16:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 16:00 ● 10:10

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 16 óra egy perc. Híreket mondunk.

Ma hajnal óta a szovjet csapatok három oldalról ostromolják Dunapentelét. A Rákóczi adó időről időre jelentéseket ad az ostrom állásáról. Egyik legdrámaibb mondatuk: "Adásunkat továbbra is figyeljétek! Mihelyt lesz egy kis időnk, hogy a tüzelőállásból visszajöjjünk a rádióhoz, ismét adunk tovább." A Rákóczi adó közli, hogy a kecskeméti szovjet parancsnokság felszólította Dunapentele helyőrségét, tegye le a fegyvert. A szovjet ultimátum életük, szabadságuk és politikai jogaik megtartását ígéri a helyőrség tagjainak. Dunapentele katonai parancsnoksága és városi nemzeti bizottsága a következőkkel válaszolt a szovjet felszólításra: "Dunapentele az első szocialista város Magyarországon. A városban többségben munkások laknak és a hatalom az ő kezükben van letéve. Az 1956. október 23-i győztes forradalom után a munkások megválasztották a nemzeti bizottságot, amelybe saját embereiket delegálták. A város katonai parancsnoksága szorosan együtt dolgozik a nemzeti bizottsággal. A város lakossága fegyverben van. Fegyverét nem adja le. Saját kezükkel épített házaikat, gyáraikat és az egész várost megvédik minden túlkapástól, de a szovjet csapatokkal szemben is. Fegyvereiket nem teszik le, a szovjet parancsnoksággal csak akkor tárgyalnak, ha biztosítékot kapnak arra, hogy azok nem avatkoznak be belügyeikbe." A Rákóczi rádió megismételte a Nemzetközi Vöröskereszthez intézett felhívását, hogy nyilvánítsák Dunapentelét vöröskereszt elosztó központnak. Kéri továbbá a rádió, hogy az ENSZ Egyiptomhoz hasonlóan Magyarországon is kényszerítse ki a tűzszünetet és az idegen csapatok kivonulását. A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerülteiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen. Az oroszbérenc Kádár-csoport könyörgő hangú felhívásokat intéz a lakossághoz a munka felvételére. A felhívásokból kitűnik, hogy a lakosság nem tesz eleget a felszólításoknak.
A szabadságharcosok Róka adója jelenti, hogy a magyar felkelők Budapest nyolcadik kerületében még tartják magukat. Az oroszoknak súlyosak a veszteségei. Újabb szovjet egységeket vontak be a harcba Rákospalota és Vecsés irányából.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este kilenckor újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.

Szuhravardi, pakisztáni miniszterelnök felszólította Bulganyin szovjet miniszterelnököt, hogy álljon el az erőszak további alkalmazásától Magyarországon. A pakisztáni kormány utasította az ENSZ-nél működő állandó delegátusát, hogy ebben az értelemben nyújtson be javaslatot az ENSZ rendkívüli közgyűlésén. A pakisztáni javaslat a fegyverszünet azonnali elrendelését követeli. Ezt követően az idegen katonai erőket azonnal vonják vissza Magyarországról. Végül a világszervezet rendőri erői vonuljanak be az országba a rend és a törvényesség betartásának biztosítására. Végezetül az ENSZ felügyelete mellett általános választásokat tartanának Magyarországon. A pakisztáni javaslat szerint csak szabad választásokról lehet szó, amelyek lehetővé tennék a magyar nép számára, hogy saját maga határozza meg azt a kormányformát, amelyet a leghelyesebbnek tart az ország vezetésére.

Martino, olasz külügyminiszter bejelentette a képviselőházban, hogy az olasz kormány lépéseket tesz az ENSZ-nél, küldjön ki Magyarországra nemzetközi rendőri erőket, amelyek gondoskodnának a lakosság biztonságáról mindaddig, amíg normális kormány veszi át a hatalmat az országban. Martino a legélesebb formában elítélte a szovjet haderő vérengzését Magyarországon. Utána Nenni, a baloldali szocialisták vezére emelkedett szólásra. Kijelentette, az egész olasz nép, és így a baloldali szocialisták is a legnagyobb tisztelettel néznek azokra, akik életüket adták a szabadságért Magyarországon. Kijelentését a kommunista képviselők vad kiabálással fogadták. A házelnök csak a legerélyesebb fellépéssel tudta megakadályozni, hogy közelharcra ne kerüljön sor a kommunista és a nem kommunista képviselők között.

Az osztrák Welt Presse beszámol arról, hogy sok nyugati újságíró szorult benn Budapesten. Kiemeli, hogy közöttük van Molden és Pogány, a Presse című lap tudósítói, McCormack, a New York Times munkatársa, Saimon Fraidan, a New York Post tudósítója és dr. Schick, a Neues Österreich tudósítója. Budapesten van ma is Matteotti, az Olasz Szociáldemokrata Párt főtitkára. Az osztrák lapok egyébként beszámolnak arról, hogy Budapesten most ismét megjelentek a szabadságharcosok plakátjai. Ezekben a szovjet csapatok azonnali visszavonását, a Nagy Imre kormány szabadon bocsátását és a harcok beszüntetését követelik. A plakátokat a magyar fegyveres erők parancsnoksága, a Magyar Írók Szövetsége, és az egyetemi hallgatók forradalmi tanácsa írta alá. Az osztrák lapok beszámolnak arról is, hogy a parlament tegnapi ülésén az alsóház valamennyi nem kommunista képviselője elhagyta a termet, amikor egy kommunista képviselő emelkedett szólásra. Egy szocialista képviselő hangsúlyozta, hogy amikor Magyarországon a legdurvább eszközökkel nyomják el a szabadságot a kommunisták, az osztrák képviselők nem óhajtják végighallgatni a kommunista képviselő szónoklatát.

Ma magyar nap van Franciaországban. Délután négy és öt óra között általános munkaszünet van, és a Párizs környéki munkások szovjetellenes tüntetést rendeznek több nyilvános teremben. A szovjet követség fogadást rendez, hogy az októberi forradalmat ünnepelje. A francia munkások elhatározták, hogy elállják az orosz nagykövetséghez vezető utcákat. A holland, amerikai, kanadai és brazil követségek tagjai visszautasították a szovjet ünnepségre való meghívást. A párizsi rendőrfőnök betiltotta a ma estére tervezett magyarellenes kommunista tüntetést. A francia kommunista párt párizsi székházát vasdorongokkal és acéllemezekkel erősítették meg, mert a kommunistaellenes néphangulat kirobbanásától tartanak. A Pas-de-Calais département kommunista pártja bejelentette, hogy több sejt kollektív kilépett a pártból. Nem hivatalos jelentés szerint egy hét alatt, mintegy húsz százalékkal csökkent a francia kommunisták száma. Egy ma érkezett párizsi jelentés szerint, a francia fővárosban meghalt Pedrazzini, a Paris Match című képes folyóirat fotóriportere. Pedrazzini lapja megbízásából Budapestre utazott és ott súlyosan megsebesült.
Amerika népe újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower fölényes győzelmet aratott ellenfele, Stevenson, a Demokrata Párt elnökjelöltje felett. A szavazatok megszámlálása még tart. Eisenhower azonban máris megszerezte az elektorok abszolút többségét. Az eddig megszámlált szavazatokból Eisenhowerra több mint 27 millió, Stenvensonra 20 millió esett. Eisenhower kapott többséget, vagy vezet 41 államban, Stevenson 7 államban.

Egyiptomból, a hírzárlat következtében, nem érkeztek újabb jelentések a hadi helyzetről. A franciák és az angolok tegnap kiszélesítették a Szuezi-csatorna északi bejáratánál létesített hídfőállásaikat. Este bejelentették az ENSZ-nek, hogy ma hajnali egy órával beszüntetik a tüzet, feltéve, hogy az egyiptomi csapatok nem intéznek támadást az angol és francia erők ellen. Bejelentették azt is, hogy hajlandók kivonni csapataikat Egyiptomból, amint az ENSZ a célnak megfelelő nemzetközi biztonsági erőket küld a szuezi övezetbe. Az angol és a francia csapatok egyidejűleg megkezdték a Szuezi-csatornában létesített zárak és akadályok eltávolítását. Egyiptom és Izrael már korábban bejelentette, hogy hajlandó elfogadni az ENSZ fegyverszüneti feltételeit.

Eden miniszterelnök tegnap ismertette a kormány fegyvernyugvási döntését az angol alsóházban. Ismertette Bulganyin fenyegető hangú levelére adott válaszát is. Ebben a válaszban Eden rámutatott arra, hogy különösen hangzanak az angol csapatok állítólagos barbárságáról terjesztett szovjet vádak egy olyan időpontban, amikor szovjet csapatok hadműveleteket folytatnak a magyar nép ellen. Azok a veszteségek, amelyeket az angol és a francia haderő egységei Egyiptomban okoztak, aligha hasonlíthatók össze a magyar nép veszteségeivel. A világ jól tudja, hogy a szovjet csapatok kíméletlen eszközökkel törik le a magyar nép nemzeti megmozdulását, amelynek egyetlen célja az ország függetlenségének kiharcolása. A magyar nép a semlegesség kinyilvánításával bebizonyította azt is, hogy ez a mozgalom nem fenyegeti a Szovjetunió biztonságát. Ilyen körülmények között a szovjet kormány angolellenes vádaskodása visszataszító - mondotta Eden.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 16:00
Hossz0:10:10
Cím16:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3