24:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 30. 0:00 ● 09:58

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunkat éjfél után negyven perces kezdettel éjjel két óráig a 417 méteres középhullámon is közvetítjük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31, 41 és 49 méteres rövidhullámon.
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 24 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A Szabad Győr Rádiója hétfő esti adásában a budapesti rádió közlésével ellentétben bejelentette, hogy a főváros lakossága még mindig fegyverrel kezében harcol szabadsága kivívásáért. A pécsi, dorogi, tokodi, tatabányai, tatai és miskolci munkástanács azt a határozatot hozta, hogy addig nem termelnek szenet, amíg Magyarországról az utolsó szovjet hadosztályt ki nem vonták. A munkástanács az összes bányászokat sztrájkra hívta fel a független, szabad Magyarország kivívása érdekében. A Győr megyei Nemzeti Tanács felhívta a budapesti kormányt, hogy félreérthetetlenül és ténylegesen szüntesse be a harcot, és ezt rádión közölje az ország népével. A Dunántúl népe egységesen áll Budapest lakossága mellett. A Győri Nemzeti Tanács, mint az egyik nyugati hírügynökség jelenti, igyekszik összehangolni a különböző vidéki városokban megalakult forradalmi tanácsok működését. A tudósító beszámol arról a jelenetről, amely a Győri Nemzeti Tanács épülete előtt lezajlott, amikor a munkások tudomására jutott, hogy Nagy Imre megalakította a Hazafias Népfront kormányát. A munkástömegek izgatottan fogadták a hírt, és csak akkor nyugodtak meg, amikor a győri tanács szóvivője közölte velük, hogy a tanács nem hajlandó tárgyalni a régi rendszerhez tartozó kommunistákkal. A tömeg a szabadságot éltette, és nyugatbarát jelszavakat hangoztatott. A nyugati tudósító szerint a Tatán állomásozó 7 magyar hadosztály a szabadságharcosok pártján áll.

A miskolci és nyíregyházi munkástanács a Miskolci Rádióban közleményt ismertetett. A Borsod megyei munkásság és diákság a közleményben követeli a szovjet csapatoknak nem csak Budapest területéről, és nem csak saját támaszpontjaikra való azonnali visszavonását, hanem az ország területének haladéktalan elhagyását is. Ezen kívül azt kívánják, hogy a kormányból minden, a Rákosi-rendszert kiszolgált talpnyaló és kompromittált minisztert távolítsanak el.

Bebrits Lajos közlekedésügyi és postaügyi miniszter lemondott.
Tito jugoszláv államfő levelet intézett a magyarországi kommunista párthoz a további vérontás beszüntetése érdekében. Tito a levelet, mint a jugoszláv kommunista párt főtitkára írta alá.

A magyar fővárosból Hegyeshalomra érkezett utasok beszámolnak arról, hogy hétfő este még folytatódtak a harcok a magyar fővárosban. A magyar-osztrák határt váratlanul újból lezárták minden közlekedés számára, és kizárólag csak a gyógyszerekkel megrakott tehergépkocsikat engedik át. Az osztrák-magyar határon számtalan magyar teherszállító gépkocsi, személyszállító autóbusz és mentőkocsi gyülekezett a segélyszállítmányok átvételére és Budapestre való továbbítására. Egy magyar teherszállító kocsi Bécsbe érkezett, hogy ott három acéltüdőt vegyen át. Egy magyar szabadságharcos a határon a nemzetközi sajtó képviselői előtt kijelentette, hogy téves az a felfogás, amely szerint a magyar szabadságharcosok egyetlen kívánsága a szovjet csapatoknak az országból való visszavonása. A szabadságharcosok célja a független Magyarország megvalósítása, mert a kommunizmus bármilyen formája a pánszláv imperializmus megnyilvánulása - hangoztatta a magyar szabadságharcos.

Egy Budapestről az osztrák fővárosba érkezet 19 éves orvostanhallgató nő elmondotta, hogy Budapesten még mindig sok a temetetlen holttest, és a kórházak zsúfolva vannak sebesültekkel. Az üzletek előtt hosszú sorok állnak élelmiszerekért, a készletek kifogyóban vannak. A fiatal lány, aki kötszerekért és gyógyszerekért jött teherautón Ausztriába, elmondotta még, hogy útjuk közben ávósok lőttek reájuk. A magyar főváros budai és pesti oldala között nincs összeköttetés. A telefon nem működik. A harcokban legnagyobbrészt fiatal fiúk és leányok vettek részt, akik petróleumos palackokból készített robbanófegyverekkel küzdöttek a szovjet tankok ellen.

Moszkvából jelentik. Sepilov szovjet külügyminiszter kijelentette, hogy a szovjet csapatokat csak akkor vonják ki Budapestről, ha a magyar főváros felkelői leteszik a fegyvert. Ugyanakkor hangoztatta, hogy a szovjet csapatok beszüntették a harcot. A szovjet külügyminiszter azonban arról nem volt hajlandó nyilatkozni, hogy a szovjet csapatok teljesen elhagyják-e Magyarországot, amint azt Nagy Imre több nyilatkozatában kilátásba helyezte.

Zsukov szovjet hadügyminiszter hangoztatta, hogy a szovjet csapatok kivonása magyar területről olyan kérdés, amelyben csak a varsói paktum tagállamai hozhatnak döntést, közös megegyezés alapján. Hozzá intézett kérdésekre válaszolva, hogy az utolsó 24 órában érkeztek-e szovjet megerősítő csapatok Magyarországra, Zsukov kijelentette, hogy ez a hír nem felel meg a valóságnak. Hozzáfűzte, hogy nem az utolsó 24, hanem az utolsó 64 órában sem lépték át újabb szovjet csapatok a magyar határt. A Magyarországon állomásozó szovjet csapatok elég erősek a lázadás letörésére és a rend fenntartására - mondotta Zsukov - különösen most, hogy a helyzet javult. Megerősítésre nem volt szükség - mondotta a szovjet hadügyminiszter.

Nyugat-Berlin ablakaiban ezer és ezer gyertya égett hétfőn este a magyar szabadságharc hősi halottainak tiszteletére. Nyugat-Berlin népe nagy számban tett eleget a város polgármestere felhívásának, hogy segítsen a magyar szabadságharc áldozatain. Nagymennyiségű gyógyszerszállítmány órákon belül elindul Magyarországra.

London. Selwyn-Lloyd angol külügyminiszter az alsóházban részletesen beszámolt a magyarországi helyzetről. Selwyn-Lloyd mindenekelőtt megbélyegezte a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok, és a titkosrendőrség magatartását, hangoztatva, hogy ezek a kötelékek határtalan kíméletlenséggel léptek fel a magyar nép ellen. A magyarság azonban nem tört meg, és úgy látszik, hogy a népnek az ország nagy területén sikerült kezébe ragadni az ellenőrzést. A brit kormány - mondotta emelt hangon Selwyn-Lloyd, és maga a brit nép a legmélyebb rokonszenvvel és csodálattal követi a magyar nép hősi küzdelmét.

Az angol külügyminiszter ezután azzal a kérdéssel foglalkozott, milyen jogalapja van a szovjet csapatoknak a Magyarországon való állomásozásra. Rámutatott arra, hogy a budapesti kormány szerint a szovjet csapatok a Varsói Szerződés értelmében tartózkodnak Magyarországon. A Varsói Szerződés azonban semmiképpen sem írja elő, hogy ezek a szovjet csapatok a magyar lakosság ellen is bevethetők, és hogy a magyar nép felkelésének elnyomására további szovjet csapatok vezényelhetők az országba. Erre a szovjet magatartásra a Varsói Szerződés nem nyújt semminemű jogalapot - mondotta az angol alsóházban Lloyd külügyminiszter. A továbbiakban Selwyn-Lloyd utalt arra, hogy mozgósítani kell a világközvéleményt, és ezzel kell rákényszeríteni a Szovjetuniót az ésszerű magatartásra Magyarországon. Az angol külügyminiszter szerint még korai lenne nyilatkozni a Biztonsági Tanács további tevékenységéről a magyar ügyben.

Beamish konzervatív képviselő kijelentette, hogy a magyar békeszerződésben külön biztosítékok foglaltatnak a szabad választásokra és az emberi jogok betartására. A képviselő felszólította az angol kormányt, lépjen érintkezésbe az Egyesült Államokkal és a Szovjetunióval a magyar békeszerződésben foglalt ígéretek betartása érdekében. Az angol külügyminiszter a vita végén hangoztatta, hogy a brit kormány tovább foglalkozik a magyar kérdéssel. Nagy-Britannia azt reméli, hogy az események a szabad véleménynyilvánítás biztosításához vezetnek Magyarországon.

Jeruzsálem. Az izraeli hadsereg átlépte az egyiptomi határt, és több mint 100 kilométer mélységben behatolt az országba. Az izraeli csapatok a Szuezi-csatorna irányába vonulnak két oszlopban. Az izraeli rádió közlése szerint a csapatok a Kuntillah-i övezetben Elattól mintegy húsz kilométerre észak-nyugati irányban lépték át az egyiptomi határt.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-30 0:00
Hossz0:09:58
Cím24:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3