09:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 11. 9:00 ● 10:54

00:00 00:00

A műsor leirata

Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 21 óra 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő néhány másodperc múlva 9 óra.

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A Magyarországról érkező jelentések arra utalnak, hogy a Kádár-csoport törekvései a normális helyzetnek legalább bizonyos fokú helyreállítására igen nagy nehézségekbe ütköznek. Egymást követik a lakossághoz intézett felhívások, hogy mindenki foglalja el munkahelyét. Az üzemekre bízták a munkások élelmiszeradagjainak kiosztását, hogy ezzel szorítsák rá a munkásságot a munka felvételére. A felhívások ellenére még mindig sok helyen szünetel a munka, vagy csak szűk keretek között indult meg. A bányászok és vasutasok nem jelentkeztek munkahelyükön. Budapesti jelentések összeütközésekről számolnak be a szovjet csapatok és a szabadságharcosok között. A helyzetet súlyosbítja, hogy a fegyelem megbomlott a Vörös Hadseregben. A szovjet parancsnokok nem tartják együtt a kötelékeket, a katonák fosztogatnak és kegyetlenkednek a lakossággal. Budapest külső peremén a szovjet egységek több helyen tűz alatt tartották a szabadságharcosok állásait. Szovjet járőrök az élelmiszer-szállítmányokat sem engedik be a városba. Hírek vannak arról is, hogy a magyar szabadságharcosok ellen bevetett szovjet erők tagjai közül nem egy átáll a szabadságharcosok oldalára. Főleg az ukrajnai és kaukázusi csapatok tagjai közül jelentenek átállásokat, akik az erdőkbe visszahúzódó szabadságharcosokhoz csatlakoznak. Budapestről különben szombat délután sikerült hat svéd és egy norvég újságírónak kijönnie. Az újságírók Ausztriába érkeztek és elmondották, hogy péntekről szombatra virradó éjszaka még súlyos harcok voltak a fővárosban. A szabadságharcos csoportok a főváros egyes részeiben változatlanul erősen tartják magukat. Az újságírók megerősítették azokat a jelentéseket is, hogy a szovjet erők nem riadnak vissza attól sem, hogy kórházakat harckocsiból és fedélzeti fegyverekkel repülőgépekből lőjék.

Az ENSZ Rendkívüli Közgyűlése tegnap délutáni ülésén egy amerikai javaslat felett szavazott, amely indítványozta, hogy minősítsék sürgősnek a magyar és a közel-keleti ügy tárgyalását, és ennek megfelelően tegyék át mindkét problémát a hétfőn kezdődő rendes Közgyűlés napirendjére. A magyar ügynek a rendes Közgyűlés napirendjére helyezése mellett 53 ország foglalt állást. A kommunista blokk országai, kilencen, a javaslat ellen szavaztak, 8 tagállam pedig tartózkodott a szavazástól. A közel-keleti kérdésnek a rendes Közgyűléshez való áttétele mellett 66 küldött szavazott, kettő tartózkodott a szavazástól. A Rendkívüli Közgyűlés által nagy többséggel elfogadott javaslat kimondja, hogy mind a magyar, mind a közel-keleti problémát prioritással kell tárgyalni, ami azt jelenti, hogy az egyéb napirendi pontoktól függetlenül bármikor tárgyalható a két kérdés, anélkül, hogy előzőleg az illetékes bizottság döntene a Közgyűlés előtti megvitatásáról. Amikor a magyar kérdésre vonatkozó amerikai javaslatot szavazásra bocsátották, Szabó János, a szovjet kommunistabérenc Kádár-kormány képviseletében tiltakozott a magyar kérdésnek a rendkívüli Közgyűlés napirendjéről a rendes Közgyűlés napirendjére való áttétele ellen. Szabó kijelentette, hogy ami Magyarországon történik, az kizárólag a budapesti kormányra tartozik.

A Szentatya rádióbeszédben fordult a világ közvéleményéhez a szovjet haderő magyarországi gyilkos beavatkozása ügyében. A vallás, a civilizáció és az emberi érzés nevében szólott, és kijelentette, hogy véget kell vetni a magyar nép törvényellenes és brutális elnyomatásának. XII. Pius pápa szózatában hangoztatta, hogy véget kell vetni a hatalmak közötti vetélkedésnek, és mindannak, ami az életet félelemmé és terrorrá változtatja, ami megöli a szellemet, és a munka és haladás gyümölcseit elsorvasztja. A Szentatya a kereszténység lelkiismeretére apellál, hangoztatva, hogy a kereszténységet erkölcsi elvek kötelezik arra, hogy minden lehető megtörténjék a magyarság szabadságának visszaállítása érdekében.

Costello, ír miniszterelnök tegnap megbélyegezte a szovjet csapatok magyarországi agresszióját. A magyar népre - mondotta az ír kormány feje, éveken át olyan kormányrendszert kényszerítettek, amely lábbal tiporta a nép hagyományos szabadságszeretetét. Magyarország lakossága nem alkudhatott meg ezzel a rendszerrel. Az ír nép minden rokonszenve és szeretete a magyar nép felé fordul. Sajnos, a kis Írország csak keveset segíthet. Minden tőle telhetőt megtesz azonban, hogy enyhítsen a magyar lakosság szenvedésein - mondotta az ír miniszterelnök.

Aramburu, argentin köztársasági elnök a legújabb magyarországi események hatása alatt élesen bírálta a kommunistákat, és bejelentette, hogy Argentína rövidesen kiutasít minden kommunistát az országból. Argentínában - mondotta Aramburu, minden zavar mögött a kommunisták intrikája rejlik. Az argentin népnek jól emlékezetébe kell vésnie a magyarországi eseményeket, és erélyesen fel kell lépnie a kommunistákkal szemben. Politikai megfigyelők Aramburu beszédében annak a jelét látják, hogy a dél-amerikai országokban a magyar szabadságharc szovjet vérbefojtása után a különböző kormányok könyörtelenül kívánnak fellépni a kommunizmussal szemben. Buenos Airesben egyébként a tömeg tegnap megostromolta a kommunista párt főhadiszállását. A tüntetők kövekkel beverték a kommunista székház ablakait. A rendőrség csak könnygázbombák alkalmazásával tudta szétoszlatni a tömeget.

Párizsban, a Montmartre-on lévő Sacré-Coeur székesegyházban tegnap este könyörgő istentiszteletet tartottak a magyar szabadságharcosokért. A hatalmas katedrálisban és környékén több mint tízezer ember jelent meg, hogy imádkozzék a magyar szabadságharcosokért.

A magyarországi szovjet agresszió éles reakciót váltott ki Japánban is. Tokiói diplomaták szerint a nemrégiben Moszkvában megkötött szovjet-japán megegyezés ratifikálása veszélyben forog.

Rómában tüntetők bombát dobtak a szovjet kereskedelmi misszió épületére. A bombarobbanás következtében a palota ablakai betörtek. Sebesülés nem történt. Az olasz fővárosban az elmúlt tíz napban úgyszólván minden nap tömegtüntetések voltak.

Brentano nyugatnémet külügyminiszter a magyar eseményekre célozva tegnap kijelentette, hogy a bonni kormány rövidesen kezdeményező lépéseket tesz a szabad nemzetek közötti kapcsolatok szorosabbra fűzésére.

Mint Brüsszelből jelentik, a belga kikötőmunkások szakszervezete elhatározta, hogy megtagadja a közreműködést szovjet hajószállítmányok kirakásánál.
A francia írók körében mozgalom indult, hogy a magyar írók múlt hét csütörtöki felhívása értelmében a magyar nép védelmére szólítsák fel az ENSZ Közgyűlést. A francia szellemi élet vezetői a Világszervezethez intézett levelükben felszólítják az ENSZ Közgyűlést, vizsgálja meg a szovjet csapatok újabb beavatkozása nyomán jelentkező újabb veszélyeket. Az ENSZ valamennyi tagállama szorgalmazza a szovjet csapatoknak Magyarországról való haladéktalan kivonását. E csapatok helyére az ENSZ által felállítandó erők vonuljanak be. A levél a következőkkel zárul. "Ha az ENSZ eme kötelességeinek nem tenne eleget, e levél aláírói a jövőben nem csupán bojkottálnák a Világszervezetet és annak kulturális intézményeit, hanem megragadnának minden alkalmat, hogy a legnagyobb nyilvánosság előtt is rámutassanak a Világszervezet mulasztásaira.

Tegnap újabb ezerötszáz magyar menekült érkezett Ausztriában. A nyugati magyar határon várakozó vöröskeresztes karavánok tegnap sem kaptak beutazási engedélyt. A Nemzetközi Vöröskereszt megbízottai tegnap újabb kísérletet tettek arra, hogy szállítmányaikkal átlépjék a magyar határt Sopronnál. Bár a budapesti kommunisták is elismerik, hogy élelmiszer és gyógyszerhiány van a fővárosban, a gyógyszerekkel és élelmiszerrel megrakott karavánokat a nyugati határnál továbbra is feltartóztatják. A budapesti kommunisták és szovjet pártfogói felháborító magatartásukat a Nemzetközi Vöröskereszttel szemben támasztott vádaskodásaikkal igyekeznek leplezni. A Nemzetközi Vöröskereszt küldeményeinek egy részét Jugoszláviába irányítja, hogy a gyógyszer és élelmiszer egy része kerülő úton eljuthasson Magyarországra.

Az ENSZ közel-keleti rendőri erejének előőrsei, 50 dán katona az éjszaka megérkezett Nápolyba. A katonákat egy amerikai szállító-repülőgép szállította a dél-olasz kikötőbe. A dánok hétfőn a svájci repülőtársaság személyszállító gépén tovább utaznak Egyiptomba. Hétfőn mintegy 150 dán, norvég és kolumbiai katona érkezik a Szuezi-csatorna övezetébe, hogy előkészítsék az ENSZ csapatok zömének megérkezését. Az Egyesült Nemzetek Szervezete megállapodást kötött a svájci légiforgalmi társasággal, hogy az ENSZ rendőri erejének tagjait Nápolyból svájci gépek szállítják Kairóba.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 10 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-11 9:00
Hossz0:10:54
Cím09:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3