23:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 23:00 ● 15:00

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 23 óra. Most híreket mondunk.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete a közel-keleti vita után újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.
Az olasz küldött az ENSZ mai esti közgyűlésén követelni fogja, hogy a Szovjetunió vessen véget az elnyomásnak Magyarországon, az ENSZ pedig küldjön nemzetközi bizottságot és nemzetközi karhatalmat Magyarországra.

Budapestről kiszivárgott megbízható értesülések szerint Budapest nyolcadik kerületében a Kilián-laktanyában tovább folytatódik a szabadságharcosok ellenállása. A laktanya legnagyobb része romokban hever. A laktanya területén a honvédség és a szabadságharcosok teljes elszántsággal harcolnak. A szovjet gyalogság páncélkocsik fedezetében támad. A laktanyában harcoló szabadságharcosok között több száz fiatal egyetemista van. A többi munkás és munkáslány. A szabadságharcosok, akiknek sorában gyermekek is harcolnak, a harckocsikra benzinnel telt üvegeket dobnak, majd rakétapisztolyokkal lőnek rájuk. Több mint száz páncélkocsit sikerült eddig megsemmisíteniök. A szovjet csapatoknak nagyok a veszteségei. A szovjet parancsnokság fő erejét Kelenföldön csoportosítja. Itt helyezték el a lőszerraktárt, a kelenföldi villamos remízben, az üzemanyagraktárt pedig az autóbusz remízben. Harcok folynak a Hadik-laktanya környékén is, jóllehet az oroszok két nap óta gyújtóbombákkal lövik a laktanyát, amely teljesen romokban hever. A vízművek a harc következtében újabb károkat szenvedtek. Pest nagy részében nincs vízszolgáltatás. A Ganz Vagongyárban ugyancsak áll a harc. A gyár 60 százaléka romokban hever. A szabadságharcosok a leghevesebb ellenállást Külső-Kőbányán a sörgyárban és a sörgyári pincékben fejtik ki. A szovjet híradós alakulatok egész nap hangszórós kocsikról szólítják fel megadásra a szabadságharcosokat, és teljes megsemmisítésükkel fenyegetőznek. A szabadságharcosokat lökhajtásos repülőgépekről, fedélzeti fegyverrel is támadják. A Nagykörúton rendkívül súlyosak a károk. A Gellérthegyi sziklabarlangok körül is folyik a harc.

A szovjet kommunista Miskolci Rádió könyörgő hangú felszólítást intéz a DIMÁVAG munkásaihoz, hogy vegyék fel a munkát, mert az üzemegységek teljes leállása miatt, pótolhatatlan károk keletkeznek. Az adó bejelentette, hogy megalakították a Borsod megyei Rendőrkapitányságot. A rendőrség a szovjet katonai rendőrséggel együtt teljesít szolgálatot. A szabad földön felfogott rádiójelentések tanúsága szerint tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerületeiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen.

A jugoszláv hírügynökség közölte, hogy Milenko Milovanov, a budapesti jugoszláv nagykövetség titkára tragikus körülmények között meghalt. A jugoszláv diplomata halálának körülményeit a közlemény nem említette. Más forrásból úgy tudják, hogy a jugoszláv követségi titkár egy szovjet harckocsi tüzében pusztult el. A követségi titkár az ablak mellett állt, amikor a szovjet harckocsi tűz alá vette a jugoszláv nagykövetség épületét.

Londonban Reading államminiszter a Lordok Házában megrendítő képet festett a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásáról. Az angol államminiszter hangoztatta, hogy a vöröskeresztes jelentések szerint, a polgári veszteségek igen nagyok. A szovjet megszálló hatalom teljes kimeneteli tilalmat rendelt el és mindazokat, akik kimerészkednek a város utcáira, a szovjet csapatok figyelmeztetés nélkül lelövik. Az államminiszter közölte, hogy a legújabb értesülések alapján, a szovjet megszálló haderő és a szabadságharcosok között a harcok még tegnap is folytatódtak a fővárosban. Egyes helyeken még tüzek vannak. Az államminiszter kijelentette továbbá, hogy értesülése szerint, a szovjet csapatokat magyar katonák nem támogatják. A szovjet parancsnokok a magyar lakosság elleni véres beavatkozást a szovjet katonák előtt azzal indokolták meg, hogy állítólag reakciós erők leküzdéséről volt szó. Reading megállapította, hogy a szovjet beavatkozás Magyarországon megtorló jelleget öltött. Nagy-Britannia gyors intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy 2500 magyar menekültet azonnal befogadjanak az országba.

Az angol alsóházban Hope külügyi államtitkár ismertette a magyarországi helyzetet. Rámutatott arra, hogy a kedd éjszaka kapott értesülések szerint a harcok tovább folytak Budapesten. A város egyes részei lángokban állnak - mondotta. A polgári lakosság veszteségei igen súlyosak. A szovjet erők kíméletlenül tüzelnek a polgári lakosságra, amint ez az utcán mutatkozik. Maguk a kommunisták sem állítják - mondotta Hope államtitkár -, hogy az oroszok oldalán magyarok harcolnának. Ami ma Magyarországon történik, tömören szovjet irtó hadjáratnak lehet nevezni. Hope a brit kormány nevében felszólította Moszkvát, engedje be Magyarország területére a vöröskeresztes gépkocsikaravánokat, amelyek élelmiszerrel és gyógyszerrel megrakodva várják az indulás pillanatát. A brit államtitkár a következő megállapítással fejezte be beszámolóját: "Minden vöröskeresztes közlemény azt bizonyítja, hogy a magyarországi polgári lakosság igen súlyos helyzetbe sodródott, igen nagy a sebesültek száma. Ennél fogva külön megbélyegzést érdemel, hogy a Szovjetunió továbbra is megakadályozza, hogy az életfontosságú gyógyszer- és élelmiszersegélyt Magyarországra lehessen szállítani."

A francia nemzetgyűlés ma rendkívüli ülést tart és azon a magyar üggyel foglalkozik. A francia politikai pártok nyilatkozataikban Magyarország vértanú népe mellett foglalnak állást, és megfelelő intézkedéseket várnak a kormánytól a szovjet hadsereg cinikus és szégyenletes magyarországi beavatkozásával kapcsolatban.
Párizs lakossága ma este nagy tömegtüntetést rendezett, amelyen tiltakoztak a magyar szabadságharc szovjet vérbefojtása miatt. A párizsi Champs Élysées-n több tízezres tömeg vonult fel a híres Diadalívhez, a francia ismeretlen katona sírjához. A tüntetők Magyarországot éltették, és a szovjet gyilkosok megbüntetését követelték. Magyarországról érkező legújabb hírek és a szovjet csapatok barbár magatartásáról szóló jelentések a tömeg dühét és elkeseredését csak fokozták. A hatalmas tömeg a francia ismeretlen katona sírjától a franciaországi kommunista párt székháza elé vonult. Bár az egész francia rendőrséget riadókészültségbe helyezték, a tömeg áttörte a rendőrkordont, szétzúzta kommunista székház hatalmas kovácsoltvas kapuját, betört az épületbe, és azt több ponton felgyújtotta. A franciaországi kommunista párt székháza az esti órákon lobogó lánggal égett. Hatalmas tüntető csoportok ezután szétszéledtek a városban és a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását igazolni igyekvő egyes franciaországi kommunista vezetők azonnali felelősségre vonását követelték. A tüntetések a francia főváros különböző pontjain még folytatódnak. Párizs fontos pontjait több ezer főnyi karhatalmi alakulat szállta meg. Acélsisakos felfegyverzett rendőrök őrzik a hidakat és a középületeket. A Champs Élysées-n tüntető hatalmas tömeg szavalókórusban kiáltotta: "Szabadítsátok fel Budapestet! Szovjet gyilkosok! Helyezzétek törvényen kívül a kommunista pártot! Éljen a szabad Magyarország!" A tömegtüntetésben részt vett a francia nemzetgyűlés körülbelül háromszáz képviselője is.

A nyugatnémet alsóház holnap rendkívüli ülést tart, amelyet a magyar ügynek szentel. Adenauer kancellár az ülésen kormánynyilatkozatot tett. A nyugatnémet kormány elhatározta, hogy otthont nyújt 3000 magyar menekültnek. A nyugatnémet társadalmi szervezetek a szakszervezetekkel és a diákság egyesületeivel az élén, máris jelentős adományokkal járultak hozzá a magyar szabadságharc menekültjeinek hathatós támogatásához.

A Szovjetunió bonni nagykövetségének az októberi forradalom emlékére rendezett mai fogadásán, csak a nyugatnémet külügyminisztérium két tisztviselője jelenik meg. A kormány tagjai és a közéleti vezető személyiségek a magyarországi eseményekre való tekintettel tüntetően távol maradnak az ünnepségről. A nyugati nagyhatalmak nagykövetségei részéről senki sem vesz részt a fogadáson. A nyugati fővárosokban mindenütt hasonlóképpen bojkottálták a nyugati diplomaták a szovjet külképviseletek fogadásait.

A skandináv szakszervezetek bizottsága tiltakozott a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása ellen. A magyarországi szovjet agresszió a skandináv szakszervezeti vezetők véleménye szerint, azt az egyetlen célt szolgálja, hogy a magyar népet megfossza szabadságától és önrendelkezési jogától. A skandináv szakszervezeti bizottságban a norvég, dán, izlandi, svéd és finn munkásmozgalmak vezetői vesznek részt. A skandináv szakszervezeti vezetők felhívásukban hangoztatják, hogy a véres magyarországi dráma az egész világot megrendítette. A magyar nép szabadságharca bebizonyította, hogy az erőszak és a terror nem pusztíthatja el az emberek vágyakozását a szabadság iránt. A magyarországi események fényt vetettek arra is, hogy a kommunista uralkodó osztálynak nem sikerült híveket szereznie a nép körében. A skandináv szakszervezetek a legerélyesebben tiltakoznak a katonai erőszak alkalmazása ellen a magyar néppel szemben. Még ha most sikerülne is elfojtani a szabadságharcot - hangzik a határozat -, a magyar népnek a szabadság utáni vágya újra utat tör majd magának.

Saint-Lourient kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy a kanadai kormány hajlandó ezer főnyi csapatot az ENSZ rendelkezésére bocsátani a tervezett rendőri erőben való szolgálatra. A romániai és csehszlovákiai kommunista kormány ugyancsak felajánlotta szolgálatait a Világszervezetnek. Az említett országokon kívül Kolumbia, Dánia, Finnország, India, Norvégia, Pakisztán, Svédország és Új-Zéland hajlandó csapatokat küldeni az ENSZ nemzetközi haderejébe.

Az osztrák kormány, hazaárulás miatt, vádat emelt a Volksstimme című kommunista napilap ellen. A Volksstimme legutóbb azt állította, hogy a bécsi kormány a magyarországi fejleményekkel kapcsolatban megszegte Ausztria semlegességét.

A közel-keleti kérdésben a brit kormány továbbra is azon az állásponton van, hogy mindaddig betartja a fegyvernyugvást, amíg az egyiptomi csapatok meg nem támadják. Jelenleg az angol csapatok birtokában van Port-Szaíd.

Ben Gurion, izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy Izrael nem adja fel az egyiptomiaktól elhódított Sínai-félszigetet.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése ma délután öt órakor megkezdte a közel-keleti helyzet újabb vitáját. Az egyiptomi küldött szerint, a harcok még nem szünetelnek Egyiptomban, és vádolta az angol-francia csapatokat, hogy hadműveleteik során jelentős veszteségeket okoztak a polgári lakosság között,
A dán ENSZ küldött határozati javaslatot nyújtott be Dánia és további hat állam nevében egy tanácskozó bizottság felállítására a világszervezet rendőri haderejének megszervezésére.
Hammarskjöld bejelentette, hogy tárgyalások indultak Egyiptommal, valamint az angol és francia hatóságokkal a világszervezet rendőri erejének működésével kapcsolatban a Közel-Keleten.
Az ENSZ rendkívüli közgyűlésének a közel-keleti helyzettel foglalkozó vitája a késő esti órákig elhúzódik. A magyar kérdés vitáját a közel-keleti vita után tartják meg.

Az amerikai Demokrata Párt Eisenhower elnök győzelme ellenére, megszerezte a vezetést az amerikai kongresszus mindkét házában. A késő délutáni órákban közölték, hogy a Demokrata Párt mandátumainak száma elérte a 218-at, ami az abszolút többséget jelenti a képviselőházban. A Szenátusban a demokraták eddig 49 mandátumot biztosítottak, ami azt jelenti, hogy a demokraták a Kongresszus felső házában is többségben lesznek. Az Egyesült Államok köztársaság párti elnökének tehát, legalábbis az elkövetkezendő két esztendőben, a többségében demokrata párti kongresszussal kell együttműködni. Az Egyesült Államok történetében eddig csak egyszer volt arra példa, hogy egy párt megnyerte az elnökválasztást, ugyanakkor a kongresszus mindkét házában kisebbségben maradt.

Krakkóban több ezer egyetemi hallgató vonult fel hétfőn, hogy tisztelettel adózzék a magyar szabadságharc hőseinek. A diákok a műszaki egyetemen nagygyűlést tartottak, amelyen rokonszenvüknek adtak kifejezést a magyar szabadságharcosok iránt. Az egyetemek és főiskolák rektorai felszólítást intéztek a diáksághoz, amelyben a diákokat nyugalomra és önfegyelemre intik.

Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 23:00
Hossz0:15:00
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3