01:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 08. 1:00 ● 12:31

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31, 41 és 49 méteres rövidhullámon, valamint a 417 méteres középhullámon.
A pontos idő 1 óra. Most híreket mondunk.

A Nemzetközi Vöröskereszt tegnap este rádiófelhívásban fordult a szovjet kormányhoz. Ideiglenes tüzet szüntess parancsot kért Budapestre, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt tagjai gondozásba vehessék a sebesülteket. A Nemzetközi Vöröskereszt három csoportja tartózkodik Budapesten. Magyarországon ezen kívül 12 külföldi nemzetiségű vöröskereszt csoport tartózkodik. Budapesten a harcok helyenként annyira hevesek, hogy senki sem merészkedik az utcára, hogy a halottak között fekvő sebesülteket gondjaiba vegye.

Az olasz küldött az ENSZ Közgyűlésén követelni fogja, hogy a Szovjetunió vessen véget az elnyomásnak Magyarországon, az ENSZ pedig küldjön nemzetközi bizottságot és nemzetközi karhatalmat Magyarországra. A közgyűlés még nem kezdte meg a magyar kérdés vitáját, mivel a közel-keleti helyzet vitája még folyik.

Budapestről kiszivárgott megbízható értesülések szerint Budapest nyolcadik kerületében a Kilián laktanyában tovább folyik a szabadságharcosok ellenállása. A laktanya legnagyobb része romokban hever. A laktanya területén a honvédség és a szabadságharcosok teljes elszántsággal harcolnak. A szovjet gyalogság páncélkocsik fedezetében támad. A laktanyában harcoló szabadságharcosok között több száz fiatal egyetemista van. A többi munkás és munkáslány. A szabadságharcosok, akiknek sorában gyermekek is harcolnak, a harckocsikra benzinnel telt üvegeket dobnak, majd rakétapisztolyokkal lőnek rájuk. Több mint száz páncélkocsit sikerült eddig megsemmisíteniök. A szovjet csapatoknak nagyok a veszteségei. A szovjet parancsnokság fő erejét Kelenföldön csoportosítja. Itt helyezték el a lőszerraktárt a kelenföldi villamos remízben, az üzemanyagraktárt pedig az autóbusz remízben. Harcok folynak a Hadik laktanya környékén is, jóllehet az oroszok két nap óta gyújtóbombákkal lövik a laktanyát, amely teljesen romokban hever. A vízművek a harc következtében újabb károkat szenvedtek, Pest nagy részében nincs vízszolgáltatás. A Ganz Vagongyárban ugyancsak áll a harc. A gyár hatvan százaléka romokban hever. A szabadságharcosok a leghevesebb ellenállást Külső-Kőbányán a sörgyárban és a sörgyári pincékben fejtik ki. A szovjet híradós alakulatok hangszórós kocsikról szólítják fel megadásra a szabadságharcosokat, és teljes megsemmisítésükkel fenyegetőznek. A szabadságharcosokat lökhajtásos repülőgépekről, fedélzeti fegyverekkel is támadják. A Nagykörúton rendkívül súlyosak a károk. A gellérthegyi sziklabarlangok körül is folyik a harc.
A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint tovább folytak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerületeiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen.
Tegnap este 9 óra 4 perckor ismét megszólalt egy budapesti szabadságadó. Közölte, hogy Pesten a harc tovább folyik, azonkívül Pesterzsébet határában, Kőbányán, Újpesten, Kelenföldön és a nyolcadik kerületben. Az adóállomás ezekre a tényekre felhívta az ENSZ Közgyűlés figyelmét.

Londonban Reading államminiszter a Lordok Házában megrendítő képet festett a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásáról. Az angol államminiszter hangoztatta, hogy a vöröskeresztes jelentések szerint a polgári lakosság veszteségei igen nagyok. A szovjet megszálló hatalom teljes kimenési tilalmat rendelt el, és mindazokat, akik kimerészkednek a város utcáira, a szovjet csapatok figyelmeztetés nélkül lelövik. Az államminiszter közölte, hogy a legújabb értesülések alapján a szovjet megszálló haderő és a szabadságharcosok között a harcok még tegnap is folytatódtak a fővárosban. Egyes helyeken még tüzek vannak. Az államminiszter kijelentette továbbá, hogy értesülése szerint a szovjet csapatokat magyar katonák nem támogatják. A szovjet parancsnokok a magyar lakosság elleni véres beavatkozást a szovjet katonák előtt azzal indokolták meg, hogy állítólag reakciós erők leküzdéséről volt szó. Reading megállapította, hogy a szovjet beavatkozás Magyarországon megtorló jelleget öltött. Beszéde során bejelentette, hogy Nagy-Britannia gyors intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy 2500 magyar menekültet azonnal befogadjanak az országba.

Az angol alsóházban Hope külügyi államtitkár ismertette a magyarországi helyzetet. Rámutatott arra, hogy a kedden éjszaka kapott értesülések szerint a harcok Budapesten tovább folytak. A város egyes részei lángokban állanak - mondotta az államtitkár. A polgári lakosság veszteségei igen súlyosak. A szovjet erők kíméletlenül tüzelnek a polgári lakosságra, amint az utcán mutatkozik. Hope államtitkár ezután azt mondotta, maguk a kommunisták sem állítják, hogy az oroszok oldalán magyarok harcolnának. Ami ma Magyarországon történik, azt tömören szovjet irtóhadjáratnak lehet nevezni. Hope a brit kormány nevében a továbbiakban felszólította Moszkvát, engedje be Magyarország területére a vöröskeresztes gépkocsikaravánokat, amelyek élelmiszerrel és gyógyszerrel megrakodva várják az indulás pillanatát. A brit államtitkár a következő megállapítással fejezte be beszámolóját: "Minden vöröskeresztes közlemény azt bizonyítja, hogy a magyarországi polgári lakosság igen súlyos helyzetbe sodródott, és igen nagy a sebesültek száma. Ennél fogva külön megbélyegzést érdemel, hogy a Szovjetunió továbbra is megakadályozza, hogy az életfontosságú gyógyszer- és élelmiszersegélyt Magyarországra lehessen szállítani."

Párizs lakossága este nagy tömegtüntetést rendezett, amelyen tiltakoztak a magyar szabadságharc szovjet vérbefojtása ellen. A párizsi Champs-Élysées-n több tízezres tömeg vonult fel a híres Diadalívhez, a francia ismeretlen katona sírjához. A tüntetők Magyarországot éltették, és a szovjet gyilkosok megbüntetését követelték. A Magyarországról érkező legújabb hírek és a szovjet csapatok barbár magatartásáról szóló jelentések a tömeg dühét és elkeseredését csak fokozták. A hatalmas tömeg a francia ismeretlen katona sírjától a franciaországi kommunista párt székháza elé vonult. Bár az egész francia rendőrséget riadókészültségbe helyezték, a tömeg áttörte a rendőrkordont, szétzúzta a kommunista székház hatalmas kovácsoltvas kapuját, betört az épületbe, és azt több ponton felgyújtotta. A franciaországi kommunista párt székháza az esti órákban lobogó lánggal égett. Hatalmas tüntető csoportok ezután szétszéledtek a városban, és a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását igazolni igyekvő egyes franciaországi kommunista vezetők azonnali felelősségre vonását követelték. A tüntetések a francia főváros különböző pontjain még folytatódnak. Párizs fontos pontjait több ezer főnyi karhatalmi alakulat szállta meg. Acélsisakos felfegyverzett rendőrök őrzik a hidakat és középületeket. A Champs-Élysées-n tüntető hatalmas tömeg szavalókórusban kiáltotta: "Szabadítsátok fel Budapestet! Szovjet gyilkosok! Helyezzétek törvényen kívül a kommunista pártot!" és "Éljen a szabad Magyarország!" A tömegtüntetésben részt vett a francia nemzetgyűlés körülbelül háromszáz képviselője is. A tüntető tömeg élén öt volt francia miniszterelnök haladt. Bidault, Pleven, Schuman, Paul Reynaud és Pineau. Közöttük haladt Auer Pál, volt párizsi magyar követ is. Tüntetés volt a Rue de Grenelle-ben is, ahol a Force Quvriére-be tömörült több ezer munkás vonult fel, hogy tüntessen a magyarországi szovjet beavatkozás ellen. A munkásság tüntetett a szovjet nagykövetség épülete előtt is. Kommunista hajógyári munkások tüntettek Saint-Nazaire-ben és Brestben is.

A nyugatnémet alsóház ma rendkívüli ülést tart, amelyet a magyar ügynek szentelnek. Adenauer kancellár az ülésen kormánynyilatkozatot tesz.

A Szovjetunió bonni nagykövetségének az októberi forradalom emlékére rendezett fogadásán csak a nyugatnémet külügyminisztérium két tisztviselője jelent meg. A kormány tagjai és a közélet vezető személyiségei a magyarországi eseményekre való tekintettel tüntetően távol maradtak az ünnepségről.

A nyugati nagyhatalmak nagykövetségei részéről a fogadáson senki sem vesz részt. A nyugati fővárosokban mindenütt hasonlóképpen bojkottálták a nyugati diplomaták a szovjet külképviseletek fogadásait.

A stockholmi szovjet nagykövetség épülete előtt óriási embertömeg tüntetett a magyarországi szovjet orvtámadás ellen. A tömeg betörte a nagykövetség épületének ablakait. Az októberi forradalom alkalmából a kommunista párt ma estére gyűlést hirdetett meg, amit azonban az utolsó pillanatban biztonsági okokra hivatkozva lemondott.

Hágában hivatalosan megerősítették, hogy a holland olimpiai csoport nem vesz részt a melbourne-i olimpia játékokon. A holland olimpiai bizottság egy melbourne-i távirati megkeresésre azt válaszolta, hogy döntése végleges.

A közel-keleti kérdésben a brit kormány továbbra is azon az állásponton van, hogy mindaddig betartja a fegyvernyugvást, amíg az egyiptomi csapatok meg nem támadják. Port-Szaíd jelenleg az angol csapatok birtokában van.

Ben Gurion izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy Izrael nem adja fel az egyiptomiaktól elhódított Sínai-félszigetet.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése ma délután öt órakor megkezdte a közel-keleti helyzet újabb vitáját. Az egyiptomi küldött szerint a harcok még nem szünetelnek Egyiptomban, és beszéde során vádolta az angol-francia csapatokat, hogy hadműveleteik során jelentős veszteséget okoztak a polgári lakosság soraiban. A dán ENSZ-küldött határozati javaslatot nyújtott be Dánia és további hat állam nevében egy tanácskozó bizottság felállításáról a Világszervezet rendőri haderejének megszervezésére.
Hammarskjöld főtitkár bejelentette, hogy tárgyalások indultak Egyiptommal, valamint az angol és a francia hatóságokkal a Világszervezet rendőri erejének működésével kapcsolatban a Közel-Keleten. Az ENSZ rendkívüli közgyűlésének a közel-keleti helyzettel foglalkozó vitája a késő esti órákig elhúzódik, és híradásunk időpontjában még tart. A magyar vita..., a magyar kérdés vitáját a közel-keleti vita után tartják meg.

Az amerikai demokrata párt Eisenhower elnök győzelme ellenére megszerezte a vezetést az amerikai Kongresszus mindkét házában. A késő délutáni órákban közölték, hogy a Demokrata Párt mandátumainak száma elérte a 218-at, ami az abszolút többséget jelenti a képviselőházban. A Szenátusban a demokraták eddig 49 mandátumot biztosítottak maguknak, ami azt jelenti, hogy a demokraták a Kongresszus felső házában is többségben lesznek. Az Egyesült Államok köztársaságpárti elnökének tehát - legalábbis az elkövetkező két esztendőben - a többségében demokrata párti Kongresszussal kell majd együttműködnie. Az Egyesült Államok történetében eddig csak egyszer volt arra példa, hogy egy párt megnyerte az elnökválasztást, ugyanakkor a Kongresszus mindkét házában kisebbségben maradt.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését ezzel befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-08 1:00
Hossz0:12:31
Cím01:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3