15:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 01. 15:00 ● 10:39

00:00 00:00

A műsor leirata

Szünetjel

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, és 25 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 15 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Mikojan szovjet helyettes miniszterelnök és Szuszlov ma elutazott Budapestről és visszarepült Moszkvába. A budapesti rádió egyik riportjából kitűnik, hogy Mikojan és Szuszlov Kádár Jánossal és Nagy Imrével a szovjet csapatok kivonásáról tárgyalt. Mikojan és Szuszlov a tárgyalás után szovjet harckocsiba szállt, és páncélos karaván kíséretével ment ki a repülőtérre.

A Budapestről érkezett tudósítások megállapítják, hogy tegnap este, illetve az éjszaka volt ismét először fegyvernyugvás a városban. A jelentések arról számolnak be, hogy a szovjet csapatok kivonultak Budapestről, nem világos azonban, vajon megtörtént-e már az összes szovjet csapatok kivonása a fővárosból. A szovjet harckocsik, amelyek Budapestet elhagyták, a fővárostól nem messze állomásoznak.

A Bajor Rádió Budapestre kiküldött munkatársának helyszíni beszámolóját közvetítette. A Bajor Rádió tudósítója többek között német nyelvű beszélgetést folytatott Nagy Imre jelenlegi miniszterelnökkel. Különböző kérdéseket tett fel neki, amelyekre Nagy Imre bizonytalan válaszokat adott. Arra a kérdésre, vajon a szovjet csapatok elhagyták-e már a magyar fővárost, azzal válaszolt, hogy a jelek szerint igen. Hasonló értelemben válaszolt arra a kérdésre is, vajon a szovjet csapatok magyarországi támaszpontjaikra húzódtak-e vissza. Arra kérdésre, vajon a szovjet csapatok, amelyek külföldről érkeztek ország területére, kivonultak-e már, ugyancsak azt mondotta, úgy hiszi, hogy igen. A varsói paktumból való kilépéssel kapcsolatban feltett kérdésekre Nagy Imre azt mondotta, hogy Magyarország kilép a paktumból, de hozzátette, hogy ezzel összefüggésben még különböző szempontok figyelembe vételével tárgyalásokat kell folytatni.

Ma jelent meg először a Kis Újság. A lap vezércikkében kifogásolja, hogy az újonnan megalakított Kisgazdapárt élvonalában olyanok is szerepelnek, akiknek ott semmi keresnivalójuk nincs. A Kis Újság követeli azoknak az ál-kisgazdapártiaknak azonnali eltávolítását, akiknek politikai szemfényvesztései nem akadályozhatják meg többé a tiszta célok megvalósítását. A Kisgazdapárt lapjának vezércikke megállapítja, hogy a pártnak nem szabad tűrnie, hogy a Rákosi zsarnokság leghívebb csatlósai és egyéb nagyállású talpnyalói most egyszerre ráébredjenek egykori kisgazdapárti mivoltukra.

Kéthly Anna, az új szociáldemokrata párt elnöke Révész András kíséretében ma Bécsbe utazik, hogy találkozzék a külföldi szocialista pártok vezetőivel a Szocialista Internacionálé bécsi ülésén.

Néhány perccel ezelőtt jelentette a budapesti rádió, hogy Nagy Imre a miniszterelnökség mellett a Külügyminisztérium vezetését is átvette.

Az osztrák sajtó változatlanul a magyarországi szabadságharc eddigi eredményeinek hatása alatt áll. A kormányhoz közel álló Presse azt írja, hogy a halottak részben még temetetlenül fekszenek a főváros utcáin. Magyaróvárott, Győrött és az ország egész területén ezeknek a hős halottaknak áldozata nem volt hiábavaló. A magyar ifjúság hozta a legnagyobb áldozatot a zsarnokság elleni küzdelemben. Meg kell állapítanunk - írja a Presse -, hogy a magyar fiatalok nemcsak hazájukért áldozták életüket, hanem világtörténelmet formáltak. Megmutatták, hogy az emberi akarat minden szovjet páncélosnál és zsarnokságnál erősebb. Ma már kétségtelen, hogy a magyarországi felkelőkkel az egész nép, a dolgozók legszélesebb rétegei keltek fel és járultak hozzá a győzelemhez. Ez a győzelem új korszak kezdetét jelentheti. Bízunk abban, - hangsúlyozza a Presse - hogy a szabadságharc hősei az előttünk álló második próbát, a győzelem megfelelő kihasználását és az alkotmányos berendezkedést ugyanolyan bravúrosan oldják meg, mint azokat a harci feladatokat, amelyekben felül maradtak.

A Tageszeitung azt írja, hogy Magyarországon olyan forradalom győzött, amely párját ritkítja az egész világtörténelemben. A spontán forradalom egyetlen kapcsa, amely végül is győzelemre vitte a szabadságharcosokat, a jelszavuk volt "Szabadság, vagy halál!" Az embereket nem érdekelte saját sorsuk, saját életük, mindent kockára tettek a végső cél érdekében. A magyar ifjúság hőskölteményét sohasem fogjuk elfelejteni. Az események a Kreml egész uralmát megrendítették. Ha a kommunizmus fenn akarta volna magyarországi uralmát tartani, az események tanúsága szerint minden falut, üzemet, lakást szovjet géppisztollyal és fegyverrel kellett volna megszállnia. A Tageszeitung még megjegyzi, hogy Nagy Imre kormánya különböző trükkökkel próbálkozik, ezek a fortélyok azonban folytonosan kudarcot vallanak.

A Volksblatt hangsúlyozza, hogy a szabadságharc győzelme a hősök emlékét dicsőiti. A hősök maguk erejével, maguk öklével vívták ki ezt a győzelmet, amelyből senki más nem kérhet részt.

A szociáldemokrata Arbeiter-Zeitung vezércikkében ugyancsak megállapítja, hogy a magyar szabadságharc győzelme a népet illeti, és csakis a nép érdeme. A magyar nemzet megvalósította azt Európában, amire évtizedek óta senki nem volt képes. Egymagában méltó helyére juttatott egy diktatúrát, megszüntette az önkényuralmat és eltakarítja az ország területéről az idegen zsarnokokat. Hajtsuk meg mélyen zászlóinkat a szabadsághősök emléke előtt, és fogadjuk meg, hogy sohasem feledkezünk meg csodálatos teljesítményeikről - fejezi be cikkét az osztrák Arbeiter-Zeitung.

A ma hozzánk érkezett skandináv lapok hasábjaik nagy részét a magyar forradalomról szóló beszámolóknak szenteli. Az első oldalon közölt képek a magyar forradalom egyes jeleneteiről számolnak be. Felvételek közölnek a lapok az oslói diákság magyarbarát tüntető felvonulásáról. A Dagens Nyheter képet közöl a stockholmi magyarok felvonulásáról is. A stockholmi magyarok táblákat vittek magukkal ezzel a felírással: "Szabad világ, segítsd meg Magyarországot!" A lapok felhívásokat közölnek a magyar lakosság, és elsősorban magyar gyermekek megsegélyezésére. Erlander, svéd miniszterelnök, mint már jelentettük, a képviselőházban beszédet mondott Magyarországról. Svédország népe kötelességének érzi, hogy segítsen a nyomorúságon, amely a magyar népre most rászakadt - mondotta. Továbbra is a magyar nép mellett kell állnunk, hogy elősegítsük az újjáépítést magyar földön. Bebizonyosodott, hogy a despotizmus nem tudja elnyomni a szabadságot. Reméljük, hogy a magyar nép is birtokába jut azoknak a szabadságjogoknak, amelyeket mi is élvezünk. Hasonló értelemben szólalt fel a svéd néppárt és a konzervatív párt vezetője is.

Gruson, a New York Times varsói tudósítója jelenti a lengyel fővárosból, hogy a varsói műegyetemen sok ezer diák tüntető gyűlést rendezett a magyar szabadságharcosok megünneplésére és a szovjet gyarmatosító politika elítélésére. A diákok határozati javaslatot fogadtak el, amely teljes támogatásáról biztosítja a magyar szabadságharcosokat. A határozat tiltakozik a magyarországi szovjet beavatkozás ellen. A gyűlésen számtalan felszólaló bélyegezte meg a Szovjetuniót.

A Trybuna Ludu a műegyetemi diákgyűlésről szóló beszámolójában elítéli a szovjetellenes felszólalásokat, és leszögezi, hogy azok felelőtlen módon sértik a lengyel-szovjet szövetséget. A lengyelek Magyarország iránt érzett rokonszenve különben kifejezésre jut Varsó külső képében is. Tegnap a varsói autóbuszokat a magyar nemzeti színekkel díszítették, s a lengyelek ezer más módon juttatták kifejezésre, hogy rokonszenveznek a magyar szabadságharccal.

New Yorkban tegnap este összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa a francia-brit beavatkozás megvitatására. A Biztonsági Tanács 7 szavazattal 2 ellenében és 2 tartózkodás mellett úgy döntött, hogy az izraeli támadás ügyét az ENSZ Közgyűlése elé terjeszti, amelyben egyetlen államnak sincs vétójoga. Az ENSZ Közgyűlést rendkívüli ülésre ma estére hívták össze. A Közgyűlés novemberi soros elnöke Wan thaiföldi külügyminiszter. Thaiföld külügyminisztere tegnap megbeszélést folytatott Dulles külügyminiszterrel. Megbeszélése után nyilatkozott a sajtónak. Kijelentette, hogy meggyőződése szerint a magyar szabadságharc nagy és kedvező hatással lesz a délkelet-ázsiai népekre. Az, ami Magyarországon történt, az megmutatta a délkelet-ázsiai népeknek, hogy a szabad világnak igaza van. Megmutatta, hogy minden nép ragaszkodik a szabadsághoz, és a belügyekbe való beavatkozás jogtalan, és nem vezet eredményre.

Egy kairói jelentés szerint brit és francia gépek csütörtökre virradóra folytatták támadásaikat egyiptomi támaszpontok ellen. Egyelőre még megerősítésre szoruló hírek szerint Egyiptom megszakította diplomáciai kapcsolatait Nagy-Britanniával és Franciaországgal.

Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 16 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-01 15:00
Hossz0:10:39
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3