18:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 23. 18:00 ● 10:22

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 18 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Fontosabb híreink egy mondatban.
A magyar diákság ma délután rokonszenv-tüntetést rendezett a budapesti lengyel nagykövetség épülete előtt.
A nemrégiben rehabilitált Spychalski tábornokot helyettes lengyel hadügyminiszterré nevezték ki.
A lengyel államügyészség javaslatot tett a poznani bíróságnak, hogy engedje szabadon mindazokat az őrizetbe vett személyeket, akiket nem rablással vagy gyilkossággal vádolnak.
Moszkva megválaszolta a bonni kormánynak a német egység ügyében készített jegyzékét.
Elkészült a Nemzetközi Atomerő Szervezet statútuma.
Az algériai felkelők öt vezetőjének letartóztatása súlyos válsággal fenyeget Észak-Afrikában.

Most rátérünk híreink részletes ismertetésére.

Budapest. Piros László belügyminiszter visszavonta az utcai gyűlések és felvonulások betiltásáról szóló rendelkezését. A belügyminiszter a magyar diákság rokonszenv-tüntetését kívánta megakadályozni, amelyet ma délutánra tűztek ki a lengyel nagykövetség épülete előtt. A diákság néma tüntetésével egyetértését akarja kifejezni a lengyelországi eseményekkel kapcsolatban. Ma délután két órakor a DISZ központi vezetősége megkezdte tanácskozásait. A központi vezetőség helyesli a budapesti ifjúság rokonszenvtüntetését a lengyel eseményekkel kapcsolatban. A központi bizottság elhatározta, hogy részt vesz a tüntetésen, és ezért ülését felfüggesztette. A tanácskozások folytatására a tüntetés befejezése után kerül sor. A központi vezetőség végezetül határozatot fogadott el, hogy táviratban üdvözli a lengyel ifjúságot. Gerő Ernő, a magyarországi kommunista párt első titkára visszaérkezett Belgrádból. Este 20 órakor beszédet mond a budapesti rádióban.

Belgrád. Hegedüs András és Kádár János, a Belgrádban járt magyar küldöttség két tagja a Politika című lapban nyilatkozatot tett, amelyben megígérték, hogy az új iránytól való elfordulás sohasem fog többé megismétlődni Magyarországon. Mindkét kommunista vezető megállapította: 7 napos jugoszláviai látogatásuk meggyőzte őket arról, hogy Magyarország számos esetben mintának veheti a jugoszláv példát. Kádár és Hegedüs különösképpen elismerő szavakkal szólt a jugoszláviai munkástanácsokról, és a decentralizált ipari vezetésről. Gerő Ernő ugyancsak nyilatkozott a tárgyalások eredményéről, és kiemelte, hogy a két ország közti kapcsolatokban új korszak kezdődik. A magyarországi kommunistáknak az a feladatuk, hogy emeljék a nép életszínvonalát, és ezen a réven megértésre és támogatásra találjon a szocializmus építésében. A Borba a magyar-jugoszláv tárgyalásokat méltató cikkében kiemeli, hogy még sok a tennivaló a két ország közti gazdasági együttműködés fejlesztése tekintetében.

Varsó. A lengyel rádió bejelentette, hogy a Politbüro felmentette állásától Witaszewski helyettes hadügyminisztert, és helyére Spychalski tábornokot nevezte ki. A lengyel kormány egyidejűleg Spychalskit a hadsereg Politbürojának főnökévé nevezte ki. Ma délután a lengyel parlament megkezdi új ülésszakát, amelyen az új választójogi javaslatot vitatják meg. A parlament közjogi bizottsága már jóváhagyta a tervezetet, amelynek legfőbb újítása az, hogy kötelezővé teszi a titkos szavazást, és a szavazók több képviselőjelölt közül választhatnak. A parlament egy hétig tartó ülésszakán megvitatja azoknak a személyeknek kártalanítását is, akiket a sztálini éra alatt ártatlanul üldöztek. Politikai megfigyelők jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a jugoszláv parlamenti küldöttség - amely ez idő szerint Varsóban tartózkodik - szintén részt vesz a parlament megnyitó ülésén.
Varsóban és Lengyelország majdnem valamennyi nagyobb városában tömeggyűléseket tartottak, amelyben a résztvevők a demokratizálás folytatását követelték, és támogatásukról biztosították Gomulkát. A lengyel hírszolgálati ügynökség beszámol a lengyel hadsereg pártszervezetének, továbbá a katonai politikai akadémia hallgatóinak nagygyűléséről. Ezeken az értekezleteken a részvevők őszinte örömmel üdvözölték a Politbüro döntéseit. Az elfogadott határozati javaslat hangoztatja, hogy a hadsereg pártszervezete mindent megtesz a katonaságnak az új szellemben való nevelésére, amelynek egyik leglényegesebb eleme a hadseregnek a párttal szemben érzett lojalitása. A katonai politikai akadémia növendékei határozati javaslatukban kijelentik, hogy elválaszthatatlan kötelékek fűzik össze az új pártvezetőséggel, a munkássággal és az egész lengyel néppel. Hűek maradnak ahhoz az elvhez: "A nép a hadsereggel, és a hadsereg a néppel." A Moszkvában tanuló lengyel ifjak ugyancsak értekezletre ültek össze, és szolidaritásukat fejezték ki Gomulkával és az új pártvezetőséggel, és támogatásukkal biztosították azt Lengyelország politikai és gazdasági életének demokratizálásáért folytatott küzdelmében.

Poznan. A Lengyel Államügyészség javasolta a poznani bíróságnak, hogy engedje szabadon mindazokat az őrizetbe vett személyeket, akiket nem gyilkossággal vagy rablással vádolnak.

Varsó. A lengyel fővárosban megerősítették azt a hírt, hogy egy szovjet cirkáló és három romboló érkezett Gdynia kikötőjébe. A New York Times varsói tudósítójának jelentése szerint a szovjet hadsereg Lengyelországban állomásozó alakulatai hadműveletekbe kezdtek az ország különböző részeiben. A csapatok Konyev szovjet tábornagy parancsnoksága alatt állanak, aki a Kelet-Európai Országok Közös Katonai Szervezetének főparancsnoka. Varsóban megcáfolták azt a hírt, hogy Rokosszovszkij szovjet tábornagy, a lengyel hadsereg főparancsnoka Moszkvába távozott volna. Rokosszovszkij jelenleg is Varsóban tartózkodik.

Bonn. A Szovjetunió megválaszolta a bonni kormánynak a német egység ügyében készített jegyzékét. A szovjet válasz nyilatkozattételre kéri fel a német kormányt, hogy hajlandó-e szerződést kötni a Szovjetunióval, valamint a többi kelet-európai országgal, és lemondani az erőszak használatáról. A szovjet jegyzék egyébként megismétli azt a már ismert moszkvai álláspontot, hogy a német egység csak a nyugat-német kormány, és a kelet-németországi kommunisták közti tárgyalások eredményeképpen jöhet létre. A szovjet jegyzék szerint a két német államnak egymás közt megállapodásra kell jutnia. A szovjet kormány a maga részéről hajlandó segédkezet nyújtani a szükséges megállapodások létrehozásához - hangoztatja a moszkvai jegyzék.

New York. A nemzetközi atomértekezlet, amelyen 82 ország képviselői vesznek részt, elfogadta az felállítandó Nemzetközi Atomerő Szervezet statútumát. Az alapszabály-tervezet akkor lép életbe, ha legalább 18 ország ratifikálta a megállapodás szövegét.

Párizs. Francia vadászgépek tegnap leszállásra kényszerítettek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken. A repülőgépen az algériai lázadók öt vezetője utazott, és hazatérőben volt a marokkói szultánnal folytatott megbeszélésekről. A vezetőket a hatóságok őrizetbe vették. Burgiba tuniszi miniszterelnök utasította párizsi, londoni és washingtoni nagyköveteit, hívják fel az illetékes kormányok figyelmét arra, hogy a letartóztatás nyomán a helyzet válságosra fordult. A marokkói miniszterelnök és a külügyminiszter repülőgépen Párizsba utazott, hogy érintkezésbe lépjen a francia kormánnyal a fejlemények megvitatására. Az egyiptomi hadügyminiszter, aki egyidejűleg a hadsereg főparancsnoka, ma Jordánia fővárosába utazott. Tuniszban az események nyomán tüntetésekre került sor, amelyek elsősorban a fővárosban élő európaiak ellen irányultak. A tüntetők áttörték a rendőrkordont, számos európai üzlet kirakatát beverték, és több személyszállító gépkocsit felgyújtottak.

Kairó. Az Arab Liga tanácsa összeült, hogy megvizsgálja az algériai felkelés öt vezetőjének ügyét. Az Arab Liga hír szerint közös lépést tesz a francia kormánynál az öt algériai vezető szabadon bocsátása érdekében.

Párizs. A francia minisztertanács elhatározta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjeszti az Athos nevű hajó lefoglalásának ügyét. Mint ismeretes, az Athos fegyvereket szállított az algériai felkelőknek. A fegyvereket Egyiptomban rakodták be.

München. A kitelepített népi németek Magyarországon maradt gyermekeinek első csoportja megérkezett Bajorországba. A gyermekek csatlakozhatnak Nyugat-Németországban élő szüleikhez és hozzátartozóikhoz. A kitelepülő gyermekek magyar családoknál nevelkedtek fel, és nem beszélnek németül.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését ezzel befejeztük. Legközelebb 19 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-23 18:00
Hossz0:10:22
Cím18:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3