Nemzetközi sajtószemle

1956. november 06. 12:19 ● 07:30

00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemle következik. Beszámolunk a magyarországi szovjet hadjárat külföldi visszhangjáról.

Sajtószemlénket a londoni Times mai vezércikkével kezdjük. A lap szerint a magyarországi események fordulópontot jelentenek a nyugati kommunista pártok életében is. A nyugati kommunisták hite megrendült a párt vezetésében és tanaiban. A Times felhívja a figyelmet Martinique francia képviselőnek a kommunista pártból való kilépésére és arra, hogy Martinique nyilvánosan megbélyegezte a magyarországi szovjet beavatkozást helyeslő pártálláspontot. A Times cikke így folytatódik:
Franciaországban és Olaszországban a kommunista szavazók közül a legtöbb ideológiailag képzetlen és csak azért támogatja a szélsőbalt, mert azt hiszi, ezzel a leghumánusabb és legszociálisabb program megvalósítását segíti. A magyarországi szovjet vérengzés után ez az illúzió megsemmisült, a Szovjetunió magyarországi bűneiért sokszorosan megfizet majd ebben a vonatkozásban is. - Ezeket hangoztatja a mai Times Londonból.

Áttérve az angol Times-ról az amerikaira, a New York Times-ra, a lap ma újabb vezércikket ír a magyar szabadságharcról. A cikk címe: "Egy árulás következménye". A New York Times vezércikkéből idézünk:
A magyar szabadságharcosok tovább harcolnak. Már több napja, hogy a Vörös Hadsereg áruló támadása megindult ellenük. A magyar szabadságharcosok túlerővel állanak szemben. Katonai szempontból helyzetük reménytelen, és ennek ellenére bátorságuk egyetlen pillanatra sem ingott meg. A harc nem fejeződött be, a Vörös Hadsereg a szabadságharcosok ellenállását nem küzdötte le! Azt nézzük meg, hogy a szovjet gyilkosok mit remélhetnek Magyarországon? A Kádár banda uralma kizárólag a szovjetszuronyok hegyén nyugszik. Ennek a bandának a törvényességre semmiféle jogcíme nincs, semmiféle formába nem képviseli a magyar népet. Magyarország helyzete valójában Lettország, Litvánia és Észtország helyzetére emlékeztet. A Kádár banda azt állítja, hogy Magyarország feltétel nélküli függetlenségét és önállóságát akarja megszerezni. Ez olyan ostoba csalás, amely senkit sem téveszt meg.
A New York Times vezércikke így folytatódik:
Ennek a bandának diplomácia elismerése problémaként fel se merülhet, Magyarország utolsó törvényes kormánya Nagy Imre kormánya volt. Ezt a kormányt a szovjet csapatok elfogták, le kell vonni a magyarországi események diplomáciai következményeit, zárolni kell a magyarországi bankszámlákat, meg kell akadályozni, hogy a Kádár banda azokat elrabolhassa. Tanácsos a Magyarországgal kapcsolatos Tito politikát is tanulmányozni. Tito csak a legenyhébb szavakkal helytelenítette a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását. Úgy látszik a jugoszláv diktátornak a helyzete nagyon bizonytalan, és a jelek szerint tartott egy szabad, demokratikus Magyarország megszületésétől.
A New York Times egy másik cikkben az indiai miniszterelnök Nehru állásfoglalásáról ír. A lap köszönti Nehrut abból az alkalomból, hogy félreérthetetlenül a magyarországi szovjet támadás ellen lépett fel. A New York Times szerint, Nehru ezzel a lépésével a felvilágosult országok közvéleményéhez csatlakozott. A különböző nyugati kormányok, és a közvélemény érzelmei különben a legnagyobb mértékben azonosak a magyarországi események tekintetében - jegyzi meg a New York Times. A lap hozzáfűzi, hogy az ázsiai szabad országok politikai vezetőitől hamarosan Nehru kijelentéseihez hasonló nyilatkozatok várhatók.

Egy másik amerikai lap, a Philadelphia Inquirer ezeket írja vezércikkében:
Hét nap alatt a civilizáció ötven évre süllyedt vissza. Az elmúlt hét sötét tragédiái megrendítették az egész világot. A magyar szabadságharcosok ellen szovjet harci kocsikat vetettek be. Ehhez hasonló cselekedet csak a koreai kommunista támadás volt. A szovjet gyarmatosítók végképp lelepleződtek. A szabad nemzeteknek igazán nem lehet kétségük Moszkva felől. Néhány nappal ezelőtt még azt hittük, hogy némi haladás mutatkozik a világ problémáinak megoldásánál. Aztán bekövetkeztek a legújabb események, és van-e még valaki, aki a lefegyverzés módozatain gondolkodik? Ki az, aki például fel merné hagyni a sorozást? Ki az, aki lassítaná közülünk az atomfegyverek fejlesztését? Ki az, aki ezek után a legkisebb mértékben is bíznék a Szovjetunióban? Ma már látjuk, hogy nincs számunkra más út, csak a felkészülés, az előkészület a legnagyobb fenyegetésre, a legnagyobb veszélyre. Csüggedésre természetesen nincs nekünk okunk, és azt üzenjük a magyaroknak, hogy ők se csüggedjenek! Előfordul olykor, hogy virradat előtt a legsötétebb. - Ezeket írja az amerikai Philadelphia Inquirer.

[...]
A Washington Post vezércikkének ismertetése után most néhány olasz lap állásfoglalásáról tájékoztatunk.

A Giornale d'Italia című római újság "A nagy gyávaság" címmel azt írja, hogy Szovjetunió gyávasága Magyarországon csalással párosult. A Giornale d'Italia megállapítja, hogy a magyar nép magatartása az elképzelhető legférfiasabb volt, és a magyarok emberi méltóságukhoz jobban ragaszkodnak, mint életükhöz.

Egy másik olasz lap, a baloldali szocialisták lapja, az Avanti így ír:
A szovjet politika ellentmondásokkal teli zsákutcába került. Moszkva a sztálini múlt feladásáról beszél, és sztálinista módszereket alkalmaz. Ez nem megy. Nem lehet Titóval barátkozni, a megszállt országok egyenrangúságáért síkra szállni, és közben a magyar forradalmat harckocsikkal leverni! A szovjet magyarországi támadása csak az orosz nagyhatalom célját szolgálja, és nem veszi tekintetbe a világ munkásságának érdekeit. Moszkva most teljes egészében elpocsékolja azt a hatalmas erkölcsi tőkét, amelyet az oroszországi kommunista párt a fasizmus legyőzésével szerzett. - Ezeket hangoztatta a Nenni-féle szocialisták lapja, az Avanti.

A Corriere d'Informazione című lap kijelenti, hogy a szovjet támadás az egész világban mély megrendülést és megvetést keltett. A Kádár-féle bábkormány megalakulása pedig kifejezetten bűnügyi jelenség - állapítja meg a lap. A cikk így folytatódik:
Ezer és ezer harckocsi a magyar diákok ellen. A katonai győzelmet a harckocsik erdeje természetesen megkönnyíti. Csakhogy az a kérdés, érzéketlenek maradhatnak-e a vastagbőrű moszkvai vezetők a világ felháborodásával szemben? Az általános világpolitikai helyzet rendkívül feszült. Szuez kérdése elhalványult a magyarországi tömegmészárlás mellett. - Ezeket írja a Corriere d'Informazione című olasz lap.

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A Magyarország elleni szovjet támadás nyugati visszhangját ismertettük.

Információk

Adásba került1956-11-06 12:19
Hossz0:07:30
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Megjegyzés[...] adáshiba
Műsor letöltése MP3