00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja a 16, 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 7 órát jelez.
Tárogató
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
New York. Az Egyesült Államok, Anglia és Franciaország diplomáciai képviselői megkezdték annak a javaslatnak a szövegezését, amelyet a magyarországi szovjet beavatkozás ügyében a Biztonsági Tanács elé terjesztenek. A Tanács, mint ismeretes, a szovjet tiltakozás ellenére úgy döntött, hogy megvitatja a magyar kérdést. Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymásután érkeznek be a tagállamok jegyzékei, amelyben tiltakoznak a magyar szabadságharc letörése, a Szovjetunió magyarországi beavatkozása ellen. Ausztria, Törökország, a Fülöp-szigetek, Thaiföld, Argentína, Olaszország, Írország, Spanyolország, Kanada, Norvégia és Svédország küldött idáig jegyzéket az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez, helyeselve a nyugati nagyhatalmak lépését, a Biztonsági Tanács összehívását, és sürgetve a magyar kérdés rendezését.
London. Selwyn-Lloyd, angol külügyminiszter az alsóházban részletesen beszámolt a magyarországi helyzetről. Selwyn-Lloyd mindenekelőtt megbélyegezte a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok és a titkosrendőrség magatartását, hangoztatván, hogy ezek a kötelékek határtalan kíméletlenséggel léptek fel a magyar nép ellen. A magyarság azonban nem tört le, és úgy látszik, hogy a népnek az ország nagy területein sikerült kézbe ragadnia az ellenőrzést. A brit kormány - mondotta emelt hangon Selwyn-Lloyd - és maga a brit nép a legmélyebb rokonszenvvel és csodálattal követi a magyar nép hősi küzdelmét. Az angol külügyminiszter ezután azzal a kérdéssel foglalkozott, hogy milyen jogalapja van a szovjet csapatoknak a Magyarországon való állomásozásra. Rámutatott arra, hogy a budapesti kormány szerint a szovjet csapatok a Varsói Szerződés értelmében tartózkodnak Magyarországon. A Varsói Szerződés azonban semmiképpen sem írja elő, hogy ezek a szovjet csapatok a magyar lakosság ellen is bevethetők, és hogy a magyar nép felkelésének elnyomására további szovjet csapatok vezényelhetők az országba. Erre a szovjet magatartásra a Varsói Szerződés nem nyújt semminemű jogalapot - mondotta az angol alsóházban Lloyd külügyminiszter.
Budapesten tegnap egész nap, és az éjjeli órákban is folyt a harc. A szovjet csapatok ágyúkkal, nehézfegyverekkel és aknavetőkkel ostromolják a Kilián laktanyát, amelyben a katonákból, munkásokból és diákokból álló védők elsáncolták magukat. A kaszárnya körül kilőtt és kiégett szovjet páncélosok hevernek.
Barber, a Daily Mail munkatársa, akit egy orosz golyó tegnap súlyosan megsebesített, azt jelenti lapjának, hogy a főváros a szovjet támadás és esztelen lövöldözés következtében az ostrom utáni idő képét mutatja. A szovjet ágyúk kórházakat, sőt egész munkásnegyedeket pusztítottak el, a főváros több pontja romokban hever. Az angol újságíró jelentésében hangsúlyozza, hogy a harcoknak rég vége lenne, ha a szovjet csapatokat nem vonultatták volna fel. Irtózatos kép - írja az elmúlt napok harcairól -, amikor állig felfegyverzett tankokkal, ágyúkkal felszerelt szovjet csapatok zászlók alatt felvonuló gyermekekre lőnek, akiknek nincs más vágyuk csak az, hogy szabad emberként nőjenek fel.
Az ország vidéki kerületei, főleg a Dunántúl, a külföldi laptudósítók jelentése szerint, szilárdan a szabadságharcosok kezén van. A városokban nemzeti munkástanácsok alakultak, amelyek a helyi közigazgatási problémákat megoldják, és amelyek fegyverrel a kézben, követeléseik teljesítését sürgetik. A szabadságharcos csoportok politikai összetételüktől függetlenül egyöntetűen a szovjet csapatok azonnali távozását, az ország teljes függetlenségének és szabadságának helyreállítását követelik.
A nyugati területeken az ÁVO-t gyakorlatilag likvidálták, miután a felkelők egyöntetű álláspontja szerint az ÁVO volt a legfőbb akadálya a rend megszilárdításának.
A pécsi, dorogi, tokodi, tatabányai, tatai és miskolci munkástanács határozatot hozott, hogy addig nem termel szenet, amíg Magyarországról az utolsó szovjet hadosztályt ki nem vonják. A Győr Megyei Nemzeti Tanács felhívta a budapesti kormányt, hogy azonnal szüntesse be a harcot, és bejelentette, hogy a Dunántúl népe egységesen áll Budapest lakossága mellett. A Győri Nemzeti Tanács Bebrits lemondása után követeli Kossa István, Csergő János és Czottner Sándor azonnali eltávolítását a kormányból. A Szabad Győr Rádiója tegnap este az Ifjúsági Tanács nyilatkozatát közölte. A nyilatkozat szerint az Ifjúsági Tanács felvette a kapcsolatot a munkástanácsokkal. A fiatalok bejelentették, hogy az általános sztrájk mindaddig tart, amíg a szovjet csapatok ki nem vonulnak. Bejelentették azt is, hogy a nagylengyeli olajtelepek munkásai nem termelnek ki olajat a szovjet csapatok távozásáig. A Győri Rádió adásait újabban zavaróállomásokkal próbálják érthetetlenné tenni.
Ausztriából újabb és újabb külföldi újságírók érkeznek a magyar határvidékre. Jelentéseikben beszámolnak azokról a beszélgetésekről, amelyeket a szabadságharcosokkal folytattak. Ezek mind azt hangsúlyozzák, hogy folytatni kívánják a harcot a nemzet szabadságának teljes kivívásáig. Utalnak arra, hogy gyanakvással fogadják a szovjet csapatok távozására tett kormányígéreteket, és hangsúlyozzák, nem azért fogtak fegyvert és hoztak súlyos véráldozatokat, hogy a kommunizmus valamilyen álcázott formában ismét kiterjessze zsarnoki egyeduralmát az ország népére.
Moszkva. Sepilov, szovjet külügyminiszter kijelentette, hogy a szovjet csapatokat csak akkor vonják ki Budapestről, ha a magyar főváros felkelői leteszik a fegyvert. Ugyanakkor hangoztatta, hogy a szovjet csapatok beszüntették a harcot. A szovjet külügyminiszter azonban arról nem volt hajlandó nyilatkozni, hogy a szovjet csapatok elhagyják-e teljesen Magyarországot, amint azt Nagy Imre több nyilatkozatában kilátásba helyezte.
Zsukov, szovjet hadügyminiszter hangoztatta, hogy a szovjet csapatok kivonása magyar területről olyan kérdés, amelyben csak a varsói paktum tagállamai hozhatnak döntést, közös megegyezés alapján. A hozzá intézett kérdésekre válaszolva, hogy az utolsó 24 órában érkeztek-e szovjet megerősítő csapatok Magyarországra, Zsukov kijelentette, hogy ez a hír nem felel meg a valóságnak, majd hozzáfűzte, hogy nem az utolsó 24, hanem az utolsó 64 órában sem lépték át újabb szovjet csapatok a magyar határt.
Varsó. Wyszynski bíboros, akit a lengyel hatóságok szabadon engedtek, tegnap átvette prímási hivatalát. A hír közzététele után, percek alatt hatalmas tömeg gyűlt össze a bíborosi palota előtt. Wyszynski kardinális az erkélyre lépve áldást osztott, majd felhívta az egybegyűlteket, őrizzék meg nyugalmukat és méltóságukat. Kijelentette, reméli, hogy az egész lengyel nemzet részvételével sikerül az igazság elveire alapított új életet felépíteni Lengyelországban. A bíboros ma reggel a varsói katedrálisban ünnepi szentmisét celebrál.
A Varsói Rádió bejelentette, hogy Rokosszovszkij szovjet tábornagy, a lengyel hadsereg eddigi parancsnoka és a kormány hadügyminisztere szabadságra ment. Rokosszovszkijt Spychalski, a Gomulka kormány helyettes hadügyminisztere helyettesíti.
Ben, a Monde tudósítója úgy tudja, hogy Rokosszovszkij szabadsága tartós lesz, és aligha fog visszatérni Lengyelországba. A lengyel főváros diáksága tegnap díszőrséget állított a lengyel Magyar Intézet elé. Az épületre felhúzott lobogóra felírták: "Hódolat a magyar nemzetnek." A bejárat előtt perselyt állítottak fel, és megkezdték a gyűjtést a magyar rászorulók megsegítésére.
Nyugat-Berlin ablakaiban ezer és ezer gyertya égett hétfő este a magyar szabadságharc hősi halottainak tiszteletére. Nyugat-Berlin népe nagy számban tett eleget a város polgármestere felhívásának, hogy segítsen a magyar szabadságharc áldozatain. Nagymennyiségű gyógyszerszállítmány órákon belül elindul Magyarországra.
Jeruzsálem. Az izraeli hadsereg átlépte az egyiptomi határt, és több mint száz kilométer mélységben behatolt az országba. Az izraeli csapatok a Szuezi-csatorna irányában vonulnak két oszlopban. Az izraeli rádió közlése szerint a csapatok a Kuntillah-i övezetben Elat-tól mintegy húsz kilométerre észak-nyugati irányban lépték át az egyiptomi határt.
Figyelem! Figyelem! Miskolci és nyíregyházi adók figyelem! Az elmúlt éjjel, a feltehetően Székesfehérvár környékén működő szovjet zavaróállomás működése következtében, adástok alig volt érthető. Kérjük, hogy a debreceni kórháznak a légzőkészülékekkel kapcsolatos esetleges üzenetét a győri adón keresztül is azonnal juttassátok el hozzánk! Kérjük mind a miskolci, mind a győri adóállomásokat, a nekünk szóló üzenetet többször ismételjék meg!
Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 8 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 7 órát jelez.
Tárogató
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
New York. Az Egyesült Államok, Anglia és Franciaország diplomáciai képviselői megkezdték annak a javaslatnak a szövegezését, amelyet a magyarországi szovjet beavatkozás ügyében a Biztonsági Tanács elé terjesztenek. A Tanács, mint ismeretes, a szovjet tiltakozás ellenére úgy döntött, hogy megvitatja a magyar kérdést. Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymásután érkeznek be a tagállamok jegyzékei, amelyben tiltakoznak a magyar szabadságharc letörése, a Szovjetunió magyarországi beavatkozása ellen. Ausztria, Törökország, a Fülöp-szigetek, Thaiföld, Argentína, Olaszország, Írország, Spanyolország, Kanada, Norvégia és Svédország küldött idáig jegyzéket az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez, helyeselve a nyugati nagyhatalmak lépését, a Biztonsági Tanács összehívását, és sürgetve a magyar kérdés rendezését.
London. Selwyn-Lloyd, angol külügyminiszter az alsóházban részletesen beszámolt a magyarországi helyzetről. Selwyn-Lloyd mindenekelőtt megbélyegezte a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok és a titkosrendőrség magatartását, hangoztatván, hogy ezek a kötelékek határtalan kíméletlenséggel léptek fel a magyar nép ellen. A magyarság azonban nem tört le, és úgy látszik, hogy a népnek az ország nagy területein sikerült kézbe ragadnia az ellenőrzést. A brit kormány - mondotta emelt hangon Selwyn-Lloyd - és maga a brit nép a legmélyebb rokonszenvvel és csodálattal követi a magyar nép hősi küzdelmét. Az angol külügyminiszter ezután azzal a kérdéssel foglalkozott, hogy milyen jogalapja van a szovjet csapatoknak a Magyarországon való állomásozásra. Rámutatott arra, hogy a budapesti kormány szerint a szovjet csapatok a Varsói Szerződés értelmében tartózkodnak Magyarországon. A Varsói Szerződés azonban semmiképpen sem írja elő, hogy ezek a szovjet csapatok a magyar lakosság ellen is bevethetők, és hogy a magyar nép felkelésének elnyomására további szovjet csapatok vezényelhetők az országba. Erre a szovjet magatartásra a Varsói Szerződés nem nyújt semminemű jogalapot - mondotta az angol alsóházban Lloyd külügyminiszter.
Budapesten tegnap egész nap, és az éjjeli órákban is folyt a harc. A szovjet csapatok ágyúkkal, nehézfegyverekkel és aknavetőkkel ostromolják a Kilián laktanyát, amelyben a katonákból, munkásokból és diákokból álló védők elsáncolták magukat. A kaszárnya körül kilőtt és kiégett szovjet páncélosok hevernek.
Barber, a Daily Mail munkatársa, akit egy orosz golyó tegnap súlyosan megsebesített, azt jelenti lapjának, hogy a főváros a szovjet támadás és esztelen lövöldözés következtében az ostrom utáni idő képét mutatja. A szovjet ágyúk kórházakat, sőt egész munkásnegyedeket pusztítottak el, a főváros több pontja romokban hever. Az angol újságíró jelentésében hangsúlyozza, hogy a harcoknak rég vége lenne, ha a szovjet csapatokat nem vonultatták volna fel. Irtózatos kép - írja az elmúlt napok harcairól -, amikor állig felfegyverzett tankokkal, ágyúkkal felszerelt szovjet csapatok zászlók alatt felvonuló gyermekekre lőnek, akiknek nincs más vágyuk csak az, hogy szabad emberként nőjenek fel.
Az ország vidéki kerületei, főleg a Dunántúl, a külföldi laptudósítók jelentése szerint, szilárdan a szabadságharcosok kezén van. A városokban nemzeti munkástanácsok alakultak, amelyek a helyi közigazgatási problémákat megoldják, és amelyek fegyverrel a kézben, követeléseik teljesítését sürgetik. A szabadságharcos csoportok politikai összetételüktől függetlenül egyöntetűen a szovjet csapatok azonnali távozását, az ország teljes függetlenségének és szabadságának helyreállítását követelik.
A nyugati területeken az ÁVO-t gyakorlatilag likvidálták, miután a felkelők egyöntetű álláspontja szerint az ÁVO volt a legfőbb akadálya a rend megszilárdításának.
A pécsi, dorogi, tokodi, tatabányai, tatai és miskolci munkástanács határozatot hozott, hogy addig nem termel szenet, amíg Magyarországról az utolsó szovjet hadosztályt ki nem vonják. A Győr Megyei Nemzeti Tanács felhívta a budapesti kormányt, hogy azonnal szüntesse be a harcot, és bejelentette, hogy a Dunántúl népe egységesen áll Budapest lakossága mellett. A Győri Nemzeti Tanács Bebrits lemondása után követeli Kossa István, Csergő János és Czottner Sándor azonnali eltávolítását a kormányból. A Szabad Győr Rádiója tegnap este az Ifjúsági Tanács nyilatkozatát közölte. A nyilatkozat szerint az Ifjúsági Tanács felvette a kapcsolatot a munkástanácsokkal. A fiatalok bejelentették, hogy az általános sztrájk mindaddig tart, amíg a szovjet csapatok ki nem vonulnak. Bejelentették azt is, hogy a nagylengyeli olajtelepek munkásai nem termelnek ki olajat a szovjet csapatok távozásáig. A Győri Rádió adásait újabban zavaróállomásokkal próbálják érthetetlenné tenni.
Ausztriából újabb és újabb külföldi újságírók érkeznek a magyar határvidékre. Jelentéseikben beszámolnak azokról a beszélgetésekről, amelyeket a szabadságharcosokkal folytattak. Ezek mind azt hangsúlyozzák, hogy folytatni kívánják a harcot a nemzet szabadságának teljes kivívásáig. Utalnak arra, hogy gyanakvással fogadják a szovjet csapatok távozására tett kormányígéreteket, és hangsúlyozzák, nem azért fogtak fegyvert és hoztak súlyos véráldozatokat, hogy a kommunizmus valamilyen álcázott formában ismét kiterjessze zsarnoki egyeduralmát az ország népére.
Moszkva. Sepilov, szovjet külügyminiszter kijelentette, hogy a szovjet csapatokat csak akkor vonják ki Budapestről, ha a magyar főváros felkelői leteszik a fegyvert. Ugyanakkor hangoztatta, hogy a szovjet csapatok beszüntették a harcot. A szovjet külügyminiszter azonban arról nem volt hajlandó nyilatkozni, hogy a szovjet csapatok elhagyják-e teljesen Magyarországot, amint azt Nagy Imre több nyilatkozatában kilátásba helyezte.
Zsukov, szovjet hadügyminiszter hangoztatta, hogy a szovjet csapatok kivonása magyar területről olyan kérdés, amelyben csak a varsói paktum tagállamai hozhatnak döntést, közös megegyezés alapján. A hozzá intézett kérdésekre válaszolva, hogy az utolsó 24 órában érkeztek-e szovjet megerősítő csapatok Magyarországra, Zsukov kijelentette, hogy ez a hír nem felel meg a valóságnak, majd hozzáfűzte, hogy nem az utolsó 24, hanem az utolsó 64 órában sem lépték át újabb szovjet csapatok a magyar határt.
Varsó. Wyszynski bíboros, akit a lengyel hatóságok szabadon engedtek, tegnap átvette prímási hivatalát. A hír közzététele után, percek alatt hatalmas tömeg gyűlt össze a bíborosi palota előtt. Wyszynski kardinális az erkélyre lépve áldást osztott, majd felhívta az egybegyűlteket, őrizzék meg nyugalmukat és méltóságukat. Kijelentette, reméli, hogy az egész lengyel nemzet részvételével sikerül az igazság elveire alapított új életet felépíteni Lengyelországban. A bíboros ma reggel a varsói katedrálisban ünnepi szentmisét celebrál.
A Varsói Rádió bejelentette, hogy Rokosszovszkij szovjet tábornagy, a lengyel hadsereg eddigi parancsnoka és a kormány hadügyminisztere szabadságra ment. Rokosszovszkijt Spychalski, a Gomulka kormány helyettes hadügyminisztere helyettesíti.
Ben, a Monde tudósítója úgy tudja, hogy Rokosszovszkij szabadsága tartós lesz, és aligha fog visszatérni Lengyelországba. A lengyel főváros diáksága tegnap díszőrséget állított a lengyel Magyar Intézet elé. Az épületre felhúzott lobogóra felírták: "Hódolat a magyar nemzetnek." A bejárat előtt perselyt állítottak fel, és megkezdték a gyűjtést a magyar rászorulók megsegítésére.
Nyugat-Berlin ablakaiban ezer és ezer gyertya égett hétfő este a magyar szabadságharc hősi halottainak tiszteletére. Nyugat-Berlin népe nagy számban tett eleget a város polgármestere felhívásának, hogy segítsen a magyar szabadságharc áldozatain. Nagymennyiségű gyógyszerszállítmány órákon belül elindul Magyarországra.
Jeruzsálem. Az izraeli hadsereg átlépte az egyiptomi határt, és több mint száz kilométer mélységben behatolt az országba. Az izraeli csapatok a Szuezi-csatorna irányában vonulnak két oszlopban. Az izraeli rádió közlése szerint a csapatok a Kuntillah-i övezetben Elat-tól mintegy húsz kilométerre észak-nyugati irányban lépték át az egyiptomi határt.
Figyelem! Figyelem! Miskolci és nyíregyházi adók figyelem! Az elmúlt éjjel, a feltehetően Székesfehérvár környékén működő szovjet zavaróállomás működése következtében, adástok alig volt érthető. Kérjük, hogy a debreceni kórháznak a légzőkészülékekkel kapcsolatos esetleges üzenetét a győri adón keresztül is azonnal juttassátok el hozzánk! Kérjük mind a miskolci, mind a győri adóállomásokat, a nekünk szóló üzenetet többször ismételjék meg!
Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 8 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-30 7:00 |
Hossz | 0:09:58 |
Cím | 07:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |