18:30 óra. Hírszolgálat

1956. november 05. 18:30 ● 09:32

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon. A pontos idő 18 óra 30 perc. Híreket mondunk.

Magyarország Nyugat felé továbbra is el van vágva a világtól. Hírek alig szivárognak ki. A nyugati távirati irodák azon fáradoznak, hogy kapcsolatot teremtsenek Magyarországon tartózkodó tudósítóikkal, mindez ideig azonban eredménytelenül. A Vörös Hadsereg kezén lévő rádióállomás a szovjet katonai parancsnokok és Kádár János szovjet kommunista kormányának felhívásait közli a lakossággal. A rádióadásokból is kitűnik, hogy a magyar szabadságharcosok ellenállása több helyen tovább tart. Ma a kora délutáni órákban újból jelentkezett egy magyar szabadságharcos rádió és elmondta, hogy a magyar főváros körül több ponton harc folyik. A főváros felé haladó egyes szovjet csapategységek útját barikádokkal torlaszolták el. Több fontos pont a szabadságharcosok kezén van. A Szabadság Adó ezután több dunántúli helyet említett, ahol a harc tovább folyik az előnyomuló szovjet csapatok ellen. A Mátra vidéken is több helység a szabadságharcosok kezén van. A Szabadság adó ezután a Budapesten harcoló fiatalok segélykiáltását olvasta fel. Hazugságnak bélyegezte meg azt a kommunista állítást, mintha a magyar szabadságharcosok ellenforradalmárok, vagy fasiszták lennének. A magyar nép nem akar sem ilyen, sem olyan diktatúrát, hanem valódi függetlenséget, demokratikus berendezésű és semleges, szabad Magyarországot - mondotta. A szovjet kommunista kormány kezén lévő rádióállomások körrendeletben utasítást adtak a helyi szerveknek, hogy a szovjet csapatok élelmezését az állami raktárakból biztosítsák. Az állami gépállomások vezetőit arra kötelezték, hogy a szovjet alakulatok részére üzemanyagot tartalékoljanak és azt a szovjet parancsnokság felszólítására kiszolgáltassák a szovjet járműveknek. A körrendelet szerint a gépállomási traktorokkal és vontatókkal is a szovjet parancsnokságok rendelkeznek.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere ma megjelenik az Egyesült Nemzetek Szervezete előtt, hogy a kultúrvilág segítségét kérje Magyarország érdekében. Kéthly Anna, aki az újjáalakított Magyar Szociáldemokrata Párt elnöknője, Bécsből jövet megérkezett New Yorkba. Újságírók előtt kijelentette, hogy az ENSZ előtt folytatandó fáradozásai után a világ figyelmét az Ausztriába érkezett magyar menekültek ügyére is fel akarja hívni. Kéthly Anna Bécsből való elutazása előtt a Szabad Európa Rádió munkatársának rövid nyilatkozatot adott. "Minden tőlem telhetőt megteszek - mondotta -, hogy a szerencsétlen Magyarországot megsegítsék. Mindent elkövetek abban az irányban is, hogy a helyszínen hívjam fel a világ közvéleményét arra az iszonyatos árulásra, amelyet a Szovjetunió fegyveres beavatkozásával a szabadság és az emberi jogok alapvető eszméi ellen elkövetett." - jelentette ki rádiónk munkatársának Kéthly Anna.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése, mint ismeretes, az elmúlt éjszaka tartott ülésén határozati javaslatot fogadott el, amelynek értelmében az ENSZ felszólítja a Szovjetuniót, hogy haladéktalanul hagyjon fel Magyarország ellen irányuló fegyveres támadásával, és vonja ki csapatait az egész ország területéről. A közgyűlés 50 szavazattal 8 ellenében fogadta el az ezzel kapcsolatos határozati javaslatot. Mind a 8 nemleges szavazatot kommunista vezetés alatt álló országok képviselői adták le. A szavazástól tartózkodó 15 ország javarészben az afrikai és ázsiai országok képviselőiből tevődik össze, akiket minden bizonnyal az késztetett erre az állásfoglalásra, hogy az egyiptomi angol-francia közbelépés a nyugati tábor ellen hangolta őket. Nem változtatott ez azonban azon a tényen, hogy a határozati javaslat óriási szótöbbséggel elfogadott határozat rangjára emelkedett. Ennek értelmében az ENSZ Közgyűlés felkéri Hammarskjöld főtitkárt, hogy kijelölt képviselőin keresztül gondoskodjék a magyarországi helyzet mielőbbi és a helyszínen történő megvizsgálásáról. Ezt megejtve lehető legrövidebb időn belül terjesszen jelentést a közgyűlés elé a szovjet visszaélések megszüntetését szolgáló megoldásról. A határozati javaslatot elfogadása előtt francia indítványra némiképpen módosították. A francia képviselő azt kívánta, hogy a szöveget úgy egészítsék ki, hogy világosan kitűnjék az idegen beavatkozás ténye. A következő teendő az volt, hogy az ENSZ közgyűlése felszólította a szovjet és a magyarországi kormányt, hogy biztosítsa a Hammarskjöld főtitkár által kijelölt megfigyelők mozgási szabadságát Magyarországon.

A nyugat-berlini egyetemi hallgatók több ezerre rugó tömegben tüntető felvonulást rendeztek ma délután a szovjet övezet határvonala mentén. Csak a rendőrség akadályozta meg, hogy a Brandenburgi kapun keresztül a szovjet övezetbe belépve, a szovjet nagykövetség elé vonuljanak. A tömeg élén orosz nyelvű transzparenseket vittek ezzel a szöveggel: "Oroszok, azonnal távozzatok Magyarországról! Vessetek véget gyarmati rendszereteknek!"

A francia vezető politikusok között ma Bidault volt miniszterelnök képviselő nyilatkozott a Szabad Európa munkatársának. Azok a fiatalok - mondotta - akik sohasem ismertek más államformát, mint a kommunizmust, fellázadtak a rájuk kényszerített idegen hatalom és ideológia ellen. Maga ez a tény is elegendő, hogy újjászülessen a nemzet jövőjébe vetett bizalom. Bernard Lafay, képviselő, volt miniszterelnök határozati javaslatot terjesztett be a parlamentben, amelyben azt kívánja, fejezze ki a francia nemzetgyűlés csodálatát a magyar nép törhetetlen bátorsága iránt, amellyel ellene szegült az elnyomónak és ezzel felrázta az egész világ lelkiismeretét. A határozati javaslat a továbbiakban azt kéri, szakítsák meg a diplomáciai kapcsolatot Moszkvával és nyújtsanak messzemenő segítséget mind az otthon szenvedő magyarságnak, mind a magyar menekülteknek. André Marty, a franciaországi kommunista párt volt főtitkára nyílt levélben bélyegezte meg a kommunista párt állásfoglalását, mert helyeselni merte a Szovjetunió Magyarországgal szemben tanúsított magatartását.
A bécsi lapok a legélesebben elítélik a Szovjetunió Magyarországgal szemben elkövetett árulását. A Neue Kurier azt írja, hogy a szovjet csapatok vezetősége mindenidők legaljasabb árulását követte el, amikor fogságba vetette azokat a magyar katonai vezetőket, akikkel látszat szerint tárgyalások kezdett a szovjet csapatok visszavonulásáról.

A Welt am Montag ugyanilyen hangon ír. A lap ezután első oldalán ismerteti a szabadságharcos rádióadók segélykérő felhívásait. Egy másik cikkében a lap azt írja, hogy Nyugat megtette az első konkrét lépést Magyarország érdekében, amikor Eisenhower elnök Bulganyinhoz intézett levelében azt követelte, hogy vonják ki a szovjet csapatokat Magyarországról.

Az amerikai kommunisták lapja, a Daily Worker a legélesebben szembefordul a szovjet vezetőkkel és határozottan elítéli, hogy ezek erőszakosan léptek fel Magyarországon. A kommunista lap megállapítja, hogy a szovjet csapatok gyalázatos fellépése Magyarországon feltartóztatja a szocializmus térhódítását a világon, súlyosan árt a szocialista vezetésű államok közötti kapcsolatoknak, gyengíti a Szovjetunió befolyását a világesemények alakulására, azaz átjátssza ennek irányítását London, Párizs és Washington kezére.

Holnap választ az Egyesült Államok népe. Az elnökválasztási hadjárat befejeződött. Politikai megfigyelők szerint a legutóbbi napokban amúgy is háttérbe szorult a belpolitikai tevékenység, az óriási horderejű külpolitikai események, elsősorban a magyarországi drámai fejlemények és a közel-keleti válság eseményei mögött. Erre vallott többek között az is, hogy 48 órával a választások megejtése előtt, mind a republikánus, mind a demokrata táborban külpolitikai kérdésekkel foglalkoztak.

Híreink közlését ezzel befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádió.

Információk

Adásba került1956-11-05 18:30
Hossz0:09:32
Cím18:30 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3