23:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 24. 23:00 ● 10:04

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 23 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A magyar felkelők rendkívüli szívóssággal és kitartással folytatják küzdelmüket a szovjet csapatok ellen. Az esti órákban még több helyütt folyt a harc a magyar főváros utcáin. Utasok, akik Budapestről gépkocsin érkeztek Bécsbe, elmondották, hogy sok szovjet harckocsit láttak a magyar főváros utcáin. A szovjet harckocsik épületekre is tüzeltek, egy helyen az utasok halott szovjet katonát láttak feküdni egy szovjet harckocsi mellett. Más utasok arról számoltak be, hogy további szovjet csapatok vannak útban Budapest felé. Egyes hírek szerint a nehéz fegyverekkel ellátott szovjet csapatok Budapest külső peremén sorakoznak fel. A külföldre érkezett utasok leírása szerint a budapesti fölkelés nagyobb arányú volt, mint a poznani lázadás. A felkelőkhöz magyar honvédségi alakulatok is csatlakoztak. A tüntetések a tegnap esti órákban vettek válságos fordulatot. Mintegy 250 ezer ember gyülekezett össze a parlament épülete körül, és változásokat követelt a kormányban. Gerő jelent meg az egyik erkélyen, hogy beszédet intézzen a tömeghez, de lehurrogták. Ekkor harckocsik jelentek meg a tömeg szétszórására. A tüntetők megrohanták a harckocsikat, amelyek erre tüzet nyitottak. Ekkor lobbant lángra az elkeseredés olyan mértékben, hogy a békésnek indult tüntetések fokozatosan fegyveres felkelésbe mentek át.
A magyarországi események világszerte rendkívül nagy feltűnést keltettek. A francia lapok Forradalom Magyarországon címmel több hasábos cikkekben számolnak be a budapesti fejleményekről.
A londoni BBC programját megszakítva ismertette a budapesti eseményeket. A Daily Mail ezt a címet adja cikkének: Szabadságharcosok küzdenek a magyar főváros utcáin.
Az olasz sajtó teljes határozottsággal foglalt állást a magyar felkelők mellett. Az olasz külügyminisztérium sajtóosztálya a következő megjegyzést fűzte az eseményekhez: "az a tény, hogy a budapesti kormány a szovjet hadsereg segítségéhez folyamodott, nyilvánvalóvá teszi, hogy a magyar hadsereg és rendőrség a nép pártján áll." A Popolo d'Italia ezt írja: "a magyar diákok és munkások nem hajlandók látszatmegoldásra. Igazi szabadságot követelnek, amely megilleti őket az évtizedes rabság után."

A New York Times hangsúlyozza, hogy a vasfüggöny mögötti forradalmi mozgalmak már-már olyan arányokat öltöttek, hogy az egész nemzetközi helyzetet befolyásolják. A szabadság tüze fenyegeti a kommunista despotákat. Forradalom rázza a birodalmat, amelyet Sztálin épített ki. Új távlatok nyílnak meg előttünk, új reményeket keltve. A vasfüggöny mögötti forradalom a szabadság és függetlenség visszaszerzésére irányul, amely azt jelenti, hogy a rabságba döntött népek meg akarnak szabadulni a szovjet gyarmatosítóktól.
A New York Times ezután azt fejtegeti, hogyha a Szovjetunió erőszakos eszközökhöz akarna folyamodni a forradalom letörésére, valószínűleg még nagyobb veszélyeket idézne fel.

Washington. Dulles külügyminiszter megbeszélésre ült össze Eisenhower elnökkel. A több mint egyórás megbeszélésen a magyar és a lengyel helyzetet, valamint a szuezi problémát vitatták meg. Dulles külügyminiszter nem nyilatkozott a megbeszélés részleteiről, közölte azonban, hogy Eisenhower elnökkel együtt a legnagyobb érdeklődéssel figyeli a magyarországi és a lengyelországi fejleményeket.

New York. A magyar emigráns szervezetek a világ minden részében gyűléseken és az illetékes kormányokhoz intézett memorandumokban lépéseket sürgetnek a magyarországi eseményekkel kapcsolatban. A Magyar Nemzeti Bizottmány végrehajtó bizottsága táviratot intézett Eisenhower elnökhöz, Dulles külügyminiszterhez és az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkárához. A nemzeti bizottmány arra kéri Eisenhower elnököt és Dulles külügyminisztert, tiltakozzanak a legerélyesebben a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása ellen. Tegyenek meg mindent azért, hogy vége legyen a vérontásnak, és hogy a magyar nemzet szabad választások útján gyakorolhassa önrendelkezési jogát, és visszanyerje függetlenségét.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez intézett táviratban a Nemzeti Bizottmány rámutat arra, hogy a szovjet csapatok beavatkozása Magyarország belügyeibe beleütközik az ENSZ alapokmányának rendelkezéseibe. Orosz tankokkal gyilkolják a magyar hazafiakat, hogy a Magyarországra kényszerített kommunista rendszert fenntartsák. A bizottmány az ENSZ sürgős közbelépését kéri.

Párizs. A francia kereszténydemokrata párt a nemzetgyűlés holnapi ülésén fel akarja vetni a lengyelországi és a magyarországi problémát. A párt parlamenti csoportjának főtitkára kérdést intéz a kormányhoz, milyen álláspontot foglal el a lengyel és a magyar fejleményekkel kapcsolatban.

Bécs. Az osztrák légiforgalmi társaság értesülése szerint a szovjet hatóságok rendeletet adtak a szovjet személyszállító gépek pilótáinak, amelyben megtiltották, hogy a gépek magyar földön leszálljanak, vagy átrepüljék a magyar légiteret.

Varsó. Több százezer ember gyűlt össze Varsó egyik főterén egy tömeggyűlésen. A varsói rádió jelentése szerint általános feltűnést keltett egy csoport, amely lengyel és magyar zászlókat tartott a kezében. A rádió kommentátora nem tudta megállapítani, hogy a távol álló csoport kikből áll. A hírek arról szólnak, mondotta, hogy a varsói egyetem hallgatói vonultak fel lengyel és magyar zászlók alatt. Nem is fontos, mondotta a kommentátor, kik emelték magasba a lobogókat. A lényeg, hogy ezzel is kifejezésre jutott az a szolidaritás, amely a magyar és a lengyel nép között fennáll. A gyűlésen beszédet mondott Gomulka, aki új szakaszt ígért nemcsak a lengyel szocializmus, hanem a lengyel nép történetében is. Ígérte a demokrácia erősítését, a munkásságnak az üzemek vezetésébe való bevonását. Bejelentette, hogy a múlt kompromittált személyiségei nem maradhatnak felelős állásokban.
A szovjet-lengyel viszonyról szólva kijelentette, hogy a kapcsolatoknak a testvéri barátságon kell alapulniok. A két párt ellentéteit tárgyalásokon tisztázzák. Közölte, hogy Hruscsov biztosítékot nyújtott arra, hogy a szovjet katonai erők két napon belül visszatérnek támaszpontjaikra. Ugyanakkor azt is hangoztatta, hogy a német kérdés tisztázásáig szükséges a szovjet csapatok jelenléte Lengyelországban, a Kelet-Németország felé vezető összekötő vonalak biztosítására. Gomulka végül felhívta a gyűlés résztvevőit, tartózkodjanak a szovjetellenes tüntetésektől.
A varsói rádió jelentése szerint a poznani perek 94 vádlottját szabadlábra helyezték. A lengyel állami főügyészség tegnap elrendelte a poznani perek vádiratainak felülvizsgálását, és javaslatot tett mindazok szabadon bocsátására, akiket nem vádolnak gyilkossággal vagy rablással.

Rabat. Marokkóban folytatódnak a franciaellenes tüntetések és terrorcselekmények. A tüntetéseket 5 algériai nacionalista vezető letartóztatása robbantotta ki. Terrorista csoportok Meknesz közelében felgyújtottak 38 tanyát és megöltek 29 európait. Zavargásra és tüntetésekre került sor Tuniszban is. Több kereskedés ablakait betörték, autókat gyújtottak fel, és megtámadtak európaiakat. Líbiában tüntető csoportok vonultak az angol és a francia követség elé, és követelték az algériai vezetők szabadon bocsátását.

Ezzel, kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb éjszakai különadásunk keretében 0 óra 50 perckor mondunk ismét híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-24 23:00
Hossz0:10:04
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3