órakor, és 21 óra 30 perckor a 41 méter 61 század rövidhullámon, azaz a 7210-es kilocikluson üzeneteket közvetít a Magyar Vöröskereszt számára.
Erlander svéd miniszterelnök e pillanatban Finnországban tartózkodik. Helyettesen, Undén külügyminiszter ma délutánra a magyar események megtárgyalása végett rendkívüli minisztertanácsot hívott össze.
Norvégiában a hadsereg-parancsnokság visszavonta a katonai szervezetek szabadságolását.
A stockholmi rádió ma délben a következőképpen foglalkozott a magyarországi eseményekkel: „Amikor most a Szovjetunió nyíltan, fegyveres erővel lép fel Magyarország ellen, ez döntő lépést jelent. Moszkvában véget vetettek annak a megbékélési politikának, amelyet előbb Malenkov, majd később Hruscsov és Bulganyin folytatott. Ennek az új külpolitikai iránynak első jele az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsában elhangzott vétó. Az új szovjet külpolitikának súlyos következményei lehetnek most már nemcsak Magyarországra, hanem az egész világra nézve.”
Kedves hallgatóink! A Szabad Európa Rádió Hírszolgálatát hallották.
A katonai helyzetről az országban e percben nem lehet átfogó képet adni. A nyugattal mindennemű összeköttetés megszakadt. Csupán a Magyarország területén működő katonai adók adnak jelentéseket az óráról órára változó helyzetről. A győri kisadó jelentette, hogy Budapest külső kerületeiben a honvédség kiszorította a szovjet csapatokat. Az ország házát a szovjet támadók felgyújtották. A főváros belterületein a szovjet csapatok barikádokat emelnek, hogy védekezzenek a lakosság egyre elemibb erővel kitörő dühe ellen. Csepelről a szabadságharcos honvédcsapatok több szovjet egységet kiszorítottak. A Kelenföldi pályaudvart a honvédek a szabadságharcos légierők támogatásával délelőtt birtokba vették.
Budapest népe ma reggel három órakor erős ágyúdörgésre ébredt. A lakosság a házakra lecsapódó szovjet ágyúgolyók robbanásából tudta meg a szovjet orvtámadás hírét. A szovjet csapatok azután kezdték meg a főváros és a többi magyar város elleni támadásokat, miután a szovjet főhadiszállásra érkezett parlamentereket becstelen eszközzel tőrbe csalták.
A szovjet csapatok a korhajnali órákban gyorsan nyomultak előre a főváros belső kerületei felé, és reggel kilenc órakor birtokukba vették a Parlamentet is, ahol a nemzeti kormány ülésezett.
Figyelem, figyelem! Itt a Szabad Európa Rádiója! Figyelem Vác környéki adó, figyelem! A hét és feles megaciklus nem jó. A hét és feles megaciklus nem jó. Álljatok át a tízezer-tizenötös kilociklusra. Álljatok át a tízezer-tizenötös kilociklusra. Ha zavarnak, dolgozzatok a környékén. Ha zavarnak, dolgozzatok a környékén. Itt a Szabad Európa Rádiója!
Folytatjuk hírszolgálatunkat.
A beérkezett jelentésekből az a kép alakul ki, hogy a kora délelőtti órákban rövid harcszünet után a szovjet csapatoknak immár az egész főváros lakossága ellen kellett felvenni a harcot. A polgári lakosság és a honvédség alakulatai az utcákon barikádokat emeltek. A lakosok felkúsznak a szovjet harckocsikra, gránátokkal teszik harcképtelenné a szovjet járműveket.
„A magyar nép nem fél a haláltól” - hangzik a szabad világba kora délelőtti órákban érkezett üzenet. Sajnos a budapesti védők lőszerkészletei fogytán vannak.
Az ámokfutó szovjet, támadó erők ultimátumot intéztek a lakossághoz, hogy adja meg magát, különben a szovjet légierő megkezdi a város bombázását. A szovjet bombázókötelékek már a kora délelőtti órákban megjelentek a főváros fölött.
A déli órákban a szabadságharcosok kezén lévő győri kisadó jelentette, hogy a tatabányai bányászok Tatabánya és Budapest között előnyomulóban vannak. A szovjet utánpótlást biztosító Tatabánya-budapesti vasútvonalat a honvéd és munkáscsapatok Szárnál két helyen átszakították. A szovjet főparancsnokság a szorongatott szovjet csapatok támogatására újabb erősítéseket küld a tatabányai térségbe.
Budapest felől Visegrád és Pilisvörösvár irányában szovjet csapatok vonulnak előre. A helyi lakosság minden erővel akadályozza előnyomulásukat.
Déli 12 órakor jelentette a győri adó, hogy a főváros lángokban áll, az utcai harcok során a honvédség, a munkásság és a diákság Újpesten, Kőbányán, Kelenföldön, Csepelen és Óbudán visszaszorította a szovjet csapatokat. A szovjet légierők visszavonulásukat a polgári lakosság elleni mélytámadásokkal fedezik. A déli vasúti összekötő híd e pillanatban még a kommunisták kezén van.
A vidékről érkező jelentésekből az a kép alakul ki, hogy az ország egy emberként felkelt a szovjet orvtámadók ellen. Különösen súlyos harcok folynak Győr és Komárom térségében, ahol a szovjet hadvezetőség ejtőernyős csapatokat vetett be. A szovjet ejtőernyősök megszállták a győri ipartelepeket, és birtokba vették a Balatonszabadi rádióállomást.
Budapest és Székesfehérvár között viszont a honvédség áttörte a szovjet csapatok gyűrűjét és Székesfehérvár irányában tör előre. A légierők itt elhárítottak egy szovjet támadást. Celldömölk térségében a honvédség megtámadta a szovjet alakulatokat és heves harcok után megsemmisítette azokat. Celldömölk újra a honvédség kezén van.
A pécsi rádió felhívást intézett Dunántúl népéhez, hogy csatlakozzék a helyi nemzetőrséghez és a honvédalakulatokhoz. 18-tól 50 évig fegyverbe szólítanak minden magyart. Szombathely környékén is harcok dúlnak. A szombathelyi rádió a szovjet katonaság, illetve a szovjet csapatok által választott kommunista, hazaáruló kormány kezére került. A szombathelyi rádió a magyar dolgozók pártja nevében a szovjet hadvezetőség fenyegetéseit közli. Miskolc város területén a honvédség alakulatai kerekedtek felül. Ebben a térségben a város és Hejőcsaba között a szovjet és a magyar csapatok súlyos harcban állottak. A harcokban a szovjet orvtámadók gyújtóbombákat is bevetettek.
Északnyugat-Dunántúlon a szovjet támadók Hegyeshalom és Sopron felé hatolnak előre. A dunapentelei rádió ma a kora délelőtti órákban védekezésre szólította fel a lakosságot.
E percben érkezett jelentés szerint a győri kisadó közölte, hogy a főváros belterületéről az ott bekerített szovjet csapatok, a páncélosok és a gyalogság kiszorítása, tovább tart.
A Józsefvárosi pályaudvaron a szovjet fogságban tartott honvédalakulatok és szabadságharcosok kitörtek a szovjet alakulatok gyűrűjéből és csatlakoztak a fővárosban harcoló szabadságharcosokhoz. A Ferencvárosi pályaudvart, amely még a kommunisták kezén van, a honvédcsapatok erősen támadják. A pályaudvar a súlyos harcok miatt hasznavehetetlenné vált.
A szovjet erők részére érkezett utolsó erősítés kirakodását a honvédség légiereje bombázással megakadályozta, és a szovjet vonatoszlopokat megsemmisítette.
Egyelőre még nem biztos, hogy az ENSZ Közgyűlése mikor ül össze a magyar kérdés megtárgyalására. Az első jelentés úgy szólt, hogy a közgyűlést magyar idő szerint éjjel kettőre hívták össze, közben azonban Hammarskjöld ENSZ-főtitkár bejelentette, hogy a közgyűlés valószínűleg már este tíz, vagy tizenegy órakor összeül. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa előzőleg rendkívüli ülésen szavazott Lodge amerikai ENSZ küldött új határozati javaslata felett. A tanács kilenc tagja szavazott az amerikai javaslat mellett, Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól, a Szovjetunió pedig vétót emelt. A jugoszláv ENSZ-küldött is javasolta a közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását. Lodge határozati javaslata felszólítja a szovjet kormányt: tartózkodjék a magyarországi beavatkozás minden formájától, különösen a fegyveres beavatkozástól a magyar belügyekbe. A javaslat felszólítja a szovjet kormányt erőinek Magyarországról való haladéktalan kivonására. A Szovjetunió ne csak azokat a csapatokat vonja vissza, amelyek az elmúlt napok során törtek be Magyarországra, hanem vonja ki haladéktalanul összes csapatait az országból.
Lodge amerikai ENSZ-küldött határozati javaslatának ismertetését drámai szavakkal vezette be a Biztonsági Tanácsban. „Becsületesen meg kell mondani a magyar népnek, hogy a magyar nemzet heroikus áldozatkészsége következtében jutott el az ENSZ ahhoz a pillanathoz, amelyben a magyar nép érdekében mozgósítani kell a világ lelkiismeretét. Ezt a pillanatot kell megragadnia az ENSZ-nek, hogy a magyar nemzet ne csalatkozzék bennünk. Ha valaha, akkor most érkezett el az ideje annak, amikor az ENSZ lépésétől függ a szó szoros értelmében véve egy egész nemzet élete vagy halála. Ha valaha volt olyan pillanat, amikor a világbéke veszélyben forgott, akkor ez az.”
Lodge e szavak után ismertette mindazt, ami a mai reggeli órákban Budapesten és Magyarországon történt. Ezután bejelentette, hogy kezében van már Mindszenty hercegprímás tegnapi rádiószózatának hivatalos szövege, amely - mint mondotta - rendkívüli jelentőségű. Lodge végül rámutatott arra, hogy határozati javaslata leszögezi a magyar népnek azt a jogát, hogy nemzeti törekvéseinek megfelelő kormánya legyen, amely a magyar nép függetlenségét és boldogulását szavatolja.
A kubai ENSZ-küldött szólásra emelkedve ezeket mondotta:
„Nem tudok elég kemény szavakat találni a magyarországi szovjet betörés körülményeinek ismertetésére. Ez az agresszió a Szovjetunió szégyene és az marad örök időkre”
Dixon Nagy-Britannia ENSZ küldöttje kijelentette, hogy a magyarországi eseményeket, csak egyféleképpen lehet interpretálni. „Az a tragédia, amely ma a magyar nemzetet érte, annak nincsen párja a magyar nemzet ősi történelmében. Magyarország ellen intézett brutális és kegyetlen orvtámadásról van szó.”
Szoboljev azt mondotta, hogy a szovjet csapatok segítséget nyújtanak Magyarországnak a felülkerekedett ellenforradalmi bandák felszámolásához. A szovjet ENSZ-küldött hozzátette, hogy az ENSZ közbelépése Magyarországon a helyzetet csak komplikálná. A perui ENSZ-küldött bejelentette, hogy az összes erkölcsi erők általános mozgósítására van szükség. Meg kell bélyegezni azokat, akik Magyarország szabadságát orvul megtámadták. A perui küldött kijelentette, hogy a szovjet kormány Magyarország elleni támadásával nem csak súlyos gaztettet, hanem egyszersmind komoly hibát is elkövetett.
A belgiumi küldött kijelentette, hogy a Szovjetunió orvul megtámadta Magyarországot, miközben arról biztosította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy tárgyalások vannak folyamatban a szovjet erők Magyarországból való kivonásáról. A francia küldött rámutatott arra, hogy a szovjet támadás nem egy rendszert súlyt, hanem magát a népet.
Martino olasz külügyminiszter a következő táviratot intézte Nehruhoz, India miniszterelnökéhez. „Nem felejtettem el önnel folytatott legutóbbi beszélgetésemet Újdelhiben, amikor megelégedéssel emelte ki, hogy a Szovjetunió csatlakozott a bandungi konferencián kinyilatkoztatott öt ponthoz, és ezzel eleve elítélte az idegen országok belügyeibe való beavatkozást. Arra a kérdésemre, hogy az ilyen nyilatkozat hogyan egyeztethető össze a szovjet állandó beavatkozásával és fegyveres jelenlétével a vasfüggöny mögötti országokban, excellenciád azt válaszolta, hogy ez a múltban volt, de a jövőben megtörténni nem fog. Ezek után bátorkodom excellenciádat felkérni, hogy mindent kövessen el, ami csak hatalmában áll, hogy most, amikor a szovjet beavatkozás Magyarországon hallatlan brutalitással mutatkozott be, a bandungi nyilatkozat elismeréséből folyó kötelezettségeit betartsa. Magyarország esetében önálló országról van szó, amelynek kormánya az egész nép hozzájárulásával, az Egyesült Nemzetek Szövetségéhez fellebbezett a szovjet beavatkozás és támadás ellen. Szerintem tehát minden alapja meg van annak, hogy excellenciád jogosan kiálljon az ENSZ-nél és közvetlenül a moszkvai kormánynál, hogy a Magyarország elleni jogtalan és ismételt beavatkozás megszűnjék.” Ezt a táviratot intézte Martino olasz külügyminiszter Nehruhoz, India miniszterelnökéhez.
Figyelem, figyelem! A Nemzetközi Vöröskereszt felhívja a Magyar Vöröskereszt figyelmét, hogy holnaptól, november ötödikétől a 41 méter 61 század hullámhosszon, azaz a 7210-es kilocikluson, a 7210-es kilocikluson üzeneteket közvetít reggel 7 órakor, délben 12 óra 30 perckor, délután 16 órakor és este 21 óra 30 perckor. Felhívjuk tehát a Magyar Vöröskereszt figyelmét, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt svájci rádióállomása holnaptól, hétfőtől kezdve reggel 7 órakor, 12 óra 30 perckor, 16 órakor, és 21 óra 30 perckor a 41 méter 61 század rövidhullámon, azaz a 7210-es kilocikluson üzeneteket közvetít a Magyar Vöröskereszt számára.
Erlander svéd miniszterelnök e pillanatban Finnországban tartózkodik. Helyettesen, Undén külügyminiszter ma délutánra a magyar események megtárgyalása végett rendkívüli minisztertanácsot hívott össze.
Norvégiában a hadsereg-parancsnokság visszavonta a katonai szervezetek szabadságolását.
A stockholmi rádió ma délben a következőképpen foglalkozott a magyarországi eseményekkel: „Amikor most a Szovjetunió nyíltan, fegyveres erővel lép fel Magyarország ellen, ez döntő lépést jelent. Moszkvában véget vetettek annak a megbékélési politikának, amelyet előbb Malenkov, majd később Hruscsov és Bulganyin folytatott. Ennek az új külpolitikai iránynak első jele az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsában elhangzott vétó. Az új szovjet külpolitikának súlyos következményei lehetnek most már nemcsak Magyarországra, hanem az egész világra nézve.”
Kedves hallgatóink! A Szabad Európa Rádió Hírszolgálatát hallották.
Információk
Adásba került | 1956-11-04 13:56 |
Hossz | 0:14:11 |
Cím | Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |