Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. november 09. 18:24 ● 08:21

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Rendkívüli riportsorozatunkban beszámolót adunk azokról a tiltakozásokról és tüntetésekről, a felháborodásnak azon viharairól, amelyek végigszántották tegnap és ma a szabad Nyugatot és a tengerentúlt.

Genfben 10 ezer főnyi tüntető menet tett hitet együttérzéséről Magyarország és mélységes megvetéséről a Szovjetunió iránt. Amikor a menet a magyar zászlók erdejében megindult, Genf minden templomában megszólaltak a harangok. A Place Neuve-ön az újabb és újabb ezrekkel növekedő tüntető felvonulás közel 15 ezer résztvevője egy percnyi néma csenddel áldozott a hősi halált halt magyar szabadságharcosok emlékének. A fiatalság egy csoportja áttörte a rendőrkordont és ostromolni kezdte a Voix Ouvriere, a kommunisták központi lapjának és nyomdájának épületét. A székház ablakait beverték. A tömeg ezután a Hôtel Beau Rivage ellen fordult, ahol a szovjet követség a bolseviki forradalom évfordulójára fogadást rendezett. A rendőrség útját állta a tüntetőknek, de csak jó félórai közelharc után tudta visszaszorítani. A szovjet fogadás kevés számú vendége a hotel hátsó kijáratain át távozott. A harcok meg-megújultak, a rendőrség gázbombákkal és tűzoltófecskendőkkel igyekezett rendet teremteni. Egyetlen svájci miniszter vagy politikus nem jelent meg a szovjet fogadáson. A svájci kereskedelmi társaságok, bankok és vállalatok ezen a héten sorra megszakították kereskedelmi kapcsolataikat a Szovjetunióval és a csatlós országokkal.

A bázeli városháza zászlaját gyászfátyol borította. A rendkívüli ülésen, amelyet a magyar szabadság orosz szuronyokkal eltiprása miatt hívtak össze, egyhangú határozati javaslatot fogadtak el, amelyben Bázel népe testvéri üdvözletét küldi a magyar népnek és megvetését a XX. század barbárainak.

Sankt Gallenben végeláthatatlan fáklyás menet tüntetett Magyarország mellett. A határozati javaslat, amelyet a szövetségi kormány tanácsa elé terjesztenek, azt követeli, hogy Svájc és a többi civilizált állam gazdaságilag, szellemileg és politikailag izolálják Oroszországot, és Magyarországot minden erővel segítsék szabadságharcában.

A zürichi egyetem hallgatósága nyílt levelet intézett Bulganyinhoz, amelyben kemény szavakkal tiltakoznak a magyar nép elnyomása ellen. Egyben bejelentik, hogy mindent megtesznek, ami rajtuk múlik, hogy Svájc szakítsa meg gazdasági, sport, idegenforgalmi és minden egyéb kapcsolatát a Szovjetunióval és szánalmas csatlósaival.
Már megkezdték annak a határozatnak végrehajtását, amelynek értelmében Svájc 2000 magyar menekültet fogad be. A menekülők első csoportja ma este érkezik Zürichbe.

Koppenhágából jelentik. Dániában tegnap délben minden gyárban 5 percre leállt a munka és a dán munkásság egyhangúan tiltakozott a vörösök magyarországi orvtámadása miatt. Egyidejűleg a norvég, svéd és dán miniszterelnök, továbbá a három skandináv ország hadügyminiszterei megbeszélést tartottak a magyarországi helyzetről.

Strasbourgban, az Európa Tanács főhadiszállásán, valamint Caen-ben és Rennes-ben a lakosság szétrombolta a kommunista párt székházait. Az éjszaka pedig felgyújtották a kommunista újságok épületeit.

Dublinban, Írország fővárosában az egyetemi hallgatók tanáraik vezetése alatt gyászfátyolos magyar zászlókkal vonultak végig a városon. Este a tüntetők ezrekre nőtt tömege szétrombolta a kommunisták központi lapját és könyvkereskedését.

Hágában a holland alsóház tagjai "Éljen Magyarország! Vesszen a tatár uralom!" kiáltással kivonultak az ülésteremből, amikor egy kommunista az ismert hazugságokkal merte magyarázni a szovjet vérengzését Magyarországon.

Izlandban a tömeg kövekkel dobálta meg a szovjet nagykövetséget és bezúzta ablakait. A szovjet diplomatákat az utcán sárral dobálták meg.

A londoni Daily Worker című kommunista lap főmunkatársa a szovjet csapatok magyarországi mészárlása miatt lemondott állásáról.

Az éjszaka [...], a Vorwärts című svájci kommunista napilap főszerkesztője hagyta ott állását.
Hollandiában, Norvégiában, Belgiumban rendben zajlottak le a munkásság tiltakozó sztrájkjai. Londonból jelentik, hogy az angol bányászok kivétel nélkül minden bányavidéken úgy határoztak, hogy ebben a hónapban fizetésük egy részét a magyarországi bányamunkásoknak ajánlják fel.

Párizs jelenti, hogy a francia nemzetgyűlés tiszteletbeli elnöke, Édouard Herriot a magyar események miatti tiltakozása jeléül lemondott a Francia-Szovjet Társaság elnökségéről és kilépett az egyesületből.

A Giornale d'Italia közli, hogy Firenze érseke Dalla Costa kardinális érsekségének minden templomában könyörgést rendez el a magyar mártírok szent emlékére és a hős magyar népért.
Terni, Olaszország egyik ipari városa 100 magyar menekültet hívott meg, ünnepélyesen vállalva a gondoskodást róluk. A ternii városi tanács képviselői már Bécsbe utaztak, hogy a lehető legrövidebb időn belül autóbuszokon hozzák Itáliába a magyar menekülteket.
A Giornale d'Italia szerint az olasz nép országszerte, az eddig vörösnek tartott vidékeken is a kommunisták ellen foglal állást. Perugiában, ahol Togliatti hirdetett gyűlést, az ifjúság a polgármesterhez vonult és követelte, hogy
Perugiáról hárítsák el a gyalázatot, hogy falai között Moszkva elvetemült bérencei tapsoljanak a magyar nép gyilkosainak.

Torinóban a kereszténydemokrata és szociáldemokrata szakszervezetek együttes ülésén úgy határoztak, hogy soha többé nem ülnek zöld asztalhoz azokkal, akik helyeslik magyar munkásasszonyok és gyermekek ezreinek legyilkolását. E magyar vértanúknak nem volt más bűnük, minthogy szabadságot és kenyeret kértek.

Mantuában a kommunisták ragasztották ki azokat a plakátokat, amelyeken pálcát törtek Togliatti, Longo és Pajetta kommunista vezérek fölött, akik a magyar ügyben oroszoknál oroszabbul viselkedtek.

India egyik legnagyobb újságja, az India Express torzképet közöl első oldalán. A kép Bulganyint és Hruscsovot ábrázolja. Az orosz miniszterelnök és a kommunista főtitkár kezeiről vér csurog. Mindketten egy leütött ember fölé hajolnak, aki Magyarországot személyesíti meg. Hruscsov ezeket mondja Bulganyinnak: "Gyere elvtárs, mossuk meg a kezeinket a csatornában!"

A német katolikusok központi bizottsága felhívás intézett a hívőkhöz, amelyben arra inti őket, hogy a magyar testvérek súlyos óráiban mondjanak le minden táncestélyről és mulatságról. Frankfurtban 5000 diák vonult tüntető menetben a Rühnenbergre. A menet élén két hatalmas, gyászba vont magyar nemzeti színű zászlót emeltek magasba.
Tübingenben, az egyetemi diákság tömeggyűlésén Nehruhoz intéztek táviratot, amelyben az indiai miniszterelnöktől Magyarország szabadságharcának támogatását kérik.

Végül Montevideóból, Uruguay fővárosából most érkezett távirati jelentést olvasunk fel: A három nap óta tartó szovjetellenes tüntetések csütörtök este érték el tetőpontjukat. A diákok és polgárok a szovjet konzulátust felgyújtották. Az épület, mielőtt a tűzoltóság hozzáláthatott volna az oltáshoz, alapjáig leégett.

Kedves Hallgatóink! Rendkívüli riportsorozatunkban a magyarországi eseményekkel kapcsolatos nyugati tiltakozásokról és tüntetésekről adtunk beszámolót.

Információk

Adásba került1956-11-09 18:24
Hossz0:08:21
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-09 18:24
Megjegyzés[...] nem érthető: 04:30
Műsor letöltése MP3