19:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 08. 19:00 ● 09:00

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 22 óra 35 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 19 óra. Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az ENSZ közgyűlése ma másodízben foglalkozik a magyar üggyel. Az első alkalommal, amikor a magyarországi szovjet beavatkozást tárgyalták, a közgyűlés azt a határozatot hozta, hogy küldjön ki az ENSZ megfigyelőket Magyarországra. A Szovjetunió azóta sem adta beleegyezését az ENSZ-megfigyelők kiküldéséhez. A mai ülésre a pakisztáni küldött javaslatot készített elő. A javaslattervezet többek között sürgeti ENSZ biztonsági alakulatok kiküldését Magyarországra és szabad választások megtartását az ENSZ égisze alatt. Az olasz küldöttség vezetője azt a megbiztatást kapta kormányától, követelje, hogy a Szovjetunió vessen véget a magyarországi elnyomásnak. Az olasz javaslattervezet azt kívánja, küldjön ki az ENSZ legrövidebb idő alatt nemzetközi bizottságot és nemzetközi karhatalmat Magyarországra.

A mai ülésen, amelyet kevéssel fél öt után nyitottak meg, Kuba megbízottja a legélesebb szavakkal ítélte el a Szovjetunió magatartását. "A Szovjetunió eljárása a nemzetgyilkosság ellen hozott nemzetközi egyezmény durva megsértése" - mondotta a küldött. De megsértette a Szovjetunió az Egyesült Nemzetek Alapokmányát is. A kubai megbízott ezután rámutatott arra, hogy a szovjet csapatok kegyetlenkedéseket követnek el Magyarországon. Moszkva barbár lépése párját ritkítja a történelemben. A szovjet imperializmus legdurvább megnyilatkozásával állunk szemben. Nemzeti Kína küldötte rámutatott arra, hogy a Szovjetunió a történelem folyamán soha nem látott kegyetlenséggel próbálja fenntartani az elmúlt évtizedekben kiépített imperialista és gyarmatosító rendszerét. A békés együttélésről hangoztatott szólamokat a legcinikusabb módon cáfolják meg a magyarországi események. Moszkva azért követte el borzalmas cselekedetét, mert Magyarország független és semleges akart lenni. A véres valóság egyszer s mindenkorra megcáfolta a szovjet propagandahazugságokat.

Kefauver szenátor táviratot intézett Hammarskjöldhöz, és arra kérte, sürgősen tiltakozzék a Szovjetuniónál a Magyarországon folyó kegyetlenkedések ellen. A szenátor ezután felhívja Hammarskjöldöt, tegyen meg minden tőle telhetőt, hogy az ENSZ sürgősen bizottságot küldjön ki Magyarországra.

A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központjában közölték, hogy hivatalos úton felhívták a szovjet kormányt: rendeljen el haladéktalanul tűzszünetet Budapesten, mert csak így lehet gondoskodni a sebesültek összegyűjtéséről és ápolásba vételéről. A genfi központ a Moszkvába küldött táviratában rámutat arra, hogy értesülései szerint Budapesten még szerda délben is utcai harcok folytak, és igen sok sebesült a hadszíntereken maradt anélkül, hogy bármilyen orvosi ápolásban részesült volna, tekintettel a meg nem szűnő harcra. "Felhívjuk a szovjet kormányt - hangzik a Nemzetközi Vöröskereszt táviratában -, utasítsa haladéktalanul a harcoló felek felelős vezetőit, adjanak parancsot a kölcsönös tűzszünetre, hogy a sebesülteket össze lehessen gyűjteni, és gondozásba lehessen venni." A Nemzetközi Vöröskereszt központjában nem közölték, honnan szerezték értesüléseiket a budapesti utcai harcokról. Nyilvánvalónak látszik azonban, hogy a berni külügyminisztérium kapott tájékoztatást erről. A Nemzetközi Vöröskereszt Szervezet genfi központja és budapesti képviselői között vasárnap óta megszakadt a közvetlen kapcsolat.

A nyugatnémet Vöröskereszt Budapesten állomásozó mozgókórház vonatszerelvénye ma közölte, hogy maradása mellett döntött annál is inkább, mert a különítmény jó munkát tud végezni, és némi segélyt tud nyújtani a budapesti gyermekeknek is.
Különböző rádióállomások jelentései arról számolnak be, hogy a szovjet csapatok az ország több részében folytatják támadásaikat a magyar szabadságharcosok ellen. A vörös hadsereg egyes helyeken összpontosított támadásokat kezdett nehézfegyverek és légierő bevetésével. Harcokról érkeztek hírek Mecsek és Komló térségéből, Szolnok környékéről, Nagykanizsa vidékéről, Budapestről, Budafokról és Dunapenteléről. Csepelen is tart még a harc. Összetűzésekről érkeznek hírek a Mátra vidékéről, a Bükk hegységből és Celldömölk környékéről.

Bécsi jelentések hírül adják, hogy a magyarországi események óriási felháborodást okoztak az osztrák kommunista párt tagjainak sorában is. A párt központi bizottsága ülést tartott, amelyen a vezetőség a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását helyeslő nyilatkozatot akart elfogadtatni. A központi bizottság ülésén a vezetőség javaslatának benyújtása után botrányos jelenetekre került sor, és a bizottság számos tagja elítélte a magyarországi szovjet agressziót. Az ausztriai kommunista párt vezetőségében már régóta lappangó ellentétek a magyarországi szovjet vérengzések nyomán nyílt összetűzéssé fajultak el a párt Központi Bizottságában. A bizottság számos tagja a magyarországi szovjet agresszió elleni tiltakozásként elhagyta a tárgyalótermet, és az ausztriai párt Budapestre küldendő üdvözlő nyilatkozata ily módon lekerült a napirendről.

A francia nemzetgyűlés külügyi bizottsága felszólította a francia kormányt, hogy haladéktalanul tegyen előkészületeket a három nyugati nagyhatalom kormányfőinek találkozójára. A kormányfők értekezletén szélesebb körű konferenciát készítenének elő, aminek célja elsősorban a béke helyreállítása lenne a Közel-Keleten.

Az amerikai katonai parancsnokok világszerte utasítást kaptak, hogy fokozzák védelmi készültségüket. Az intézkedést az amerikai nagyvezérkar adta ki. Washingtonban hangsúlyozzák, hogy nincsen szó új fenyegető válságról, de az Európában történt szovjet csapatmozdulatokra és a közép-keleti feszült helyzetre való tekintettel mégis szükségesnek tartották az intézkedés kiadását. Elhalasztottak több tervbe vett tengerészeti gyakorlatot, és a stratégiai légierő gyakorlatozását is csökkentették, hogy a repülőgépeket készültségben tarthassák. Hasonló intézkedésekre került a sor a szárazföldi csapatok keretében is.

A Daily Telegraph, a Daily Express, valamint a New York Times jelenti, hogy számos lengyel határátkelőhelyet lezártak. A szovjet-lengyel határ mentén már csak egy-két átkelőhelyen van közlekedés. A határ mentén nagyszámú szovjet hadosztály gyülekezik. A szovjet csapatok egy része Lengyelországon át Kelet-Németország irányába menetel.

A lengyel parlamentben törvénytervezetet nyújtottak be egy új tervbizottság felállítása és az eddigi állami-gazdasági tervbizottság megszüntetésére. Az új tervbizottság dolgozza majd ki a lengyel kormány gazdaságpolitikájának alapelveit, és azokat előterjeszti a minisztertanácsnak.
Poznanból érkező hír szerint a lengyel titkosrendőrség több tagja egy nyílt levélben a titkosrendőrség azonnali feloszlatását követelte. A nyílt levél hangsúlyozza, hogy az eddigi titkosrendőrség helyett, amely az elnyomás fegyvere volt, egy teljesen új szervezetet kell létrehozni.

A nyugatnémet képviselőház mai rendkívüli ülésén megbélyegezte a szovjet csapatok magyarországi agresszióját.

A svéd kormány bejelentette, hogy Bulganyin szovjet miniszterelnök és Hruscsov jövő év elejére tervezett stockholmi látogatását, a svéd kormány lemondta.

A portugál kormány közleményt hozott nyilvánosságra, amelyben felháborodással elítéli a szovjet csapatok magyarországi orvtámadását. A lisszaboni kormány minden lehető segítséget kilátásba helyez agresszió áldozatává vált magyar népnek.

Pineau francia külügyminiszter a nemzetgyűlés külpolitikai bizottságában a közel-keleti helyzettel foglalkozott. Közölte, hogy értesülése szerint néhány nappal ezelőtt MIG-17-es lökhajtásos gépekből álló szovjet légi alakulat repült török terület fölött Szíriába. Az alakulat Szíriába érkezése egybeesett
Bulganyinnak a nyugati kormányokhoz intézett üzenetének elküldésével, amelyben Bulganyin bejelentette, hogy a Szovjetunió támogatja Egyiptomot a francia-brit erőkkel szemben.

Az amerikai demokrata párt a törvényhozás mindkét házában megszerezte a többséget. A demokraták a képviselőházban eddig 229 mandátumot szereztek, szemben a köztársaságiak 220 mandátumával. Hat mandátum sorsa még nem dőlt el. A Szenátusban 49 demokrata párti törvényhozó foglal helyet, míg a republikánusokra 46 mandátum esett. Egy mandátum sorsa még nem dőlt el.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését ezzel befejeztük. Legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-08 19:00
Hossz0:09:00
Cím19:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3