Hírszolgálat

1956. november 13. 0:50 ● 06:49

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Hammarskjöld ENSZ főtitkár sajtóértekezletén kijelentette, hogy Egyiptomból visszatérőben New Yorkba szeretné útját Budapesten megszakítani, ha a világszervezet megfigyelői a közgyűlés határozatának megfelelően megkapják addig a beutazási engedélyt Magyarországra. Ha ez az engedély nem érkeznék meg, Hammarskjöld a magyar határ közelébe akar menni, hogy személyesen tájékozódjék a helyzetről. A világszervezet megfigyelői, ekkor már mindenképpen a magyar határnál lesznek. A főtitkár holnap utazik New Yorkból Kairóba, hogy ellenőrizze az ENSZ nemzetközi alakulatainak egységes megérkezését és megtárgyalja működési feladataikat.
Hammarskjöld ENSZ főtitkár szombaton reggel küldte el felhívását Moszkvába, amelyben felkéri a Szovjetuniót, járjon közbe a budapesti kormánynál, hogy ez fogadja be az Egyesült Nemzetek Szervezetének megfigyelőit. A megfigyelők léphessenek be magyar földre, szabadon utazhassanak országszerte és jelentéseket küldhessenek az ENSZ főtitkárnak. Amennyiben ez a szovjet kormány hatáskörébe tartozik, támogassa a megfigyelőket munkájuk végzésében már attól kezdve, hogy magyar területre lépnek. Hammarskjöld végül meggyőződését fejezte ki, hogy a szovjet kormány tudatában van, miért minősítette az ENSZ Közgyűlés a magyar helyzet megvizsgálását rendkívül sürgősnek.

Lloyd brit külügyminiszter New Yorkba érkezett, hogy részt vegyen az ENSZ most kezdődő rendes közgyűlésén. A külügyminiszter az újságíró kérdésére válaszolva hangsúlyozta, hogy Nagy Britannia eleget tesz az ENSZ-nek a közel-keleti kérdésben hozott határozatának. Hangoztatta, hogy a Szovjetunió azzal bizonyítaná be a leghatásosabban sokat hangoztatott jóhiszeműségét, ha szintén kötelezőleg ismerné el magára nézve az ENSZ határozatát a magyar ügyben, visszavonná csapatait Magyarországról és hozzájárulna ahhoz, hogy az ENSZ rendőrséget küldjön ki Magyarországra is.

Nyugati távirati irodák tudósítói este azt jelentették, hogy Nagy Imre, a budapesti jugoszláv nagykövetség épületében tartózkodik, ahol menedéket kapott. Több nyugati újságíró megkísérelte, hogy a nagykövetség épületébe bejusson, a nagykövetség előtt szolgálatot teljesítő őr azonban nem engedte be őket. A tudósítók értesülése szerint, Nagy Imre kormányának más tagjai is a jugoszláv nagykövetség épületében tartózkodnak. Az említett tudósítók szerint a Szabad Ifjúság című kommunista lap két szerkesztőjét és Nagy Tamást, a Közgazdasági Egyetem tanárát tegnapelőtt letartóztatták, amikor kiléptek a budapesti jugoszláv nagykövetség épületéből.

Nyugati tudósítók Budapestről azt jelentik, hogy a szovjet csapatok ellen folyó harcok cseppet sem szűntek még meg, annak ellenére, hogy a szovjet parancsnokságok és a Kádár csoport egymás után adják ki felhívásaikat és fenyegetéseket ígérgetésekkel váltogatva. Budapesten a tovább harcoló fiatalok röplapokat bocsátottak ki, amelyeken a szovjet csapatok kivonását és Nagy Imre kormányának visszahelyezését követelik. A röplapok arra szólítják fel a lakosságot, hogy ne álljon munkába a megszállók és a törvényellenes kormány alatt. A röplapok felszólítják a lakosságot, hogy segítsen egymáson. Folytassa a sztrájkot és bizonyítsa be, hogy ezekben a súlyos órákban a nemzet egységes. A tudósítók jelentése szerint, a sztrájk az országban továbbra is csaknem teljes. A főváros utcáin falragaszok jelentek meg az újpesti munkások nevében, akik bejelentik, hogy csak akkor térnek vissza munkahelyükre, ha a szovjet csapatok kivonultak Budapestről és visszatérnek vidéki támaszpontjaikra. A tudósítók szerint Budapest lakossága csoportokban áll a falragaszok előtt és gyakran hangosan éljenzi az újpesti munkásokat.

Strasser osztrák képviselő, aki tegnapelőtt érkezett vissza Bécsbe a sajtó képviselői előtt kijelentette, hogy a magyar nép megmozdulását leginkább népfelkelésnek lehetne jellemezni. Egy egész nép támadt fel az idegen elnyomók ellen. A szovjet hadsereg most valóságos háborút visel Magyarország ellen. Strasser szerint, légitámadás nem történt a magyar főváros ellen, de a szovjet csapatok középnehéz tüzérséggel támadták a várost és a szabadságharcosokat. Budapestre nagy számú szovjet páncélos nyomult be és a szovjet parancsnokság teljes katonai ellenőrzés alatt tartja a várost. Amikor az osztrák képviselő elhagyta Budapestet, ott még mindig harcok voltak. Kormányzati és közigazgatási téren teljes káosz uralkodik, az áruellátás sem működik. A kommunista párt nem tudott magához térni. Akármilyen kormány kerül az ország élére, kénytelen lesz mérsékelt politikát követni, mert különben nem tudja a hatalmat megtartani. A magyar nép az utolsó napok során nagy csalódáson ment át, mégis mindenki várja, hogy az ENSZ közbelépésre szánja el magát a magyar kérdésben. Ha legalább megfigyelőket küldene ki az ENSZ! - sóhajtják Budapesten. Bizonyos csalódást keltett az is, hogy Ausztria tartózkodott a szavazástól, amikor az ENSZ-ben a magyar kérdést tárgyalták.

Az Osztrák Vöröskereszt vezetősége bejelentette, hogy tegnap délután a klingenbach-kelénpataki osztrák-magyar határnál egy második teherautó-karaván indult Magyarországra. A karaván, amely közel 40 teherszállító gépkocsiból áll, 120 tonna gyógyszert és élelmiszert visz Budapestre.
Egy nyugati hírszolgálati iroda úgy értesült, hogy Gomulka, a Lengyelországi Kommunista Párt első titkára előre láthatólag csütörtökön Moszkvába utazik. Gomulka, akit útjára Cyrankiewicz miniszterelnök és Ochab, a kommunista párt volt első titkára kísér el, a szovjet fővárosban Hruscsovval folytat majd megbeszéléseket - jelenti az egyik nyugati hírszolgálati ügynökség.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 6 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Ebben a pillanatban kaptuk a hírt, hogy a Kádár-klikk közölte az Egyesült Nemzetek Szervezetével: az ENSZ megfigyelőit nem engedi be Magyarországra.

Információk

Adásba került1956-11-13 0:50
Hossz0:06:49
CímHírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3