Hírszolgálat

1956. november 04. 14:58 ● 09:36

00:00 00:00

A műsor leirata

Most a Szabad Európa Rádiójának Hírszolgálata következik.

A katonai helyzetről az országban e percben nem lehet átfogó képet adni. A nyugattal mindennemű összeköttetés megszakadt. Csupán a Magyarország területén működő katonai adók adnak jelentéseket az óráról-órára változó helyzetről. A győri kisadó jelentette, hogy Budapest külső kerületeiben a honvédség kiszorította a szovjet csapatokat. Az ország házát a szovjet támadók felgyújtották. A főváros belterületein a szovjet csapatok barikádokat emelnek, hogy védekezzenek a lakosság egyre elemibb erővel kitörő dühe ellen. Csepelről a szabadságharcos honvédcsapatok több szovjet egységet kiszorítottak.
Budapest népe ma reggel három órakor erős ágyúdörgésre ébredt. A lakosság a házakra lecsapódó szovjet ágyúgolyók robbanásából tudta meg a szovjet orvtámadás hírét. A szovjet csapatok azután kezdték meg a főváros és a többi magyar város elleni támadásokat, miután a szovjet főhadiszállásra érkezett parlamentereket becstelen eszközzel tőrbe csalták.
A szovjet csapatok a korhajnali órákban gyorsan nyomultak előre a főváros belső kerületei felé, és reggel kilenc órakor birtokukba vették a Parlamentet is, ahol a nemzeti kormány ülésezett.
A beérkezett jelentésekből az a kép alakul ki, hogy a kora délelőtti órákban rövid harcszünet után a szovjet csapatoknak immár az egész főváros lakossága ellen kellett felvenni a harcot. A polgári lakosság és a honvédség alakulatai az utcákon barikádokat emeltek. A lakosok felkúsznak a szovjet harckocsikra, gránátokkal teszik harcképtelenné a szovjet járműveket. „A magyar nép nem fél a haláltól” - hangzik a szabad világba kora délelőtti órákban érkezett üzenet. Sajnos a budapesti védők lőszerkészletei fogytán vannak.
Az ámokfutó szovjet, támadó erők ultimátumot intéztek a lakossághoz, hogy adja meg magát, különben a szovjet légierő megkezdi a város bombázását. A szovjet bombázókötelékek már a kora délelőtti órákban megjelentek a város fölött.
A déli órákban a szabadságharcosok kezén lévő győri kisadó jelentette, hogy a tatabányai bányászok Tatabánya és Budapest között előnyomulóban vannak. A szovjet utánpótlást bizonyító Tatabánya-budapesti vasútvonalat a honvéd- és munkáscsapatok Szárnál két helyen átszakították. A szovjet főparancsnokság a szorongatott szovjet csapatok támogatására újabb erősítéseket küld a tatabányai térségbe.

Budapest felől Visegrád és Pilisvörösvár irányában szovjet csapatok vonulnak előre. A helyi lakosság minden erővel akadályozza előnyomulásukat.
Déli 12 órakor jelentette a győri adó, hogy a főváros lángokban áll. A déli vasúti összekötő híd e pillanatban még a kommunisták kezén van.
A vidékről érkező jelentésekből az a kép alakul ki, hogy az ország egy emberként felkelt a szovjet orvtámadók ellen. Különösen súlyos harcok folynak Győr és Komárom térségében, ahol a szovjet hadvezetőség ejtőernyős csapatokat vetett be.
Budapest és Székesfehérvár között viszont a honvédség áttörte a szovjet csapatok gyűrűjét és Székesfehérvár irányában tör előre. A légierők itt elhárítottak egy szovjet támadást. Celldömölk térségében a honvédség megtámadta a szovjet alakulatokat és heves harcok után megsemmisítette azokat. A pécsi rádió felhívást intézett Dunántúl népéhez, hogy csatlakozzék a helyi nemzetőrséghez és a honvédalakulatokhoz. 18-tól 50 évig fegyverbe szólítanak minden magyart. Szombathely környékén is harcok dúlnak. A szombathelyi rádió a szovjet katonaság, illetve a szovjet csapatok által választott kommunista, hazaáruló kormány kezére került. A szombathelyi rádió a Magyar Dolgozók Pártja nevében a szovjet hadvezetőség fenyegetéseit közli. Miskolc térségében a város és Hejőcsaba között a szovjet és a magyar csapatok súlyos harcban állottak. A harcokban a szovjet orvtámadók gyújtóbombákat is bevetettek.
Északnyugat-Dunántúlon a szovjet támadók Hegyeshalom és Sopron felé hatolnak előre. A dunapentelei rádió ma a kora délelőtti órákban védekezésre szólította fel a lakosságot. A győri kisadó később közölte, hogy a főváros belterületéről az ott bekerített szovjet csapatok, a páncélosok és a gyalogság kiszorítása tovább tart.
A Józsefvárosi pályaudvaron a szovjet fogságban tartott honvédalakulatok és szabadságharcosok kitörtek a szovjet alakulatok gyűrűjéből és csatlakoztak a fővárosban harcoló szabadságharcosokhoz. A pályaudvar a súlyos harcok miatt hasznavehetetlenné vált. A szovjet erők részére érkezett utolsó erősítés kirakodását a honvédség légiereje bombázással megakadályozta, és a szovjet vonatoszlopokat megsemmisítette.

A dunapentelei adó a délutáni órákban is megszólalt. Közölte, hogy ma reggel fél három órakor a szovjet csapatok általános támadást intéztek a magyar nép ellen. Kérte az ENSZ szervezetét, hogy azonnal küldjön segítséget Magyarországnak. ENSZ-ellenőröket kért a Dunántúlra. A rádió adását olasz, francia és német nyelven is megismételte.

Egyelőre még nem dőlt el, hogy az ENSZ Közgyűlése mikor ül össze a magyar kérdés megtárgyalására, a közgyűlés mindenesetre még ma összeül. Az első jelentés úgy szólt, hogy a közgyűlést magyar idő szerint éjjel kettőre hívták össze, közben azonban Hammarskjöld ENSZ-főtitkár bejelentette, hogy a közgyűlés valószínűleg már ma este tíz, vagy tizenegy órakor összeül. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa előzőleg rendkívüli ülésen szavazott Lodge amerikai ENSZ-küldött új határozati javaslata felett. A tanács kilenc tagja szavazott az amerikai javaslat mellett, Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól, a Szovjetunió pedig vétót emelt. A jugoszláv ENSZ-küldött is javasolta a közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását. Lodge határozati javaslata felszólítja a szovjet kormányt: tartózkodjék a magyarországi beavatkozás minden formájától, különösen a fegyveres beavatkozástól a magyar belügyekbe. A javaslat felszólítja a szovjet kormányt erőinek Magyarországról való haladéktalan kivonására. A Szovjetunió ne csak azokat a csapatokat vonja vissza, amelyek az elmúlt napok során jöttek be Magyarországra, hanem vonja ki haladéktalanul összes csapatait az országból.

Martino olasz külügyminiszter a táviratot intézett Nehru miniszterelnökhöz. Üzenetében hivatkozik az indiai miniszterelnökkel folytatott legutóbb újdelhi-i beszélgetésére. Nehru akkor megemlékezéssel emelte ki, hogy a Szovjetunió csatlakozott a bandungi értekezlet öt pontból álló határozatához és ezzel eleve elítélte az idegen országok belügyei való beavatkozást. Martino olasz külügyminiszter táviratában akkori kérdését idézi, vajon Nehru véleménye szerint az ilyen nyilatkozat hogyan egyeztethető össze az állandó szovjet beavatkozásokkal és a szovjet fegyveres erők jelenlétével a vasfüggöny mögötti országokban. Nehru, Martinonak erre a megjegyzésére azzal válaszolt, hogy ez a múltban előfordult, a jövőben azonban nem ismétlődik meg. Martino olasz külügyminiszter ezek után arra kéri Nehrut, hogy kövessen el minden tőle telhetőt most, amikor a szovjet beavatkozás Magyarország hallatlan brutalitással mutatkozott meg. Magyarország esetében - hangsúlyozza Martino távirata - önálló országról van szó, amelynek kormánya az egész nép hozzájárulásával az ENSZ-hez fellebbezett a szovjet támadás és beavatkozás ellen.

Pineau francia külügyminiszter rádiószózatot intézett a francia néphez. Egész Franciaország csodálattal hajol meg a magyar nép előtt, amely egy emberként kész meghalni függetlenségéért. Sajnálatos, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa és Közgyűlése napok óta egy fasiszta diktátor pozíciójának mentegetésére fecsérli idejét. Most azonban elérkezett a pillanat, hogy felébredjen az egész emberiség lelkiismerete és felemelje szavát azok érdekében, akik utolsó leheletükig az emberi jogokért harcolnak.

Mind a három párizsi rádióadó híradásában a legmélyebb felháborodás hangján foglalkozott a magyarországi szovjet orvtámadással. A budapesti tragédia minden más világeseményt háttérbe szorít. A francia rádió egyöntetűen elítéli a minősíthetetlen szovjet lépést: a törvényes kormány és a szovjet katonai bizottsággal tárgyaló magyar katonai megbízottak tőrbe csalását, valamint az úgynevezett népi demokrácia helyreállítást. A francia rádió hangsúlyozza, hogy a magyar munkásság hősiesen ellenáll a szovjet banditáknak. A francia rádióállomások félóránként felhívást közölnek a magyarok érdekében. A rádióadók azt is hangsúlyozzák, hogy egész Európa aggódva tekint New York felé.

Erlander svéd miniszterelnök távollétében helyettese, Undén külügyminiszter ma délutánra a magyar események megtárgyalására rendkívüli minisztertanácsot hívott össze.
Norvégiában a hadsereg főparancsnoksága visszavonta a katonák szabadságolását.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádiója!

Információk

Adásba került1956-11-04 14:58
Hossz0:09:36
CímHírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3