19:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 12. 19:00 ● 10:00

00:00 00:00

A műsor leirata

Bejelentjük, hogy adásunkat a 13 méteres rövidhullámon most befejezzük. Műsorunkat tovább folytatjuk, a 16, 19 és 49 méteres rövidhullámon, valamint 10 perc múlva még a 25 méteren is.
A pontos idő 19 óra. Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A New York Times bécsi tudósítója utal azokra a hírekre, hogy Kádár János Nagy Imre volt miniszterelnökhöz fordult és közreműködését kérte. A találkozón részt vett Losonczy Béla /!/ államminiszter is. A tudósító így folytatja. A hír nem jön egészen váratlanul. A Kádár-féle csoport, amely a szovjet hadsereg útján jutott uralomra semmit sem tudott elérni. Elsősorban nem tudta rábírni a munkásokat a sztrájk abbahagyására. A feldúlt fővárosban a rendnek még halvány látszatát sem tudta biztosítani. Így az árnyékkormány kétségbeesett helyzetbe jutott. Ezzel magyarázható, hogy Kádár János legutóbbi beszédében újabb engedményeket ígért. A tudósító ezután megemlíti, hogy eddig még csak egy vöröskeresztes küldemény elindítására sikerült engedélyt kapni az Ausztriában felgyülemlett készletekből. A nemzetközi vöröskereszt érintkezésbe lépett Moszkvával és Budapestre egy második küldemény lehetővé tételére. A harcok Magyarországon még nem értek véget - folytatja a tudósító. A szabadságharcosok tevékenysége folytatódott Győrnél és Vác környékén is. A felkelők közül sokan a hegyekbe vonultak vissza. Mások a Bakonyba vették be magukat, vagy pedig a Dunántúl déli részének elhagyatott vidékein tartózkodnak. Miskolc környékén is vannak felkelők.

A budapesti rádió szerint a fővárostól nyugatra fegyveres csoportok veszélyeztetik a közlekedést. Egy nyugati tudósító arról értesült, hogy szovjet katonák behatoltak az egyiptomi követség épületébe és ott fosztogattak. A tudósító szerint a szovjet parancsnok sajnálkozását fejezte ki az egyiptomi követnek a történtek fölött és az elrablott holmikból sokat visszaadott. Így kerültek vissza az egyiptomi követ eltűnt ruhái is.
New Yorkban közölték, hogy Hammarskjöld ENSZ-főtitkár szombaton reggel küldte el felhívását Moszkvába, amelyben felkéri a Szovjetuniót, járjon közbe a budapesti kormánynál, hogy ez fogadja be az Egyesült Nemzetek Szervezetének megfigyelőit. A megfigyelők léphessenek be magyar földre, szabadon utazhassanak országszerte, és jelentéseket küldhessenek az ENSZ főtitkárának. Amennyiben ez a szovjet kormány hatáskörébe tartozik, támogassa a megfigyelőket munkájuk végzésében, már attól kezdve, hogy magyar területre lépnek. Hammarskjöld végül meggyőződését fejezte ki, hogy a szovjet kormány tudatában van, miért minősítette az ENSZ Közgyűlés a magyar helyzet megvizsgálását rendkívül sürgősnek.

A News Chronicle tudósítója, aki tegnap, vasárnap hagyta el Budapestet, elmondja, hogy átélte a bámulatra méltó hősiesség, és a keserű tragédia napjait egyaránt. A szovjet haderő akármilyen kegyetlenül lépett is fel - folytatja az angol tudósító - nem érte el tulajdonképpeni célját. Az oroszok nem találnak a magyarok között olyanokat, akik hajlandók volnának a Szovjetunió ügyét képviselni. A néhány emberből álló budapesti bábkormányt senki sem támogatja. A sztrájk folytatódik. Budapest Grebennyik szovjet vezérőrnagy kezeiben van, a szovjet parancsnok úgyszólván nem is veszi tudomásul a Kádár-kormány létezését. A tudósító ezután elmondja, hogy azok a külföldiek, akiknek csoportjával ő is elhagyta Magyarországot, először a budapesti látszatkormány helyettes miniszterelnökétől kapták meg az engedélyt az elutazásra. Az orosz csapatok azonban ezt az engedélyt nem ismerték el, és a külföldieknek a szovjet parancsnokságtól újabb engedélyt kellett kérniök a város elhagyására. Még mindig nem lehet tisztán látni - folytatja a tudósító - miért jöttek vissza az oroszok másodszor is Budapestre, és miért léptek fel ilyen kegyetlenül a magyar néppel szemben, amely nem akart mást, mint hogy szabadon élhessen. Az egyik felfogás szerint Zsukov a szovjet hadsereg presztízsét féltette amiatt, hogy a szovjet csapatok kénytelenek voltak a forradalom győzelme után szégyenszemre kivonulni Budapestről. A másik felfogás szerint a Szovjetunió el akarta riasztani a többi kelet-európai ország népét a forradalmi próbálkozásoktól. Ezek a feltevések azonban nem tudják megbékíteni a magyar népet a Szovjetunió eljárásával. Amikor a tudósító elhagyta Budapestet, még mindig szovjet harckocsik cirkáltak az utcákon nappal és éjjel egyaránt. Budapest népét éhség gyötri. Kenyéren kívül alig van valami ennivaló. A szabadságharcosok nagyrészt a környező hegyekbe vonultak.

Budapesti szemtanúk elbeszélése szerint a kórházak az egész főváros területén zsúfolva vannak, a pincehelyiségekben, a folyosókon is, mindenütt sebesültek fekszenek. A Petőfi kórházban az orvosok napokon keresztül operáltak minden érzéstelenítés nélkül, mert hiányoztak az erre szükséges orvosi szerek és felszerelések. A sebesülteken igen sok esetben nem lehetett segíteni, az antibiotikus gyógyszerek hiánya miatt.

A TASZSZ szovjet hírszolgálati ügynökség a magyarországi helyzettel foglalkozva közli, hogy a főváros számos ipari üzemében a termelés még most sem indult meg. A város több kerületében szünetel a víz-, villany- és gázszolgáltatás. A fővárosban a villamosok, a földalatti vasút és a trolibuszok nem közlekednek.
Az Osztrák Vöröskereszt vezetősége bejelentette, hogy ma egy második teherautó karavánt indítanak Magyarországra. Annak ellenére, hogy az Osztrák Vöröskereszt még nem kapott értesítést arról, hogy az első 15 teherkocsiból álló karaván rendben megérkezett-e Budapestre, ma egy második karaván elindítására határozta el magát. Ez 38 teherszállító gépkocsiból áll, amely 120 tonna gyógyszert és élelmiszert visz Budapestre. A második karavánt a Svájci Vöröskereszt egy tisztviselője és egy dán orvos vezeti.

Az egész világon tovább folytatódnak a tiltakozások a magyarországi szovjet agresszió miatt. 23 ázsiai nemzet szocialista vezetői bombayi értekezletükön ugyancsak foglalkoztak a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseivel. A szocialista vezetők egy tömeggyűlésen - amelyen 50 ezer ember jelent meg - súlyosan elítélték a szovjet kormány eljárását.
Mehta az indiai szocialisták vezetője - aki a gyűlésen elnökölt - felhívta az ázsiai és afrikai nemzeteket, hogy egyesítsék erőiket az imperializmus ellen. Nem vesztegethetünk el több időt - hangoztatta az indiai szocialista vezér - azonnal álljt kell parancsolnunk a szabadság durva megsértésének Magyarországon és Egyiptomban. A hatalmas gyűlés résztvevői "Éljen a magyar szabadság!" feliratú táblákat hordoztak körül Bombayban.

Tömegtüntetések voltak Calcuttában is, ahol a tüntetők szovjetellenes jelszavakat kiáltoztak. Új-Delhiben, a forradalmi szocialistákból álló tüntetők másfél kilométeres oszlopban vonultak fel a városban. Az öt colombói hatalom miniszterelnökei ma Új-Delhiben összeültek. Az indonéziai, burmai, ceyloni, pakisztáni és indiai miniszterelnök tanácskozásainak napirendjén szerepel a magyar kérdés is. Mahmud ceyloni küldött az ENSZ-nél élesen elítélte a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását.

Menzies ausztráliai miniszterelnök bírálta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy nem állította helyre sokkal hamarább a békét Egyiptom és Izrael között, továbbá, hogy a roppant sürgető magyarországi események nyomán mindeddig nem folyamodott cselekedetekhez. Menzies barbárságnak nevezte, amit a szovjet csapatok Magyarországon elkövetnek. A barbár cselekedetek csak tovább folynak annak ellenére, hogy elsőnek a Biztonsági Tanács már fellépett az ügyben.
Hammarskjöld ENSZ főtitkár bejelentette, Egyiptom hozzájárult az ENSZ rendőrerejének Egyiptomba való kiküldéséhez. A világszervezet főtitkára közölte, hogy holnap New Yorkból Kairóba utazik. Bejelentette egyidejűleg, hogy az ENSZ rendőrség első egységei előre láthatólag holnap érkeznek meg Egyiptomba.
A brit külügyminisztérium szóvivője sajtóértekezletén azzal a szovjet nyilatkozattal foglalkozott, amely szerint kiképzett szovjet önkénteseket küldenének a közel-keletre, ha Nagy-Britannia, Franciaország és Izrael vonakodna csapatait kivonni Egyiptomból. A szóvivő hangoztatta, hogy tudomása szerint szovjet önkéntes csapatok kiküldésére ez ideig nem került sor. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ilyen esetleges lépés szöges ellentétben állana az ENSZ-nek a közel-keleti kérdésben hozott határozatával.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-12 19:00
Hossz0:10:00
Cím19:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3