00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja! Bejelentjük, hogy adásunk a 49 méteres rövidhullámon 17 óra 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 7 óra. Most híreket mondunk.
A fővárosból nyugatra érkezett újságírók beszámolnak arról, hogy a főváros egyes kerületei a teljes pusztulás képét mutatják. Elpusztult a Ferenc körút, súlyos károkat szenvedett az Erzsébet körút és a Teréz körút. Hasonlóan a teljes pusztulás képét mutatja a belső Üllői út és a Kálvin tér. A Rókus kápolna, a főváros egyik jellegzetes épülete nincs többé. A szovjet csapatok ágyúlövésekkel súlyosan megrongálták a Rókus kórházat is. A szovjet támadásnak a kórházban ápolt betegek közül sokan áldozatául estek. A szovjet csapatok azokat a házakat, ahol ellenállást sejtettek, 4-5 harckocsival támadták meg. A harckocsikból mindaddig tüzet zúdítottak a lakóházra, ameddig a falak össze nem omlottak. Súlyosan megsérültek a munkáskerületek, de nagy károkat szenvedett a Kazinczy utca és a Dob utca is, ahol a lakosság hősiesen védekezett a szovjet agresszorok ellen. Csepelen és Budapest egyes részeiben még vasárnap is harcok voltak. Így például a szabadságharcosok vasárnap a Rottenbiller utcában kilőttek egy újabb szovjet tankot.
A magyarországi ávósok nagy szerepet játszottak a szovjet agresszió irányításában. A Románia felől Magyarországra betört szovjet harckocsioszlopok tankjaikba ávósok ültek be, és azok irányították a szovjet katonákat. Az ávósok egy része Budapest egyes részein most a szabadságharcosok után kutat. A titkosrendőrség tagjai nem viselik a régi egyenruhájukat többé, hanem vagy szovjet uniformisban, vagy pedig a közönséges rendőrség egyenruhájában folytatják tevékenységüket. Az ávósok azonban még így sem merészkednek ki azokból a kerületekből, amelyek a szovjet csapatok ellenőrzése alatt állanak. A titkosrendőrség vezető szerepet visz a szabadságharcosok elleni bosszúhadjáratban. Az egyik amerikai újságíró tanúja volt annak, hogy az ávósok 6, 14-15 éves gyermeket, akik az egyik házban megadták magukat, a helyszínen agyonlőtték.
A nyugati újságírókat első ízben pénteken indították útnak Budapestről. A gépkocsikaravánt azonban a Budai Nagy Antal laktanyánál visszafordították. Amikor a gépkocsik visszatértek Budapestre, a lakosság kendőt lobogtatva zokogva fogadta a nyugati újságírókat, és abban a hitben volt, hogy az ENSZ által kiküldött megfigyelő bizottság tagjai érkeztek a fővárosba. A nyugati újságírók kijelentették, hogy ez az út és a budapesti harcok napjai életük legmegrázóbb és minden mozzanatában felejthetetlen élménye marad.
A vidéken még nagy területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. A Budapest és a határ közti úton a szabadságharcosok háromszor igazoltatták a nyugati újságírók gépkocsikaravánját. A sztrájk tovább tart, és az ország népe nem ismeri el a Kádár-féle klikket Magyarország törvényes kormányaként. A nyugati újságírók beszámolnak arról is, hogy november 4-én, vasárnap hajnalban öt órakor a szovjet agresszorok harckocsijai körülvették a Parlament épületét. A szovjet parancsnok 40 percet adott a Nagy Imre-kormány bent tanácskozó tagjainak az elvonulásra. A szovjet parancsnok azzal fenyegetőzött, hogy ellenállás esetén szétlöveti a Parlament épületét. A kormány tagjai végül is távoztak. Nagy Imre negyedmagával hagyta el az országháza épületét. A kormány tagjai - hír szerint - életben vannak.
A Magyarországról Bécsbe érkezett újságírók és diplomaták között volt a nyugatnémet szabad demokrata párt egyik parlamenti képviselője is. Elmondotta, hogy Magyarországon elvették tőle diplomata útlevelét, amelyet abból az alkalomból kapott, hogy Budapestre küldték a Nemzetközi Vöröskereszt segélyakciójának ellenőrzése végett. Budapesti tartózkodása alatt a szovjet kommandatúrán is kihallgatták, és kémkedéssel vádolták meg. "Erre csupán azt válaszoltam - mondotta a nyugatnémet képviselő - Ön is nagyon jól tudja, hogy ez hazugság, és én is tudom. Miért állít akkor ilyent?"
Az osztrák fővárosból jelentik, hogy vasárnap is folytatódott a menekülők érkezése Magyarországról. A tegnapi napon 2800 menekült érkezett szabad földre. A magyarországi határőrség Szentgotthárdnál - hír szerint - parancsot kapott, hogy a nagy számú menekültre való tekintettel azonnal gereblyézzen fel egy 10 méteres sávot a határon. Mától kezdve megerősített járőrök cirkálnak a határon. A járőrök parancsot kaptak, hogy minden menekülőre felszólítás nélkül lőjenek.
Hammarskjöld ENSZ-főtitkár vasárnap közölte, hogy felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi megsegítésre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízta, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti. Ennek lesz a feladata, hogy a felajánlott segélyeket nyilvántartásba vegye, és egymással összehangolja. Hammarskjöld egy másik fontos beosztottját megbízta azzal, hogy vegye kezébe a magyarországi menekültek segélyezésének ügyét.
Az ENSZ-közgyűlés rendes időszaka ma megkezdődik. Minthogy a közel-keleti és a magyar ügynek elsőbbséget biztosítottak, diplomáciai körökben felkészültek arra, hogy a két hetes ülésezés folyamán mindegyre előveszik egyik, avagy másik ügyet, amint a fejlemények megkövetelik.
Az egész világon tovább folytatódnak a tiltakozások a magyarországi szovjet agresszió miatt. Huszonhárom ázsiai nemzet szocialista vezetői bombayi értekezletükön ugyancsak foglalkoztak a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseivel. A szocialista vezetők egy tömeggyűlésen - amelyen 50 ezer ember jelent meg - súlyosan elítélték a szovjet kormány eljárását. Mehta, az indiai szocialisták vezetője - aki a gyűlésen elnökölt - felhívta az ázsiai és afrikai nemzeteket, hogy egyesítsék erőiket az imperializmus ellen: "Nem vesztegethetünk el több időt" - hangoztatta az indiai szocialista vezér. "Azonnal álljt kell parancsolnunk a szabadság durva megsértésének Magyarországon és Egyiptomban." A hatalmas gyűlés résztvevői "Éljen a magyar szabadság!" feliratú táblákat hordoztak körül Bombayban.
Tömegtüntetések folytak Calcuttában is, ahol a tüntetők szovjetellenes jelszavakat kiáltoztak. Új-Delhiben a forradalmi szocialistákból álló tüntetők másfél kilométeres oszlopban vonultak fel a városban.
Az öt colombói hatalom miniszterelnökei ma Új-Delhiben összeültek. Az indonéziai, burmai, ceyloni, pakisztáni és indiai miniszterelnök tanácskozásainak napirendjén szerepel a magyar kérdés is. Mahmud ceyloni küldött az ENSZ-nél élesen elítélte a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását.
Knowland amerikai szenátor azt javasolta, hogy amennyiben a szovjet csapatokat nem vonnák ki azonnal Magyarországról, a Szovjetuniót ki kell zárni az Egyesült Nemzetek Szervezetéből.
Brüsszelben a világháború frontharcosai a Mártírok terén tömeggyűlést tartottak.
Guy Mollet francia miniszterelnök Arasban egy gyűlésen kijelentette, nem lehet béke a világon, ha a népek nem állnak ki a szabadság megvédésére. "Van a világon egy kis nemzet - mondotta a francia miniszterelnök - amely példát mutatott arra, hogy inkább a halált választja, mint a rabszolgaságot."
Tömeggyűlések voltak tegnap Londonban is, ahol a diákság a Hyde Parkban tüntetett, a szovjet csapatok magyarországi agressziója ellen. Később a diákok beverték az angol kommunista párt székházának ablakait. Tömegek vonultak fel a Daily Worker nevű kommunista lap épülete elé is, és tiltakoztak a magyarországi események miatt.
Bulganyin szovjet miniszterelnök tegnap kijelentette, hogy a szovjet kormány meg van győződve különböző vitás kérdések megoldásának szükségéről a különböző államok kormányfői közötti tárgyalások útján. Ennél fogva a szovjet kormány pozitívan vélekedik arról a svájci javaslatról, hogy az amerikai, a francia, a brit, a szovjet és az indiai kormányfő közös tanácskozásra üljön össze, és kifejezi készségét egy ilyen értekezleten való részvételre. Bulganyin egy nappal azután nyilatkozott így, hogy Eisenhower elnök határozottan elhárította a szovjet meghívást. Eisenhower azt hangoztatta, hogy kormánya ez idő szerint a nemzetközi válságot az Egyesült Nemzetek Szervezetén belül igyekszik megoldani, és nem valamilyen újabb kormányfői találkozón. Nagy-Britannia és Franciaország még nem válaszolt a svájci meghívásra. India hajlandóságot árult el a találkozón való megjelenésre.
A brit és egyiptomi erők között Port-Szaíd térségében tegnap újabb összecsapásokra került sor. Angol részről attól tartanak, hogy az egyiptomi hadsereg - amely kiheverte az elmúlt napok csapásait - újabb támadást indít az angol-francia erők ellen.
A moszkvai rádió azzal vádolta meg Izraelt, hogy nem hajlandó csapatait visszavonni a gázai sivatagból. Az ENSZ főhadiszállásán tegnap egész nap folytatódtak a tanácskozások a világszervezet haderejének minél előbbi kiküldéséről a Szuezi-csatorna övezetébe. Egyiptom még nem adott végleges választ a világszervezet felhívására. Nápolyban mintegy 150 dán, norvég és holland katona várakozik, hogy folytathassa útját Egyiptomba. Ezek a katonák lesznek az ENSZ haderejének előőrsei.
Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 8 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
A pontos idő 7 óra. Most híreket mondunk.
A fővárosból nyugatra érkezett újságírók beszámolnak arról, hogy a főváros egyes kerületei a teljes pusztulás képét mutatják. Elpusztult a Ferenc körút, súlyos károkat szenvedett az Erzsébet körút és a Teréz körút. Hasonlóan a teljes pusztulás képét mutatja a belső Üllői út és a Kálvin tér. A Rókus kápolna, a főváros egyik jellegzetes épülete nincs többé. A szovjet csapatok ágyúlövésekkel súlyosan megrongálták a Rókus kórházat is. A szovjet támadásnak a kórházban ápolt betegek közül sokan áldozatául estek. A szovjet csapatok azokat a házakat, ahol ellenállást sejtettek, 4-5 harckocsival támadták meg. A harckocsikból mindaddig tüzet zúdítottak a lakóházra, ameddig a falak össze nem omlottak. Súlyosan megsérültek a munkáskerületek, de nagy károkat szenvedett a Kazinczy utca és a Dob utca is, ahol a lakosság hősiesen védekezett a szovjet agresszorok ellen. Csepelen és Budapest egyes részeiben még vasárnap is harcok voltak. Így például a szabadságharcosok vasárnap a Rottenbiller utcában kilőttek egy újabb szovjet tankot.
A magyarországi ávósok nagy szerepet játszottak a szovjet agresszió irányításában. A Románia felől Magyarországra betört szovjet harckocsioszlopok tankjaikba ávósok ültek be, és azok irányították a szovjet katonákat. Az ávósok egy része Budapest egyes részein most a szabadságharcosok után kutat. A titkosrendőrség tagjai nem viselik a régi egyenruhájukat többé, hanem vagy szovjet uniformisban, vagy pedig a közönséges rendőrség egyenruhájában folytatják tevékenységüket. Az ávósok azonban még így sem merészkednek ki azokból a kerületekből, amelyek a szovjet csapatok ellenőrzése alatt állanak. A titkosrendőrség vezető szerepet visz a szabadságharcosok elleni bosszúhadjáratban. Az egyik amerikai újságíró tanúja volt annak, hogy az ávósok 6, 14-15 éves gyermeket, akik az egyik házban megadták magukat, a helyszínen agyonlőtték.
A nyugati újságírókat első ízben pénteken indították útnak Budapestről. A gépkocsikaravánt azonban a Budai Nagy Antal laktanyánál visszafordították. Amikor a gépkocsik visszatértek Budapestre, a lakosság kendőt lobogtatva zokogva fogadta a nyugati újságírókat, és abban a hitben volt, hogy az ENSZ által kiküldött megfigyelő bizottság tagjai érkeztek a fővárosba. A nyugati újságírók kijelentették, hogy ez az út és a budapesti harcok napjai életük legmegrázóbb és minden mozzanatában felejthetetlen élménye marad.
A vidéken még nagy területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. A Budapest és a határ közti úton a szabadságharcosok háromszor igazoltatták a nyugati újságírók gépkocsikaravánját. A sztrájk tovább tart, és az ország népe nem ismeri el a Kádár-féle klikket Magyarország törvényes kormányaként. A nyugati újságírók beszámolnak arról is, hogy november 4-én, vasárnap hajnalban öt órakor a szovjet agresszorok harckocsijai körülvették a Parlament épületét. A szovjet parancsnok 40 percet adott a Nagy Imre-kormány bent tanácskozó tagjainak az elvonulásra. A szovjet parancsnok azzal fenyegetőzött, hogy ellenállás esetén szétlöveti a Parlament épületét. A kormány tagjai végül is távoztak. Nagy Imre negyedmagával hagyta el az országháza épületét. A kormány tagjai - hír szerint - életben vannak.
A Magyarországról Bécsbe érkezett újságírók és diplomaták között volt a nyugatnémet szabad demokrata párt egyik parlamenti képviselője is. Elmondotta, hogy Magyarországon elvették tőle diplomata útlevelét, amelyet abból az alkalomból kapott, hogy Budapestre küldték a Nemzetközi Vöröskereszt segélyakciójának ellenőrzése végett. Budapesti tartózkodása alatt a szovjet kommandatúrán is kihallgatták, és kémkedéssel vádolták meg. "Erre csupán azt válaszoltam - mondotta a nyugatnémet képviselő - Ön is nagyon jól tudja, hogy ez hazugság, és én is tudom. Miért állít akkor ilyent?"
Az osztrák fővárosból jelentik, hogy vasárnap is folytatódott a menekülők érkezése Magyarországról. A tegnapi napon 2800 menekült érkezett szabad földre. A magyarországi határőrség Szentgotthárdnál - hír szerint - parancsot kapott, hogy a nagy számú menekültre való tekintettel azonnal gereblyézzen fel egy 10 méteres sávot a határon. Mától kezdve megerősített járőrök cirkálnak a határon. A járőrök parancsot kaptak, hogy minden menekülőre felszólítás nélkül lőjenek.
Hammarskjöld ENSZ-főtitkár vasárnap közölte, hogy felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi megsegítésre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízta, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti. Ennek lesz a feladata, hogy a felajánlott segélyeket nyilvántartásba vegye, és egymással összehangolja. Hammarskjöld egy másik fontos beosztottját megbízta azzal, hogy vegye kezébe a magyarországi menekültek segélyezésének ügyét.
Az ENSZ-közgyűlés rendes időszaka ma megkezdődik. Minthogy a közel-keleti és a magyar ügynek elsőbbséget biztosítottak, diplomáciai körökben felkészültek arra, hogy a két hetes ülésezés folyamán mindegyre előveszik egyik, avagy másik ügyet, amint a fejlemények megkövetelik.
Az egész világon tovább folytatódnak a tiltakozások a magyarországi szovjet agresszió miatt. Huszonhárom ázsiai nemzet szocialista vezetői bombayi értekezletükön ugyancsak foglalkoztak a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseivel. A szocialista vezetők egy tömeggyűlésen - amelyen 50 ezer ember jelent meg - súlyosan elítélték a szovjet kormány eljárását. Mehta, az indiai szocialisták vezetője - aki a gyűlésen elnökölt - felhívta az ázsiai és afrikai nemzeteket, hogy egyesítsék erőiket az imperializmus ellen: "Nem vesztegethetünk el több időt" - hangoztatta az indiai szocialista vezér. "Azonnal álljt kell parancsolnunk a szabadság durva megsértésének Magyarországon és Egyiptomban." A hatalmas gyűlés résztvevői "Éljen a magyar szabadság!" feliratú táblákat hordoztak körül Bombayban.
Tömegtüntetések folytak Calcuttában is, ahol a tüntetők szovjetellenes jelszavakat kiáltoztak. Új-Delhiben a forradalmi szocialistákból álló tüntetők másfél kilométeres oszlopban vonultak fel a városban.
Az öt colombói hatalom miniszterelnökei ma Új-Delhiben összeültek. Az indonéziai, burmai, ceyloni, pakisztáni és indiai miniszterelnök tanácskozásainak napirendjén szerepel a magyar kérdés is. Mahmud ceyloni küldött az ENSZ-nél élesen elítélte a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását.
Knowland amerikai szenátor azt javasolta, hogy amennyiben a szovjet csapatokat nem vonnák ki azonnal Magyarországról, a Szovjetuniót ki kell zárni az Egyesült Nemzetek Szervezetéből.
Brüsszelben a világháború frontharcosai a Mártírok terén tömeggyűlést tartottak.
Guy Mollet francia miniszterelnök Arasban egy gyűlésen kijelentette, nem lehet béke a világon, ha a népek nem állnak ki a szabadság megvédésére. "Van a világon egy kis nemzet - mondotta a francia miniszterelnök - amely példát mutatott arra, hogy inkább a halált választja, mint a rabszolgaságot."
Tömeggyűlések voltak tegnap Londonban is, ahol a diákság a Hyde Parkban tüntetett, a szovjet csapatok magyarországi agressziója ellen. Később a diákok beverték az angol kommunista párt székházának ablakait. Tömegek vonultak fel a Daily Worker nevű kommunista lap épülete elé is, és tiltakoztak a magyarországi események miatt.
Bulganyin szovjet miniszterelnök tegnap kijelentette, hogy a szovjet kormány meg van győződve különböző vitás kérdések megoldásának szükségéről a különböző államok kormányfői közötti tárgyalások útján. Ennél fogva a szovjet kormány pozitívan vélekedik arról a svájci javaslatról, hogy az amerikai, a francia, a brit, a szovjet és az indiai kormányfő közös tanácskozásra üljön össze, és kifejezi készségét egy ilyen értekezleten való részvételre. Bulganyin egy nappal azután nyilatkozott így, hogy Eisenhower elnök határozottan elhárította a szovjet meghívást. Eisenhower azt hangoztatta, hogy kormánya ez idő szerint a nemzetközi válságot az Egyesült Nemzetek Szervezetén belül igyekszik megoldani, és nem valamilyen újabb kormányfői találkozón. Nagy-Britannia és Franciaország még nem válaszolt a svájci meghívásra. India hajlandóságot árult el a találkozón való megjelenésre.
A brit és egyiptomi erők között Port-Szaíd térségében tegnap újabb összecsapásokra került sor. Angol részről attól tartanak, hogy az egyiptomi hadsereg - amely kiheverte az elmúlt napok csapásait - újabb támadást indít az angol-francia erők ellen.
A moszkvai rádió azzal vádolta meg Izraelt, hogy nem hajlandó csapatait visszavonni a gázai sivatagból. Az ENSZ főhadiszállásán tegnap egész nap folytatódtak a tanácskozások a világszervezet haderejének minél előbbi kiküldéséről a Szuezi-csatorna övezetébe. Egyiptom még nem adott végleges választ a világszervezet felhívására. Nápolyban mintegy 150 dán, norvég és holland katona várakozik, hogy folytathassa útját Egyiptomba. Ezek a katonák lesznek az ENSZ haderejének előőrsei.
Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 8 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-12 7:00 |
Hossz | 0:10:37 |
Cím | 07:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |