06:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 08. 6:00 ● 13:54

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 6 óra 30 másodperc. Híreket mondunk.

Az ENSZ közgyűlése a magyarországi helyzet megvitatására tegnap estére kitűzött ülését a közel-keleti helyzet megtárgyalásának elhúzódása miatt mára halasztotta. A közgyűlés magyar idő szerint délután fél öt órakor ül össze. Az ENSZ delegátusok közül többen azonban a közel-keleti vitától teljesen függetlenül megbeszéléseket folytattak egymás között a magyar vita előkészítésére. A pakisztáni ENSZ-küldött javaslattervezetet juttatott el a társdelegációkhoz, amely többek között sürgeti az ENSZ biztonsági alakulatok mielőbbi kiküldését Magyarországra, és az általános szabad választások megtartását az ENSZ égisze alatt.
Martino külügyminiszter, az olasz ENSZ delegáció vezetője bejelentette: követelni fogja, hogy a Szovjetunió vessen véget Magyarországon az elnyomásnak. Ugyanakkor felhívja az ENSZ-t, hogy a lehető legrövidebb időn belül küldjön ki nemzetközi bizottságot és nemzetközi karhatalmat Magyarországra.

A Nemzetközi Vöröskereszt tegnap este rádiófelhívásban fordult a szovjet kormányhoz. Ideiglenes tüzet szüntess parancsot kért Budapestre, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt tagjai gondozásba vehessék a sebesülteket. A Nemzetközi Vöröskereszt három csoportja tartózkodik Budapesten. Magyarországon ezen kívül 12 külföldi nemzetiségű vöröskereszt csoport tartózkodik. Budapesten helyenként a harcok annyira hevesek, hogy senki sem merészkedhetik az utcára, hogy a halottak között fekvő sebesülteket gondjaiba vegye.

Budapestről kiszivárgott megbízható értesülések szerint Budapest nyolcadik kerületében a Kilián laktanyában tovább folyik a szabadságharcosok ellenállása. A laktanya legnagyobb része romokban hever. A laktanya területén a honvédség és a szabadságharcosok teljes elszántsággal harcolnak. A szovjet gyalogság páncélkocsik fedezetében támad. A laktanyában harcoló szabadságharcosok között több száz fiatal egyetemista van. A többi munkás és munkáslány. A szabadságharcosok, akiknek sorában gyermekek is harcolnak, a harckocsikra benzinnel telt üvegeket dobnak, majd rakétapisztolyokkal lőnek rájuk. Több mint száz páncélkocsit sikerült eddig megsemmisíteniök. A szovjet csapatoknak igen nagyok a veszteségei. A szovjet parancsnokság fő erejét Kelenföldön csoportosítja. Itt helyezték el a lőszerraktárt a kelenföldi villamos remízben, az üzemanyagraktárt pedig az autóbusz remízben. Harcok folynak a Hadik laktanya környékén is, jóllehet az oroszok két nap óta gyújtóbombákkal lövik a laktanyát, amely teljesen romokban hever. A vízművek a harc következtében újabb károkat szenvedett. Pest nagy részében nincs vízszolgáltatás. A Ganz Vagongyárban ugyancsak áll a harc. A gyár hatvan százaléka romokban hever. A szabadságharcosok a leghevesebb ellenállást Külső-Kőbányán a sörgyárban és a sörgyári pincékben fejtik ki. A szovjet híradós alakulatok hangszórós kocsikról szólítják fel megadásra a szabadságharcosokat, és teljes megsemmisítésükkel fenyegetőznek. A szabadságharcosokat lökhajtásos repülőgépekről, fedélzeti fegyverrel is támadják. A Nagykörúton rendkívül súlyosak a károk. A gellérthegyi sziklabarlangok körül is folyik a harc.
A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint tovább folytak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerületeiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen.
Tegnap este 9 óra 4 perckor ismét megszólalt egy budapesti szabadságadó. Közölte, hogy a harc tovább folyik Pesten, Pesterzsébet határában, Kőbányán, Újpesten, Kelenföldön és a nyolcadik kerületben. Az adóállomás ezekre a tényekre felhívta az ENSZ Közgyűlés figyelmét.

Londonban Reading államminiszter a Lordok Házában megrendítő képet festett a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásáról. Az angol államminiszter hangoztatta, hogy a vöröskeresztes jelentések szerint a polgári veszteségei igen nagyok. A szovjet megszálló hatalom teljes kimeneteli tilalmat rendelt el, és mindazokat, akik kimerészkednek a város utcáira, a szovjet csapatok figyelmeztetés nélkül lelövik. Az államminiszter közölte, hogy a legújabb értesülések alapján a szovjet megszálló haderő és a szabadságharcosok között a harcok még tegnap is folytatódtak a fővárosban. Egyes helyeken még tüzek vannak. Az államminiszter kijelentette továbbá, hogy értesülése szerint a szovjet csapatokat magyar katonák nem támogatják. A szovjet parancsnokok a magyar lakosság elleni véres beavatkozást a szovjet katonákkal előtt azzal indokolták meg, hogy állítólag reakciós erők leküzdéséről volt szó. Reading megállapította, hogy a szovjet beavatkozás Magyarországon megtorló jelleget öltött. Nagy-Britannia gyors intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy 2500 magyar menekültet azonnal befogadjanak az országba.

A nyugatnémet alsóház ma rendkívüli ülést tart, amelyet a magyar ügynek szentel. Adenauer kancellár az ülésen kormánynyilatkozatot tett. A nyugatnémet kormány elhatározta, hogy otthont nyújt 3000 magyar menekültnek. A nyugatnémet társadalmi szervezetek a szakszervezetekkel és a diákság egyesületeivel az élen, máris jelentős adományokkal járultak hozzá a magyar szabadságharc menekültjeinek hathatós támogatásához.

Párizs lakossága tegnap este nagy tömegtüntetést rendezett, amelyen tiltakoztak a magyar szabadságharc szovjet vérbefojtása ellen. A párizsi Champs-Élysées-n több mint 20 ezres tömeg vonult fel a híres Diadalívhez, a francia ismeretlen katona sírjához. A tüntető tömeg élén öt volt francia miniszterelnök haladt: Bidault, Pleven, Robert Schuman, Paul Reynaud és Pineau. Közöttük haladt Auer Pál, volt párizsi magyar követ is. A tüntetők Magyarországot éltették, és a szovjet gyilkosok megbüntetését követelték. "Szabadítsátok fel Budapestet! Szovjet gyilkosok! Helyezzétek törvényen kívül a kommunista pártot! Éljen a szabad Magyarország!" - és hasonló jelszavak hangzottak el. A tömegtüntetésben részt vett a francia nemzetgyűlés körülbelül háromszáz képviselője is. A hatalmas tömeg a francia ismeretlen katona sírjától a kommunista párt székháza elé vonult. Áttörte a rendőrkordont, szétzúzta kommunista székház hatalmas vaskapuját, betört az épületbe, és azt több ponton felgyújtotta. A párt székháza az esti órákban lobogó lánggal égett. A magyarországi szovjet brutalitás miatt elkeseredett és feldühödött tömeg összetörte a földszinti és első emeleti helyiségek bútorzatát, és felgyújtotta. A tömeg egy része ezután a közelben lévő L'Humanité szerkesztőség épülete elé vonult, és köveket dobált az ablakokra. A szerkesztőség az ablakokból viszonozta a kőzáport. Sokan megsebesültek. Párizs fontos pontjait több ezer főnyi karhatalmi alakulat szállta meg. Acélsisakos felfegyverzett rendőrök őrzik a hidakat és középületeket. A munkásság tüntetést rendezett a szovjet nagykövetség épülete előtt is. A nyomdászok egy része tegnap este óta sztrájkol. Lehetségesnek tartják, hogy a sztrájk elharapózik, a Parisien Liberé nyomdászainak példáját követve. Kommunista hajógyári munkások tüntettek Saint-Nazaire-ben és Brestben is a szovjet beavatkozás ellen.
Krakkóban több ezer egyetemi hallgató vonult fel hétfőn, hogy tisztelettel adózzék a magyar szabadságharc hőseinek. A diákok a Műszaki Egyetemen nagygyűlést tartottak, amelyen rokonszenvüknek adtak kifejezést a magyar szabadságharcosok iránt. Az egyetemek és főiskolák rektorai felszólítást intéztek a lengyel diáksághoz, amelyben a diákokat nyugalomra és önfegyelemre intik.

A svéd kormány bejelentette, hogy Bulganyin szovjet miniszterelnök és Hruscsov jövő év elejére tervezett stockholmi látogatását a svéd kormány lemondta. A kormányt a magyarországi tragikus események késztették arra, hogy felkérjék Bulganyint és Hruscsovot, halassza el bizonytalan időre svédországi látogatását.

A Szovjetunió bonni nagykövetségének az októberi forradalom emlékére rendezett fogadásán csak a nyugatnémet külügyminisztérium két tisztviselője jelent meg. A kormány tagjai és a közéleti vezető személyiségek a magyarországi eseményekre való tekintettel tüntetően távol maradnak az ünnepségről. A nyugati nagyhatalmak nagykövetségei részéről senki sem vett részt a fogadáson. A nyugati fővárosokban mindenütt hasonlóképpen bojkottálták a nyugati diplomaták a szovjet külképviseletek fogadásait.

Hágában hivatalosan megerősítették, hogy a holland olimpiai csoport nem vesz részt a melbourne-i olimpiai játékon. A holland olimpiai bizottság egy melbourne-i távirati megkeresésre azt válaszolta, hogy döntése végleges.

Az ENSZ közgyűlése tegnap délután öt órakor kezdte meg a közel-keleti helyzet újabb megvitatását. A közgyűlés előtt két határozati javaslat feküdt. Az egyik javaslatot az ENSZ ázsiai és afrikai tagállamai nyújtották be, és ebben a brit, francia és izraeli csapatoknak Egyiptomból való azonnali visszavonását követelik. A másik határozati javaslatot hét nemzet ENSZ-küldötte nyújtotta be. A határozati javaslat felhívja a Világszervezetet, hogy állítson fel egy tanácsadó bizottságot. Ennek feladata lenne az ENSZ rendőri haderejének létesítésére irányuló végleges intézkedések megtétele. Egyiptom ENSZ-delegátusa beszédében hangoztatta, hogy a harcok még nem szünetelnek Egyiptomban. Azzal vádolta meg a brit és francia csapatokat, hogy hadműveleteik során jelentős veszteséget okoztak a polgári lakosságnak.
Hammarskjöld ENSZ-főtitkár bejelentette, hogy tárgyalások indultak Egyiptommal, valamint a brit és francia hatóságokkal a Világszervezet rendőri erejének közel-keleti működésével kapcsolatban. Kérdést intézett a kairói kormányhoz, hogy van-e kifogása egyetlen olyan állam ellen, amely bejelentette, hogy hajlandó csapatokat bocsátani az ENSZ rendőrcsapatához. Egyiptom válaszában értesítette a főtitkárt, hogy kéri a Világszervezet rendőri alakulatának lehető legrövidebb időn belül való megalakítását.
Dixon, Anglia ENSZ-delegátusa bejelentette, hogy Nagy-Britannia Franciaországgal karöltve hajlandó műszaki szakértőit az ENSZ rendelkezésére bocsátani a Szuezi-csatornának az akadályoktól való megtisztítására. Felhívta egyidejűleg az ENSZ-t, hogy a Biztonsági Tanács tagállamainak külügyminiszterei üljenek össze minél előbb a közel-keleti probléma tartós megoldására. Dixon végezetül az angol és francia csapatok Egyiptomból való kivonására irányuló határozati javaslat ellen foglalt állást, de támogatta a héthatalmi határozati javaslatot. Franciaország ENSZ-küldötte beszédében gyors cselekvésre szólította fel az ENSZ felállításra kerülő rendőri alakulatát. Bejelentette, hogy az ázsiai és afrikai nemzetek által beterjesztett határozati javaslat feletti szavazásban nem fog részt venni.
Több ENSZ-küldött felszólalása után a közgyűlés szavazatra bocsátotta a két határozati javaslatot. A héthatalmi javaslatot, amely tanácsadó bizottság létrehozását kéri, a közgyűlés egyhangúan elfogadta. 12 tagállam tartózkodott a szavazástól. A második határozati javaslatot, amely csapatai visszavonására hívja fel Egyiptomból Angliát, Franciaországot és Izraelt, a közgyűlés 65 szavazattal egy ellenében és tíz tartózkodás mellett elfogadta. Az Egyesült Államok egyidejűleg bejelentette, hogy hajlandó az ENSZ rendőri erejét minden késedelem nélkül Egyiptomba szállítani.

Az egyiptomi külügyminiszter táviratot intézett Hammarskjöld ENSZ-főtitkárhoz. Ebben közölte, hogy Egyiptom az ENSZ határozatának megfelelően tiszteletben tartja a fegyverszüneti megállapodást. Ugyanakkor azonban hangoztatta, hogy brit és francia csapatok a tüzet szüntess egyezmény határidejének életbelépése után is folytatták katonai hadműveleteiket, és tüzeltek egyiptomi katonai alakulatokra, valamint polgári személyekre. A távirat szerint a brit-francia csapatok teljesen elvágták Port-Szaídot Egyiptom többi részétől.

Az amerikai demokrata párt Eisenhower elnök személyes győzelme ellenére megszerezte a vezetést a Kongresszus mindkét házában. A késő éjjeli órákban közölték, hogy a Demokrata Párt mandátumainak száma elérte a 226-ot, ami abszolút többséget jelent a demokraták részére a képviselőházban. A Szenátusban az amerikai törvényhozás felsőházában a demokraták 49 mandátumot biztosítottak, szemben a Köztársasági Párt 46 mandátumával. Így a Demokrata Párt a Szenátusban is többségben van. Eisenhower elnöknek tehát a többségében demokratikus Kongresszussal kell együttműködnie. Amerika történetében eddig csak egyszer fordult elő, hogy egy párt megnyerte az elnökválasztást, ugyanakkor azonban a Kongresszus mindkét házában kisebbségben maradt.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-08 6:00
Hossz0:13:54
Cím06:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3