A magyarországi helyzet kulcsát Mindszenty tartja kezében - George Shuster cikke

1956. október 30. 18:41 ● 09:18

Indig Ottó
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

A New York Herald Tribune hétfői számában az első oldalon hosszú cikk jelent meg Mindszenty bíborosról. Az érdekes cikk címe. "A magyarországi helyzet kulcsát Mindszenty tartja kezében." Írója George Shuster egyetemi tanár, aki a háború utáni években Németországban az amerikai csapatok mellé volt beosztva mint megfigyelő, és hazája megbízottja.
George Shuster, mint a New York Herald Tribune írja, a Mindszenty bíborosról kapott információit közvetlenül és a legutóbbi napokban kapta. Most felolvassuk hallgatóinknak George Shuster egyetemi tanárnak, a New York Herald Tribune-ban írott cikkét:

Bármi lesz is a kimenetele a magyarországi véres forradalomnak, az nem lehet kétséges, hogy a nemzeti problémák megoldásának kulcsa Mindszenty bíboros kezében van. Ő a néma és fegyvertelen Kossuthja e szabadságharcnak, bár ő nem vágyott erre a szerepre. Talán ijesztően hangzik elmondani ezt egy olyan emberről, akit 1949. február 8-án életfogytiglani börtönre ítéltek a kommunisták. A különböző börtönökben átélt szenvedései után néhány hónappal ezelőtt a bíborost egy autóban elvitték egy Szomor nevű kis faluba, amelynek főutcáján letették, hogy gyalog induljon el a falu kis nyomorult plébániája felé. Ezzel a tettükkel a kommunisták azt hitték, hogy a legnagyobb és legkeményebb tüskét húzták ki a kommunizmus testéből.
Mindszenty bíborosnak nem kegyelmeztek meg. Így tehát a dolgok technikai értelmében nem beszélhetünk a szabadulásáról. Bár most sétálhat ebben a szegényes kis faluban, amelynek alig van 700 főből álló lakossága, de még egy vasúti állomása sincs. Hogyan jutottak a dolgok idáig és mi az értelmük?
Miután néhány évet töltöttem Közép-Európában, és a legutóbbi napokban is ott jártam, szavahihető és hiteles forrásból eredő információk alapján foglalom össze mindazt, amit Mindszenty bíborosról megtudtam.
Mindenekelőtt szögezzük le, hogy a most kirobbant forradalomnak résztvevői első napon maguk a kommunisták voltak. Az már tudott tény, hogy a kormány segítségével békés tüntetést óhajtottak rendezni a sztálinista frakció ellen azzal a céllal, hogy a magyar néppel és a nyugati világgal elhitessék, egy új és liberális kommunista kormány került uralomra. Szükségük volt erre, hogy ezt mindenki elhiggye. Miután úgy a munkások, mint a parasztok kétségbeesetten elégedetlenek, az ország intellektuális része - különösen az írók - pedig lázadásban voltak. Ugyancsak az ifjúságot sem lehetett többé a kommunista tanokkal etetni. Arra a fentebb említett békés tüntetésre már szükségük volt már azért is, hogy az emberek elhiggyék az új kurzus jövetelét. A kommunista pártnak azonban már semmi kapcsolata sem volt a valóságos helyzettel. Ha lett volna, úgy a kommunistáknak tudniok kellett volna, hogy bármilyen némának és csendesnek ígérkező tüntetés megengedése milyen halálos veszedelmet jelent számukra.
A New York Herald Tribune cikkének írója előbb átfut az utóbbi hónapok eseményein, Rákosi lemondásán, Gerő bukásán, leírja a helyzetet Nagy Imre újbóli hatalomra jutásával, akit azért ültettek a kormányelnöki székbe, mert azt hitték, hogy rajta keresztül minden kockázat nélkül urai maradhatnak a helyzetnek. Ebben tévedtek. A magyar kommunisták mögött hiányzott az igazi nép. Mert ez a nép a valóságos és teljes szabadságot akarja.
E kis összefoglaló után a cikk írója így folytatja: Miért van Mindszenty bíboros kezében a megoldás kulcsa? Mindenekelőtt és először is azért, mert a felkelő szabadságharcosok mindaddig tárgyalásba sem bocsátkoznak senkivel, míg a bíboros fogoly. És első feltételnek állították fel, hogy Mindszenty bíborosnak teljesen és minden feltétel nélkül vissza kell nyernie szabadságát. Mindenkinek tudnia kell, hogy Mindszenty bíboros nem politikai vezér, és semmiféle politikai párthoz sem tartozik. Őt az egész magyar nép vezérének tekintik, és az ország vezetői tudják, hogy ő az egyetlen erkölcsi erő, akit bármilyen változás esetén a nép pajzsára emelhet.
A kommunisták azzal, hogy 1948-ban Mindszenty bíborost börtönbe vetették, semmit sem értek el. Az akkori letartóztatásának oka az volt, hogy a nép szabadságvágya már itt-ott felütötte a fejét. Ennek Mindszenty többször hangot is adott, és a kommunisták attól féltek, hogy Mindszenty hatásának erejével nem tudnak megbirkózni. A bíboros börtönbe vetésével ezt a veszélyt azonban nem tudták elhárítani. Az igazi nyugtalanságok azonban csak Sztálin halála után kezdődtek el. A kommunisták már 1952-ben rájöttek, hogy nagy gonddal felépített hadseregük nem áll mögöttük. A szabad világ csak most tudja meg, hogy már 1952-ben, egy, az ország déli területén állomásozó magyar regiment szétoszlott és szétfutott, amidőn valaki a kaszárnyáikban azt a hírt terjesztette el, hogy a háború kitört, és az amerikai hadsereg közeledik a határokon. Az akkor uralmon lévő Rákosi ebben az időben döbbent rá, hogy Mindszenty bíboros börtönbe vetésével milyen hibát követett el, és megpróbált segíteni ezen a kényes helyzeten. Az erőszak minden eszközével próbálta a katolikus híveket, a papságot és a katolikus egyház vezetőit kormánya ügyének megnyerni. Alkuba bocsátkozott velük, és együttműködésük ellenértékéül felajánlotta Mindszenty bíboros szabadon bocsátását. Rákosi ezt a tervét se erőszakkal, se rábeszéléssel nem tudta elérni. Ekkor jött rá Rákosi, hogy Mindszenty a nemzet bálványa. És a megoldás kulcsa a bebörtönzött bíboros kezében van.
Az 1956. év eleje óta a magyarországi események drámai gyorsasággal követik egymást. Rákosi Mátyás, aki a kommunista pártnak még mindig első titkára volt, megparancsolta az általa kinevezett miniszterelnöknek, Hegedüs Andrásnak, hogy lépjen közvetlen érintkezésbe a bíborossal, és tárgyaljon vele. A kormányfő eleinte vonakodott e megalázó lépést megtenni, de végül is belátTa, hogy itt kormánya életéről van szó, és ezt a számára kínos feladatot elvállalta. Hegedüs négy alkalommal tárgyalt Mindszenty bíborossal, de semmire se ment vele. A bíboros hajthatatlan marad, és kijelentette, hogy egy kommunista kormánnyal soha, de soha együttműködni nem fog.

Kedves Hallgatóink! Felolvastuk a New York Herald Tribune cikkét Mindszenty bíborosról. A cikk címe: "A magyarországi helyzet kulcsát Mindszenty tartja kezében". A cikk írója George Shuster amerikai egyetemi tanár.

Zene

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-30 18:41
Hossz0:09:18
CímA magyarországi helyzet kulcsát Mindszenty tartja kezében - George Shuster cikke
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
SzerkesztőIndig Ottó
Műsor letöltése MP3