Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. október 27. 15:36 ● 14:13

Kobele József
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Rendkívüli riportunk következik. Riportrovatunkban óráról órára tájékoztatjuk Hallgatóinkat, azokról az eseményekről, amelyek a magyar nép szabadságharcának nyugati visszhangját tükrözik. Most összefoglaljuk a szabad munkásmozgalom vezetőinek legutóbb elhangzott nyilatkozatait.

Szignál

Kedves Hallgatóink! A szabad munkásmozgalom, szerte a világon megdöbbenéssel vette tudomásul, a szovjet beavatkozást a magyar szabadságharcba. A négy nap óta tartó küzdelem kezdete óta a szabad munkáslapok első oldalán közlik beszámolóikat, és tiltakoznak az idegen beavatkozás ellen, követelik a magyar dolgozók jogainak helyreállítását. Valamennyi nyilatkozat és újsághír magyar szabadságharcról beszél, feleleveníti a '48-as hagyományokat, a fiatalokat és munkásokat a márciusi hősökhöz hasonlítja. A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének elnöke Omer Becu a többi között a következőket mondotta:

A moszkvai rabtartók túl sokáig feszítették a húrt. Csakis ők felelősek mindazért, ami ezekben az időkben Kelet-Európában történik. A Moszkva jármában élő népek megunták a szolgaságot, és le akarják rázni bilincseiket. Mi a szabad munkásmozgalomban figyelemmel kísérjük a vasfüggöny mögötti dolgozók helyzetének alakulását. A nemzetközi szolidaritás erejével, fennállásunk óta százezreket segítettünk a szabadsághoz, most is a szabadságért harcoló magyar dolgozók oldalán állunk.

James Carey, az Amerikai Egyesült Szakszervezetek alelnöke így beszél:

A magyar nép szabadságharca fontos állomás a rabságban élő népek függetlenség felé vezető útján. Mi amerikai munkások támaszuk kívánunk lenni a harcban, amelynek célja, hogy beleilleszkedjenek a szabad népek közösségébe, és szabad emberként folytathassák életüket, sok évi megaláztatás és szolgaság után. Minden népnek joga van a szabadságra.

Az angol munkáspárt üzenete a következőket állapítja meg:

Nincs kétségünk afelől, hogy a magyar munkások és diákok felkelése érezhető sebet üt a szovjet uralom rendszerén. Az angol munkások a magyar nép hősi harcát szorongással vegyes csodálattal kísérik. Meg vagyunk győződve róla, hogy a magyar nemzet szabadságharcát nem lehet tankokkal és idegen hadsereg beavatkozásával feltartóztatni.

Üzenetet küldött a francia szabad szakszervezetek elnöke Robert Bothereau is:

A francia munkásság mély együttérzéssel figyeli ezt a szabadságharcot, amely meggyőződésünk szerint a demokrácia szellemének győzelméhez vezet.

A francia szindikalista szakszervezetek most ülésező kongresszusa a következőt üzeni:

A barikádokon harcoló magyar munkások példája nyomán fogadjuk, hogy a szabad szakszervezet hagyományainak szellemében harcol tovább a kommunista imperializmus ellen.

A francia szocialisták rendkívüli kongresszust hívtak össze, amelyen felszólítottak minden szabadságszerető népet, hogy támogassák a szovjet zsarnokság ellen harcoló magyarokat. A szabadságharc kezdete óta, vége-hossza nincs a felszólalásoknak. Megszólaltak a munkások szerte Európában, Afrikában, Ausztráliában, Észak- és Dél-Amerikában, fehérek, feketék, sárgák a szocialista és keresztény szakszervezetek vezetői éppúgy, mint a szocialista és keresztény munkáspártok. A szabadság ügyében a világ közvéleménye egy és oszthatatlan.
Most érkezett a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének hivatalos kiáltványa, amelyet John Oldenbroek, a szervezet főtitkára írt alá. Hallgassák meg a szakszervezetek kiáltványát, amelyben együttérzését és üdvözletét küldi a szabadságharcát vívó vasfüggöny mögötti dolgozóknak!

Közép- és Kelet-Európa dolgozói, a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége meleg, baráti üdvözletét küldi. Mi, az 54 millió tagot számláló nemzetközi szövetség, a magyar és lengyel szabadságharcosok oldalán állunk. Kitárjuk nyíltan véleményünket a világ elé. Kimondjuk az általatok bizonyított igazságot. Ha nem lennének szovjet csapatok Közép- és Kelet-Európában, a kommunista árnyékkormányok hatalma egyszeriben megszűnnék. Országaitokban a dolgozók diákokkal, parasztokkal és értelmiségiekkel szövetkezve mutatták meg a világnak, hogyan él, hogyan gondolkozik a vasfüggöny mögötti országok népe. Megmutattátok, hogy le akarjátok törni az országot rabságban tartó szovjet láncokat, nem akarjátok, hogy az ország továbbra is a dolgozókat rabságban és szolgaságban tartó Szovjetunió gyarmata legyen.

A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének kiáltványa ezután a következőket mondja:

A szabadságáért harcoló népek emberi jogaikat, köztük a szervezkedés szabadságát követelik. Megtudta a világ, hogy a magyar és lengyel munkások vérrel írt követelése a szovjeturalom valamennyi államára vonatkozik. Ahol eddig nem történt változás, ott a hamu alatt éled a parázs, és a rendőrkopók ezreit kell állandóan készenlétben tartani a munkások féken tartására. A szomszéd államok dolgozói, ha eddig nem is állt módjukban fegyverrel jogot szerezni követeléseiknek, érzéseikben és kívánságaikban egyek veletek.

Szaktársak a vasfüggöny mögött! A szovjet gyarmati uralom megindult a bomlás útján. A júniusi poznani események megtörték a hallgatás csendjét, és azóta nem nyugszanak meg a kedélyek. Budapesten a munkások az álszakszervezet székháza ellen támadtak, és ez is bizonyítja, hogy mennyire gyűlöli a munkásság a vérét szívni segítő, kormánytól függő, álszakszervezetet.

A nemzetközi szövetség kiáltványa ezután így folytatódik:

A magyar és lengyel munkások azért haltak meg, hogy véráldozatukkal életre keltsék a szabadságot, megváltsák a nemzeti függetlenséget, és megteremtsék a szociális igazság feltételeit. Ma már lehetetlen feltartóztatni ezt a folyamatot, még akkor is, ha a szovjet fegyveres erejére támaszkodva ideig-óráig késlelteti a kibontakozást. A munkások lelkében kigyulladt forradalmi lángot nem lehet többé kioltani.

Az eddigi vezetőkről a kiáltvány megállapítja:

A kommunista vezetők nem tudják egy időben teljesíteni moszkvai uraik parancsát és a nép jogos követelését. Ők a rabtartók és kizsákmányolók oldalán állanak. Ebben a küzdelemben csak a munkások győzhetnek függetlenül attól, hogy a vasfüggöny mögötti államokban más-más fegyverrel harcolnak elnyomóik ellen.

A mostani drámai események bizonyítják, hogy a kommunisták által szervezett kormányok elvesztették népszerűségüket, ha ugyan valaha népszerűek voltak. Az egész nép, az egész magyar nemzet az ellenállók oldalán áll. A munkás és paraszt, fiatal és öreg együtt harcol szabadságáért. Ez a közös harc bizonyítja, hogy az elnyomó rendszer végét akarják.

Szignál

Az 54 millió tagot számláló Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége ezután pontokba foglalja a szabad munkásmozgalom követeléseit:

A nemzetközi munkásmozgalom követeli a szovjet csapatok azonnali kivonását, mert ezek jelenléte Közép- és Kelet-Európában a dolgozók ellen állandó fenyegetést jelent.

A nemzetközi munkásmozgalom az Egyesült Nemzeteknél tiltakozik a szovjet csapatok beavatkozása ellen a magyar nép szabadságharcába.

Szabad választásokat követelünk, amelyen független és szabad munkáspártok indulhatnak, és a nép közvetlen és titkos szavazással választja képviselőit.

Követeljük a szakszervezeti szabadság helyreállítását, hogy lehetővé váljék a munkások érdekeinek védelme a kizsákmányoló erők túlkapásai ellen.

Szignál

A szabad szakszervezetek vasfüggöny mögötti munkásokhoz szóló üzenete így folytatódik:

Szaktársak, a most Budapesten és néhány hónap előtt Poznanban hozott véráldozat nem volt hiábavaló. A Szovjetunió és helyi megbízottai kénytelenek fokról fokra engedményeket tenni. Harcotok a kizsákmányolók helyzetét alapjaiban rendítette meg.

A harcolók követelése a mi követelésünk. A szabad munkásmozgalom a ti jogaitokért is küzd, azt akarja, hogy egyenlő jog érvényesüljön a vasfüggöny két felén. Feltétel nélküli demokráciát akarunk! A szabad szakszervezeti jog teljesedését a kormányformát a nép saját maga határozza meg, kormánya saját maga jelöli ki, és biztosítékot kér arra, hogy ez a kormány gondoskodjék az alapvető életfeltételekről. Apró eredmények nem jelentik harcunk befejezését. A szórványos engedmények csak átmeneti jelenségek. A szovjet szolgaság végét akarjuk. A szabadság reménye, amely a II. világháború óta csak a távoli látóhatár peremén világított, ma már elérhető közelségbe került. A vasfüggöny két oldalán élő dolgozók szolidaritása feldönti a szabadság útjában álló korlátokat és testvéri közösségben egyesül a szabad népek nagy családjával.

Így szól a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének kiáltványa, amelyet a szövetség nevében John Oldenbroek főtitkár írt alá.

Az egész világ munkássága egyesül a szolidaritás eszméjében, most a nehéz napokban keresi a segítés módját. A szabad munkásmozgalom vezetői tiltakoznak a szovjet beavatkozás ellen a magyar belügyekbe, és panaszukkal az Egyesült Nemzetekhez fordulnak. Ugyanezt teszik a szabad országok kormányai is. A szabadságukért küzdő dolgozók nincsenek egyedül nehéz küzdelmükben.
Ilyen szellemben nyilatkozik meg az olasz szocialisták nevében Matteotti, a párt parlamenti képviselője is. Matteotti a következő nyilatkozatot tette:

Magyarországon ma már semmiféle felületes ígéret sem segíthet a helyzeten. Csak az alapvető reformok, a nagy változások segíthetnek. Nagy Imre eljátszotta szerepét, amikor szovjet csapatokat vezényelt ki a demokráciáért és függetlenségért küzdő szabad harcosok ellen.

Hallatta hangját az olasz jobboldali szocialisták vezetője, Saragat is. Ezeket mondotta:

Egy kormány, amely idegen csapatokkal mészároltatja le polgárait, sohasem nevezheti magát nemzeti kormánynak. A történelem vihara zúdult megint a kelet-európai népekre, történelmet írnak az utcákon és a házakban, fegyverekkel és fegyvertelenül a gyilkos túlerő ellen. A magyarországi szabadságharcot nem lehet többé lokalizálni. Továbbterjed, mint a tűz. A Szovjetunió nem kerülheti el sorsát.

Így nyilatkoznak meg a szabad munkásmozgalom felelős vezetői, akik mögött a szervezett munkások milliói sorakoznak fel. A világ egy és oszthatatlan. Szabadságra, függetlenségre, önrendelkezésre joga van a föld minden nemzetének. Nem akarták adni szépszerével, beszéljenek hát a fegyverek.

Szignál

Kedves Hallgatóink! Összefoglaló riportot közöltünk a szabad munkásvezetők nyilatkozatairól és a szabad szakszervezetek nemzetközi szövetségének a vasfüggöny mögötti dolgozókhoz intézet kiáltványáról.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-27 15:36
Hossz0:14:13
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
SzerkesztőKobele József
Műsor letöltése MP3