21:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 08. 21:00 ● 10:11

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink! Néhány másodperc múlva a pontos idő 21 óra.
21 óra. A Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az ENSZ közgyűlése ma délután újabb rendkívüli ülésre ült össze magyar kérdésben. Az első alkalommal, amikor a magyar eseményeket tárgyalták, elfogadták az amerikai kormány határozati javaslatát. Az amerikai határozat felhívja a Szovjetuniót, szüntesse be azonnal hadicselekményeit, vonja ki csapatait az ország területéről, és tegye lehetővé, hogy az ENSZ megfigyelőket küldjön Magyarországra. A Szovjetunió azóta sem tett egyetlen lépést sem az ENSZ-határozat végrehajtására. Azóta a pakisztáni küldött újabb javaslatot készített elő, amely ENSZ-karhatalom kiküldését sürgeti. Ugyanezt a követelést tartalmazza az olasz delegáció új javaslata is. A mai ülésen elsőnek azok a küldöttek szólaltak fel, akiknek legutóbb nem volt alkalmuk hozzászólni az amerikai javaslathoz. Mindjárt az ülés elején szót kért Szabó János, aki a szovjetbarát Kádár-klikk nevében tiltakozott a magyar ügy tárgyalása ellen. A közgyűlés nem vette tudomásul a tiltakozást.

Kuba képviselője felhívta a közgyűlést, hogy tiltsák ki a legközelebbi közgyűlésből az új magyar bábkormány küldöttjét. Kijelentette, hogy kormánya nem hajlandó elismerni a Kádár-klikket Magyarország kormányának, és felhívta az ENSZ tagállamait, járjanak el hasonlóképpen. A kubai küldött Szabó Jánost áldelegátusnak nevezte, aki azért jött a közgyűlés elé, hogy áldását adja honfitársai ezreinek legyilkolásához. A kubai küldött népgyilkossággal vádolta a szovjet kormányt. Rámutatott arra, hogy a szovjet csapatok a polgári lakosság, orvosok, ápolók, gyermekek ellen harcolnak. A szovjet barbarizmusra nincs példa a modern idők történetében. A kubai küldött sürgős intézkedéseket követel a magyarországi vérengzés megszüntetésére, a szovjet csapatok kivonására és a szabad választások kierőszakolására Magyarországon.

Nemzeti Kína küldötte hangoztatta, hogy a Szovjetunió soha nem látott kegyetlenséggel igyekszik fenntartani az elmúlt évtizedekben kiépített imperialista és gyarmatosító rendszerét.
Az ír megbízott hangsúlyozta, hogy a világnak kötelessége kifejezésre juttatnia megvetését azzal szemben, ami Magyarországon történt, és el kell követni mindent, hogy ez az állapot megszűnjék. Az ország nyakára ültetett bábkormány a népek önrendelkezési jogának kegyetlen megcsúfolása.
Uruguay delegátusa arra hivatkozott, hogy a szovjet beavatkozás nemcsak a magyar nemzet szuverenitását sérti, hanem az Egyesült Nemzetek Alapokmányait is. Hollandia megbízottja elmondotta, hogy az egész holland népen a méltatlankodás és a borzalom érzése vett erőt a barbár szovjet beavatkozás miatt. Valamennyi holland párt mélységesen elítéli a Magyarországon elkövetett szovjet hitszegést. Jugoszlávia küldötte bírálta a Nagy Imre kormány magatartását, de hozzátette, hogy Jugoszlávia mindig ellenezte idegen hatalom beavatkozását más országok belügyeibe. Jugoszlávia még mindig reméli, hogy a szovjet kormány az október 30-i nyilatkozat alapján visszavonja csapatait Magyarországról. A magyar nép elég érett arra, hogy saját maga döntsön helyzetéről.

A szovjet csapatok az ország több részében folytatják támadásaikat a magyar szabadságharcosok ellen. A Vörös Hadsereg tegnap egyes helyeken összpontosított támadást kezdett nehézfegyverek és légierők bevetésével. Összeütközésekről érkeznek hírek Mecsek és Komló térségéből, Szolnok környékéről, Nagykanizsa vidékéről, Budapestről, Budafokról és Dunapenteléről. Csepelen, a Mátra vidékén, a Bükk hegységben és Celldömölk környékén szintén voltak összeütközések. A Budapest ellen intézett szovjet támadás következtében a közlekedés a fővárosban megbénult. A gyárakban szünetel a munka, és a kommunista hatóságok a legszükségesebb szállításokat sem tudják lebonyolítani.

A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központjában közölték, hogy hivatalos úton felhívták a szovjet kormányt, rendeljen el haladéktalanul tűzszünetet Budapesten, mert csak így lehet gondoskodni a sebesültek összegyűjtéséről és ápolásba vételéről. A genfi központ a Moszkvába küldött táviratában rámutat arra, hogy értesülései szerint Budapesten még szerda délben is utcai harcok folytak, és igen sok sebesült a hadszíntereken maradt anélkül, hogy bármilyen orvosi ápolásban részesült volna, tekintettel a meg nem szűnő harcra. "Felkérjük a szovjet kormányt - hangzik a Nemzetközi Vöröskereszt táviratában, utasítsa haladéktalanul a harcoló felek felelős vezetőit, adjanak parancsot a kölcsönös tűzszünetre, hogy a sebesülteket össze lehessen gyűjteni, és gondozásba lehessen venni." A Nemzetközi Vöröskereszt központjában nem közölték, honnan szerezték értesüléseiket a budapesti utcai harcokról. Nyilvánvalónak látszik azonban, hogy a berni külügyminisztérium kapott tájékoztatást erről. A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központja és budapesti képviselői között vasárnap óta megszakadt a közvetlen kapcsolat.

A nyugatnémet Vöröskereszt Budapesten állomásozó mozgókórház vonatszerelvénye ma közölte, hogy maradása mellett döntött annál is inkább, mert a különítmény jó munkát tud végezni, és némi segélyt tud nyújtani a budapesti gyermekeknek is. A Vöröskereszt Szervezet nyugat-berlini tagozata hétfőn tömeggyűlésen szólította fel a lakosságot a magyar nép megsegítésére. A tagozat elnöke közölte, hogy a felhívás soha eddig nem tapasztalt meleg visszhangra talált. A gyűlésen részt vett emberek java része a helyszínen átadta felöltőjét, nyaksáljait. A rendelkezésre álló négy tehergépkocsi nem volt elégséges az adományok elszállítására. Amikor a közönség szétoszlott, összesen 19 megrakott tehergépkocsi indult el a vöröskereszt raktárakba. "Az adakozók között rengeteg a kelet-németországi" - hangoztatta a Vöröskereszt elnöke. "Ezek csak azért utaznak Nyugat-Berlinbe, hogy a szabadságharcosoknak juttassák adományaikat. Meg vannak győződve ugyanis arról, hogy a Kelet-Németországban indított gyűjtés eredménye csupán kommunistáknak jut."

A Szovjetunió hír szerint engedélyt adott egy nemzetközi vöröskeresztes gépkocsikaravánnak, hogy holnap orvosokkal, gyógyszerekkel és ápolókkal beléphessen Magyarország területére.

A Nemzetközi Vöröskereszt bécsi főhadiszállásán hivatalosan még nem nyilatkoztak arról, hogy a vöröskeresztes gépkocsikaraván holnap elindulhat-e a magyar fővárosba.

A Dán Vöröskereszt küldöttsége százötven orvossal és ápolóval Grazban várta, hogy beléphessen Magyarország területére. A vöröskeresztes különítményt ma délután Bécsbe rendelték. A Dán Vöröskereszt szóvivője bejelentette, hogy a különítmény holnap Budapestre utazik. A dán vöröskeresztes küldöttség már tegnap megkísérelte a belépést Magyarország területére. A magyar hatóságok azonban közölték, hogy szovjet utasításra nem engedhetnek be orvosokat és gyógyszereket Magyarországra. A szovjet parancsnokság a magyar határőrségnek adott parancsát azzal indokolta meg, hogy a magyar népnek nincsen szüksége orvosokra és gyógyszerekre.

A nyugatnémet képviselőház mai rendkívüli ülésén megbélyegezte a szovjet csapatok magyarországi agresszióját.

A portugál kormány közleményt hozott nyilvánosságra, amelyben felháborodással elítéli a szovjet csapatok magyarországi orvtámadását.

A Nemzetközi Jogász Szövetség francia tagozata megvizsgálta a Kádár-féle bábkormány nemzetközi jogi helyzetét. Megállapította, hogy az úgynevezett munkás- és parasztkormány kizárólag az orosz katonaság támogatásának segítségével jutott hatalomra, következésképpen nem tekinthető a Nagy Imre-kormány jogos utódjának. Valamely kormány nemzetközi elismerésének két alapfeltétele van. Az egyik az, hogy a hatalmat valóban gyakorolja, a másik az, hogy a nemzetközi jogszabályokat ne szegje meg. Kádár János kormánya semmi vonatkozásban sem felel meg az alapfeltételeknek. Ennek következtében a Nemzetközi Jogász Szövetség francia tagozata javasolta: a francia kormány ünnepélyes formában jelentse ki, hogy nem ismeri el az új budapesti kormányt, amíg az említett jogi feltételeknek nem tett eleget.

A Daily Telegraph, a Daily Express, valamint a New York Times jelenti, hogy számos lengyel határátkelőhelyet lezártak. A szovjet-lengyel határ mentén már csak egy-két átkelőhelyen van közlekedés. A határ mentén nagyszámú szovjet hadosztály gyülekezik. A szovjet csapatok egy része Lengyelországon át Kelet-Németország irányába menetel.

A lengyel parlamentben törvénytervezetet nyújtottak be egy új tervbizottság felállítására és az eddigi állami-gazdasági tervbizottság megszüntetésére. Az új tervbizottság dolgozza majd ki a lengyel kormány gazdaságpolitikájának alapelveit, és azokat előterjeszti a minisztertanácsnak.

Poznanból érkező hír szerint a lengyel titkosrendőrség több tagja egy nyílt levélben a titkosrendőrség azonnali feloszlatását követelte. A nyílt levél hangsúlyozza, hogy az eddigi titkosrendőrség helyett, amely az elnyomás fegyvere volt, egy teljesen új szervezetet kell létrehozni.

A francia nemzetgyűlés külügyi bizottsága felszólította a francia kormányt, hogy haladéktalanul tegyen előkészületeket a három nyugati nagyhatalom kormányfőinek találkozójára. A kormányfők értekezletén szélesebb körű konferenciát készítenének elő, aminek célja elsősorban a béke helyreállítása lenne a Közel-Keleten.

Kedves Hallgatóink, legközelebb 22 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-08 21:00
Hossz0:10:11
Cím21:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3