14:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 14:00 ● 09:22

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 14 óra. Híreket mondunk.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este kilenc órakor újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A Közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.

Martino olasz külügyminiszter bejelentette a képviselőházban, hogy az olasz kormány lépéseket tesz az ENSZ-nél, küldjön ki Magyarországra nemzetközi rendőri erőket, amelyek gondoskodnának a lakosság biztonságáról mindaddig, amíg normális kormány veszi át a hatalmat az országban. Martino a legélesebb formában elítélte a szovjet haderő vérengzését Magyarországon. Utána Nenni, a baloldali szocialisták vezére emelkedett szólásra. Kijelentette, az egész olasz nép, és így a baloldali szocialisták is a legnagyobb tisztelettel néznek azokra, akik életüket adták a szabadságért Magyarországon. Kijelentését a kommunista képviselők vad kiabálással fogadták. A házelnök csak a legerélyesebb fellépéssel tudta megakadályozni, hogy közelharcra kerüljön sor a kommunista és a nem kommunista képviselők között.

Szuhravardi, pakisztáni miniszterelnök felszólította Bulganyin szovjet miniszterelnököt, hogy álljon el az erőszak további alkalmazásától Magyarországon. A pakisztáni kormány utasította az ENSZ-nél működő állandó delegátusát, hogy ebben az értelemben nyújtson be javaslatot az ENSZ rendkívüli közgyűlésén. A pakisztáni javaslat a fegyverszünet azonnali elrendelését követeli. Ezt követően az idegen katonai erőket azonnal vonják vissza Magyarországról. Végül a világszervezet rendőri erői vonuljanak be az országba a rend és a törvényesség betartásának biztosítására. Végezetül az ENSZ felügyelete mellett általános választásokat tartanának Magyarországon. A pakisztáni javaslat szerint csak szabad választásokról lehet szó, amelyek lehetővé tennék a magyar nép számára, hogy saját maga határozza meg azt a kormányformát, amelyet a leghelyesebbnek tart az ország vezetésére.

A Rákóczi adó ma délelőtt jelentette, hogy a hajnali órákban a szovjet csapatok három irányból támadást intéztek Dunapentele ellen. Előzetesen a dunaföldvári szovjet parancsnok fegyverletételre hívta fel a várost. Dunapentele katonai parancsnoka kijelentette, hogy a várost az utolsó emberig védik. A Rákóczi adó kötszer, gyógyszer és élelemsegítséget kért. A rádió megismételte azt a felhívását, hogy Dunapentelét nyilvánítsák Nemzetközi Vöröskereszt központnak és kéri, hogy az ENSZ Egyiptomhoz hasonlóan Magyarországon is kényszerítse ki a tűzszünetet és az idegen csapatok kivonását. A szabad földön felfogott rádiójelentések tanúsága szerint, tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerületeiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen. Az oroszbérenc Kádár-csoport könyörgő hangú felhívásokat intéz a lakossághoz a munka felvételére. A felhívásokból kitűnik, hogy a lakosság nem tesz eleget a felszólításoknak.

A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége felszólította a világ munkásságát, hogy holnap délelőtt öt perces tiltakozó sztrájkkal adjon kifejezést megvetésének a szovjet csapatok magyarországi orvtámadása miatt. A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége 117 szakszervezethez küldötte el ajánlását a csütörtöki tiltakozó sztrájkra.

A Pax Romana felhívást intézett a világ valamennyi katolikus szervezetéhez. Ebben hangsúlyozza, hogy a világ civilizált népei körében mérhetetlen megdöbbenést kelt a szovjet hadsereg magyarországi fellépése. A Pax Romana minden erejével arra törekszik, hogy a Szovjetuniót a világközvélemény bírósága elé állítsa, és hogy megszervezze a bojkottot a Szovjetunióval szemben, ha Moszkva nem hajlandó azonnal beszüntetni a harcot Magyarországon és nem vonja ki csapatait. A Pax Romana Eisenhower elnökhöz fordult. Arra kérte, tegyen meg mindent a magyar nép életének és jogainak megmentésére és akadályozza meg egy ezeréves nemzet brutális gyilkolását. Forduljon Eisenhower elnök a szövetséges hadak egykori parancsnoka a szovjet katonákhoz, hogy azok tagadják meg ártatlan emberek lemészárlását.

Amerika népe újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower fölényes győzelmet aratott ellenfele, Stevenson, a Demokrata Párt elnökjelöltje felett. A szavazatok megszámlálása még tart. Eisenhower azonban máris megszerezte az elektorok abszolút többségét. Az eddig megszámlált szavazatokból Eisenhowerra több mint 26 millió, Stenvensonra 19 millió esett. Eisenhower kapott többséget, vagy vezet 41 államban, Stevenson 7 államban. Az eddigi részeredményekből még nem lehet megállapítani, hogy a törvényhozásban a Köztársasági Párt, vagy a Demokrata Párt szerzi-e meg a többséget. Politikai megfigyelők az eddigi eredményekből arra következtetnek, hogy mind a Szenátusban, mind a képviselőházban a demokraták kerekednek felül. Stevenson táviratot intézett Eisenhowerhez. Meleg hangon gratulált az elnöknek újbóli megválasztásához, és teljes sikert kíván neki abban a nehéz munkában, amely az elkövetkező években az elnökre vár. Stevenson, választóihoz intézett beszédében hangsúlyozta, hogy nincs keserűség szívében a vereség miatt. "Kemény pártharcok előzték meg ezt a választást - mondotta - de most, amikor a magyar eseményeket látjuk, külön hálát adunk az Istennek, hogy Amerikában vannak pártok, ezek szabadon küzdhetnek egymással, él a demokrácia. Ez pedig mérhetetlenül fontosabb, mint az, hogy győz-e az egyik politikai párt, vagy vereséget szenved a választásokon." Eisenhower elnök választóihoz intézett beszédében köszönetet mondott bizalmukért. Hangsúlyozta, hogy a leadott szavazatok nem az ő személyének, hanem elsősorban azoknak az elveknek és ideáloknak szólnak, amelyeknek megvalósításáért az elmúlt négy évben dolgozott.

Egyiptomból, a hírzárlat következtében, nem érkeztek újabb jelentések a hadi helyzetről. A franciák és az angolok tegnap kiszélesítették a Szuezi-csatorna északi bejáratánál létesített hídfőállásaikat. Este bejelentették az ENSZ-nek, hogy ma hajnali egy órával beszüntetik a tüzet, feltéve, hogy az egyiptomi csapatok nem intéznek támadást az angol és a francia erők ellen. Bejelentették azt is, hogy hajlandók kivonni csapataikat Egyiptomból, amint az ENSZ a célnak megfelelő nemzetközi biztonsági erőket küld a szuezi övezetbe. Az angol és a francia csapatok egyidejűleg megkezdték a Szuezi-csatornában létesített zárak és akadályok eltávolítását. Egyiptom és Izrael már korábban bejelentette, hogy hajlandó elfogadni az ENSZ fegyverszüneti feltételeit.

Eden miniszterelnök tegnap ismertette a kormány fegyvernyugvási döntését az angol alsóházban. Ismertette Bulganyin fenyegető hangú levelére adott válaszát is. Ebben a válaszban Eden rámutatott arra, hogy különösen hangzanak az angol csapatok állítólagos barbárságáról terjesztett szovjet vádak egy olyan időpontban, amikor szovjet csapatok hadműveleteket folytatnak a magyar nép ellen. Azok a veszteségek, amelyeket az angol és a francia haderő egységei Egyiptomban okoztak, aligha hasonlíthatók össze a magyar nép veszteségeivel. A világ jól tudja, hogy a szovjet csapatok kíméletlen eszközökkel törik le a magyar nép nemzeti megmozdulását, amelynek egyetlen célja az ország függetlenségének kiharcolása. A magyar nép a semlegesség kinyilvánításával bebizonyította azt is, hogy ez a mozgalom nem fenyegeti a Szovjetunió biztonságát. Ilyen körülmények között a szovjet kormány angolellenes vádaskodása visszataszító. Az ENSZ felkérte a szovjet kormányt - mondotta Eden -, hogy vessen véget a magyar nép ellen intézett támadásának, vonja vissza csapatait és járuljon hozzá, hogy az ENSZ megfigyelők megkezdhessék működésüket Magyarországon. A világ a szovjet válaszból ítéli majd meg, mit takarnak azok a vádak, amelyeket a Szovjetunió Anglia ellen felhoz - mondotta a brit miniszterelnök.

Mollet francia miniszterelnök is erélyes hangú levélben utasította vissza Bulganyin vádjait. Hangsúlyozta, hogy Moszkvának ez idő szerint nincs joga egyiptomi vérontásról nyilatkozni. Mollet figyelmeztette a szovjet kormányt, hogyha súlyt helyez az ENSZ tekintélyének helyreállítására, akkor szüntesse be katonai akcióit Magyarországon.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 14:00
Hossz0:09:22
Cím14:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3