Nemzetközi sajtószemle

1956. november 06. 0:22 ● 06:36

00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemlét közvetítünk. A magyar tragédia világvisszhangját ismertetjük.

A Magyarországról érkező szörnyű hírek nemcsak az egyes embereket rázták meg, hanem szinte sarkaiból fordították ki több országban a belső politikai életet is.
Ez tűnik ki a pártonkívüli nagy római napilap, az Il Tempo mai vezércikkéből. A lap abból indul ki, hogy amíg a hétköznapi társadalmi életben nem hajlandó senki sem gyilkosokkal és gazemberekkel tárgyalni, üzletezni, úgy a történtek után a szovjettel és a különböző országokban szétszórt eszközeivel, a különböző kommunista pártokkal sem lehet. Rendkívül éles támadást intéz azok ellen, akik túlbuzgóan óvták az olasz népet a szélsőségektől és épp ezáltal útját állták annak, hogy világos képet kapjon az olaszországi kommunizmus problémájáról. Itt az ideje, hogy a szörnyű magyarországi eseményekből tanuljanak azok, akik mindenféle jelszóval egy kalap alá akarták hozni a különféle ellenzéki frakciókat a kommunistákkal.
Igazán hallatlan dolog volna, nem venni tudomást a magyar halottak adta leckéről és újrakezdeni a csűrést, csavarást, hogy esetleg orosz marsallok és kommunistáik menthetnek meg minket olyan rettenetes zsarnokoktól, mint Fanfani, Covelli vagy Romita, az olasz kereszténydemokrata, monarchista, illetve szociáldemokrata párt vezérei. - Ezt írja a Tempo leckének az olaszok számára, aztán rátér közvetlenül a magyar drámára:
Budapest győzelmes napjai után túl korai volt a szabadság és a magyar nép győzelmét hirdetni. De épp úgy korai ma végleges és helyrehozhatatlan katasztrófáról beszélni. Minden nemzet történetében vannak pontok, amikor minden megállt és egy ügy nem veszett el, ha az emberek tudják, hogyan kell tisztességgel elesni. Épp úgy, ahogy Itália is újra felemelkedett az 1849-es osztrák győzelem után, mert élt benne a "gianicolo" és az "Öt nap szelleme", épp így remélhet Magyarország is a romok alatt. A szovjet gazemberek és a kommunista júdások nem fognak sokáig örülni sötét tetteik gyümölcseinek. Ezt reméli az emberiség és ezt tanítja a történelem is.
A lap aztán arra tér rá, hogy mit tehet a világ.
A magyaroknak nemcsak szavakra és anyagi segítségre van szükségük, de konkrét tettekre is. Akárki legyen az, aki segít nekik. Sőt, az egész világ sorsa foroghat kockán. A magyarországi események teljesen leleplezték a szovjet vezetőket és gyökeresen véget vetettek az irányzatnak, amely úgy látszik egyre jobban uralomra jutott a nemzetközi politikában. Véget vetettek az úgynevezett többé-kevésbé versengő koegzisztenciának, amely szorosan összefonódott a desztalinizálás mítoszával. A reneszánsz idején voltak sötét alakok, akik kitárt karokkal fogadták vendégüket, de tenyerükben mérgezett gyűrűt rejtegettek. Ugyanígy kínálták a szovjet vezetők és cinkosaik a nemzetközi kommunizmusban a kinyújtott kéz politikáját az egész világon a kormányoknak és népeknek. Váltig állították, hogy a bolsevizmus minden régebbi zsarnoki és bűnös jellege egyedül a Sztálin-féle személyi kultusznak és a diktátor, Berija és cinkosai ellenőrizhetetlen kényének volt tulajdonítható.
A lap azután megállapítja, hogy Magyarország vértanúsága pozdorjává zúzta mindazt, amit a nemzetközi kommunizmus és barátai, a külön út, a szocializmus építésének különféle módjai és egyéb szólamok segítségével oly ügyesen felépítettek. Most már mindenki tudja, hogy mit jelent a versengő koegzisztencia, mit a szocializmus önálló útja.
Aztán szóról szóra így ír:
A mostani magyarországi események világánál Sztálin és Berija kedves és liberális vezetők képét öltik. Hruscsovhoz és Bulganyinhoz hasonlítva még a Borgiákat és Iskarióti Júdást is gentlemannek lehet tekinteni.
A lap végül arra hívja fel az egész olasz közéletet, hogy épp úgy vonják le a konzekvenciákat, mint ahogy Nenni, az addig a kommunistákkal paktáló szocialista vezér tette.

A Nürnberger Zeitung mai vezércikke a magyar vértanúság német tanulságáról szól. A cikk így kezdődik:
Te szegény, bátor, csak 10 milliónyi nép, akinek most a bosszúállók és orgyilkosok, a hazudozók és gyilkosok vannak a nyakán. Micsoda jelet adtál a földön élő emberek milliárdjainak! És micsoda szörnyű szenvedéssel és pusztulással kell most ezt megfizetni a magyar férfiaknak, asszonyoknak és gyermekeknek! Kétszeres jelet adtál. Az egész emberiség arcába vágtad, hogy az életnek ezen a földön szabadság nélkül nincs értéke. És a szovjet zsarnokok és embergyalázók arcáról lerántottad a maszkot, amit mi már-már egy új, jobb arcnak kezdtünk tartani.
A tanulságot a végén így foglalja össze:
Nekünk németeknek így szól e napok rettenetes leckéje: Az orosz páncélosok a szovjet zóna németjeit inkább agyongázolnák, de nem engednék meg, hogy kiváljanak az orosz hatalom köréből. Még sincs oda még minden remény. Amit egyes egyedül ilyen vaskos hazugságok alapján lehet fenntartani, az nem lehet tartós. Mielőtt a ház bedől, már megmutatkoznak a repedések és recseg a gerendázat. A kommunizmus összeroppan. Ha nem ma, akkor holnapután. És ha úgy is látjuk, hogy a szegény, bátor magyarok teljesen elvesztik az egyenlőtlen csatát, kitörölhetetlen érdemük, hogy a zsarnok rendszer óriási épületét alapjaiban rendítették meg. Most azon múlik, hogy a szabad világ, ha nem is világháborúval, de minden politikai, szellemi, pénzügyi, gazdasági fegyverrel, akármibe is kerüljenek, megpróbálja kivívni a szabadság győzelmét.

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. Tekintettel az óriási anyagra, a nap folyamán ismételten tájékoztatjuk hallgatóinkat Magyarország tragédiája nemzetközi visszhangjáról.

Információk

Adásba került1956-11-06 0:22
Hossz0:06:36
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-06 0:22
Műsor letöltése MP3